Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
Mladen990
Poruka: 41
Član foruma od: nedelja, 22. okt. 2017. u 17:37h

Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od Mladen990 » četvrtak, 18. jan. 2018. u 02:52h

Pozdrav društvo,
U sitne sate završih sa poslom pa odlučih da vam se obratim za savet ako neko može da mi pomogne.

Nedavno sam ovde predstavio svoj novi auto, Focus Mk2.5, 2009. 2.0 Duratec, 107 kW, ima ugrađen plin. Generalno sam jako zadovoljan autom s tim što ima jedan problem, koji nisam pomenuo ranije jer postoji ovaj poseban deo foruma za to. Problem je što auto neće da pali od prve u određenim situacijama. Pokušaću detaljnije da opišem.

Kada je auto (motor) potpuno hladan, npr ujutru u garazi, kresne iz prve. U tim situacijama desi se par sekundi da malo grublje radi i teže će da primi gas, a kad pustim papučicu gasa obrtaji na momenat padnu kao da će da ugasi, ali vec posle tih prvih 15ak sekundi nastavi potpuno normalno raditi i posle nekih 2 min prebacuje na plin. U svakom slučaju praktikujem da potpuno hladan auto malo zadrzim na leru pre pokretanja tako da mi taj malo nestabilniji rad prvih nekoliko trenutaka i ne smeta toliko, bitnije mi je da auto hladan kresne iz prve.

Takođe, kada je auto potpuno zagrejan, npr. ugasio sam ga na par minuta dok odem do trafike ili natočim gorivo, ni tada uglavnom nema problema sa paljenjem. Uvek pali na benzin potom prebacuje na plin.

Problem je između, odnosno kada je auto delimično ohlađen, npr ako je bio ugašen 15ak min, sat ili malo više. Tada se obično desi da iz prve upali ali samo na kratko, sekundu dve, a onda ugasi. Ne pomaže ni to da odmah pritisnem malo gas, samo ugasi. U drugom pokušaju odmah posle upali i nastavi raditi sasvim normlalno, s tim što često i u tom drugom pokušaju ja, kao i prvi put, odmah nakon paljenja dam malo gasa, više mahinalno nego što je to stvarno potrebno kada drugi put palim. Znalo se takođe desiti, ali dooosta ređe, da kod tog prvog paljenja čak samo vergla (par sekundi, ne drzim da vergla dugo) i neće ni da upali, ali kad vratim kjluc i probam ponovo onda upali, pri čemu ja opet čim kresne dam malo gasa te auto nastavi normalno raditi.
U voznji nisam primetio nikakve probleme, potrosnja je ocekivana, na leru radi potpuno mirno osim onih prvih nekoliko sekundi sto sam pomenuo kad je skroz hladan.

Isao sam kod dva majstora, prvog, kod kog sam godinama odrzavao prethodni auto i bio jako zadovoljan a koji mi je za navedeni problem rekao da nije nista sto bi trebalo da me brine i da verovatno ima veze sa plinskim sistemom, i drugog, koji je delovao totalno nezainteresovano ali je prokomentarisao da je mozda "neki senzor temperature". Nisu mi bili bas uverljivi odgovori, a posebno ne resenja, pa dok ne stignem otici u servis koji navodno radi samo Fordove, odlučih da pitam ovde da li neko zna šta može biti u pitanju i ima li neki savet?

Hvala. Mladen

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od SCORPIO123 » petak, 19. jan. 2018. u 06:20h

samo pranje benziskih dizni.cim vozis na plin to moras da uradis .bar se to vidi vizuelno kad ih skines

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od tihi13 » petak, 19. jan. 2018. u 08:27h

Zaprjane benzinske dize prave problem i kada je auto hladan i kada je ugrejan, znam licno sam imao taj problem. Ogleda se u cimanju, seckanju, gubitku snage pri ubrzanju. Meni start motora nije predstavljao nikad problem (zbog dizni). Posle ciscenja u ultrazvucnoj kadici problem je bio resen.

Avatar korisnika
Mladen990
Poruka: 41
Član foruma od: nedelja, 22. okt. 2017. u 17:37h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od Mladen990 » petak, 19. jan. 2018. u 08:58h

Nisam primetio da auto ima ikakvih poteskoca osim kod paljenja. Pritom pri prelasku sa plina na benzin u voznji i obratno nisam osetio nikakvu znacajnu razliku, a kontam da bi trebalo ako je bilo sta na dovodu benzina problem.
Cudno mi je sto i hladan i zagrejan motor pali iz prve, cak hladan cini mi se lakse nego zagrejan, a izmedju, znaci blago ohladjen ili zagrejan pravi problem.

Sa druge strane to za dizne mi ima logike, pa donekle, ako nije skupo cak i preventivno odraditi jer sam auto tek uzeo a otprilike je dosta vozen na lpg.

Inace, sinoc je ocisnjena klapna na usisu vazduha, bilo je crnih naslaga a to je bilo prvo i najjednostavnije za uraditi, pa cu videti ima li efekta.
Hvala na odg.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od van » petak, 19. jan. 2018. u 09:40h

Ставиш га на дијагностику упалиш на бензин , пусташ да се грееј и пратиш тримове горива . Ако иде у + или су прљаве дизне , или је слаб притисак горива или га нешто друго лаже . Ја возим скор 100 000 км на плин , опрао сам дизне ( сам ) када сма узео ауто и опрао сам их пре 2 године . Није било разлике пре и после прања , бар не приметних .
Када палиш ауто , не дирај му гас првих 20ак секунди ако је хладан и напољу је хладно . Таман док се вежеш и наместиш станицу на радију . Тих 20 секунди он ради напамет , је грејач није успео да угреје ламбда сонду да ова проради и шаље повратне информације рачунару . А и свећице и уље су толико хладни да им треба мало времене да крену иоле да раде како треба

Avatar korisnika
Mladen990
Poruka: 41
Član foruma od: nedelja, 22. okt. 2017. u 17:37h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od Mladen990 » nedelja, 21. jan. 2018. u 22:43h

Hvala vam na odg, znači će. Otići ću čim stignem u još koji servis, jedan je navodno specijalizovan za Forda, on mi je prvi na listi, pa potražiti rešenje. Malo sam u škripcu sa slobodnim vremenom pa to ide sporije ali u proncipu auto radi dobro samo hoću to da rešim i da znam šta je da se vremenom ne pogorša. :)

Napisaću ovde ako šta uspem. A ako ko ima još neki savet neka doda.

Avatar korisnika
Mladen990
Poruka: 41
Član foruma od: nedelja, 22. okt. 2017. u 17:37h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od Mladen990 » ponedeljak, 26. mar. 2018. u 00:06h

Nikako da napišem, ako koga zanima.. Rešen problem pre nekih 20ak dana. Isparivač plinskog sistema je puštao plin, nakon gašenja ostatak plina iz sistema je ulazio u motor i kod ponovnog paljenja pravio prebogatu smešu (valjda, tako nešto), što hladnom motoru nije smetalo pa je kresao odmah ali vrućem očito jeste. Zamenio isparivač, sad pali bez problema. Neko mi kasnije reče da sam mogao uštedeti zamenom samo membrane na isparivaču ali gotovo sad.

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od SCORPIO123 » ponedeljak, 26. mar. 2018. u 13:31h

pametno i bolje je zameniti ceo isparivac

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk2.5 2.0 Duratec - problem pri paljenju

Poruka od van » ponedeljak, 26. mar. 2018. u 14:36h

Мењај испаривач . Мени је тако било прошле године , испаривач ми напунио мотор плином .
Испаривач је био пун катрана .

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“