Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Anlaser / starter / popravka

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1277
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Anlaser / starter / popravka

Poruka od Scorpio 696 » petak, 8. jan. 2010. u 13:22h

Evo ovako iznenadio me auto kada to nije trebalo.
Skinut anlaser i rasklopljen radi dijagnoze
sam motor vrti/zuji ali onaj manji (EM) ne povlaci i zuji u prazno.
Evo slike o cemu se radi
Slika
to je pre ciscenja.
Ja sam te kontakte samo ispolirao tj. ostavio sam te reljefe za koje ne znam da li treba da budu ravni ili bas tako grbavi????
I sve je lepo upakovano i montirano na auto.
Medjutim kvar je otklonjen 70%
dalje se sumnja na samu k.bravu ili reley izmedju.
Simptom je kao da magnet popusti pre nego mali zupcanik zakaci zamajac.
Ili Ako odmah kresnem 0-1-2-3 upali normalno ali ako 0-1-2 i cekam da pogasi lampice sa table pa 3 onda samo zuji.
Valjda ce neko razumeti posto neznam tehnicke nazive a i prvi put radim tako nesto.
Slika

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od miki023 » petak, 8. jan. 2010. u 13:35h

Drugim recima elektromagnet je oslabio i nema uvek snagu da ukljuci bendiks tj da ga zadrzi u tom polozaju. Mozda je problem pad napona koji dolazi do automata ili je jednostavno vreme za njegovu zamenu. Inace ti reljefi treba da postoje.
Slika

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1277
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od Scorpio 696 » petak, 8. jan. 2010. u 13:52h

miki023 piše:Inace ti reljefi treba da postoje.
Ovo mi je bitno posto taj EM upakovan tako da nema mnogo rasklapanja.
Sada sam se malo pozabavio sa paljenjam i 99% je brava.
Istraga u toku :D
Slika

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od miki023 » petak, 8. jan. 2010. u 13:55h

Mozda ti pomognem malo. Ja sam imao problem na kadettu c, preko kontakt brave cesto nisam mogao da ukljucim automat (veliki otpor u bravi) i to je reseno stavljanjem jednog releja izmedju automata i kont, brave.
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » petak, 8. jan. 2010. u 19:15h

A recite mi ovo. Meni se takodje dogadja - i to opet ljeti, da covjek ne povjeruje - da jednostavno ne mogu da upalim nikako. dam kontakt i onda cujem da neki relej zuji i zuji, i dok on zuji auto nece da upali. Samo bude ono 'cak' i nista vise - dakle, alnaser ne uklopi. Uglavnom, upali on na kraju ali tek nakon jedno 20-ak puta. Majstor mi je gledao kompletan alnaser, sve je na njemu i u njemu zamjenio, ama bas sve tako da prakticno imam nov alnaser i ovaj dio, sto ga vi zovete EM, sve je novo. Medjutim, opet se ista stvar dogadja, mada rjedje. Cak mi je izveo i jednu zicu sa alnasera da ga mogu direktno spojiti i preko te zice on upali stvarno 'k'o mina', sto znaci da definitivno nije do alnasera. Negdje je nesto drugo, je li neki spoj negdje ili je to simptom brave ili je otisao neki relej ili sta vec, ja stvarno ne znam jer se nisam sa time ranije susretao. I sto mi je posebno cudno, zimi sa tim uglavnom nemam problema. u 99% upali odmah bez ikakvih zujanja ali cim temperatura vani krene skakati preko 10 stepeni odmah pocne i stekanje

Ima li neko da zna o cemu se tacno radi, bio bi mu fakat zahvalan! Nesto mi se ne vozi auto kod ovdasnjih majstora, kada bih vam pricao ne bi ste mi vjerovali kakvih giliptera tu ima, samo ti dodatno nesto pokvare ili ti skinu neki dio pa se onda moras svadjati, tuci....

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od miki023 » petak, 8. jan. 2010. u 19:21h

Znam o cemu pricas isto mi se desavalu na vec gore pomenutom Kadettu C, da li si mozda pregledao zamajac mozda ima ostecene zube pa bendiks ne ubada dobro.
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » petak, 8. jan. 2010. u 19:31h

Vidi, nisam to gledao jer skako god skontam ma nema potrebe. Kad palim preko te zice - dakle, prislonim zicu na plus baterije - pali u djelicu sekunde, gotovo bez 'verglanja'. Zujanje se dogadja samo kad palim kljucem. Je li moguce da brava ili njen ulozak prave krslus zbog kojeg neki relej krene zujati, i to solidno se cuje kad zuji

P.S. bendiks da fula culo bi se zujanje alnasera, jer radi na prazno je li tako?

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od miki023 » petak, 8. jan. 2010. u 19:37h

Imas veliki otpor u bravi tj dodje do pada napona pa automat nedobije dovoljno struje-napon da bi odradio. Resenje je da se izmedju brave i automata stavi relej(ili zameni bravu novom) i neces imati problema. Ako ti se desava da anlaser ne ubada dobro tj da krci onda je u pitanju ostecen zamajac ili sam bendiks.
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » petak, 8. jan. 2010. u 19:42h

Je li mislis na kompletnu bravu, zajedno sa uloskom i kljucem? Znaci, sve da zamjenim i dobijem i novi kljuc i to je to. Pa dobro, gledacu to da uradim

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od miki023 » petak, 8. jan. 2010. u 19:43h

Ulozak samo, na to sam mislio ali se nisam dobro izrazio, izvinjavam se.
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » petak, 8. jan. 2010. u 21:31h

Ok,

hvala ti

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1277
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od Scorpio 696 » petak, 8. jan. 2010. u 23:38h

Evo resen problem kod mene kontakt brava tj. elektronika ispod brave.
Jedno dobro ciscenje i pali kao nov. :D
Slika Slika

Evo procedura rasklapanja i kako sta stoji kada se sklapa
Slika
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » utorak, 12. jan. 2010. u 00:42h

Ma svaka cast brate, pokusacu ovo da uradim. Hvala ti puno

Mada me malo strah ove opruge mrgreen

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1277
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od Scorpio 696 » utorak, 12. jan. 2010. u 11:38h

:D
Pa prvo nju izvuces klestima/pincetom pa ostalo
ove sitne opruge nece da prave probleme samo tako izgleda one su kao zalepljene tj. mast ih drzi.
Poza za rad: ovaj deo sa zicama je sa gornje strane i lagano sklapas /rasklapas
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Anlaser / starter / popravka

Poruka od nera » utorak, 12. jan. 2010. u 13:43h

Evo da se tuspasim ponovo. Skinuo sam ulozak brave, rastavio ga, dobro ocistio, montirao i sad za sad pali bez problema. cak sam upalio i grijanje, malo pustio da se temperatura u autu poveca pa sam opet palio jedno 20-ak puta i svaki put je upalio. Kada sam ga rastavio nasao sam dosta masnoce - vjerovatno se ona topila na temperaturi sto moze objasniti zasto kad je hladno pali a kad je toplo ne - i svi bakarni limovi koji daju kontakt su bili crni. Sve sam to ocistio i malcice ismirglao. Imao sam problema dok skontam kako i gdje ide ona nesretna kuglica, ona me je namucila ali sam na kraju i to skontao. Uglavnom, moj ulozak nije isti kao ovaj tvoj, sve je upakovano u 3 dijela tako da nisam morao ici do u detalje kao ti. Kako god, mislim da je to to, da je problem rijesen a to cu saznati za koji dan definitivno. Hvala ti jos jednom, bez tvoje pomoci vjerovatno bih izletio 30-ak eura za novi ulozak i jos jedno 20-ak za ruke 'majstoru' a fakat je bila prava sitnica, mislim, smijesno!
ovakve kvarove trebamo biti sposobni svi ovdje na forumu otklanjati sami, bez ikakvih majstora

Hvala !


P.S. i jos da prijavim da evo, ni nakon 4 dana od ciscenja uloska, nisam imao niti jedan jedini problem sa paljenjem. Izgleda da je problem rijesen - hvala jos jednom ;)

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“