Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od mbole » utorak, 5. jun 2018. u 14:02h

Sve se ja to slazem, samo kako bilo koji od ta dva racunara moze da zna da su mu neispravne dizne koje uopste ne rade? Ne moze racunar da "pogleda" u diznu i vidi da je prljava. Dizna je "glupa", nema povratne nformacije od nje prema ECU. Samo otvori onoliko koliko je dobila signal.
Jedina kontrola koju ECU ima sta se desava sa gorivom je preko lambda sonde. Zna kolko je vazduha uslo, zna koliko je goriva rekao diznama da pusti, a da li su one toliko pustile zna samo posredno preko lambda sonde. Pa na osnovu toga koriguje koicinu koju ce ubrizgavati nadalje. U mapu gleda da vidi kako da koriguje paljenje za date uslove.

Jedina varijanta koja mi pada napamet gde bi ciscenje benzinskih dizni pomoglo, je da je neka od benzinskih dizni prljava tako da ne zatvara do kraja. Pa stalno piski benzin, al piski samo u jedan cilindar. ECU skonta da je smesa prebogata (posto ima viska benzina koji tu ne bi trebalo da bude), pa smanji plin svim cilindrima, i sada tri cilindra ne rade kako treba.

Mada posto je problem identican i na benznu i na plinu, pre bih i ja tipovao na bobinu.

@vidovac
Pod "paljenje" se ne podrazumeva startovanje motora, vec paljenje smese u cilindru, odnosno ugao predpaljenja.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od van » utorak, 5. jun 2018. u 16:52h

Када је проблем са доводом горива , он се манифестује у свим режимима рада мотора . Када је проблем са паљењем , а да није константан ( цркла једна свећица или кабл ), он се манифестује при јечем пуњењу цилиндра , тј. када си дао гас . Теже се упали цилиндар који је под већим притиском , него онај под мањим . Тада на празном ходу мотор ради нормално , а може и нормално да се вози полако .
Свако неопаљивање цилндра , рачунар региструје као сиромашну смешу , јер је само ваздух изашао и онда крене да коригује , оно што није проблем . Мислим да на дијагностици и пише који цилиндар није опалио . Како закључује рачунер то , нема појма . Али софтвер самогијагностике је такав да лети преко свих компоненти на штампаној плочи и проверава шта оне раде . Мени је уредно написао отворено коло грејача ламбда сонде . То значи да он зна да ли има 12 волти на - пину рачуна где је коло грејача . Сем што ту пушат - као промарну функцију , како секундарну функцију проверава да ли има 12 волти . И тако за сваки пин који нешто генерише .
Зато је био и потребан ECC V ради самодијагностике . Софверки део контроле мотора , скоро да је исти као и на ранијој верзији ECC IV , који нема рачунарске способности за самодијагностику .

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od mbole » utorak, 5. jun 2018. u 17:22h

Cek, zar ne bi trebalo da neopaljivanje registruje kao prebogatu? Imas tada i nesagorelo gorivo ne samo vazduh.
...
Ah... Skontao. Lambda ustvari meri samo kolicinu kiseonika, pa kad ga ima mnogo (posto nije sagorelo gorivo), on misli da je ubacio premalo goriva

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od SCORPIO123 » utorak, 5. jun 2018. u 18:12h

momci terba vam malo vise prakse i iskustva u radu sa dijagnostikom.

Avatar korisnika
cdusan
Poruka: 508
Član foruma od: utorak, 18. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Loznica

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od cdusan » utorak, 5. jun 2018. u 22:42h

Ja sam takav problem imao kod mene, menjao i kablove i svećice i opet isto, rešio sam problem tek nakon menjanja bobine
Ford Fiesta mk3 1.3 b 1993. (2007-2012)
Ford Mondeo mk3 2.0 DuratecHE 2002. (2012-....)
Ford Focus mk1,5 1.8TDCi 2003. (2011-2015)
Ford Focus mk2 1.6 TDCi 2005. (2015-2017)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od mbole » utorak, 5. jun 2018. u 23:30h

SCORPIO123 piše:
utorak, 5. jun 2018. u 18:12h
momci terba vam malo vise prakse i iskustva u radu sa dijagnostikom.
Ni tebi ne bi skodilo da malo proucis "teoriju", to jest, sta se desava, a ne samo da se oslanjas na suvu praksu.
(Usput, hvala za ono momci, prija u ovim godinama :))

Jbt... jel moras svaku diskusiju da obrnes na: ja sam strasno pametan, sve znam, a vi svi nemate pojma?
Sto se nekada ne potrudis i da naucis nesto iz razgovora?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od van » sreda, 6. jun 2018. u 05:50h

mbole piše:
utorak, 5. jun 2018. u 17:22h

Ah... Skontao. Lambda ustvari meri samo kolicinu kiseonika, pa kad ga ima mnogo (posto nije sagorelo gorivo), on misli da je ubacio premalo goriva

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Баш то .Ламбда сонда је сезор кисеоника . Мери количину кисеоника у издувним гасовима и генереше напон на конто тога .
Иначе грчко слово ламбда је ознака за стохиометриско сагоревање . Вредност 1 идеално сагоревање и код бензина то је 14.7 јединица ваздуха прем 1 јединици бензина . Код тнг-а то је око 15 према један , код метанола око 6 према један .
Оно што имплицира рад мотора је тренутак пљења . Ако је укашњено , не стгне све лепо да сагори . Или ако се лоше меша гориво и ваздух , поново не стигне све да сагори .Оно што сонда региструје као идеално сагоревање , не мора у стварности да буде физички 14.7ваздуха према 1 горива које је ушло у цилиндар . Битно је како је сагорело .
Иначе мотор најлепше ради у неком односу од 12.5-13.5 : 1 . А може да ради на малом гасу и са 16.5 : 1 али доста грубо .

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od SCORPIO123 » sreda, 6. jun 2018. u 07:56h

vidim da vas dvojica imate poprilicno slobodnog vremena,posedujete i zavidno teorijsko znanje. iskoristite to i u praksi bar u nekoj hobi varijanti ako se vec time profesionalno ne bavite. nije forum zamisljen da bude mesto za prepucavanja ja znam ti neznas ili druge gluposti. razmena iskustva i prakticno resavanje problema to je ono sto je bitno.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » sreda, 6. jun 2018. u 08:26h

Pa problem si ti sa tvojim stavom... mi ovde diskutujemo šta je problem a onda dođeš ti i kažeš svima nama da smo tastatura majstori i ubeđuješ sve oko sebe kako ti imaš straaaašno veliko iskustvo i da kad budemo imali praktičnog znanja kao što ti imaš da se javimo.

U to ime, dosadilo je meni a bogami i ostalima da čitaju tvoje nebuloze i prepucavanja... s'toga ćeš biti udaljen zauvek sa foruma.

Taman da se odmoriš od foruma a i mi od tvojih postova i svi srećni.

Pozdrav ljudino i želimo ti puno sreće u daljem radu.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od van » sreda, 6. jun 2018. u 08:42h

Е јбг ... тама сам хтео да одговорим човеку , кад оно дошао поглавица да заведе ред међу индијанцима .

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » sreda, 6. jun 2018. u 08:56h

Taman da uštediš tastaturu...

E sad da se autor teme javi sa rezultatima... to bi bilo fantastično.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Tassa
Poruka: 21
Član foruma od: četvrtak, 31. avg. 2017. u 18:03h

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Tassa » subota, 10. nov. 2018. u 04:42h

Evo i ja da se javim...
Nije me bilo neko vreme jer sam obilazio majstore, plinadzije, mehanicare, elektricare... puko 30.000 din. i nisam utvrdio kvar...
Zamenio: Bobinu, svecice, kablove, motor ler gasa (step motor), ocistio usisnu granu, ultrazvucno prao benzinske dizne, u medjuvremenu mi je bio i reatest plina, pa sam sredio i to...
na kraju opet isto, nesto bolje, ali isto...
od kako sam ga uzeo prosle godine, 2 puta sam menjao dihtung glave motora, valjda se tako zove nzm, svecice su mi bile u ulju...
ne znam sta vise da radim, ali auto, definitivno, nece da proradi kako treba...
ne trosi ulje, lepo pali ujutro... ali...
i dalje nepravilno radi na leru,
secka pri konstantnoj brzini...

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » subota, 10. nov. 2018. u 10:03h

Dihtung dekle.

Jel ti upaljena lampica check engine ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Tassa
Poruka: 21
Član foruma od: četvrtak, 31. avg. 2017. u 18:03h

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Tassa » subota, 10. nov. 2018. u 12:37h

Sad ne gori lampica, a tad stvarno se ne secam da li je gorela... jeste dihtung poklopca
taj problem sam resio...
ne znam zbog cega se dvaput desilo u manje od godinu dana... ne ugradjujem lose delove u auto...
A inace auto sam vise puta vozio i na dijagnostiku i u ovlasceni...
U ovlascenom su mi zamenili step motor i rekli mi da jos zamenim svecke i auto ce da proradi... naravno posle zamene svecica nije proradio cak nije ni smirio rad na leru..

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » subota, 10. nov. 2018. u 13:22h

Treba na dijagnostici ispratiti parametre ubrizgavanja... konkretno fuel trimovi (STFT i LTFT) i ponašanje lambda sonde tj njene vrednosti.

Na taj način bi možda moglo da se utvrdi da li je problem do nekog falš vazduha, problema u ubrizgavanju ili problem sa strujom.

E sad to je posao za iskusnog Ford majstora i nekog ko želi da upotrebi klikere a ne samo da se vodi potencijalnim greškama koje (možda) ECU izbaci.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Maki Ford Fokus
Poruka: 102
Član foruma od: subota, 22. sep. 2018. u 14:49h
Lokacija: Valjevo

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Maki Ford Fokus » subota, 10. nov. 2018. u 14:15h

Ja kao neko ko se ne razume toliko, mogu reci samo da se proveri izmenjivac toplote plina tj. njegove membrane. One hoce vremenom da se skore i prave problem a sve to liči da mogu biti one. Nisam stručan ali i one manifestuju los rad motora i zezaju računar.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » subota, 10. nov. 2018. u 14:31h

To lako može da se eliminiše kao faktor... samo neka ga par dana vozi na benzin.

I tad bih zavrnuo skroz dotok plina na samoj boci... da se plin izbaci kao faktor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od ljuba power » subota, 10. nov. 2018. u 14:35h

batali plin...napravi ga da radi na benzinu kako treba,kad to rešiš onda vidi kako se ponaša na plinu.kreni od početka tj.svečice odgovarajuće,dizne...

Maki Ford Fokus
Poruka: 102
Član foruma od: subota, 22. sep. 2018. u 14:49h
Lokacija: Valjevo

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Maki Ford Fokus » subota, 10. nov. 2018. u 14:46h

Markedjani piše:
subota, 10. nov. 2018. u 14:31h
To lako može da se eliminiše kao faktor... samo neka ga par dana vozi na benzin.

I tad bih zavrnuo skroz dotok plina na samoj boci... da se plin izbaci kao faktor.
Najbolje je to rešenje, i naravno isto sto kaze ljuba- prvo da se resi rad na benzin pa sve ostalo.

Tassa
Poruka: 21
Član foruma od: četvrtak, 31. avg. 2017. u 18:03h

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Tassa » nedelja, 11. nov. 2018. u 13:18h

Markedjani piše:
subota, 10. nov. 2018. u 13:22h
Treba na dijagnostici ispratiti parametre ubrizgavanja... konkretno fuel trimovi (STFT i LTFT) i ponašanje lambda sonde tj njene vrednosti.

Na taj način bi možda moglo da se utvrdi da li je problem do nekog falš vazduha, problema u ubrizgavanju ili problem sa strujom.

E sad to je posao za iskusnog Ford majstora i nekog ko želi da upotrebi klikere a ne samo da se vodi potencijalnim greškama koje (možda) ECU izbaci.
Otici cu ponovo na dijagnostiku, mada mi ne svetli chek engine lampica...
Jel zna neko koje su optimalne vrednosti za STFT I LTFT?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Markedjani » nedelja, 11. nov. 2018. u 13:26h

Pre nego što odeš na dijagnostiku, odradi ovo što sam malo ispod mog posta napisao.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Branko. M.
Poruka: 7
Član foruma od: sreda, 23. jan. 2019. u 00:40h
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Branko. M. » petak, 12. apr. 2019. u 10:08h

I ja imam slican problem, maltene reci isti. Sve sam izmenjao puko grdne pare nove svecice kablovi bobina dihtung glave i kompletno sredjivanje glave i opet isto. I na kraju posle desetine majstora odem kod tipa koji popravlja televizore, neces verovati resio mi problem gratis. Jedan cilindar je kasnio 2 milisekunde. Sav problem bio je u kompu. Sad radi ko sat.
:ford:

Grafit
Poruka: 378
Član foruma od: četvrtak, 17. nov. 2011. u 21:02h
Lokacija: Republika Srpska, Banja Luka

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Grafit » nedelja, 14. apr. 2019. u 01:04h

Можете ли вас двојица прецизирати које су свјећице у ауту (робна марка и модел)? Па и каблови и бобина.

Поз.

Branko. M.
Poruka: 7
Član foruma od: sreda, 23. jan. 2019. u 00:40h
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Mondeo mk3 benz/gas gusi se i trokira

Poruka od Branko. M. » utorak, 28. jan. 2020. u 07:31h

Ngk ptr6f-13 kablovi isto ngk svecice kostau 1122din po komadu a kablovi 5500 u KIT komerc prodavnici.
:ford:

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“