Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » četvrtak, 20. maj 2021. u 21:40h

Svestan sam toga, i bio sam danas ali moze tek u ponedeljak i u vezi table, dijagnostike i turbine da se sve proprati. Zvizdi kao blesava, i to me nervira jer ne ide uopste kako treba to je problem. Najvise kad je uzbrdica muci se, ovako na ravno ide nekako ali nije to to. Proverio sam i sva creva kod majstora koji mi servisira auto, drugi kaze da je to normalno za taj auto tj motor da ide tako, ali ipak znam kako je isao kad je kupljen...bitno da mogu da vozim jos neko vreme dok ne saniram, da ne napravim jos vecu stetu..

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od sasa_f1 » četvrtak, 20. maj 2021. u 21:46h

Pa vidi, ako se saspe napravice vecu stetu, pitaj me kako znam :vid budale:

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » četvrtak, 20. maj 2021. u 22:10h

Valjda nece, jos mi to treba pored svega sto je menjano... Uglavnom nasao sam jednu za 150e polovnu za svaki slucaj, a pitacu i soleta ako ima na stanju :D :D

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 23. maj 2021. u 13:51h

Update.
U medjuvremenu bio kod majstora koji mi servisira auto, skinuli crevo koje ide na turibinu i nema nikakvog lufta koliko to ovako moze da se proceni. Pretpostavlja da je to problem do lopatica i da je najbolje da se turbina skine i odnese na pregled kod nekog servisera, ako mogu samo lopatice da se zamene odlicno ako ne, mora polovna ispravna turbina. Ali i dijagnostkom bi trebalo da pokaze bar nesto vezano za turbinu ako je ima i da se proveri pritisak turbine da li ima i na koliko razvija taj pritisak. Uglavnom sumnja ide najvise na lopatice da je neka kriva i da zato pisti. Uglavnom na dijagnostiku cu proveriti sve, i nadam se popraviti. Raspitao se u servisima, moze i zamena, staro za remontovano i cena se kao krece od 180e sve zavisi sta je crklo na mojoj turbini.
Izmedju ostalog upalila se lampica check engine, i greska u self modu je prikazana pod oznakom DTC 5750 (Accelerator Position senzor out of range). Da li to veze opet ima sa tablom ili sa ko zna cim ostaje da se vidi sutra.

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » utorak, 25. maj 2021. u 22:32h

Odradio sam dijagnostiku danas, pokazala je da je vakum ventil turbine u problemu. Probali smo sa drugim ventilom koji je ispravan, greska se ponovnim skeniranjem vise nije pojavila ali auto i dalje ne ide kako treba oseti se pritisak tj. da povlaci tek nakon 3k rpm i zuji kao kad avion polece. Cudno im je bilo to sto auto ne dimi uopste, jer je navodno neka vrsta dima pokazatelj da turbina ima problema. Probali sa promenom protokomera da mozda on ne pravi neki problem ali opet ista prica.
Ostaje da se promeni turbina i samo me zanima da li je turbina identicna kako za tdci tako i za hdi motore od 80kw, da mozda nema neke razlike. Pitam zbog toga jer sam zvao Soleta i rekao mi je da nema ni jednu turbinu trenutno na lageru, pa ako naidjem na neku od hdi motora koji je identicna kao fordova da kupim? Vec sam nasao jednu, pise da odgovara za sve modele, ali ipak bolje da pitam da ne kupujem napamet. Gledao po oglasima, vidim da ima vise ponuda nego kao za ford.
https://www.polovniautomobili.com/auto- ... ion_ref=25

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od sasa_f1 » utorak, 25. maj 2021. u 23:09h

Ok resili ste gresku za ventil, ali da li u voznji na dijagnostici imate pritiska koliko treba da bude?

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » utorak, 25. maj 2021. u 23:17h

Po reci majstora pritiska nema dovoljno koliko bi trebalo da bude. Ne umem da gledam u dijagnostiku bas i da pratim parametre ali to su njegove reci, da taj motor pogotovo od 80kw treba da ide lagano. Sumnjivo mu je bilo i to da nema nigde dima i da ne slinavi nigde oko turbine da je suva totalno, ali ipak zvizdi i dalje i trosi mnogo vise nego sto treba 10l otprilike. Pogledacu jos u nekim servisima, samo ne postizem zbog posla koji radim ali mislim da je turbina zrela za zamenu. Samo mi je bitno, da li odgovara od HDI motora tj da li je identicna, jer pronalazim vise oglasa za Pezo i citroen nego za forda. Vise je nemoguce voziti auto, pravo mucenje pogotovo kad se krece u preticanje vozila, mora da bude na 3000 obrtaja da bi bar malo povukao.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4520
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Nedeljkovic » sreda, 26. maj 2021. u 09:10h

Nece nikadana dijagnostici prijaviti gresku za ventil, verovatno imas gresku za underboost

Trebalo bi da je ista turbina kao kod Pezoa/Citroena ali ne smem da ti garantujem, ja bih pre jurio od Focusa/Cmaxa... Pozovi jos neki otpad pa proveri

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » sreda, 26. maj 2021. u 18:48h

Prijavio je gresku na dijagnostiku, ako mislimo na isto, "Boost solenoid" error, koda se ne secam koje je oznake. Sa ovim drugim ventilom ista priča (ne vuce uopste) ali greške nije bilo kad je ponovo skenirao. Pogledao je oko turbine i rekao da se ta neka poluga ne vraca kako treba da zaglavljuje. Kad je montirao novi ventil proradilo je i pocela je poluga da se pomera gore dole. Zvao sam više otpada, ne znam ni sam koga sve niko za sada nema na lageru ostaje da čekam još malo. Sve koje sam zvao nemaju za motor od 80kw. Što se tiče hdi motora raspitacu se kod servisera da li može. Kao moguća pretpostavka zasto turbo tako radi odnosi se na sito u holenderu da se zapušilo možda i da nije imala dobro hlađenje.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9891
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od sasa_f1 » sreda, 26. maj 2021. u 19:01h

Posle montaze tog ventila na turbinu da li je pracen pritisak u voznji pa zakljuceno da nema greske ali i da nema dovoljno pritiska?
Pitam te sve ovo jer te mozda zeza elektroventil vakuuma turbine.

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » sreda, 26. maj 2021. u 19:51h

Sale, kad sam dosao povezao je auto na dijagnostiku, oko ventila je bilo te greske. Zamenio je ventil, povezao na dijagnostiku i tako smo obisli par krugova i svo vreme je bio povezan na uredjaj da se prati sta se desava. Gledajuci u uredjaj nisam video nista posebno, bar neki dijagram da nesto pokazuje ili bilo sta, ovo ti prenosim ono sto je bilo sto je meni on rekao odma u toku voznje. Da ni sa ovim drugim ventilom ne vuce kako treba, ide on ali ne dobija pritisak dovoljan na 1750-1800 kao ranije, tek na 3000 rpm kao malo zalepi i to je to. I kako dodajes gas sve vise zvizdi (pisti). Proverio ulje danas, na maximum je i dalje, ne trosi uopste. Uglavnom zamenio je samo ovo i nista vise sem toga. Odradicu jos jednom dijagnostiku na cukarici u fordovom servisu, s obzirom da do pinosave ne mogu da dodjem zbog posla, to mi je najveci problem. Inace bi sutra otisao da se konsultujem sa njima. I ako je do turbine zamenicu je svakako, samo da se ustanovi sta je, ako je samo ona problem okej ako su ti ventili onda i to da se samo zameni. I pored svega nekako ne verujem da je tek tako riknula odjednom iz cista mira, ali opet ko zna.

Slika

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2019
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od M.M.L. » četvrtak, 27. maj 2021. u 00:01h

Nov ili polovan ventil?

Za <20e kupis ELM327 i Forscan softver. Zakacis ga sam i napravis log koji posle mozes na racunaru da gledas ili posaljes ovde pa da ga mi pogledamo.

Poenta je da vidis na grafiku koji pritisak i kad imas.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od ljuba power » četvrtak, 27. maj 2021. u 13:22h

slaba vajda od grafikona koji će pokazati slab pritisak turba.već znamo da je slab pritisak..

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » četvrtak, 27. maj 2021. u 17:31h

Probali prvo sa jednim polovnim (pierburg) fordov takođe isto se ponaša, onda sa ovim novim takođe isto nema promene. Moj je svakako bio loš, jer nije vraćao polugu, dok sa ovim polovnim i jednim novim ventilom sve okej ali pritiska i dalje nema.
Auto je svakako kod majstora, tako da videćemo šta i kako dalje. Za turbinu još uvek ništa, zvao više ljudi i pisao i niko nema, biće uskoro... Samo da pronađem u dobrom stanju, čak i sole iz mladenovca ih nema na lageru..

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » utorak, 15. jun 2021. u 22:53h

Pozdrav drugari opet ja, treba mi par saveta u vezi turbine tj sita u holenderu.
S obzirom da sam kupio novi vakum ventil i zamenio, auto povlaci bolje iz nizih obrtaja ali mu svakako fali snage kao i ranije. To sam resio, bar jedan deo koji je bio u kvaru.
Sto se tice turbine nabavio sam i planiram da montiram za vikend, samo me zanima vase misljenje a tice se sita u holenderu.
Da li je to pametno skinuti i da li ima neki negativan uticaj na sam turbo na duze staze? Tj. ako je sito tu ako neko nije skinuo pre mene.

I da li mora da se skida karter i da se detaljno opere, samo zato sto je skinuto sito? Mali servis je odradjen pre 1500km otprilike i zamenjeno sve. Ovo pitam zato su mi preporucili to da odradim ako skidam to sito. Hvalaaa

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4520
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Nedeljkovic » sreda, 16. jun 2021. u 11:22h

Kod mene je izvadjeno pre godinu ipo dana i sve je kako treba za sada

Ne mora se prati karter, samo treba da menjas ulje redovno i to je sve. Ako ti se sito ne vadi moze se i samo oprati preventivno

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » sreda, 16. jun 2021. u 11:32h

Odlično. Hvala puno

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od ljuba power » sreda, 16. jun 2021. u 21:40h

ako vadiš sito,operi karter.jer taj karter je poznat po talogu...

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » sreda, 16. jun 2021. u 21:52h

U redu sve to. Prvo da proverim ima li sita ili je neko skinuo pre mene ko god da je vozio.
Kad je rađen veliki servis pre mesec dana, i pitao majstora bas za karter i to sito u holenderu, reče mi da je karter već neko skidao i da je možda već rađeno nešto, da li je to pranje ili šta već ne zna se, ali opet ništa dok se ne proveri. Danas skinuo turbinu ali nisam stigao da pogledam za sito tj. nemam prostora zbog katalizatora da odvijem cev.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » četvrtak, 17. jun 2021. u 18:04h

Grafikon koji je odrađen za ovu turbinu koju sam kupio pokazuje sledeće podatke, pa me zanima da li je to u redu. Na internetu nisam pronasao podatke o turbini od 80kw, neke detaljnije specifikacije, ovo je samo grafikon pokazao:

Maximum rpm: 150000
Maximum rpm archieved: 138889

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 27. jun 2021. u 21:36h

Pre par dana montirao sam turbinu, nisam ni znao da je vec bila reparirana sve dok nisam pogledao slike koje mi je poslao prodavac. S obzirom da je bila reparirana, garanciju ima godinu dana ali u mom slucaju to ne vazi jer sam turbinu montirao sam, a ne kod njih u servisu. Bilo kako bilo pristao sam na to, i zadovoljan sam kako radi za sada. Sito o kome smo pricali nisam uspeo da skinem zbog katalizatora, i ostavio sam to za sledeci mali servis kad budem radio i usput da se opere karter. Uz turbinu zamenjeno je ulje sa filterom i filter vazduha. Potrosnja je u pocetku bila kao i sa ranijom turbinom negde oko 9l na 100km, sada vec posle 200km kombinovane voznje spala je na 5.2l na 100 ako je verovati bord kompjuteru. U gradu je to negde 7 - 7 ipo litra. Za sad je sve u redu, nadam se da ce tako i ostati.

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 18. jul 2021. u 14:15h

Pojavilo se ulje na turbini koju sam zamenio, pisao sam već ovde. Zanima me da li može tako da se vozi, ili moram da promenim taj deo, s obzirom da mi imam deo sa stare turbine? Evo slike:
Slika
Malo slinavi u tom delu, ostalonć je sve suvo, tako da ne znam u čemu je problem.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4520
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Nedeljkovic » nedelja, 18. jul 2021. u 22:37h

Ako se ne varam tu negde dodje crevo za ulje a na samoj turbini postoji dihtung i,medju samog tela turbine i dela na koji se kaci crevo, verovatno je on propao i zato ti kaplje

To sto si ti slikao je aktuator koji povlaci geometriju turbine a kroz njega ne prolazi nnikakvo ulje tako da ces ga dzabe menjati

Generalno kada se menja turbina na 1.6tdci treba taj dihtung zamneiti ili predihtovati masom namenjenom za to i staviti dihtung izmedju izduvne grane i turbine (iako ga fabricki tu nema)

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 18. jul 2021. u 22:57h

Upravo tako, kod aktuatora sa donje strane ima deo gde se kaci crevo. Samo da mogu da vozim da ne bude problema opet nekih dok ne sredim to.
Za dihtung izmedju izduvne igrane i turbine kad sam je skidao nije ga bilo, tako da i kad sam montirao drugu turbinu nisam postavio jer nisam znao da treba, sad cujem od tebe.
Hvala na informaciji, videcu da popravim to, nadam se da nece praviti neki problem to sto malo curi po malo.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4520
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Focus mk2 1.6 tdci - Problem sa turbinom

Poruka od Nedeljkovic » ponedeljak, 19. jul 2021. u 08:57h

Ne bi trebalo da napravi neki problem ali treba to resiti

Kao sto napisah gore fabricki nema dihtunga ali je preporuka staviti ga jer ne mogu povrsine biti idealno ravne kao u fabrici posle 10-15 godina

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“