Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od oristic » nedelja, 9. sep. 2018. u 11:54h

Kao što kaže naslov u problemu mi je pomenuti senzor, odnosno primetio sam da kad ugasim bas ugrejan auto on nastavi da šišti jedno 10 ak sekundi i prestane-zvuk šištanja vazduha kao iz nekog pocepanog creva. Čuje se čak i kad je hauba zatvorena. Ranije sam primetio kuckanje iz ovog senzora ali dok motor radi. Majstor predlaže zamenu, a mene zanima koliko je pametno da se vozi s takvim simptomom jer auto ide normalno, ne pali nikakve greške i sve je ok. Koja je uopšte konktetna uloga ovog senzora? Čitao sam nešto po netu ali mi nije najjasnije.

mile1977
Poruka: 214
Član foruma od: ponedeljak, 11. jun 2018. u 14:37h

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od mile1977 » nedelja, 9. sep. 2018. u 17:46h

uloga ovog senzora je da benziske pare iz rezervoara dovede u usis motora.

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od oristic » utorak, 11. sep. 2018. u 23:43h

Bio sam danas uzivo do majstora da vidim sta mi je ciniti s pomenutim senzorom. On mi je objasnio da isparenja od benzina iz rezervoara idu kroz neki filter pa kroz taj senzor-ventil i kad bude dovoljno veliki pritisak tih isparenja on ih ubaci u usisnu granu i tako se sagore, eliminišu. Kod mene se dešava da taj ventil ne iskljuci kad ugasim auto vec nastavi da ubacuje gasove u usisnu granu neko vreme kratko dok pritisak ne opadne i tada prestane da šišti. Reko mi je da potražim polovan ako mi smeta i da ga zamenim, a da je nov baš skup. Da je bezbedno da vozim tako...u suštini nije imao jasan stav i njemu. Jeste da nije u pitanju Ford ali mi se svidja kako funkcioniše ovaj forum jos od vremena kad sam vozio Fordove, Audi forum je totalni smor, na zalost...Ako neko ima koristan a savet u vezi ovog senzora neka napiše. Menjati ga ili ne, i ako ne sta su posledice?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od mbole » sreda, 12. sep. 2018. u 00:42h

Ja licno, nikako ne volim da nesto ne funkcionise onako kako je predvidjeno.
Al to se izgleda danas smatra za "pomerenost", tako da me ne treba uzimati za ozbiljno :)

CIsto inzenjerski posmatrano, ubacujes benzinske pare u prostor koji je na visokoj temperaturi, a da to nije kontrolisano, to jest ne usisava ih nista dalje u kopresioni prostor gde ce regularno i kontrolisano da sagore.
Mozda sam i paranoik (pored toga sto sam "pomeren" :)), verovatno i neiskusan, posto to radi na gomili auta bez problema (meni je dovoljan jedan koji ima problem, ako je moj), al meni se nikako ne svidja da budem u blizini takvog auta.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od Markedjani » sreda, 12. sep. 2018. u 08:32h

Ima i još jednu funkciju, da smanji pritisak koji se stvara u rezervoaru od benzinskih isparenja.

Kad se napravi preveliki pritisak, ne možeš normalno da sipaš gorivo... iskače non stop pištolj na pumpi kao da je pun rezervoar a ustvari nije ni blizu toga.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od van » sreda, 12. sep. 2018. u 08:49h

Сврха тог ЕВАП-а је чисто еколошка . И грешка је у тумачењу шиштања . Не шишти због притиска у резервоару него због вакума у усису . Док не опадне вакум у усису , дешава се то шиштање . А да ти неко цревце на усису није прсло или лоше навучено ?

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od ljuba power » sreda, 12. sep. 2018. u 08:59h

nema vakuma u usisnoj grani dok motor ne radi

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od oristic » sreda, 12. sep. 2018. u 09:10h

Imao sam problema sa crevima za vakuum ali sam ih rešio, tj. zamenio. To šištanje se ne dešava baš uvek, evo juče kod majstora nije htelo da se manifestuje, snimio sam klip pa sam mu pokazao, ali definitivno zvuk potiče iz tog dela motora, iako nisam 100% siguran da je od Evap-a, ali u tom delu nema drugih creva za vakuum.
I ja sam ponekad preterano pedantan i volim da sve radi kako treba pa ću sa probam da pronadjem taj deo i zamenim, kaze da je nov bas skup pa da trazim polovan, mada sam ja uvek za nov deo...

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od Markedjani » sreda, 12. sep. 2018. u 09:17h

ne bi trebalo da je evap kanister preterano skup... to je potrošna stvar.



Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od ljuba power » sreda, 12. sep. 2018. u 09:25h

ne šušti taj senzor evap,tu je nešto drugo u pitanju..

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od oristic » sreda, 12. sep. 2018. u 14:33h

Baš se čini da on šišti, do njega je i priključak za punjenje klime, al to ne pisti sigurno, ispod nema nista osim filtera za vazduh. A jedino ima logike da taj nazovi evap ventil šišti, jer sta god da je drugo šištalo bi kad je motor upaljen, a ne kad je ugašen.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od van » sreda, 12. sep. 2018. u 14:50h

НЕ чујеш шиштање када ради мотор . Када га угасиш , још неко време има вакума у усису , а мислим да и цела подуда је по вакумом када угасиш мотор . Шприцај WD 40 по спојевима вакум црева па гледај

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od mbole » sreda, 12. sep. 2018. u 17:17h

Cekaj Van...
Otkud vakum u usisu kad je motor prestao da radi?
Ventili kako se koji zatekao, neko otvoreni neki zatvoreni... Klapna jeste zatvorila, al ona ne zatvara hermeticki, imas i prolaz pored nje da bi bilo vazduha za ler...
Tu se pritisak izjednaci za sekundu ako ne i manje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od van » četvrtak, 13. sep. 2018. u 00:20h

Па да ли је секунд , 2 или три не знам , али о толиком интервалу причамо . Није 10 секунди . Друга ствар је да канистер има своју запремину , која је под вакумом . Ако негде има цурења на неком споју , то ће пиштати док се не изједначе притисци

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: EVAP senzor Audi A4b6 2.0 benz

Poruka od oristic » četvrtak, 13. sep. 2018. u 14:55h

Evo blizeg objasnjenja, ne šišti uvek, ponekad, šišti toliko dugo da mogu da ugasim auto, otvorim haubu, i snimim kratak klip, jer kod majstora nije hteo😀. ali to je ne vise od 10, 15 sec ukupno. cini mi se da je reko da taj ventil ne radi stalno, vec pod odredjenim pritiskom ispusti u granu, a kod mene se nekad desi da ne zatvori pri gasenju kako bi trebalo i onda šišti dok ne padne pritisak.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“