Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » utorak, 19. mar. 2019. u 13:55h

Još kad sam kupio polovnu fiestu ,pri montiranju navlaka video sam da je lim iznad rezervoara sečen i da je neko hteo da dođe do benzinske pumpe. Nešto kasnije, kad su počeli neki problemi s gašenjem motora, majstor potpuno otvori, napravi otvor. Tada su cevi za benzin bile plastične, sa specijalnim mehanizmima za odvajanje, ali na žalost mehanizmi su bili pokvareni. Majstor je sve to izbacio i ugradio gumena creva, a otvor u limu ispod sedišta pokrio gumenom trakom.
Nije bio problem sa benzinskom, nego drugi problem. Ja sam tada pitao u našem ovlašćenom servisu dali mogu da se kupe i ugrade te plastične cevi sa mehanizmima za demontažu, oni su rekli da ne može, nego da je jedino alternativno rešenje samo creva sa šelnama.
Problem sam imao sa crevima a i često ga imam, jer nisu kvalitetna i brzo propadaju. Prošle nedelje sam imao drugi problem, intenzivan miris benzina u kabini a nema propuštanja na crevima, digao majstor auto na dizalicu i proveravao dole, i to upalio motor da radi.
Njegovo mišljenje je da na samom Rezervoaru ima nekih otvora za ventilaciju iz kojih miris benzina ide u kabinu pošto je lim otvoren ???
Sada nameravam da stavim još jedbu gumenu traku oreko ove postojeće i da zalepim nekim lepkom, kad bude trebalo da se menjaju creva onda ću odlepiti.
Navodno mora da bude pritisak benzinskih para u Rezervoaru, poklopac za ulivanje nema funkciju ventilacije ???
Ima mišljenja da i benzin 95 ima veliko isparavanje, probaću sa 98-com, mislim da ne bi trebalo da smeta motoru.
Ostaje da za sledeću promenu benzinskih creva naručim kvalitetnija, dvostruko skuplja od onih što drže po servisima, samo što mi prodavac takvih traži mustru, mada ja mislim da je dovoljna dimenzija ribine kosti na benzinskoj pumpi...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » utorak, 19. mar. 2019. u 18:13h

Hmmm...
Da je od benzinskih isparenja, osecalo bi se i ranije. Imao si istu tu rupu i pre toga. Sto bi sad pocelo iz cista mira.

Neka vrsta oduske za benzinske pare mora da postoji. DA li je to na cepu ili je posebno izvedeno crevce... zavisi od konkretnog auta. Oba resenja su u opticaju.
U krajnjoj liniji, ako je moguce, probaj da ne zavijes cep do kraja, pa da vidis jel ima razlike.

Drugo, proveri ostatak instalacije. Skroz ispod auta, i u motornom prostoru, sasvim lepo moze da se oseca benzin i otuda.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od Jozza » četvrtak, 21. mar. 2019. u 13:14h

Meni je krenulo da flisuje crevo na spojnici sa rejlom, i baš ne smrdelo u kabini, a curelo u motorni prostor

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » utorak, 26. mar. 2019. u 08:45h

mbole piše:
utorak, 19. mar. 2019. u 18:13h
Hmmm...
Da je od benzinskih isparenja, osecalo bi se i ranije. Imao si istu tu rupu i pre toga. Sto bi sad pocelo iz cista mira.

Neka vrsta oduske za benzinske pare mora da postoji. DA li je to na cepu ili je posebno izvedeno crevce... zavisi od konkretnog auta. Oba resenja su u opticaju.
U krajnjoj liniji, ako je moguce, probaj da ne zavijes cep do kraja, pa da vidis jel ima razlike.

Drugo, proveri ostatak instalacije. Skroz ispod auta, i u motornom prostoru, sasvim lepo moze da se oseca benzin i otuda.
javio sam se i kod privatnog ford servisa, on tvrdi da su sve te fieste sa sistemom ventilacije neko malo tanko crevce na rezervoaru, ali do njega je teško doći.
Dali ima negde crtež, presek uliva za benzin, dali bi pomoglo da se demontira taj vijak na ulivu i vidi sianje, ako to tanko crevce iz rezervoara dolazi oko uliva ???
Druga ideja, ako postoje čepovi za uliv benzina sa ventilacijom, koji fordovi modeli imaju takav, da potražim i ako pasuje da režim problem bez vađenja rezervoara ???
Sad sam napunio 100 oktanski benzin, navodno manje isparava, a i kad je toplo i vozi se sa otvorenim prozorom nije strašno.
Ustvari kad sam imao najviše benzinskog smrada to se dešavalo i u mirovanju, parkiran auto pa kad treba da uđeš unutra smrdi na benzin.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » utorak, 26. mar. 2019. u 11:03h

Glavno je pitanje da li je uopste problem u benzinskoj pari iz rezervoara, ili je nesto drugo.
Sa benzinom nema zezanja, bese fansy-ju se zapalila siera u voznji?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » sreda, 27. mar. 2019. u 09:05h

majstor je prošle nedelje menjao ono deblje crevo od Uberlaufa do filtera za vazduh, naterao sam ga da ispite i creva za benzin kod filtera za benzin, digao auto, upalio motor, nema propuštanja, dogovorili smo da se ponovo proveri kad budem menjao ulje u junu.
Juče sam voyio dosta auto, zahladnelo je i prozor ne otvaram, sad nema benzinskog smrada , možda je caka u 100 oktanskom benzinu..
Inače opet sam digao zadne sedište, znači ima i jedno crevo od rezervoara prema zadnjoj levoj vrati, mislim da je to neki kabel ili crevo za merenje NIVOA goriva u rezervoaru ????

b.t.v. prestalo je i gašenje motora u lehru, ono što smo diskutovali u drugoj temi... ostalo je još maloo povremeno tresenje kad auto stoji u lehru duže, ali ne gasi.

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » petak, 19. apr. 2019. u 08:40h

mbole piše:
utorak, 26. mar. 2019. u 11:03h
Glavno je pitanje da li je uopste problem u benzinskoj pari iz rezervoara, ili je nesto drugo.
Sa benzinom nema zezanja, bese fansy-ju se zapalila siera u voznji?
imao sam i drugih problema, crkao prvi hladnjak iz 1996, pa nisam na ovaj problem mislio.. E sada bi konretno postavio neka pitanja jer kod nas ni ovlašćeni se ne zamara s time a čak i privatni servis neće sa starim kolima da se zeza, svi bi radili samo po šablonu..

1. Dali postoje kao standardni deo ( Fiesta mk4,1996, 1,3i/37kw) polietilenske cevi za benzin komplet sa spojnicama od benzinske pumpe do filtera benzina ?? ... odnosno dali mogu da se montiraju odozgo, otvoren mi je pleh ispod sedišta, pa iisto kao što smo ih izvadili i stavili creva...
2, Dali ima uticaj na rad benzinske pumpe vrsta benzina, 95 ili 100 oktanski ?? ne zbog oktana, nego navodno ovaj 95 dosta isparava ???

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » petak, 19. apr. 2019. u 08:55h

1. Ajde daj broj sasije, postoje sigurno kao deo, e sad naci ga...
2. Nema uticaja. Svaki benzin isparava, bez obzira na oktansku vrednost. Sipaj po deci u casu i ostavi pa vidi kroz sat vremena koji je koliko ispario. Pre bih rekao da se radi o razlicitom mirisu.

Sad nesto gledam...
Ti bi trebalo da imas poseban sistem za kontorolu benzinskih para.
Kanister koji se nalazi pozadi kod rezevoara i elektorventil u motornom prostoru. Moguce je da je kanister pukao, ili da ventil ne radi:
https://mega.nz/#!44EFQKJZ!kC7zlobpO_5R ... Q-TdWCDTf8
https://mega.nz/#!opM3jSrI!tbmoM7YJeQfK ... t_RRs0-FPA
https://mega.nz/#!08NRXaYB!aqVCjCdWwRBt ... 4wzvli7Qb8
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » petak, 19. apr. 2019. u 13:44h

hvala na pomoći....
a lokalci kažu da smrdi ba benzin svima koji su otvorili lim kod pumpe, ali nije to, jer ne smrdi uvek, izgleda zavisi kako taj ventil radi...
a što se tiče polietilenskih cevi za benzin ipak ne bih to kupovao, jer i da ima nove bi preko našeg ovlašćenog bile bajoslovno skupe, a ako nađem polovne od rasturenog auto, najverojatnije pri vađenju benzinske nestručno otvaraju te spojne mehanizme pa ih razbiju...
prestar je auto za skupe opravke, a taj ventil u motornom prostoru ću pogledati...
inače još pre 15-ak godina sam ponekad primećivao smrad benzina, pri prvom paljenju

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » nedelja, 5. maj 2019. u 22:19h

mbole piše:
petak, 19. apr. 2019. u 08:55h
1. Ajde daj broj sasije, postoje sigurno kao deo, e sad naci ga...
2. Nema uticaja. Svaki benzin isparava, bez obzira na oktansku vrednost. Sipaj po deci u casu i ostavi pa vidi kroz sat vremena koji je koliko ispario. Pre bih rekao da se radi o razlicitom mirisu.

Sad nesto gledam...
Ti bi trebalo da imas poseban sistem za kontorolu benzinskih para.
Kanister koji se nalazi pozadi kod rezevoara i elektorventil u motornom prostoru. Moguce je da je kanister pukao, ili da ventil ne radi:
https://mega.nz/#!44EFQKJZ!kC7zlobpO_5R ... Q-TdWCDTf8
https://mega.nz/#!opM3jSrI!tbmoM7YJeQfK ... t_RRs0-FPA
https://mega.nz/#!08NRXaYB!aqVCjCdWwRBt ... 4wzvli7Qb8
vidim na ebay se prodaju polovni ventili za kanister, mislim 96FB-9C915BA, a ne samo što imaju dobru cenu neko i poštarina je velika..

Dali taj ventil može da se čisti kao IACV ????

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od van » nedelja, 5. maj 2019. u 22:55h

ЕВАП систем је веома прост , не знам шта ту може да цркне .
Моје мишљење је да ти негде капље бензин по неком делу аутомобила , то испарава па мирише . Или је пукала цев негде која води бензинске паре па одатле испарава

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » nedelja, 5. maj 2019. u 23:12h

ne smrdi benzin uvek, meni drugo sad smeta --- kad je toplo vreme ne samo da zna da gasi u leru ( onaj poznati problem pošto sam isključio Speedo Senzor) nego i slabije vuče na normalnom gasu..
dali možda vakum otežava rad pumpe ???
Usput, ima li crtež kako izgleda sito na usisu u benzinsku pumpu, dali ga ima i dali se čisti kao kod drugih auta ??

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od van » ponedeljak, 6. maj 2019. u 06:20h

Сито је пластично и навучено је на саму пумпу . Може да се испрља и зачепи . Исто може и филтер горива. Може регулатор притиска да буде лош

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » ponedeljak, 6. maj 2019. u 08:16h

znači vadi se pumpa i čisti sito ( kod mene je pumpa ispod sedišta, ima otvor).. filter je menjan, a regulator pritiska ćemo gledati ako sve drugo bude ok...
nego mislio sam dali ventil kanistera može da utiče na rad benzinske pumpe, na primer ako se stvori vakum u rezervoaru za benzin ??

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od van » ponedeljak, 6. maj 2019. u 11:44h

Згужвао би притисак ваздуха резервоар . Пумапа гура 3 бара , притисак ваздуја је 1 бар . Да је скроз вакум у резервоару пума би имала 2 бара и неби јој био проблем да вуче гориво, а резервоар би се спљесако од спољашњег притиска од један бар , то је 1 кг по цм2 . Резервоар има сигурно има 0.6 м2 . То је 6000 цм2 , или 6 тона које притиска резервоар . Остаће пљескавица од резервоара .

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » ponedeljak, 6. maj 2019. u 20:45h

a ko daje impuls EVAP Ventilu da otvori ili zatvori ??

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » ponedeljak, 6. maj 2019. u 21:56h

PCM, ko bi drugi.

The evaporative emission fuel vapor management system comprises a carbon canister and a purge valve. A combination of plastic and rubber pipes connect the carbon canister to the fuel tank and the purge valve and to the inlet manifold. When the purge valve is closed, the fuel tank is vented into the carbon canister which absorbs the fuel vapor and prevents release of hydro-carbons into the atmosphere. When the purge valve is activated, the carbon canister is exposed to inlet manifold vacuum and the fuel vapor deposits are drawn into the inlet manifold where they mix with the incoming air/fuel charge.

The evaporative emission fuel vapor management system is controlled by the powertrain control module according to calibrated data tables.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » utorak, 7. maj 2019. u 09:40h

PCM, a ima li neki senzor za vakum i gde se meri vakum ???

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » utorak, 7. maj 2019. u 09:49h

Nema vakuma u rezervoaru.
Sve je na atmosferskom pritisku.
Jednostavno je rezervoar jednim crevcetom povezan sa kanisterom. Kada se otvori ventil, vakum iz usisne grane povuce benzinske pare u usisnu granu i sagore.
A ventil se otvara u zavisnosti od rezima rada motora, to jest kada je u usisnoj grani dovoljan podpritisak.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » utorak, 7. maj 2019. u 15:12h

hvala na odgovoru..
e za to, valjda tanko crevce, mi je govorio jedal lokalac za ford, ali da se proveri to crevce izgleda treba spustiti ..
rezervoar...a on tvrdi da smrdi ponekad u kabini SVIMA koji su isekli lim iznad benzinske pumpe, tako da ostaje da taj otvor koji mi je sad samo pokriven gumenom lentom sredim, možda da zalepim gumu neostikom ili lepkom za gume za bicikle koji se lako odlepljuje...

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od van » sreda, 8. maj 2019. u 16:07h

https://www.fordclubserbia.org/forum/vi ... 58&t=27009
Ево како сам ја то одрадио . Наварио сам лимене траке на тај исечени део , ставио дихтунг гуму и све причврстио шрафовима за лим . Игледа , скоро па фабрички , јер је оригинални лим на свом месту .
Некакав мирис бензина се не осећа и када је скинут отовр и подигнуто седиште . Да ниси прекинуо негде то црево за ветрење резервоара .

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » sreda, 8. maj 2019. u 16:35h

Cisto razmisljanje... nista ne tvrdim...
Da je prekinuto, trebalo bi da ima problem sa radom motora, posto bi onda dobijao fals vazduh kada se otvori evap ventil.
Ako se ne varam, on se otvara negde na srednjem opterecenju (tako je bar opisano za fiestu 2002- ne vidim sto bi ovde bilo drugacije)
Osim naravno ako evap ne radi. Al to ne bi trebalo da je tesko proveriti. Dovedes mu 12V i vidis dal je otvorio ili nije.
Isto tako, otkacis crevce koje dolazi od kanistera, dunes (nemoj bas kompresorom, da ne pukne nesto) i vidis jel drzi ili duva u prazno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dimges
Poruka: 607
Član foruma od: subota, 22. maj 2010. u 10:50h
Lokacija: Skopje, Makedonija

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od dimges » sreda, 8. maj 2019. u 18:08h

hvala na pomoći....
danas sam oterao fiestu kod majstora, bilo je zakazano menjanje čaura na zadnjem trapu, a i redovne stvari, promena ulja,filtera, filtera za vazduh ... majstor je izvadio i benzinsku pumpu i ona je OK, tako da gušenje i slabija vuča koja mi se pojavila od pre 5-6 dana nije od toga... nije od ventila kanistera jer se javlja problem kod motora još na prvom paljenju na hladno,na lehrgasu, t.j. ako se odma ne nagazi ugasi...
A ostavio sam majstoru i novi VSS kojeg sam kupio prošle godine na ebay,
Slika
ali nije mogao da ga montira jer ima problem sa kilometražom, kod mene je mehanička, dali možda treba i onaj deo dodatni ?? ( ja ga nisam dobio)..
Rešim ja da ponovo povežem ponovo stari VSS; sada je sve super, ne gasi, ima dobar start, a za sada nema onog urlanja kad staneš u lehru koje se dešavalo, a o kojem smo diskutovali prošle godine u temi mašinica lehr gasa.....
Ostalo je sasvim malo zivkanje u lehr gasu u mestu, ali ne gasi...Sumnjam da je to možda falš vazduh iz Throtle Body, možda bi se trebao reparirati, ali kod nas niti ima odgovarajućih delova ( valjda neke gumice) niti majstora koji bi to uradili, bar ne za stari ford ...
A ako ponovo bude smrđave od benzina proverićemo i ventil kanistra; ovlašćeni kaže da tako nešto dosad nije naručio, ali može, a cena 200 eur :doh:
ima na ebay polovni po 12-14 eur ali skupa je poštarina jer nisu specijalizovani da šalju izvan UK.... a polovne ću da nađem i tu na otpadu...

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od ljuba power » sreda, 8. maj 2019. u 21:46h

pumpa se ne proverava vadjenjem kako si rekao @... majstor je izvadio i benzinsku pumpu i ona je OK,@ nego merenjem pritiska i protoka u radu!tako da ti nije merodavno to što je majstor rekao da je ona u redu!!!što se tiče vss-a mehanička km sajla ima umetnuti i taj el deo koji se zavrće na menjač,ključ 22mm,pa tek u njega se uvrće km sajla isto sa navrtkom za 22 ključ

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: miris benzina u kabini, Rezervoar za benzin Fiesta mk4

Poruka od mbole » sreda, 8. maj 2019. u 22:01h

Taj VSS koji si kupio je za 2001 pa na dalje
Za 1995-99 je 94BB-9E731-DA i jos gomilica zamena.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“