Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » nedelja, 9. jan. 2022. u 19:48h

Hvala Ljubo. Ispod je konkretna greska koju dobijem i koja sprecava paljenje auta. Ista greska se desavala dosad svake zime. Da li se iz greske moze skontati koji od senzora je u problemu?

Slika

U svakom slucaju cu proveriti sam dzek i kabal da nema ostecenja posto je najcesce u tome problem.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od ljuba power » nedelja, 9. jan. 2022. u 20:03h

teško sa tim forscan...da mi ostaviš auto preko noći kad bude minusa,da ga očitam sa mojim vcm bio bi pametniji i konkretniji sa tim problemom koji imaš

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » nedelja, 9. jan. 2022. u 20:37h

Rado ali sam 100km udaljen od tebe.

Da li prekid u zici tj gola zica ili problematican dzek moze da pravi problem pri niskoj temperaturi a da "proradi" cim su temperature iznad nule? Inace bacio sam pogled ispod auta na dpf i mislim da vidim jedan senzor temperarure i sa kabla visi mala ledenica sto znaci da tu oko njega ima vode koja je zamrzla.

Avatar korisnika
sarabo

 
Poruka: 1858
Član foruma od: utorak, 6. jun 2017. u 13:16h
Lokacija: Bataja

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od sarabo » nedelja, 9. jan. 2022. u 20:46h

20 evropskih do dobrog servisa nije trošak ...
Fiesta 1.8 d ( 1997 )
Focus MK1 1.8 tdci 74 KW ( 2002 )
Focus MK2 1.6 tdci 80 KW ( 2005 )
C max MK1 FL 1.6 tdci 66 KW ( 2008 )

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od ljuba power » nedelja, 9. jan. 2022. u 20:59h

pegaz piše:
nedelja, 9. jan. 2022. u 20:37h
Rado ali sam 100km udaljen od tebe.

Da li prekid u zici tj gola zica ili problematican dzek moze da pravi problem pri niskoj temperaturi a da "proradi" cim su temperature iznad nule? Inace bacio sam pogled ispod auta na dpf i mislim da vidim jedan senzor temperarure i sa kabla visi mala ledenica sto znaci da tu oko njega ima vode koja je zamrzla.
sve je moguće u tvom slučaju,čak i da nije do tog senzora :)

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » nedelja, 9. jan. 2022. u 21:12h

Sutra cu pokusati da nadjem nekog lokalnog majstora da pogleda sam senzor da li ima ostecenja na zicama ili problem sa dzekom odslepace me cale samo da nadjem ovde nekoga da me ubaci preko reda.

Ujutru cu da probam sa Fordscan dijagnostikom da procitam vrednosti tih senzora da vidim koliku on temperaturu to prijavljuje, ranije sam pratio te vrednosti da bi znao kad pokrene regeneraciju u voznji i verovatno neki od njih pokazuje visoku temp cim dam kontakt i ECU ne dozvoljava paljenje auta jer nakon brisanja gresaka cim dam kontakt one se ponovo vrate.

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od oristic » nedelja, 9. jan. 2022. u 21:56h

Bolje ubaci auto u ćaletovu garažu, ne diraj ništa i kreni da greješ grejalicom pa da vidiš hoće li da upali i ori kojoj temp. odprilike, a da ne čačkaš baš ništa. Verovatno je temp. u garaži iznad 0 iako se ne greje,ali će trebati vremena da se i auto podgreje, odnosno razmeni temperaturu sa okolinom. Možda je bolje da probaš tako nešto uz eventualnu dijagnistiku, ali da ne čačkaš ništa kako bi došao do nekog zaključka, ako razumeš šta hoću da kažem...Grej okolinu auta, ne konkretan senzor ukoliko ih ima više...

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » nedelja, 9. jan. 2022. u 22:07h

Nasao sam nekog autoelektricara ovde u AP pa cu probati sutra da ga nazovem da zakazem. Ima tu jos jedan majstor sto mi je menjao pumpu visokog pritiska (jos jedna zajebancija koja me zatekla ovde u AP, ima ovde tema o tome) on mi ostaje kao poslednja solucija.

Ako to ne uspe ide grejanje u caletovoj garazi cele okoline dpf-a nekom grejalicom pa cu probati da upalim nakon toga. Inace sem pracenja temp dijagnostikom ja nemam nameru da sam skidam senzor ili nesto slicno, za to hocu da navatam nekog majstora.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 09:05h

Evo iscitao sam vrednosti temperatura i napona ali deluje da je sve ok

Slika

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 14:37h

Uspeo sam da upalim auto i dodjem do NS.

Ugrejalo napolju, otapa se led, probam par puta da upalim, ma kakvi ista greska i nece da upali. Otvorim haubu, mrdnem kabal od mase na sasiji, mrdnem plus klemu, vratim se u auto i bum upali na po kljuca bez greske. Potpuno isto kao prosli put. Nije htelo dok nisam cackao masu.

Moj elektricar iz NS kaze da nema sanse da je do cackanja mase a onda jedino ostaje to sto sam digao haubu jer pre toga nije hteo da upali :-)

Inace bio sam do nekog majstora u AP kad je upalio, on sve proverio na dijagnostici i sve deluje ok. Senzori temp inicijalno pokazuju po 100C (sto je zbunilo majstora, kaze nikad nije video da je inicijalma temp 100C) ali kad se auto malo zagreje pokazuje i temp preko 100C.

Kad smo vec kod haube, primetili smo da auto ne detektuje i ne prijavljuje da je hauba dignuta a znam da je prijavljivao. Ali majku mu ne moze hauba valda da bude problem...

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 14:47h

Pravac kod Ljube, ostavi auto pa nek pregleda sve.
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2997
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od Aca06 » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 14:58h

pegaz piše:
ponedeljak, 10. jan. 2022. u 14:37h
Kad smo vec kod haube, primetili smo da auto ne detektuje i ne prijavljuje da je hauba dignuta a znam da je prijavljivao. Ali majku mu ne moze hauba valda da bude problem...
Moze moze i te kako da pravi problem.
Nije u pitanju sama hauba nego prekidac u bravi koji zatvara haubu i vezan je za alarm, ili je instalacija do njega negde u prekidu.
Resi prvo da ti ponovo radi pokazivac otvorene haube pa onda idi dalje.
Sve je to vezano jedno sa drugim u kompu.
Ebiga to ti je modernizacija vozila.
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 15:39h

A pa majku mu da me sad prekidac haube jb. Kako on moze da izazove problem sa temperaturom DPF-a koja opet ne dozvoljava da se upali auto.

Sa druge strane, ocitane temperature su ok a podignuta greska da je temp previsoka, to mi uopste nema smisla osim...
Da se mozda prilikom davanja kontakta posalje pogresan signal sa senzora, ovaj digne gresku a onda senzor nastavi da cita ok ali posto je greska dignuta dzaba, nema paljenja auta. Da bi obrisao gresku, moras da oduzmes kontakt pa da ga opet das a onda u tom trenutku opet procita pogresno o sve novo nanovo dok ne ugreje pa pri davanju kontakta odmah procita dobro. Moje neko glasno razmisljanje.

Na kraju.krajeva, sad je auto je kod elektricara pa nek ga zamrzava ovih dana ako treba (a kazu da ce biti -8C).

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od oristic » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 17:54h

Zato sam ti i napisao da ne diras baš ništa, a ti si otvarao haubu i čačkao kablove, zagreješ okolinu i samo probaš paljenje s vremena na vreme. Ako bi auto upalio podgrejan onda ne bi sumnjao na masu, plus, konektore koje mrdaš, haubu, njen senzor, prekidač, nego bi trazio prob. samo u senzorima oko dpf-a i uopste temperaturnim senzorima, skratio bi pretragu, ako na +10 ne pali i mrtav je onda ima veze sa čačkanjem koje radiš stalno. Ne znam, možda grešim ali tako mi se čini.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 18:15h

Pa da nisam otvorio haubu i cackao masu auto nebi upalio i jos bi bio u AP. Kad je ugrejalo nije i dalje hteo da upali, probao sam 4-5 puta, resetovao greske sve isto bez obzira sto je ugrejalo, dok nisam otvorio haubu i uradio sta sam uradio.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od mbole » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 18:28h

Koliko sam uspeo da pronadjem, napon na senzoru pada kako temperatura raste (raste otpor senzora), a tebi je EGT12 na 100 stepeni i napon na max 5V. To ce reci kao da je senzor u kratkom spoju.
Zato i ispuca gresku, i odbija da radi, posto ne zna koja je temperatura, i ide "na sigurno".

Ali... senzor nece da se "popravi" od mrdanja kalova i otvaranja haube.

Ono sto mi pada napamet da moze da te zeza, je neki provodnik/konektor koji nije kako treba, i ti ga usput pomeris kad mrdas kablove od mase, +klemu...
Znaci ne sama klema od mase, ali verovatno nesto u njenoj okolini, ili u okolini +kleme.
Zasto samo na hladnom... ima vise mogucnosti, od toga da se izolacije stvrdnu na niskoj temperaturi, do toga da je negde usla vlaga, pa kad smrzne pomeri nesto...
Probaj da se setis sta si sve tacno pomerao.

Nazalsot nemam seme od noviih godista, pa da vidim odakle se ti senzori napajaju.
Drugi "nazalost" je sto popravka takvih kvarova skoro uvek zahteva cerupanje instalacije, razdvajanje snopova...
Radio sam to letos na zetovom stilu (naravno... nije isti kvar, ali je problem bio u "jednoj zicici"), iako sam tacno znao koja je, i u kom snopu je problematicna zica... 5-6 sati posla, da poskidas sve sto ti smeta da dobacis do snopa, rasnopis, zamenis/okrpis zdrndanu zicicu, i onda sve ponovo vratis u pocetno stanje. Naravno.. snopovi su uvek zavuceni iza svega moguceg sto se nalazi pod haubom :(
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 19:43h

Ako se dobro secam kad god sam proveravao vrednosti tih senzora cim upalim oba su bila na 100C° a tokom voznje su odlazili iznad 200C° a kad pali regeneraciju i preko 600C°.

I danas se majstor u AP cudio kako oba su na 100C° ali kad smo malo zagrejali auto otisao je na 108C° i polako rastao.

Sto se tice kleme, majstor me ubedjuje da nije do nje a da je proveravao zadnji put sve sto je oko te kleme i mase sto sam mogao da cacnem slucajno, iskopcavao pa probavao da upali ali nista nije izazvalo tu gresku.

Avatar korisnika
dino73n
Poruka: 386
Član foruma od: subota, 4. jan. 2020. u 07:26h

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od dino73n » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 20:49h

100c je početna vrednost za senzore na auspuhu. Tako da i kad je -20c i +99c elektronika to vidi kao 100c. Tek na 101c pocinje da se mjenja vrednost.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » ponedeljak, 10. jan. 2022. u 21:00h

Eto to smo razgonetnuli, znam da mi je elektricar jednom rekao da je ok i da racunar u principu temperatura ispod 100C na izduvu i ne zanima vec samo vece temperature da bi znao kad da ukljuci regeneraciju.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od mbole » utorak, 11. jan. 2022. u 08:50h

Da 100 stepeni, ali da li napon treba da bude 5V kada je 100C, odnosno ispod toga?

Nisi izgleda procitao sta sam napisao :)
NE klema, vec nesto sto je u okolini kleme, pa ti kad probas da mrdnes klemu, zakacis i to "nesto".
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » utorak, 11. jan. 2022. u 15:28h

pegaz piše:
subota, 13. feb. 2021. u 15:39h
Doduse ima tu jos nekih kablova (vidi se dole na slici), neki su vezicom vezani bas za taj kabal koji ide od minus kleme, nesto sam mrdnuo i upali. Evo sta sam 'dirao'

Slika
Pisao sam vec, prosli put je majstor proverio sve kablove koje sam mogao da cacnem dok sam pomerao kabal od mase (deo kablova se vidi na slici gore) ukljucujuci, minus klemu i naravno plus klemu.

Sto se tice senzora, pocetna temperatura je 100C a napon 5V i kako temperatura raste napon opada i tako racunar zna kolika je temperatura tako da ne znam meni rece elektricar da je to ok.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od mbole » sreda, 12. jan. 2022. u 00:19h

Tacno... sad sam i ja shvatio da sam lupio :)

Sta god da je gledano... senzor se ne "popravlja" sam.
A posto se oba puta desilo da proradi kada si "tu negde nesto dirao"... sam donesi zakljucak :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » sreda, 12. jan. 2022. u 07:59h

Znam i sam da je tu negde problem ali dva majstora su tu vec gledala i sve je po njima ok ali oni su to gledali kad je sve radilo i kad je vec bilo otoplilo napolju.

Jedino sto po meni nije jos provereno:
1 - hauba tj prekidac haube, uvek sam prvo digao haubu
2 - svi ti kablovi ali dok je napolju ispod nule, eto sutra ce biti u NS biti -8
3 - sam racunar pri niskoj temp. On dize gresku da je visoka temp a ocigledno dobije dobre vrednosti jer u tom trenutku se preko dijagnostike procitaju dobre vrednosti temperature.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od mbole » sreda, 12. jan. 2022. u 11:36h

Iduci put smao digni haubu zatvori pa probaj da upalis.

3 ne pije vodu, posto...
Te podatke ti isto tako daje racunar, ne citas ih direktno sa senzora.
Foscan komunicira samo sa racunarom preko OBD-a, nema nikakvu mogucnost da sam meri napon na senzoru.
Jedino da je logika racunara nekako pobrljavela.. al to ... tesko...

Na vise mesta sam procitao (naravno ne znam da li je tacno) da racunar tu gresku upise kao trajnu, i dok se ne resetuje, ili ne pobrisu upamcene vrednosti za EGT ne da da upalis.
Sad... koja mu je log'ka, to jest kako i sta konta, na osnovu cega i kada... to samo neki indzilir iz forda da ti kaze. Mogucnosti koliko neces.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: S-Max 2014 nece da upali i problemi sa DPF-om

Poruka od pegaz » sreda, 12. jan. 2022. u 14:08h

Probao sam ja i reset EGT-a pa nakon toga brisanje gresaka, trazi da oduzmem kontakt pa da ga dam opet da bi obrisao ali cim ih obrisem odmah se pojave nakon sledecg kontakta. Sve ovo sam probao i kad ugreje isto se desava. Dok god je greska, toplo/hladno napokju on sa senzora procita 100C tako da nemam pojma sta mu podigne tu gresku jer racunar procita tu vrednost sa senzora i prikaze je meni preko OBD-a a sa druge strane dize gresku da je temp previsoka.

Jedino mi pada na pamet ono sto sam vec pisao. Hladno, dam kontakt dodje do pada/skoka napona negde, racunar procita pogresnu vrednost sa senzora i upise trajnu gresku a nakon toga pocne da cita dobre vrednosti ali trajna greska je vec upisana.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“