Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Senzor paljenja ili...?

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Senzor paljenja ili...?

Poruka od nera » sreda, 24. feb. 2010. u 22:58h

Moj prvi komsija nedavno je kupio novo auto i pogodite koje - scorpio 'buljavi' mrgreen mrgreen Nije bas u nekom ekstra stanju a kupljen je sa 'problemom oko paljenja'. Radi se o tome da u vecini slucajeva covjek sa njegovim kljucem, koji je vjerovatno orginalan i ima onu crvenu traku, vergla do iznemoglosti ali auto nece da sastavi ni naopako. Vergla, vergla i nista. Neko mu je rekao da digne klemu kako bi resetovao racunar i neki senzor i da ce auto upaliti. I stvarno, cim to uradi auto sastavi 'k'o mina'. E sad, mene to nije nesto pretjerano interesovalo dok se to isto nije dogodilo i meni!! Kao da mi je virus neki presao od njega mrgreen Jutros krenem, nece da upali, vergla i vergla. Odem do baterije, dignem minusnu klemu, vratim je, auto odmah upali!
Ovdje sam nasao da se radi o CKP i CMP senzorima ali... pojma nemam gdje se to nalazi i kako se skida i provjerava

http://www.fordscorpio.co.uk/ccmonitor.htm

Moze li neko pojasnjenje i savjet kako da ovo rijesim ovaj problem prije nego war komsijino auto mrgreen

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1267
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Scorpio 696 » četvrtak, 25. feb. 2010. u 12:37h

ckp-senzor radilice
cmp-senzor bregastih

zavisi od motora gde se nalaze
dohc L4 CKP blizu filtera za ulje CMP negde kod poklopca vent .....moguci uzrok prekid u instalaciji
V6 ..??
Slika

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od van » četvrtak, 25. feb. 2010. u 13:10h

koji je motor u pitanju ?
Za EDIS sistem paljenje je samo bitan senzor pozicije radilice .
Ne znam da li DOHC ima senzor pozicije bregaste osovine . RS2000 ga nema . Zetec ga ima . A i svi rade na ECCIV. Senzor pozicije bregaste se koristi kada nije waste spark paljenje i kada sekvent ubrizgavanje .

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od nera » četvrtak, 25. feb. 2010. u 14:57h

Ma u pitanju je isti motor na oba auta - DOHC 2.0 16V.

Sta tacno rade ti senzori, mogu li se nekako napraviti ili se moraju odmah mjenjati?

inace, hvala na odgovorima redbullw

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1267
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Scorpio 696 » petak, 26. feb. 2010. u 02:04h

Evo nesto sto sam prikupljao sa neta
ali nemogu da nadjem kako se testiraju tj. vrednosti koje daju kada su ispravni.

Senzor radilice je kod filtera ulja (spoj menjaca/bloka/kartera)

CRANKSHAFT POSITION SENSOR. Used on engines with distributorless ignition systems, the crankshaft position sensor serves essentially the same purpose as the ignition pickup and trigger wheel in an electronic distributor. It generates a signal that the PCM needs to determine the position of the crankshaft and the number-one cylinder. This information is necessary to control ignition timing and the operation of the fuel injectors. The signal from the crank sensor also tells the PCM how fast the engine is running (engine rpm) so ignition timing can be advanced or retarded as needed. On some engines, a separate camshaft position sensor is also used to help the PCM determine the correct firing order. The engine will not run without this sensor’s input.

There are two basic types of crankshaft position sensors: magnetic and Hall effect. The magnetic type uses a magnet to sense notches in the crankshaft or harmonic balancer. As the notch passes underneath, it causes a change in the magnetic field that produces an alternating current signal.

The frequency of the signal gives the PCM the information it needs to control timing. The Hall effect type of crank sensor uses notches or shutter blades on the crank, cam gear or balancer to disrupt a magnetic field in the Hall effect sensor window. This causes the sensor to switch on and off, producing a digital signal that the PCM reads to determine crank position and speed.

Crank Position Sensor Strategies: If a crank position sensor fails, the engine will die. The engine may, however, still crank but it won’t start. Most problems can be traced to faults in the sensor’s wiring harness. A disruption of the sensor supply voltage (Hall effect types), ground or return circuits can cause a loss of the all-important timing signal.

Slika Slika
Slika

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od nera » petak, 26. feb. 2010. u 10:43h

redbullw

Ma svaka cast za ovo buraz, mnogo ce mi pomoci thumbup

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od van » petak, 26. feb. 2010. u 11:55h

Ne znam kako je kod DOHC 16v skorpiona , ali kod RS2000( isti motor ) koji ima ecc iv , sensor cita poziciju radilice sa 36-1 zupcanika ( fali jedan zub ) . Signal se prenosi kroz istalaciju zasticenu od spoljih smetnji , do EDIS modula , koji obradjuje signa , i salje impuls u ecu o broju obrtaja . Ecu posel pregleda mape paljenja , salje informaciju EDIS-u kada da okine bobine . Ako edis kojim slucajem ne dobije informaciju od ecu , on ce sam da okine bobine na -10 gtm .
Ovo ima za uzrok pada performansi motora , ali motor ce raditi . EDIS je waste spark sistem , tj okida bobine za 2 cilindra u isto vreme . Ispravnost senzora mozes da proveris tako sto skines dzek sa njega , spojis unimer na pinove , i neko vergla auto , a ti gledas . Treba da pokaze +1v ili tako nesto . Ako nema skoka napona , onda je senzor crkao .
Senzor ima magnet i namotaj u sebi . Kada zubac prodje blizu njega , on indukuje struju , i to ti je taj 1v , koji je signal edis modulu .
Ne znam da li buljavi skorpion ima edis i waste spark sistem ili direct coil , tj. okidanje bobine od strane samog ecu.
Zavisi da li je ECCIV ili ECCV

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Markedjani » petak, 26. feb. 2010. u 12:18h

Buljavko ima EEC V
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

nera
Poruka: 51
Član foruma od: subota, 5. dec. 2009. u 13:26h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od nera » petak, 26. feb. 2010. u 12:53h

Mislim da to bez problema mogu sam uraditi. Hvala vam puno stvarno ste ekstra mechanic . javcu sta se dogadja cisto zbog drugih da znaju ako im se takvo nesto dogodi

Avatar korisnika
Nemanja Odzaci
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 19. nov. 2012. u 09:23h
Lokacija: Odzaci

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Nemanja Odzaci » subota, 16. nov. 2013. u 17:14h

Imam problem,tj.treba mi objasnjenje.Crkao mi je senzor radilice na ford fokusu 1.6 benzin 2001 god.crkao je jer je cesao od zamajac.stavljen nov ali sa platnom jer je cesao i on.radi sada sa podloskom ali me zanima kako je doslo do cesanja,nije se pomerio zamajac sigurno? :ford:

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Rankofocus » subota, 16. nov. 2013. u 17:44h

a otkud znas da nije? mozda na radilici doslo do aksijalnog lufta ?

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od van » subota, 16. nov. 2013. u 23:22h

Зазор тог сезора и површине са које чита ( замајац ) је 0.5 мм и мање . Аксијални луфт је веома могућ , поготову на тим моторима . Драгомир ми је једном објашњавао како ти мотори добију алсијални луфт и да су тада капут . Тако сам ја схватио .

Стави подлошку и уживај

Avatar korisnika
Nemanja Odzaci
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 19. nov. 2012. u 09:23h
Lokacija: Odzaci

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Nemanja Odzaci » nedelja, 17. nov. 2013. u 01:50h

A nije moguce resiti taj luft?

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od van » nedelja, 17. nov. 2013. u 09:20h

Нисам стручан , али колико се сећам НЕ . Питај Драгомира , он ће ти све лепо објаснити , да ја не преносим његове речи од пре пар година , које су већ изветреле из моје главе

Avatar korisnika
Nemanja Odzaci
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 19. nov. 2012. u 09:23h
Lokacija: Odzaci

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Nemanja Odzaci » nedelja, 17. nov. 2013. u 17:56h

Trebalo bi da da su tu neki lezajevi,koji bi trebalo da mogu da se promene....ne znam

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Rankofocus » nedelja, 17. nov. 2013. u 19:55h

jeste ja ne bi vozio niti palio auto posle tog kvara sto je otkino senzor .
odvezi mehanicaru da vidi sta se moze uradit ,. naravno skidanje kartera i pregled stanja ,. mozda cak obrada radilice upasivanje lezajeva ...
ako se radilica pomeri i budes terao dalje bice stvarno kaput :'( (moguce da je taj senzor bas reper toga)

DRAGANFORD
Poruka: 427
Član foruma od: sreda, 18. feb. 2009. u 08:44h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od DRAGANFORD » nedelja, 17. nov. 2013. u 20:10h

na focusu najverovatnije nevalja radilica a buljavi scorpio moze da se resi

budak
Poruka: 3
Član foruma od: sreda, 11. feb. 2015. u 08:46h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od budak » utorak, 2. maj 2017. u 16:10h

Pozdrav, novi sam na forumu pa evo ovdje da vam se obratim, imam problem sa autom Ford Mondeo 1.8 benzin plin. Ne radi pravilno i kao da radi bez jednog klipa se cuje. Takodje nema snage - vuce. Mijenjao sam svjecice kablove bombinu, nista ne pomaze. Spojio sam ga na dijagnostiku i dobio sledece greske - saljem u slikama, pa ako neko moze da mi pojasni bio bih zahvalan. :wtf:

lp.
:ford:
Slika

Slika

Slika

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Lucky » utorak, 2. maj 2017. u 20:19h

prezubio

budak
Poruka: 3
Član foruma od: sreda, 11. feb. 2015. u 08:46h

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od budak » subota, 13. maj 2017. u 15:25h

majstor pregledao auto, nije prezubio, ali ima problem s kompresijom...1 2 3 klip su sa kompresijom oko 9 dok je klip 4 sa kompresijom 5. sta bi sad trebao raditi?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Markedjani » subota, 13. maj 2017. u 21:27h

drugi motor.

najjeftinije.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od van » nedelja, 14. maj 2017. u 00:41h

Мотор у мом фокусу 1.8 има најмању компресију од 12 на једном цилиндру , два цилиндра су близу 13 а један је на 13.3 и то на 230 000 по сату . Компресија од 9 је катастрофа за тај мотор .
Да ли је мајстор скидао поклопац вентила када је проверавао како је узупчен ?
Мени делује да је лоше узупчен + да је изгорео неки вентил или седиште тамо где мања компресија . И то да је усисна брегаста укашњена , зато му је и мање компресија при мерењу .
Пет година возим тај ауто и могу да тврдим да је зетек веома поуздан мотор . Редовни сервис , контрола зазора свећица и терај. Не пате од дечијих болести

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od Markedjani » nedelja, 14. maj 2017. u 02:12h

Nije to zetec, ovo je duratec... on ima lanac.

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od mbole » nedelja, 14. maj 2017. u 07:30h

I lanac moze da se lose uzupci

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Senzor paljenja ili...?

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 14. maj 2017. u 21:38h

A možda nikad nije zupčen osim u fabrici? Da nagadjamo možemo do sutra...
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“