Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Rad kompresora klime-dilema

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Rad kompresora klime-dilema

Poruka od oristic » petak, 2. apr. 2021. u 20:43h

Jeste da nije Ford u pitanju ali mi treba savet iskusnih. Radi se o načinu rada kompresora klime na mom Hyundai Coupe-u. Elem, primetio sam da se u toku rada klime (manuelna je naravno) kompresor uključuje i isključuje - radi neko vreme pa se ugasi, pa se upali...i tako...Ja odem kod mog majstora i on predloži da napunimo klimu pa da vidimo šta se dešava. Izvučeno je 425 gr gasa, a vraćeno 700 gr koliko ide po knjizi u taj auto. Kaže da su pritisci u toku rada odlični i po njemu je sve ok, ali se kompresor i dalje isto ponaša. On tvrdi da je to sve OK. Meni sumnjivo da manuelna klima tako radi pa sam konsultovao jednog lika koji radi te Coupe-e i on tvrdi da kompresor mora da radi non stop bez gašenja i da je problem u presostatu i nudi mi ispravan za 15e. Pošto nisu neke pare u pitanju poručio sam ga, a majstor kaže zamenićemo ga bez ispuštanja gasa. E sad, ako neko ima iskustva ovde mogao bi da me posavetuje šta da uradim, a cilj mi je da sprečim crkavanje kompresora na takvom autu, pitanje je kakav bi našao polovan...ili je pa sve u redu s takvim ponašanjem?

voja85
Poruka: 219
Član foruma od: petak, 2. avg. 2019. u 19:02h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od voja85 » petak, 2. apr. 2021. u 20:50h

Za Hyundai ne znam,meni se na Fokusu 2001 gasi na nizem broju obrtaja to jest uglavnom na leru i kad predjem 3000 obrtaja,ovo prvo ne znam da li tako treba da bude ali znam Jos gomilu ljudi sa različitim modelima automobila koji imaju isti "problem" a ovo drugo je cisto iz razloga jer se preko 3000 obrtaja ide ili pri većoj brzini ili pri preticanju tako da PCM automatski gasi kompresor da bi se dobila max snaga motora.


Послато са M2007J17G помоћу Тапатока



Dragan225
Poruka: 375
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Dragan225 » petak, 2. apr. 2021. u 21:03h

Trebalo bi biti normalno da se kompresor ugasi ali ne precesto tj da stalno pali gasi.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока


Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od dule0911 » petak, 2. apr. 2021. u 21:08h

Normalno je to, samo teraj.
Fiesta!!

Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Milann91sd » petak, 2. apr. 2021. u 21:14h

zameni presostat,prethodno izvucite freon i nakon zamene vratite isti...i nakon toga je problem resen...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od oristic » petak, 2. apr. 2021. u 21:20h

Poručio sam presostat, e sad, ja to gledam na leru po ovakvom ne baš toplom vremenu (ako uopšte temp. napolju ima veze s tim) i kad je tiho na semaforu ga čujem kako cakne, isto kao i kad palim klimu...ne znam kako se ponaša u nekoj vožnji van grada jer mi je hladno da je testiram, a po geadu u gužvi oseti se i u kabini da vazduh promeni temp. kako se kompresor pali i gasi...Ponavljam opet, cilj mi je da sačuvam kompresor ukoliko je recimo prob. u presostatu...

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Djole » petak, 2. apr. 2021. u 21:41h

U nekim situacijama je normalno da se kompresor pali-gasi da ne bi zaledio. Kada ventilator ukljucis na max ne bi trebalo za neko kratko vreme da se ugasi kompresor u koliko je napolju mnogo toplo. Takodje ono sto moze da pravi problem je sama remenica klime(poveca se zazor i magnet ne moze lepo da zalepi lamelu). Presostat si dzaba kupio,mogao si tvoj da prespojis da vidis ima li razlike,ja iskreno ne verujem da ti on pravi problem.
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od dule0911 » petak, 2. apr. 2021. u 22:03h

Svaki auto koji sam imao do sad je gasio kompresor u radu. E sad koliko cesto je drugo pitanje, ali nikad nisam trazio problem sustina je da hladi.

Npr Lancer sa manuelnom klimom i starim freonom je imao dva moda rada, econo i standardnu mod. U econo modu se kompresor dosta cesce gasio od standardnog, ali se u oba moda gasio i svo vreme je bio hladan vazduh na vent otvorima.
Fiesta!!

Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Milann91sd » petak, 2. apr. 2021. u 22:13h

dule0911 piše:Svaki auto koji sam imao do sad je gasio kompresor u radu. E sad koliko cesto je drugo pitanje, ali nikad nisam trazio problem sustina je da hladi.

Npr Lancer sa manuelnom klimom i starim freonom je imao dva moda rada, econo i standardnu mod. U econo modu se kompresor dosta cesce gasio od standardnog, ali se u oba moda gasio i svo vreme je bio hladan vazduh na vent otvorima.
ja mislim da on navodi ovaj problem zato sto mu sigurno ima promene u temperaturi vazduha u autu...verujem da nije uvek hladan...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od oristic » petak, 2. apr. 2021. u 22:18h

Pa primeti se pad u hladnoći vazduha, ali ne nešto drastično, što je i logično kad se on ugasi...da neko ne zna kako on radi možda ne bi tu razliku ni primetio.

voja85
Poruka: 219
Član foruma od: petak, 2. avg. 2019. u 19:02h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od voja85 » petak, 2. apr. 2021. u 23:07h

Evo da i ja podelim iskustvo,meni se kompresor gasi cim padne ispod 1000rpm,kvalifikovan majstor kaze da na leru klima ne radi iz prostog razloga...
"Kada bi radila i na leru srkala bi gorivo kao bez duše"
To je bar za mog starog Fokusa..
Cim sam u pokretu klima se pali i radi kao sat.

Послато са M2007J17G помоћу Тапатока


Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Milann91sd » subota, 3. apr. 2021. u 08:16h

voja85 piše:Evo da i ja podelim iskustvo,meni se kompresor gasi cim padne ispod 1000rpm,kvalifikovan majstor kaze da na leru klima ne radi iz prostog razloga...
"Kada bi radila i na leru srkala bi gorivo kao bez duše"
To je bar za mog starog Fokusa..
Cim sam u pokretu klima se pali i radi kao sat.

Послато са M2007J17G помоћу Тапатока
ja mislim da taj majstor treba da se vrati u skolu....
zamisli krenes na more, napolju 45 stepeni stanes na granicu sa makedonijom i cekas 3 sata....u autu dete od 3 godine pozadi u svojoj stolici koja je "kvalitetna" i sama po sebi pali i ima 60° u njoj....to sto tvoj majstor kaze nema veze sa zivotom,kompresor mora da radi i kad je na leru...OPET SE OGRADJUJEM,SVE OVO JE MOJE MISLJENJE....

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Djole » subota, 3. apr. 2021. u 09:14h

voja85 piše:Evo da i ja podelim iskustvo,meni se kompresor gasi cim padne ispod 1000rpm,kvalifikovan majstor kaze da na leru klima ne radi iz prostog razloga...
"Kada bi radila i na leru srkala bi gorivo kao bez duše"
To je bar za mog starog Fokusa..
Cim sam u pokretu klima se pali i radi kao sat.

Послато са M2007J17G помоћу Тапатока
Druže nema šanse... Mora da radi u leru poz ti tog majstor šustera

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

maxa
Poruka: 271
Član foruma od: ponedeljak, 3. apr. 2017. u 01:19h

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od maxa » nedelja, 4. apr. 2021. u 02:35h

Kod mene na focusu '01 je slicna situacija. Kod mene se kompresor pali-gasi na 25-30 sec. Isao kod iskusnog i proverenog klimadzije za auto klime, proverio na masini i kaze sve je ispravno, teraj. Maltene samo sto se nismo posvadjali, kolko god ja zapeo da msm nesto nije u redu, toliko on je odlucan da je sve u redu. A kompresor cakce stalno. Freona ima.
Tako vec dve god, teram pa ako crkne kompresor nije vise ni skup za zamenu. Samo oseti se u voznji kada cakne, skoce obrtaji i padnu kada se pali odn gasi, pa auto cimne pomalo.

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Djole » nedelja, 4. apr. 2021. u 07:38h

Ni tu nešto ne valja takođe.

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Markedjani » nedelja, 4. apr. 2021. u 09:11h

Nije to normalno ponašanje
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od ljuba power » nedelja, 4. apr. 2021. u 09:46h

mora konstantno da radi kad je sve ok.manualna klima

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od oristic » nedelja, 4. apr. 2021. u 23:26h

Zameniću presostat, nije skup, a majstor kaže da može da ga zameni bez da ispusta gas pa vraća, jer je pre par dana napunjen na max i da ponovim da su svi pritisci ok. Ovo ipak nije Focus mk1 ili 2 pa da kompresora ima na trafici, da je tako terao bih i ja pa dokle izdrži.
Da li takav rad kompresora ima veze sa temperaturom, možda?

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Rad kompresora klime-dilema

Poruka od Stefan_93 » subota, 23. jul 2022. u 23:16h

Pre nedelju dana sam napunio klimu, 1 dan radila dobro nakon toga nisam je palio para dana.
Veceras u toku voznje ukljucio sam klimu ali ne hladi, i nisam cuo da se kompresor ukljucio, onaj klasican klik kad se pokrene? Sta moze biti uzrok tome?

Negde na kraju punjenja uredjaj je izbacio gresku na ekranu da ne valjda neki ventil?
Pre dopune bila je na 50%, sad je napunjena na 100% tako bar pise u izvestaju. To sto je izbacio uredjaj tu gresku, serviser je rekao da je semering kompresora malo oslabio i da ne radi punom snagom kako bi trebalo i da ne treba da brinem, jer da freon ili gas curi negde ne bi klima bila na 50% pre punjenja, tj ne bi je punio da negde propusta ili da ne radi kompresor.
Uglavnom, sta moze biti uzrok a da se kompresor ne pokrene a dopunjena je klima na 100%.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“