Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
zemunelo
Poruka: 4
Član foruma od: petak, 11. jun 2021. u 15:28h

Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od zemunelo » petak, 11. jun 2021. u 16:08h

Pre 6 meseci sam kupio 1.6 Focusa, vozim uvek benzince i pošto mi je ovaj model Forda već bio poznat (imao ga bivši kolega) reših da ga uzmem. Na satu je imao 181000km kada sam ga uzeo i odmah sam uradio mali servis (filteri, ulje) a pošto uz auto nisam dobio servisnu knjigu nakon 2 meseca reših da uradim i veliki servis gde počinju problemi...
Auto je išao odlično, vukao fantastično, potrošnja ok za taj motor s' obzirom da je grad u kome živim brdovit.
Nakon urađenog velikog servisa (vodena pumpa, roleri, španeri, PK kaiš i zupčasti kaiš) to više nije isti motor. Naime, tokom servisa majstor nije dobro dotegao šraf na remenici radilice i posle 20km remenica je proklizala i motor je prezupcio.
Majstor je preuzeo popravku na sebe, zamenio je iskrivljene ventile, poravnao glavu i stavio nov dichtung glave. Nakon toga auto više nije isti. Pali on uvek iz prve i dobro vuče kad je hladan ali čim dostigne radnu temperaturu to je potpuno druga priča, kao da vozim punto 1.2. Tamo gde sam pre išao drugom brzinom sad jedva idem prvom i to moram da nacepim gas. Osećaj je kao kad se upali klima pa se motor optereti i nema tu snagu.
GAS. Reakcija na pedali je takva da koliko god da stisnem kao da ne može da primi momentalno i javlja se neko kasnjenje.
OBRTAJI. Pre servisa je imao lep rad na leru a sada kada je zagrejan ima oscilacije u obrtajima naročito kada upalim par potrošača što pre nije bio slučaj.
Terao sam ga kod drugog mehanicara koji ga je pregledao, malo duže provozao, kacio na diagnostiku i kaže da je sa autom sve u redu ali ja znam da nije.

Bas sam se raspisao...da li je neko imao sličan slučaj/problem ili zna šta je uzrok svega ovoga?

Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od Milann91sd » petak, 11. jun 2021. u 16:24h

Nije dobro uradjen motor, mozda nije lepo nalegla glava... Gubi vodu, trosi li ulje? Vrati auto neka ponovo digne glavu....

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od Markedjani » petak, 11. jun 2021. u 16:51h

Da li sija check engine lampica ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

zemunelo
Poruka: 4
Član foruma od: petak, 11. jun 2021. u 15:28h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od zemunelo » petak, 11. jun 2021. u 16:56h

Fora je sto je ovako "kilav" motor bio i posle prvog pokušaja velikog servisa. Čim sam preuzeo auto video sam da reakcija na pedali gasa nije ista i da auto više nije startan kao što je bio. Bukvalno sam taj prvi put pomislio da ga je loše uzubio ali rekoh ajde možda zato sto je nov kaiš i nova pumpa pa stvara veći otpor i slabije ide.
Znači, isti je osećaj u vožnji samo ga prvi put nisam vozio dovoljno dugo jer je ubrzo prezupcio.

Iz tog razloga sam ga terao kod drugog majstora - nemca da ga on pregleda pošto pretežno radi fordove. Rekao sam mu svoja zapažanja ali on nije ništa ustanovio bez da otvara motor što mi ne bi preporucivao jer bi trošak bio toliki da bi mi se vise isplatilo da ubacim drugi motor (zamena motora).

Ne gubi vodu, ulje stoji na nivou. Lepo pali ujutru, lepo radi na leru kad je hladan pa samo postoji taj problem kad je zagrejan.

Ne sija check engine.

Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od Milann91sd » petak, 11. jun 2021. u 16:59h

Jesi isao na dijagnostiku?

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od ljuba power » petak, 11. jun 2021. u 19:51h

pošto je prezubio i pokrivio po koji ventil,vrlo verovatno ti novi ventili nisu dobro naštelovani zazori!pa dolazi do gubitka snage na toplom motoru...
prvo što bih ja uradio je merenje kompresije na hladnom motoru pa kasnije i na vrućem.ako je smanjena kompresija na nekom cilindru pri vrućem motoru,ventili tog cilindra su premali zazori i gubi kompresiju na tim "pretegnutim" ventilima.to se može ustanoviti i kontrolom zazora ventila na hladno ali je komplikovanije jer se mora skidati ventil dekla...jednostavnije je izmeriti kompresiju
Poslednja izmena: ljuba power, na dan petak, 11. jun 2021. u 19:54h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Milann91sd
Poruka: 52
Član foruma od: utorak, 29. dec. 2020. u 17:58h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od Milann91sd » petak, 11. jun 2021. u 19:53h

ljuba power piše:pošto je prezubio i pokrivio po koji ventil,vrlo verovatno ti novi ventili nisu dobro naštelovani zazori!pa dolazi do gubitka snage na toplom motoru...
prvo što bih ja uradio je merenje kompesije na hladnom motoru pa kasnije i na vrućem.ako je smanjena kompresija na nekom cilindru pri vrućem motoru,ventili tog cilindra su premali zazori i gubi kompresiju na tim "pretegnutim" ventilima.to se može ustanoviti i kontrolom zazora ventila na hladno ali je komplikovanije jer se mora skidati ventil dekla...jednostavnije je izmeriti kompresiju
Apsolutno se slazem sa Ljubom...

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2612
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od ljuba power » petak, 11. jun 2021. u 19:59h

još da dodam...proverio bih i fazu zupčenja.

zemunelo
Poruka: 4
Član foruma od: petak, 11. jun 2021. u 15:28h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od zemunelo » petak, 11. jun 2021. u 20:24h

"I ​checked your vehicle, the engine has full compression and drives well. I think the engine is ok.
An inspection is not necessary, it was only about 500 kilometers ago according to the slip in the vehicle, it is only necessary at 200,000 kilometers according to the speedometer."
....Ovo je odgovor drugog majstora jer više nisam imao poverenja u onog prvog.
Tražio sam da ipak provoza i detaljnije pregleda auto nakon čega mi je odgovorio:

"I did a big test drive and connected the tester, I can't find any errors from my side everything is fine so you can pick up the focus again"

Eto, on je sve proverio i kaže da je sve ok a ja znam da nije.

Prvo sto je meni kao mašincu palo na pamet jeste da je pogrešno stavio motor u fazu - nije to bas jednostavno na ovom tipu motora, gledao sam par klipova na you tube. Ali ko velim ovo je Nemačka, preciznost, ovde nema mesta greškama kad ono...ni u Srbiji mi se nisu dešavale ovakve stvari. A da ne spominjem koliko me je ovde ceo servis koštao a šta sam dobio za te pare. cekicko

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od 911s [SK] » petak, 11. jun 2021. u 21:20h

Ne mora nužno da pokaže merenje kompresije na vrućem motoru smanjenu kompresiju zbog premalog zazora ventila. Dovoljno je da zazor bude manji i da onda tajming otvaranja i zatvaranja ventila ne bude adekvatan i eto smanjene snage. To se može proveriti manometrom koji priključen na usisnu granu u toku rada motora pokazuje odredjen nivo i promenu podpritiska.
To što je servis u Nemačkoj ne znači i da je majstor Nemac :)
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Moca82
Poruka: 16
Član foruma od: petak, 18. jun 2021. u 12:46h

Re: Focus MK1 1.6 Zetec vuče lošije kad je zagrejan :'( :'(

Poruka od Moca82 » subota, 19. jun 2021. u 09:23h

Odakle si kod kog majstora (tog nemca) si vozio forda da i ja oteram da pogleda ovaj moj ili da ga bacam u staro gvozdje

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“