Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » utorak, 24. avg. 2021. u 18:54h

Imam problem sa centralnim zaključavanjem na ford fiesti 1.3. 2005.godište . Kada je toplo vrijeme radi , to jest po danu radi, a kada dođe noć prestane ne radi. To mi se počelo dešavati kada sam (moja krivica)sa kontak sprejem pošpricao brave i od tada ne funkcionira. Pročitao sam na forumu da se to ne radi pa sam kupio sprej za odmaščivanje kočionih doboša i dobro našpricao ali ništa. Bio kod autoelektričara on mi je kazao kupi novu bravu to mu je bio odgovor nije me saslušao za problem. NIkad više kod njega.Ako je imao netko od vas takav problem, da mi dade savjet što da napravim. Sada zaključavam sa ključem sa vozačke strane a ostale su zaključane. Prije toga sam skinuo kontakt na GEM-u (slika)jer se inače ne daju zaključati ni jedna vrata
Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » sreda, 25. avg. 2021. u 00:17h

Ajmo malo vise detalja :)

Najpre.. koliko vrata ima fiesta?
Da li imas model sa duplim zakljucavanjem ili sa obicnim?

Sta znaci "ne daju se zakljucati ni jedna vrata"?
Zakljucas i odmah se sva otkljucaju?
Ako je tako, to znaci da GEM prima signal da neka vrata nisu zatvorena.

A prekidaci koji mu to javljaju se nalaze u samim bravama.
I najcesce se zaista svodi na kupovinu nove brave, samo prvo treba da nadjes koja je brava u pitanju, posto moze da bude bilo koja, ukljucujuci i bravu na gepeku.
Druga mogucost je da je neka od zica sa tih prekidaca do GEM-a u prekidu.

Sta si tacno naspricao?
Cilindar (deo gde guras kljuc) ili tamo gde je zub brave, na boku vrata, pa si jos pokusao da dobacis i unutra.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » sreda, 25. avg. 2021. u 12:37h

Fiesta ima 4.vrata.Molim da mi objasnite razlku (duplo- obično) zaključavanje, jer nisam upućen u to.
Kada na GEM-u spojim priključak probam zaključati odmah se potom i otključaju. i na kontrolnoj tabli ima signal da su vrata otvorena.
Špricao sam tamo gdje je zub brave i koliko sam mogao i unutrašnjost brave, nakon par sati brava je radila ,ali opet izvjesnog vremena postaje kao i prije. Mene zanima zašto sve radi kada je toplo vrijeme, to jest vrata su topla onda radi kad dođe večer ohladi se i vrati se na staro.
Prvo što ču pogledat vrata od gepekta jer je najmanje posla za pogledati bravu. Kako ispitati koja su vrata u kvaru jer kada radi sistem otključavam i zaključavam pojedinačno vrata i sve to radi.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » sreda, 25. avg. 2021. u 15:44h

Duplo zakljucavanje: kada je aktivirano, vrata ne mogu da se otkljucaju ni iznutra.
Aktivira se tako sto se vrata zatvore, kljuc se prvo okrene kao da hoces da otkljucas vrata, a onda okrenes da zakljucas, ili dvostrukim klikom na daljincu.

Fiesta moze da ima samo troje ili petoro vrata :)
Daklem tvoja je sa 5.

Problem je upravo u tome sto neka od vrata javljaju da nisu zatvorena. U takvom slucaju GEM jednostavno ne dozvoljava da se vrata zakljucaju. Odnosno, otkljuca ih odmah nakon zakljucavanja.

Kako radi kad je toplo a ne radi kad je hladnije?
Ko sto napisah... unutar same brave se nalaze mikroprekidaci, koji javljaju GEM-u da li su vrata zatvorena ili otvorena). TI mikroprekidaci vremenom oksidisu, i javljaju se upravo takvi problemi.
Kada su vrata zatvorena, mikroprekidac takodje treba da bude zatvoren.

Druga mogucnost je da je neka od zica, koja vodi od tih mikroprekidaca do GEM-a pukla, ostecena... kada je toplo, zice su fleksibilnije, i dobije kontakt, kada je hladno, kruce su i kad zatvoris vrata, izolacija ne moze da se previje toliko, zica izgubi kontakt, i GEM misli da vrata nisu zatvorena.

E sad... kako ispitati...
Ne znam da li je sema koju imam odgovarajuca za tvoj auto, ali ajde da probamo.

Da krenemo od gepeka.
Ako ti radi svetlo gepeka onda nije problem u tom prekidacu.

Ostala vrata:
Na konektor levo od toga koji si otkacinjao dolaze zice koje govore GEM-u da li su vrata otovrena ili zatvorena.
Radi TACNO ono sto napisem, i TACNO TIM REDOSLEDOM, da ne bi napravili veci balaj, posto nismo sigurni da je sema odgovarajuca.

1. OTKACI MINUS KLEMU SA AKUMULATORA OBAVEZNO!!!
(prvo se raspitaj za kod radija ako ga ne znas).

Otvori sva bocna vrata i simuliraj da su zatvorena. Gurnes srafciger u bravu, i potisnes zub brave tako da uklopi. Treba da skljocne dva puta.
Ako ti to ne ide, zatvori stvarno sva vrata, samo je onda mnogo nezgodnije da radis.

Otkaci taj krajnji levi konektor.

Na samom konektoru bi trebalo da su oznaceni brojevi pinova (jako su sitni).

Vozaceva vrata: pin 18, crno/zuta zica
Suvozaceva: pin 19, crno/plava
vrata iza vozaca: pin 16, crno/narandzasta
vrata iza suvozaca: pin 17, crno/zelena

Svi ovi pinovi treba da su u donjem redu (ovako kako si slikao donji), gde ima vise malih pinova nego u gornjem redu, i gde su tanje zice (konektor ima tri reda pinova).
Ako se boje zica ne slazu (ford to menja ko carape), gledaj po broju pina.

Kada su vrata zatvorena, odgovarajuci pin treba da ima kontakt sa masom. To proveravas unimerom (moze i na pistalicu).
Ako je otpor izmedju pina i mase beskonacan iako su vrata zatvorena.. TAJ JE :)

Naravno, ovo sve treba da isprobavas kada sistem ne radi normalno.

Kad ustanovis koja vrata javljaju da nisu zatvorena, treba videti gde je problem, u samoj bravi ili u medjukonektorima, zicama...

Jedna od prednosti simuliranog zakljucavanja je sto mozes da "mrdas" vrata, pa ce se pomerati i zice u snopu koji ide od vrata do karoserije, gde isto jako cesto nastaju problemi.

No... kad ustanovis koja vrata zezaju, javi pa da idemo dalje, posto sada treba ispitati same brave.

U medjuvremenu, stvari sklapas obrnutim redosledom, dakle prvo vratis konektor na GEM, pa onda ponovo spojis minus klemu, i na kraju ukucas kod radia.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » sreda, 25. avg. 2021. u 17:30h

Sve sam dva puta pročitao i hvala na iscrpnom odgovoru, sada je na meni da to sprovedem u praksi. Kod od radia imam unimetar isto, i sada treba krenuti na posao.
Još jednom hvala na pomoči...

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » četvrtak, 26. avg. 2021. u 14:45h

Evo ispitao sam brave. Nema brojeva pa sam po bojama (uh bilo je malo teško nači boje jer su u snopu ali našao sam)sve sam radio kako ste napisali između boja bio je kontakt na troja vrata a na vozačkoj strani nije bilo, te sam čekao da se ugrije na suncu i pojavio se kontakt. Znači taj kontakt ne radi. Spojio kontakt i sve radi dok se ne ohlade vrata. U gepektu svijetlo gori znači tu je sve u redu. Malo me bilo strah za radio dali bude proradio ubacio kod i radi. Eto kaže mi se kupnja brave (polovna)jer sam čuo da je skupa nova , malo sam tražio po oglasima i nisam našao pravu.
Eto toliko za sada
Pozdrav

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » četvrtak, 26. avg. 2021. u 17:25h

Cek da vidimo jel stvarno brava u pitanju, da ne kupujes bezveze, a ustvari ti je u prekidu neka zicica izmedju brave i GEM-a.

Elem... moras da skines tapacirung i dobacis do konektora koji je na samoj bravi.
Opet lepo skines klemu... bla bla...
Otkacis konektor sa brave da ti ne bi ostatak instalacije pravio zvrcke.

Kada su vrata zatvorena, pinovi 11 (na njega dolazi crno/zuta zica sa konektora) i 6 (crna) treba da budu spojeni.

Ako nisu.. onda je brava u problemu.
Ako jesu, onda imas problem negde dalje duz instalacije.
Ili na samom konektoru koji ide na bravu, ili na zicama u vratima, ili na konektoru izmedju vrata i karoserije, ili na delu gde zice prolaze kroz rebrasto crevo (najverovatnije).

Ne znam jel si probao ono sto sam ti napisao, da simuliras da su vrata zatvorena, pa da probas da otvaras i zatvaras vrata i vidis da li se tada pojavljuje signal.
Ako se pojavljuje, onda je 99% problem u zicama u rebrastom crevu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » utorak, 31. avg. 2021. u 17:53h

Nisam ništa radio , jer auto je bio zauzet, ovih dana ide kod mehaničara da promjeni prednje i zadnje kočnice.
Usput sam mu kazao o problemu centralnog zaključavanja, rekao sam što sam do sada radio po vašem savjetu kazao je da je to u pitanju mikroprekidač jer da je imao već takav problem baš sa Fiestom.
Molim vas da li se smije odvrnuti spoj ovaj na slici
Slika
dali je kasnije lako opet spojiti.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » utorak, 31. avg. 2021. u 17:57h

Da.
Za razliku od mnogo izvikanijih firmi taj konektor se kod forda odvaja i spaja izuzetno lako (osim ako je neko bas siledzija, al tu pomoci nema ni za mnogo prostije stvari).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 3010
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od Aca06 » utorak, 31. avg. 2021. u 18:42h

Od ovog spoja nema prostijeg.
Odvrnes nekih 1/4 kruga ovaj deo sto ti je sa desne strane i konektor je raskacen.
Kad ga vracas ne mozes da pogresis jer ima tacno vodjice i ne moze da se zakaci naopako.
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » petak, 17. sep. 2021. u 16:27h

Mogu javiti da centralno zaključavanje radi. Ali kako se popravilo, bio sam malo ljut i zalupio sam sa vratima malo jače , i gle čuda radi već nekoliko dana bez problema. Izgleda da je kontakt sjeo na svoje mjesto i sve radi.
Ovom prilikom se zahvaljujem na savjetima.
:beer:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » petak, 17. sep. 2021. u 17:17h

Pojavice ti se problem ponovo.. samo je pitanje vremena.
Sada jos vise lici na kontaktni problem
Aca06 piše:Od ovog spoja nema prostijeg.
Odvrnes nekih 1/4 kruga ovaj deo sto ti je sa desne strane i konektor je raskacen.
Kad ga vracas ne mozes da pogresis jer ima tacno vodjice i ne moze da se zakaci naopako.
Sve moxe uz dovoljno velik cekic, il dovoljnog "sivonju".
Ne bi verovao sta sam sve video..
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » subota, 18. sep. 2021. u 08:40h

Nabavit ću polovnu bravu samo ne znam kakvu kad ih ima različitih, tražim po oglasima za taj tip auta pa mi izbaci nekoliko vrsta.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14451
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od mbole » subota, 18. sep. 2021. u 12:56h

I dalje nisi siguran da je brava u pitanju. Ne kupuj na[amet, prvo ustanovi sta je tacno u problemu
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

covid
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 6. apr. 2021. u 11:19h

Re: centralno zaključavanje ford fiesta 1.3. 2005.

Poruka od covid » ponedeljak, 20. sep. 2021. u 10:04h

Prihvaćam savjet. Kad opet počne zezati skinem bravu pa da vidimo što je.
Sada sam se sjetio kako je to počelo da zeza. Ove zime se zaledila brava pošpricao sa sprejem za odmrzavanje sa vanjske strane i od tada se pojavljuje taj problem.
Do tada je radilo bez problema.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“