Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

senzor pozicije gasa(tps)

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od slavisoni » subota, 17. jan. 2009. u 15:03h

imam scorpio 2.9 12v iz 95 god.problem:nizak ler gas,zbog cega se cesto i ugasi.kad je hladan uvek,a topao radi na oko 500 rpm.nekada u toku voznje problem se resi sam od sebe,ali se opet vrati na staro posle nekog vremena ili ponovnog startovanja.merio sam napon na iacv.kontakt=8v,pa vrati na 0v.paljenje oko 8v,ali posle padne na nulu.kad stabilizuje obrtaje na 500rpm,napon je 3,44v,ali kad iskopcam konektor iacv i vratim ga,(uz to povecam gas da se auto ne ugasi)auto dobije normalne obrtaje na leru i dobro radi,a napon na iacv je tada 4.65v.malo provozao,startovao vise puta,radi normalno do sledeceg paljenja posle vise sati!
provereno:
instalacija ok.
kontakti svih konektora ocisceni
nema fals vazduha nigde(a i da ima,ne bi ga resilo rekonektovanje iacv)
svecice ,kablovi novi
Sta bi moglo biti?
Hvala na odgovoru!

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1280
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od Scorpio 696 » subota, 17. jan. 2009. u 18:02h

TPS voltaza
0.4-0.99 (1v) kod mene 0.7v

Da li imas mogucnost mehanicki da nastelujes ler poziciju leptira?
Ako imas probaj tako to je meni pomoglo da se resim problema sa obrtajima.

Tps moze da se steluje otpustanjem dva srafa koja ga drze i trebalo bi da moze da se okrece (1mm nap/nazad ) ako nemoze onda se skine i prosiruju se rupe da bi mogao dodatno da se okrece.
Pre tog poduhvata je pozeljno prvo proveriti na kojoj voltazi radi.

Dati kontakt
0.4-1v ler
4-4.5v Wot (pun gas rukom)
0.4-4.5v nesme biti padova ni u jednom momentu.

Pre svega svi filteri se podrazumeva da su novi/cisti zar ne?

Ako si skidao kleme
pre provere ler gasa treba provozati auto u svim rezimima voznje da ecu pohvata parametre.
Slika

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od slavisoni » subota, 17. jan. 2009. u 18:43h

moze da se steluje mehanicki, ima srafic sa kontra navrtkom,al to mi nije resenje problema,jer onda potrosnja koja se ocitava na displeju je oko5l/h,a kada radi normalno oko1,2l/h.problem je izgleda u naponu na iacv jer kad radi lose napon je oko 3,5v a kada ga rekonektujem (dok je motor upaljen) napon bude 4,65v i onda je sve ok.znaci sokiram ga tako i on radi neko vreme dobro!
e skidao sam tps i merio otpor (znaci senzor je otkacen i skinut sa gas osovine) min je 200 oma (opustena opruga na potenciometru) i 3,8koma na max zakrenutom poteciometru(pun gas),medjutim pise da na leru treba da bude min 700 oma.
zatezanjem srafica na polugi gasa ja mogu da namestim oko 700 oma na leru,ali je onda leptir gasa na leru malkice vise otvoren,pa se opet konstatuje veca potrosnja.
medjutim kad je napon na iacv 4,65v(normalan) motor vrlo slabo reaguje na odvrtanje i zavrtanje tog srafa za stelovanje lera.
mozes li da objasnis kako da izmerim napon na tps,Samo kontakt,bez paljenja motora?merim izmedju dva od tri kontakta?
nije mi jasno to da ukoliko neki od senzora ne valja,kako moze da radi kako treba kada rekonektujem iacv?
inace motor od buljavog kakvog imam 95god ima iste senzore i kao za stariji model.znaci nema senzor pozicije bregaste i radilice.to mu je sve smesteno na razvodnik kao i komutator,koji je po meni jako pouzdan.
ono sto ne valja je instalacija kojoj puca izolacij i pravi kratke spojeve,pogotovu kada se pokvasi ili fizicki pomera...
al sam se raspisao.
hvala na odgovoru. pozdrav

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1280
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od Scorpio 696 » subota, 17. jan. 2009. u 23:08h

Tps
crna-0
crvena-5v
zelena -signal
Mozda su kod tebe drugacije boje ali mozes lako izmeriti kada diskonektujes dzek i das kontakt.

Kontakt bez paljenja motora
Zelena u mom slucaju
igla zabodena kroz izolaciju a nula na uzemljeni deo motora

Kada se steluje taj kontra sraf potrebno je i tps kalibrisati tj. koliko se sraf digne tps treba da se spusti.

Mada ako je tps problem ne bi trebalo da pravi te probleme na leru.

Moguce je da instalacija do IACV-a negde pravi sr..e.
Napon IACV-a i treba da varira posto na tom principu radi ali izgleda da kod tebe nesto vuce stuju.
Da li si ga kacio na komp jel prijavljuje neke greske?
Slika

slavisoni
Poruka: 74
Član foruma od: subota, 17. jan. 2009. u 14:42h

Re: senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od slavisoni » subota, 17. jan. 2009. u 23:16h

ne moze 2,9 12v ne podrzava obdII, al cu uskoro da napravim onu le diodu ,pa cu naci kodove.valjda cu se snaci.videcu sutra da proverim taj tps,ali moracu da mu razbusim rupe,jer izgleda nije predvidjen za stelovanje.
posto imam ugradjen plin,po mom misljenju mozda plinski emulator pravi zbrku u pcm,pa pcm on salje pogresnu voltazu iacv.u svakom slucaju i to ce mi biti zadatak da probam da ga vratim na benzin bez tog emulatora pa da vidim kako ce raditi.
hvala

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1280
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: senzor pozicije gasa(tps)

Poruka od Scorpio 696 » subota, 17. jan. 2009. u 23:28h

Evo resenja za obd1
Slika
12v led sto ljudi stavljaju na pozicije.
Mada kada proveravas ako imas kameru lakse je sve lepo snimis pa natenane prebrojavas u med playeru.
Slika

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“