Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od fabrizio » petak, 8. mar. 2024. u 14:17h

Pozdrav svima,

Kupio sam Ford Kuga 2015. sa 1.6 motorom od 150ks, pa sam naknadno saznao da ovi motori mogu da puste rashladnu tečnost u drugi ili treći cilindar.
E sad, da li je baš ovaj primerak imao problem sa dihtungom u svojoj istoriji od 200 000 km pa je rešen kod prethodnog vlasnika, ili možda i nije to niko ne može znati, ali sada je izvanredan, sve naravno funkcioniše normalno, ne gubi tečnost, ne podiže temperaturu, ali eto čisto preventive radi došao sam da se informišem.

Da li se ovo dešava na svim Ecoboost motorima, ili to samo tako izgleda kad se traži nešto na internetu pa deluje da problem imaju svi?
Takođe, da li se ovo može rešiti preventivnom zamenom dihtunga, recimo svaki veliki servis?

Avatar korisnika
horvat
Poruka: 37
Član foruma od: utorak, 26. jan. 2016. u 00:05h
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od horvat » petak, 8. mar. 2024. u 15:39h

Ne znam sve odgovore, ali za zamenu dihtunga glave se skida glava motora, posle cega mora na masinsku obradu tj. ravnanje. Tom prilikom se menjaju i sarafi glave a verovatno i gumice, vodjice ventila. To nije nesto sto se radi, osim ako ne treba da se radi. Taj posao kosta, pa nzm sad napamet, ali barem 300-400 evra, moguce i vise. I traje nekoliko dana. A ako si mislio na one druge dihtunge, poklopca ventila i slicno, oni nemaju vezu sa antifrizom, tako da opet nema poente njih menjati.

Ono sta mozes da radis kao meru opreza, da alatom za proveru prisustva izduvnih gasova u rashladnoj tecnosti proveris da li imas takav problem. Npr na svakom malom servisu, to nije skupo, niti traje dugo.

https://www.kupujemprodajem.com/automob ... /110843871

Ali generalno, ako sve radi i nema problema, ne cackaj, vozi i uzivaj. Ne stiskaj ga hladnog, ne potapaj ga uzbrdo iz nizih obrtaja, ne gasi ga vrelog, pusti da odradi malo kad se zaustavis. Menjaj ulje na vreme i to je to. Srecno :)

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od Markedjani » petak, 8. mar. 2024. u 16:44h

Ne postoji preventiva, taj motor je dizajniran da bude potrošni materijal da ne kažem... škart.

Ne znam odakle početi sa problemima tog motora, od očajno konstruisanog rashladnog sistema sa plastičnim račvama koje se degradiraju posle par godina i par desetina hiljada kilometara, pa preko čepova protiv smrzavanja i pucanja bloka koji posle par godina krenu da cure, pa preko hilzni bloka koje su pretanke i materijal na koji se dihtung glave naslanja je isuviše tanak, pa preko standardnih problema sa naslagama na ventilima, pa preko velikih servisa koji koštaju bliže 900 eur i kao šlag na tortu... full alu motor i svako pregrevanje rezultuje pucanjem glave a uglavnom i bloka i tu ne pomaže nijedna mašinska radionica i mora nov motor.

Sve u svemu najbolja preventiva za taj 1.6 eb, jeste ne kupovati vozilo sa istim motorom, nešto najgore što je izašlo iz automobilske industrije.

Jedino šta spasava te 1.6 eb motore jeste kompletno ojačan motor sa kovanim klipovima, klipnjačama, dartone umetci za hilzne, komplet nov rashladni sistem sa performans alu hladnjakom... pričamo o nekih 5k eur u modifikacijama i to kod nas niko ne radi, najbliža je nemačka gde bi mogla takva modifikacija da se uradi.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7483
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od dax92 » petak, 8. mar. 2024. u 17:40h

Sa kojim se predznanjem moze kupiti Ecoboost...
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

ZeljkoBG
Poruka: 212
Član foruma od: četvrtak, 8. dec. 2022. u 22:03h
Lokacija: Beograd, Banjica

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od ZeljkoBG » petak, 8. mar. 2024. u 17:49h

Markedjani piše:
petak, 8. mar. 2024. u 16:44h
Ne postoji preventiva, taj motor je dizajniran da bude potrošni materijal da ne kažem... škart.
Onda im ne gine ključ u bravu
Ford Fiesta Trend 1.25, 2011. godište. BRC plin.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od Markedjani » petak, 8. mar. 2024. u 19:39h

Još Kuga sa tim motorom, 14 litara po gradu zagarantovano.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od fabrizio » subota, 9. mar. 2024. u 02:13h

Hvala svima.

@dax92
Dobro pitanje. Trenutni problem sa internetom je selekcija informacija i dezinforamcija. Lakmus papir količine paušalnog lupetaranja na ovim prostorima je svaki parking u Srbiji, ne postoji nijedan bez mrlje od ulja.
Eto ja ceo život vozim ono što ljudi nazivaju venčanicama i pričaju razne viceve, pa se sit navozah po Evropi, dok moji drugari parkiraju svoje nepoderivo švapsko vozilo i kažu: "Ajmo tvojim autom!" kad idemo van grada.
Tako da ne znam šta da ti odgovorim, dizeli koje sam gledao su ugalvnom bili sa automatskim menjačem i svaki je ispadao iz brzine, nasumično dizao obrtaje u prazno, a i ne sluša mi se kuckanje dizela više pravi da ti kažem. Ovaj primerak je izvanredan, kupih auto na miris i osećaj, do sada se nikad nisam prevario pa hajde da vidimo hoće li ovog puta biti drugačije.
Nemam ja taj balkanski strah od kvarova i redovnih servisa, sve je to regularno za polovan auto, pa ako bude potrebno rešićemo. Inače ovo mi je prvi Ford, život je kratak da ga provedeš u strahu od plivajućeg zamajca i 'ladnog betona, treba malo uživati.

@Markeđani
Trenutno kako vidim potrošnja je 7.4 litara u Novom Sadu i Beogradu. Na otvorenom do 100kmh je oko 5. Sve do 10 u gradu je super, ali na kraju nije ni važno.

@horvat
thumbsuph

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od 911s [SK] » subota, 9. mar. 2024. u 03:36h

U principu možeš preventivno promeniti sve plastične elemente rashladnog sistema koji su poznati da propadaju, ta akcija će te koštati možda 200 ili 300 eura i bićeš miran što se toga tiče.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od Markkoni » subota, 9. mar. 2024. u 06:59h

A može se raspitati i u ovlašćenom da li je do sad sve to urađeno na osnovu opoziva koji je aktuelan za ovaj motor. Meni su u Grandu besplatno to sve uradili na Fiesti, doduše ja sam se kasno javio. Dakle kažeš da znaš da postoji opoziv za taj motor vezano za rashladni sistem i da ti zakažu ako do sada nije rađen.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od Markedjani » subota, 9. mar. 2024. u 08:32h

fabrizio piše:
subota, 9. mar. 2024. u 02:13h

@Markeđani
Trenutno kako vidim potrošnja je 7.4 litara u Novom Sadu i Beogradu. Na otvorenom do 100kmh je oko 5. Sve do 10 u gradu je super, ali na kraju nije ni važno.

Extra
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od fabrizio » subota, 9. mar. 2024. u 12:38h

@Markkoni
Deluje kao naučna fantastika. Možda da je to urađeno u Švajcarskoj za ovih 200 000, idem da proverim. Mogu da zamislim njihov pogled kad im dođem sa ovakvim zahtevom za auto star 10 godina. :)

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od Markkoni » subota, 9. mar. 2024. u 15:16h

Moj je bio 8-9 godina star i imao oko 180.000 km, i nije rađen recall u CH. Čak sam slao upit za to Fordu CH, i odgovoriše mi brzo. Posle toga otišao u Grand i to rešio. Kada odeš prvi put obave pregled, posle toga uzimaš auto, poručuju delove, i zovu te na intervenciju kada delovi stignu. Ja sam čekao oko 20-30 dana ako se dobro sećam.
Mail u CH je [email protected]
Ja sam im poslao sliku proizvođačke nalepnice, sliku kola, i prvu stranu servisne gde je informacija o prvoj isporuci vozila u CH.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk



Avatar korisnika
fabrizio
Poruka: 12
Član foruma od: četvrtak, 16. dec. 2021. u 13:05h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ecobost 1.6 dihtung glave - preventiva

Poruka od fabrizio » nedelja, 10. mar. 2024. u 14:20h

Hvala ti, ovo mi je baš interesantna informacija.
Kako god bilo automobil je prijatno iznenađenje. Ja znam da se Ford vozi uglavnom dobro, sećam se jedne obične Fieste 1.2 sa onim veoma mekanim Tigar All Season gumama, taj automobil se vozio izrazito dobro i evo ova Kuga je takođe nešto najbliže Alfi po razmeri na letvi, negde sam našao da je 13.7:1, što je za jedan ovakav automobil prilično brzo. Takođe i ta razlika u osećaju na suvozačevom i vozačevom mestu, daleko je upravljiviji nego što se to čini inače. Nisam mislio da ću ikad to reći za SUV, ali lepo zaista.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“