Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk1 1.6 16v buka i vibracije pri hladnom startu

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Skrba
Poruka: 3
Član foruma od: subota, 16. mar. 2024. u 08:07h

Focus mk1 1.6 16v buka i vibracije pri hladnom startu

Poruka od Skrba » subota, 16. mar. 2024. u 08:48h

Izvinjavam se sto otvaram novu temu. Vjerujem da ima vec post na ovu temu ali ja nisam uspio pronaci. Ako neko zna da ima vec tema neka samo proslijedi link. Naime, u pitanju je Ford Focus mk1 2003 1.6 16v zetec se. Dešava se da ujutru, prilikom prvog paljenja, znaci samo prvo paljenje ujutru i eventualno ako bas stoji cijeli dan nakon jutarnjeg paljenja onda i navece, da mi auto nekako "gudi" proizvodi čudan zvuk kao da sam u nekoj mašini, nije to preglasno toliko samo ima jako čudne frekvencije i ne čuje se van vozila. Znaci samo se osjeti u kabini. I osjete se vibracije uz to, većeg intenziteta nego kad se zagrije motor. Vibracije su najizraženije u intervalu obrtaja od lera (cca 800 obrtaja) do nekih cca 1700 obrtaja. Preko tih obrtaja kad je leden su manje izražene. Ovo relativno brzo nestane kad se motor malo zagrije. Po meni je najsličnije kao da je neki ležaj loš. Imam trenutno u funkciji 3 takva forda, jedan je karavan dva nisu. Karavan, na kojeg se ovo odnosi i o kojem pišem ima 203000 na satu, dok ova dva mala imaju oko 260000 i oko 420000. Neprihvatljivo mi je da je ležaj u pitanju (npr na uljnoj pumpi, alternatoru, vodenoj pumpi) jer npr ni na jednom od ova druga dva forda mi se to nikad nije dešavalo, a i veliki servis je urađen prije nekih 30ak hiljada, ali opet nista nije isključeno i svako vozilo je cjelina za sebe. Da li je neko od vas imao sličan problem? Bio bih veoma zahvalan i srećan kad bih uspio naći uzrok ovog. Da jos dodam, kad krećem iz mjesta, bez obzira da li je hladan ili vruć ako ne dam malo više gasa auto trese i lupa. Znam da je to normalno samo ne znam u kojoj mjeri, ne mogu usporediti jer na druga dva focusa nisu iste velicine pneumatici (na jednom fordu imam 175/65 R14 koji su dosta manji od fabričkih 185/65 R14 koje imam na karavanu) tako da je sam moment potreban za kretanje manji i manje je oo
Opterećenje motora i na oba ta forda su mi korpe i lamele loše. Sumnjivo mi je da bude nosač motora jer ne znam kako bi na to uticala temperatura.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus mk1 1.6 16v buka i vibracije pri hladnom startu

Poruka od mbole » subota, 16. mar. 2024. u 10:10h

To sto su gume manje ne mora da znaci da je i moment koji motor mora da isporuci manji.
Ima nesto i do prenosnog odnosa u menjacu :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1 1.6 16v buka i vibracije pri hladnom startu

Poruka od van » subota, 16. mar. 2024. u 14:31h

Има фокуса 1.8 бензинца , 340000км и имам сличан проблем . Као да неки лежај ронда , плус други лежај цвили. Некада рондање се смањи , цвиљење нестане , некада буде присутно . Генерално све око развода ПК кајша што има лежајеве у себи + серво пумпа А може бити и неки од лежаја на зупчастом кајшу .
Скини алтернатор и промени му четкице и лежајеве . Мени су четкице отишле на 260 000 , а глупо је да ти ауто стане у некој недођији због четкица од 300-400 динара . Учи на мом примеру а не на свом

Skrba
Poruka: 3
Član foruma od: subota, 16. mar. 2024. u 08:07h

Re: Focus mk1 1.6 16v buka i vibracije pri hladnom startu

Poruka od Skrba » nedelja, 17. mar. 2024. u 06:47h

Istina za gume i prenosi odnos, neosnovano sam pretpostavio da su mjenjaci i diferencijali isti jer su bliskog godista modeli sa istim motorom i po mojoj procjeni slicno se voze, jer imam i druge gume osim ovih 175/65. Ali naravno ne mora da znaci.

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“