Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Check Engine лампица...

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » petak, 15. feb. 2013. u 10:04h

Поздрављам,

негуго након уградње плинског система у ауто (мондео 2001. година, 2.0, 107 киловата) на командној табли ми се укључила Check Engine лампица (наранџаста). Отприлике неких 300 км. Прогуглао сам мало и видио о чему се ради, тј. на шта указује ова грешка. Неколико пута сам је ресетовао и опет се скоро при идентичној километражи након ресетовања укључује (око 300 км). Лампица је стално укључена, не трепери!!!

Е сад, обзиром да ауто одлично ради на плину, да су се плинска и бензинска карактеристика скоро потпуно поклопиле (веома је мало одступање графика) те да немам ама баш никаквих проблема у вожњи ни у понашању возила, ситуација ме не брине.

Волио бих да ми неко ко добро познаје рад самог система, обзиром на сва објашњења на која сам наилазио и која су ми људи давали у вези са појављивањем лапмице (ламбда сонда на улазу, на излазу, издувни гасови и сл.) покуша објаснити да ли је могуће плински систем "дорадити" па да пријављена грешка нестане, другим ријечима: ако је нпр. разлог укључивања поменуте лампице концентрација издувних гасова која је приликом сагоријевања плина већа/мања него приликом сагоријевања бензина, да ли је онда могуће плинском систему "рећи" за ту ситуацију па да му да му то постане неки нормалан случај и да нема потребе да пријављује грешку?

Навео сам примјер за један случај који су ми људи навели као могући узрок али небитно, шта год да је узрок, да ли га је и како могуће отклонити на "легалан" начин (да то није стављање варалице, чупање ламппице и сл.)? Такође бих замолио да, ако неко 100% зна шта је узрок или сматра да још нешто може бити узрок појављивања лампице, то и напише.

Хвала унапријед на одговорима...

Поздрав!!!

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Markedjani » petak, 15. feb. 2013. u 11:32h

Pa koja je greska u pitanju?

Tj jesi li bio na dijagnostici da vidiš koju grešku prijavljuje ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Dragomir » petak, 15. feb. 2013. u 11:50h

Zbog cega se pali lampica???
Moze da bude 1000 razloga.Bez koda greske nista
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » petak, 15. feb. 2013. u 12:39h

Јесам, био сам на дијагностици... Не сјећам се тачног кода грешке али је у питању била ламбда сонда, тако су ми рекли... као, ламбда сонда региструје повећану/смањену концентрацију угљен-моноксида у издувним гасовима...

Поздрав!!!

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Markedjani » petak, 15. feb. 2013. u 13:15h

Može biti siromašna smeša,bogata smeša ili jednostavno lambda sonda pravi problem.

Prvi i drugi problem ti je vezan za smešu... što znači da ili nije lepo uštelovan plin ili je sipan loš plin.

A može i sama sonda da pravi neki problem... tj da ne očitava dobro smešu pa prijavljuje check engine.

Ako je ispravna sonda a smeša je problem... probaj da sipaš na drugom mestu plin a ako se i dalje javlja check onda moraš na doradu mape kod plinadžije i da se vidi gde se pojavljuje ta siromašna-bogata smeša.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Dragomir » petak, 15. feb. 2013. u 13:26h

Nista bez koda greske
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Markedjani » petak, 15. feb. 2013. u 13:27h

Baš tako... ovako je sve nagađanje.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » petak, 15. feb. 2013. u 14:13h

Добро... хвала Вам и на овоме до сада... Када будем у прилици отићу на дијагностику и записати код грешке.

Што се тиче саме смјеше, тј. карактеристике плина, она је скоро идентична бензинској. Сјели смо у ауто, накачивши претходно рачунар на уређај и посматрали кретање радне тачке током вожње. У питању је СТАГ-4 уређај са аутоматском калибрацијом и први пут ми је мајстор оставио мало "јачу" смјешу. Касније је малко осиромашио... па је опет мало појачао али сваки пут каже да је смјеша малтене идеална, тј. одлично калибрисана.

Што се тиче квалитета плина, имао сам један специфичан проблем. Резервоар ми је тороидни и запремине 54 литра. Практикујем да га потпуно испразним и онда наспем пуног, тј. сипам док пиштољ за сипање сам не престане. Вјеровали или не, редовно ми наспу преко 54 литра. најчешће око 55,5 литара што је са аспекта физике немогуће. Мислим да се ради о грешци рпиликом сипања али ок, то је ваљда у оваквој држави нормално!!! Једном сам им рекао да ћу да зовем инспекцију и нећете вјеровати, тада сам насуо "регуларних" 44 литра и одмах сљедећи пут опет 55 и више.

Ово сам хтио рећи: сипао сам на различитим пумпама плин али је лампица увијек укључена.

Ето, хвала Вам још једном...

Поздрав!!!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Check Engine лампица...

Poruka od van » nedelja, 17. feb. 2013. u 11:22h

Јел има тај ауто аутодијагностику преко дугмета за ресет километраже ?
Она може да каже код грешке

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » ponedeljak, 18. feb. 2013. u 09:18h

Поздрављам,

знам да има дугме за ресет километраже али за дијагностику не знам. Како бих то могао провјерити? Дугме је врло једноставно, притиснеш, задржиш један секунд и бројач се ресетује. Како би функционисала евентуална дијагностика, да покушам провјерити?

Поздрав!!!

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Pančevac » ponedeljak, 18. feb. 2013. u 15:57h

MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » ponedeljak, 18. feb. 2013. u 21:03h

Опет ја,

малоприје сам покушавао да урадим селф тест помоћу дугмади на командној табли и ништа се не дешава. Покушавао сам и само са контактом, затим и са упаљеним аутом али ништа. Једино што сам успио је било ресетовање бројача километара :) . Покушао сам и са лијевим дугметом, не знам уопште чему оно служи али као што рекох - ништа...

Тако, ако неко још има какав приједлог прије него се запутим код неког дијагностичара, нека сугерише...

Поздрав!!!

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Pančevac » ponedeljak, 18. feb. 2013. u 21:08h

Prvo si pritisnuo i drzao desno dugme,nakon toga dao kontakt i dalje drzao pritisnuto dugme...?
Edit:drzi non stop pritisnuto dok se ne pojavi ''gage''
Poslednja izmena: Pančevac, na dan ponedeljak, 18. feb. 2013. u 21:11h. Ukupno izmenjeno 1 put.
MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » ponedeljak, 18. feb. 2013. u 21:10h

Да... и то више пута тако...

Па онда лијево (иако не знам чему служи), па оет десно... па онда оба... па десно и упалим ауто, па опет само контакт... и ништа....

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » sreda, 10. apr. 2013. u 23:01h

Поздрављам,

заказао сам за сјутра комплетан преглед возила у овлашћеном Форд сервису у Бањалуци. Намјера ми је да то буде један комплетан контролни/превентивни преглед након кога бих имао потпуну "слику" о томе шта је евентуално ургентно за на возилу а шта није, шта ме очекује за мијењање у неком наредном периоду и сл. Свакако да сам планирао да урадим дијагностику и напишем код грешке који је потребан како бих могао да наставим тему од раније...

Међутим, јављам се дан раније јер сам у међувремену примијетио неке ствари које се дешавају са возилом а посебан разлог је оно што се јутрос почело дешавати. Ићи ћу редом:

1. Прије неких мјесец и по дана одем код плинског мајстора (пријатељ) да направи преглед плинског система, провјери инсталацију и подеси ако евентуално нешто треба. Све је било у реду, исправно и одлучимо да накачимо рачунар и провозамо се. Као што написах, све је било у реду и мајстор предложи да мало доштелује "нешто" јер иде љето, па да мало уштедим на потрошњи бензина (претпостављам да је смањио температуру на коју реагује испаривач, раније је била подешена на 30 степени). Нисам се пуно правио паметан, рекао сам му да ради како би и себи и он то "доштелује". Договоримо да свратим ако буде каквих нус појава.

2. Након овога неколико дана је ауто радио као и раније и један дан када сам кренуо у град упалим ауто као и обично без гаса, казаљка обртомјера скоро да паде на нулу (мотор се мало затресе, замало се не угаси) али се некако одржа да се не угаси. Мало су обртаји варирали али је послије 20-ак секунди ушао у радни режим, тј. нормализовао се.

3. Ово дрхтање и нормализовање рада мотора се понављало неколико дана. Дакле, сваки пут када упалим ауто, казаљка скочи па скоро да се ауто угаси (али се не угаси) па опет скочи и тако се нормализује убрзо. Сваки пут палим искључиво без гаса.

4. Прије неких 20-ак дана упалим ауто, казаљка обртомјера скочи али послије тога падне скоро на нулу и ауто се угаси. Сљедећи пут покушам и упалим без проблема. Оваква ситуација се понављала све до јутрос а ја се канио отићи до другара (мајстора за плин, пар пута се договарали али неко од нас није могао и сл.) али никако да одем.

5. Јутрос кад сам покушао да упалим ауто чуо се неки звук, у трајању 3 х 2, три пута се понове два звучна тона и ауто се након окретања кључа угаси, као и раније. Пробам други пут али неће. Трећи, опет неће. Четврти пут покушам са додавањем гаса и упалим. Дакле, јутрос не могу да упалим ауто без додавања гаса а поред тога ми се јавља звучно упозорење. Ово упозорење је идентично као оно за сервис плина па сам помислио да се ради о томе.

6. Искључим плин потпуно, рачунајући да се звучно упозорење више неће јављати, међутим, гле чуда, оно остало тј. појављује се опет и опет исти симптом, не могу да упалим ауто без додавања гаса. Кад додам гас, ауто упалим без проблема и касније све исто као и раније.

7. Све вријеме откако је "доштеловавање" извршено, потрошња плина се, искључиво по граду, креће око 18,5 литара. Не знам да ли је важно али можда јесте.

8. Такође, све вријеме лампица "check engine" је укљне трепери.

Е сад, не знам о чему би могло да се ради у овом случају. Да ли то има везе са "check engine" лампицом, односно са кодом грешке или не? Да ли је можда у питању струја? Нешто друго, не знам. Видио сам да овдје (на форуму) има пар јако искусних мајстора па бих замолио за неки савјет, мишљење о чему би могло да се ради а ја бих се сјутра свакако јавио са резултатима дијагностике и осталим подацима.

Унапријед хвала на одговору/има!!!

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » ponedeljak, 15. apr. 2013. u 11:08h

Поздрав свима,

ево само на брзину да јавим да сам био на дијагностици и комплетном прегледу у овлашћеном сервису.

1. Кодови грешака због којих се појављује "Check engine" лампица су: p0171, p0172 и p1132. Молим за наставак дискусије :D

2. Што се тиче нестабилног рада мотора, тј. варирања броја обртаја, сумња је на мотор лер гаса али не могу да гарантују јер се ваљда он не да "ухватити" дијагностиком... стављао сам један скоро исти и опет се ништа није дешавало...

Поздрав!!!

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8140
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Check Engine лампица...

Poruka od FM III » ponedeljak, 15. apr. 2013. u 21:48h

Možda ti ovo pomogne dok ne dobiješ pravi odgovor:
http://www.fordwiki.co.uk/index.php?tit ... Codes_List
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
milanbil
Poruka: 779
Član foruma od: utorak, 2. nov. 2010. u 08:20h
Lokacija: Niš

Re: Check Engine лампица...

Poruka od milanbil » ponedeljak, 15. apr. 2013. u 22:51h

Neću ti dati konkretan odgovor, ali ću te možda utešiti...
Pre tri godine i ja sam ugradio plin....Doduše u fokusa...
Posle par stotina km upalila mi se lampica kao i tebi...Nakon XY resetovanja i
pokušaja da se shvati i otkloni greška, došao sam do zaključka da nije vredna rešavanja...

Desetak dijagnostika prijavljivale su lambda sondu ili nešto oko izduvnih gasova...

Na kraju, evo tako već vozim sa upaljenom lampicom 40 000km i ništa mi se nije desilo...Skoro mi je lampica pregorela
i sad je sve konačno OK... hahahaha

Dakle, nemoj da si daješ pare na pokušavanje da ugasiš "LEGALNO" lampicu, nego uživaj u vožnji...

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21099
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 15. apr. 2013. u 23:29h

Moze da se namesti ali plinadzije mrzi da steluju.

Problem je u losoj plinskoj mapi.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
error
Rođa
Poruka: 320
Član foruma od: nedelja, 30. avg. 2009. u 22:41h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od error » utorak, 16. apr. 2013. u 08:17h

rešiće se i njemu problem za 40 000 km

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » utorak, 16. apr. 2013. u 09:14h

Поздрав свима,

хвала Вам на коментарима... Што се саме мапе тиче, не знам како би требала да изгледа тј. у којим границама се који параметри треба да крећу али једну ствар знам јер сам лично био присутан. Наиме, прије пар дана сам одвезао ауто код плинџије (опет понављам, то ми је добар другар) и он је урадио калибрацију наново и то аутокалибрисање.

Што се самих графикона мапа (плинске и бензинске) тиче, могу да потврдим да су се оне скоро поклопиле, плински график је мало улијево помјерен али је исти као бензински, како скала иде навише зазор међу графицима постаје већи али не драстично. Радна тачка се на малим обртајима (када је ауто у леру) потпуно поклапа са бензинском карактеристиком , тек се на већим мало разликује.

Овакво стање је било и одмах када је плин уграђен и тада ми је другар рекао (плинџија) да је малтене идеално "легао" плински систем на само ауто и да је малтене калибрација идеална.

Тако да, не знам шта да кажем... као што сам у полазном посту написао, волио бих из више разлога да некако плинском систему "кажем" да неке вриједности на улазу/излазу ламбда сонде сматра нормалним (ако је проблем ламбда сонда) и тако отклоним квар, јер бих волио да ми лампица и даље остане у функцији... она ту ипак није случајно...

Хвала, поздрав!!!

Mondeo1313
Poruka: 49
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:45h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od Mondeo1313 » utorak, 16. apr. 2013. u 09:17h

Питање за Меркеђанија, конкретно..

Како може да се наштима плинкса мапа (ако није тајна)? Ради се о уређају STAG-400, комбинација Tomasseto испаривача и AC-а.

Унапријед хвала!!!

Поздрав!!!

Avatar korisnika
jelchica
Poruka: 605
Član foruma od: utorak, 24. jul 2012. u 12:09h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od jelchica » utorak, 16. apr. 2013. u 09:35h

milanbil piše:Na kraju, evo tako već vozim sa upaljenom lampicom 40 000km i ništa mi se nije desilo...Skoro mi je lampica pregorela
i sad je sve konačno OK... hahahaha
[youtube][/youtube]

Avatar korisnika
error
Rođa
Poruka: 320
Član foruma od: nedelja, 30. avg. 2009. u 22:41h

Re: Check Engine лампица...

Poruka od error » utorak, 16. apr. 2013. u 09:54h

hahahaha

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Check Engine лампица...

Poruka od van » utorak, 16. apr. 2013. u 09:58h

да те не зезају дизне ?

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“