Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mali saveti (jutarnje paljenje)

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Avatar korisnika
StefanPb
Poruka: 49
Član foruma od: subota, 26. dec. 2009. u 22:40h

Re: Mali saveti (jutarnje paljenje)

Poruka od StefanPb » ponedeljak, 11. jan. 2010. u 20:49h

HVALA VAM LjUDI, cim mognem probacu pa javljam ... ;)

COABA
Poruka: 14
Član foruma od: petak, 11. dec. 2009. u 14:22h

Re: Mali saveti (jutarnje paljenje)

Poruka od COABA » ponedeljak, 18. jan. 2010. u 13:40h

Savet za jutarnje paljenje ti je dobar buraz. Evo da i ja malo dodam. Posto mi Taunusa zeza nesto benzin, dok nesredim karburator prisiljen sam ga paliti rano u jutro, oko 5 na plin jer idem na posao. Veoma cesto mi se desavalo zaledi rasplinjac ovo ono posle verglaj izverglam bateriju pa guraj nizbrdo. U mom mjestu u Bosni temperature idu i do -24. Ja vam onda braco flasu od 2 litra sa vrelom vodom iz bojlera, prije paljenja zalijem rasplinjac i onda bez problema krese. Ostavim na leru dok nekrene topao zrak grijanja i teraj. Eto ako kome treba jos nekih patenata:)) Ma imaju srbi patent za sve!

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4875
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Mali saveti (jutarnje paljenje)

Poruka od Djole » ponedeljak, 1. feb. 2010. u 20:29h

ja sam palio ujutro na -13 ako ne i jace na plin,mora dobar akumulator da razbije ulje i naravno svecice...ko ima problema sa jutrarnjim paljenjem nek pogleda svecice jer ja sam imao jednom problem zbog njih...sto se tice benzina nisam jedno vreme vozio pa su mi otisle membrane na karburatoru,dok to ne sredim prinudjen sam da palim na gas...dakle stavim kontakt "bacim" jednom dvaput i okrenem kljuc,vergla malo duze ali pali mislim da se razumemo ulje je stegnuto a da ne govorimo o gasu....inace moj motor je 1.4 60kw....
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
VladimirKI
Poruka: 30
Član foruma od: subota, 22. sep. 2012. u 09:38h

Re: Mali saveti (jutarnje paljenje)

Poruka od VladimirKI » utorak, 23. okt. 2012. u 11:19h

ajde da i ja prozborim neku oko ovog jutarnjeg paljenja (što po ciči zimi što bez čiče). Imam osmogodišnje isustvo vožnje TNGom što uopšte nije zanemarljivo s obzirom na broj tema koji je ovde otvoren :doh: , doduše nije iskustvo sa Fordovima ali jeste iskustvo. Nadam se da ga, iskustvo, neću sticati i sa Fiestom, jer sam mišljena da se iskustvo uglavnom stiče kad je neki problem u pitanju pa posle znaš gde je greška. Može i monitoringom (obraćanjem pažnje) mada je ta vrsta iskustva kod nas kad ide sve kako treba zanemarljiva, a u stvari bitno je i jedno i drugo. Da ne filozofiram dalje.
Posle 8 god preživite 8 leta i toliko zima, bilo je oštrih zima i do -30, a bome i leta da su gume upadale u asfalt i uvek nakon paljenja nisam čekao da mi se auto zagreje da izduvava mlak vazduh pa tek onda da krećem sa vožnjom. Uspevao sam da palim i na tih -30 na gas, teže, ali je palila (auto je ženskog imena bio, doduše i ovaj sadašnji je, oće me žene pa to ti je) pa ni tada nisam čekao da se razmlači-ugreje sistem. ZAŠTO? Razlog je jednostavan, pogotovo zimi. Kad je napolju jako hladno razlika između spoljne temperature i gasa koji vam ulazi u isparivač je manja nego leti i otparivač "trpi" manje temperaturne razlike, za razliku od letnjeg perioda, no dobro. Po MENI i moje iskustvo mi govori da je JEDINO bitno KAKO vozite u prvim minutama nakon startovanja, a nije bitno toliko (mada bi bilo IDEALNO) da vam auto radi u mestu nekoliko minuta pre vožnje. Dakle NIKAKO nemojte u prvim minutama nakon starta krenuti u oštru vožnju, NEMOJTE čepati po gas papučici, NEMOJTE turirati auto, ne nabijajte obrtaje motoru!! Ako je baš oštar minus verovatno neće motor u prvih 30sec ni moći da prima gas (mislim na gas, gas papučicom) bez da se gasi motor, ali čim to bude moglo SLOBODNO menjač u prvu i POLAKO krenite. Kako budete vozili tako će vam se ceo sistem zagrevati i poboljšavati performanse, lakše će primati gas, motor će mirnije raditi. Po MENI bespotrebno je stojati u mestu i čekati da se ceo sistem zagreje da duva mlako jer se time samo troši gorivo pa bilo ono i TNG, nikakvu štetu ne možete napraviti na autu, bar JA nisam za ovih 8 godina, ukoliko vozite pažljivo i sa laganom nogom na gasu dok se lepo ne progreje sve. Ukoliko krenete sa oštrom vožnjom, velikim obrtajima, uvodite veliku količinu gasa u motor i s tim pravite više grešaka. Prvo rizikujete da vam se otparivač mrzne (gas ne može da otpari) i drugo gasite varnice na svećicama i samim tim gasite motor. Znači lagana vožnja u prvih nekoliko minuta vožnje i ne brinite ništa. Opet, ograđujem se da je ovo MOJE iskustvo i da vozeći tako nisam imao problema za svih ovih godina. Ko hoće neka proba tako, a ko misli da grešim neka čeka da se auto progreje pa neka vozi na siguricu.
koji je najbolji auto-NOV!

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: Mali saveti (jutarnje paljenje)

Poruka od vladag » sreda, 28. nov. 2012. u 21:47h

Ja sam sa mojom starom samarom(kada sam ugradio plin bila je stara samo 15 meseci i ja sam joj bio prvi vlasnik) praktikovao isti onaj sistem sa flašom vruće vode. Na -25 je bilo dosta i pola flaše od knjaza. Upali kao da je napolju 20 stepeni u plusu, potom proguta nekoliko knedli i kada stabilizuje rad motora lagano napred, dok se ne zagreje, onda cepaj. Ovakav način paljenja čuva akumulator i alaser zato što alaser mnoooogo manje vrti motor. Sa tom istom Samarom sam prešao 270000 km, bez ikakvog poduhvata na motoru, tek toliko da se kaže da takav sistem ne šteti samoj mašini. Jedino su u rasplinjaču brže crkavale ler membrane i njena gumica, ali mi je i jedan rasplinjač poslužio svu tu kilometražu (Elplin - stari Lovato) - opet dokaz da ceo poduhvat ne šteti ni rasplinjaču. To je moje desetogodišnje iskustvo sa Lajkom na plin a na kasnijim autima je bio Sequent tako da tih problema nisam imao.
Čak i sada, kada mi je u autu sequent uređaj, sačekam da motor dostigne 40 stepeni a onda lagano vozim do pune radne temperature. Tada može punom snagom.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“