Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Avatar korisnika
IvkeTc1
Poruka: 130
Član foruma od: nedelja, 14. mar. 2010. u 16:24h
Lokacija: Smed. Palanka

problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od IvkeTc1 » subota, 4. dec. 2010. u 17:20h

Ovako: na taunusu imam automatski sauh, koji mi stvara problem prilikom startovanja hladnog motora (tako su mi objasnili). A sitaucija je sledeca: pokusam da pokrenem auto, zavergla i na trenutak se kao upali, i ugasi se odmah...posle toga kad verglam nista se ne desava. Ali,ako mu skinem filter vazduha, i srafcigerom vid budale otvorim leptir sauha, i tako ga zaglavim, auto normalno upali! Ostavim ga malo da radi tako, i onda izvadim srafciger, vratim filter i vozim se najnormalnije.... i posle toga ga palim normalno. Ovo se desava koliko sam ja ukapirao samo kad je leptir sauha skroz zatvoren. Jel ima neko ideju kako resiti ovo?

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od Dusan64 » subota, 4. dec. 2010. u 19:52h

Problem je sto ti je uvod plina verovatno iznad tog leptira,i kada je on zatvoren jednostavno plin ne moze da udje u karburator. Dva resenja su moguca,promeniti uvod plina u karb (ili ga probusiti ili staviti mesac ispod karba) ili onesposobiti gornji leptir. Trebao bi da ima sauh i ako nema tog leptira..mada zavisi od konstrukcije karburatora.

Avatar korisnika
IvkeTc1
Poruka: 130
Član foruma od: nedelja, 14. mar. 2010. u 16:24h
Lokacija: Smed. Palanka

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od IvkeTc1 » subota, 4. dec. 2010. u 20:14h

Ovako napamet,ja bih rekao da je ispod leptira za sauh, tj da je karb busen....videcu da slikam da vidis kako je to postavljeno. ;) to sam i ja razmisljao da izvadim leptir sauha,ali me brine da tad ne izgubim sauh...kontam da tada nece da radi na benzinu kako treba. :O

Avatar korisnika
milivojekg
Poruka: 252
Član foruma od: subota, 27. mar. 2010. u 18:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od milivojekg » subota, 4. dec. 2010. u 20:21h

Kada je plin uveden ispod venturija u karburatoru nemoguce je upaliti auto sa povucenim tj. zatvorenim sauhom jer se stvara prebogata smesa plina, dok sa plocom iznad njega je sasvim druga prica.

Avatar korisnika
IvkeTc1
Poruka: 130
Član foruma od: nedelja, 14. mar. 2010. u 16:24h
Lokacija: Smed. Palanka

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od IvkeTc1 » subota, 4. dec. 2010. u 20:32h

To je upravo kod mene problem,kad je sauh zatvoren ne mogu da upalim auto. thumbdown Kako izgleda ta ploca, i koliko je komplikovano to ugraditi?

Avatar korisnika
Necke
Poruka: 224
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 11:49h
Lokacija: Mladenovac

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od Necke » subota, 4. dec. 2010. u 20:37h

ma samo blokiraj leptir tako sto ces ubaciti neko parce drveta sa strane kod osovine i nece se zatvarati a na plin ce da radi, kad skines drvce moze i na benzin.

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od Dusan64 » subota, 4. dec. 2010. u 20:44h

Ja sam ukinuo ceo mehanizam za gornji leptir i imam au.sauh i dalje. Preko vakuma.. Jedino da ga palis na benzin,a vozis na plin. To ti je mozda i najbolja kombinacija.

Avatar korisnika
milivojekg
Poruka: 252
Član foruma od: subota, 27. mar. 2010. u 18:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od milivojekg » subota, 4. dec. 2010. u 22:11h

Sto kaze Dusan najbolje na benzin pa na plin, tako ces postedeti akumulator i anaser mucenja.Ne moras da cekas da se motor zagreje pa da prebacis na plin, mozes odmah po paljenju da iskljucis benzin i kad pocne da se gasi prebacis na plin.A plocu mozes da kupis kod bilo kog plinadzije i sam ugradis, samo je bitan oblik karburatora na koji ona treba da dodje.

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od goja » subota, 4. dec. 2010. u 23:00h

Ne valja ti karburator,a ne valja ti ni sauh na karburatoru...treba da radi mehanizam na vaakum, koji otvara klapnu iako je sauh drzi zatvorenu a i sama klapna bi trebala da se otvara za toliko koliko trebaa da uvlaci vazduh,tako je konstruisana...
ne moze da se desava da motor dobija vazduh a plin ne i obrnuto ni u kom slucaju,samo sto je sa zatvorenim sauhom protok vazduha smanjen...
ti mozes da rijesis to tako sto ces popustiti oprugu na samom sauhu,onu sto se grije i otvara klapnu, tako da ne zatvara bas skroz...probaj jednu stvar...upali auto dok je zatvoren sauh i pokrij dlanom usis da se motor ugusi i ugasi i pazi hoce li povuci klapnu sauga u momentu kad krene da se gasi...ako ne trgne klapnu,ne radi ti vakum koji je zaduzzen za to...

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11502
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od 911s [SK] » subota, 4. dec. 2010. u 23:08h

Ili nek prešteluje bimetalnu oprugu u kućištu sauha gde ulaze creva za vodu, nek našteluje da mu se u trećem položaju sauha (to je kao najviše zatvoren sauh) ne zatvara klapna do kraja.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
IvkeTc1
Poruka: 130
Član foruma od: nedelja, 14. mar. 2010. u 16:24h
Lokacija: Smed. Palanka

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od IvkeTc1 » nedelja, 5. dec. 2010. u 20:07h

@goja probacu to sa rukom da vidim sta ce da se desi.;) Malo si me zabrinuo kada si rekao da mi ne valja karburator. Jer za sada dosta dobro funkcionise,jedini problem sto imam je ovaj. A sto se problema tice mislim da je najbolje resenje ovo sto je @911s rekao, da se presteluje opruga...pa da vidim kako ce da se ponasa. Hvala! thumbsuph

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od goja » nedelja, 5. dec. 2010. u 20:11h

Ja i stefan pricamo o istoj opruzi...
pa ne valja,dok nece da pali,jelte...to su sve sitnice koje se daju srediti ali koje ako ne rade znaju da sexaju...

sekula
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 14. jan. 2011. u 23:02h

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od sekula » utorak, 18. jan. 2011. u 00:00h

Drugar ne komplikuj stvari zacepi tu cev gde ti je busen karurator stavi mesac na karburator gore iznad leptira i zaboravices kad si otvorio haubu zbog toga vise.Nijedan karburator sa automatskim sauhom se ne busi. Poz.............

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11502
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od 911s [SK] » utorak, 18. jan. 2011. u 01:24h

Zašto se ne buši, ne razumem, ja sam vozio dva karburatora sa automatskim sauhom koji su bili bušeni i nije bilo problema?
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8979
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od van » utorak, 18. jan. 2011. u 12:11h

Ja ima buseni dvogrli karburator na taunusu , auto pali na -10 na gas bez ikakvih problema . Jedino sto sam iskljucio klapnu za saugh . Mesac , krs stvar , posto smanjuje protok vazduha , pa ti motor nema toliko ks koliko treba da ima ...

Avatar korisnika
IvkeTc1
Poruka: 130
Član foruma od: nedelja, 14. mar. 2010. u 16:24h
Lokacija: Smed. Palanka

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od IvkeTc1 » utorak, 18. jan. 2011. u 13:48h

Znaci najbolje resenje je iskljuciti klapnu za sauh? Trenutno se bakcem malo sa ispitima,pa se auto slabije vozi...ali videcu da za vikend to odradim.. thumbup Do sad sam ga palio po sistemu benzin,pa cekam da se malo zagreje pa plin. (sto i nije tako lose, po motor i benzinski sistem)

sekula
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 14. jan. 2011. u 23:02h

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od sekula » utorak, 18. jan. 2011. u 21:23h

Ne bih se slozio da mesac mesto smanjuje ili povecava.Precnik otvora na mesacu mora da bude prema kilovatima na autu a ne samo da moze da se upasuje na karburator.E tada nastaju ti problemi ali ne onako kako ste napisali vec obrnuto manji otvor daje vecu potrosnju jednostavno motor ga jace usisava.kad je sve kako treba onda nema problema ni sa cim.Skidanjem leptira gubis sauh na kolima.Sta je zabusen karburator? jedna cev gurnuta u motor .

Avatar korisnika
DrazenNS
Poruka: 198
Član foruma od: subota, 29. avg. 2009. u 21:47h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od DrazenNS » sreda, 19. jan. 2011. u 16:27h

Taj isti problem imam i ja sa svojim TC3. Evo kako ja to kontam. Pri normalnim uslovima kada auto radi na benzin, u hladno vreme, sauh se zatvara, time smanjuje dotok vazduha i olaksava kolima da upale na benzin. E sad, sta je meni problem. Kada je auto hladan i sauh zatvoren, auto jedva radi, samo sto se ne ugasi. Kada se auto ugreje, i sauh propusti vazduh normalno, auto radi na velikim obrtajima u leru. Pretpostavljam da je problem u karburatoru. I to mi rece jedan majstor sto mi je pre dva tri dana stelovao plin. Ali ne znam odakle da krenem s resavanjem problema. :)

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8979
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od van » četvrtak, 20. jan. 2011. u 14:47h

Секула ,а шта је мешач ? Плоча са рупицама да пушта плин и прави рестрикцију усиса , да би направила вакум да вуче плин , тј вентурио ефекат . У карбуратору имаш дифузор , тј. вентури ,на енглеском , који је тако и назван због вентури ефекта .Плин се уводи испод дифузора и није никава цевка у мотору него плин улази 1 цм од места где улази бензин у карбуратор , тј. тамо где је најоптималније . Карбуратор има форму трубе изнад дифузора , да би стабилизовао проток ваздуха , сличнонешто као трубице на тркачким мотрима . Мешач то нема ... А да не причам да стоји поле глапне саугха која му ремети проток када је затворена ...

Дражене ,саугх се штелује . Који је карбуратор у питању ?

Avatar korisnika
Necke
Poruka: 224
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 11:49h
Lokacija: Mladenovac

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od Necke » četvrtak, 20. jan. 2011. u 14:52h

I ako mozes naci karburator sa rucnim sauhom, bilo bi bolje, jer dok se zareje ovaj automaski treba da prodje dosta vremena i naravno trosi duplo vise.

Avatar korisnika
DrazenNS
Poruka: 198
Član foruma od: subota, 29. avg. 2009. u 21:47h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od DrazenNS » četvrtak, 20. jan. 2011. u 15:04h

Ja sam nesto imao u planu da stavim taj deo sto salje plin u karburator izmedju karburatora i usisne grane. Mislim da je to puno bolje resenje. Ali nisam siguran da li to ima da se kupi neki "original" ili moram da pravim. Siguran sam da bi auto bolje radio i manje trosio i da ne bi bio problem s zagrevanjem i svim tim. Kada sam rekao majstoru koji mi je ugradjivao plin, on mi rece da je plin nesto sto se dodaje na kola. I da nije predvidjeno tako. Da auto mora da se pali na benzin i da se prebacuje na plin. U prevodu, bas ga briga. On je uzeo fine pare za to (prepravak s 1.1 motora i zastavinog karburatora na ovaj 1.6 fordov).
Znam da ima onaj sraf za stelovanje sa "zadnje" strane ali on je skroz popusten. Mogu komotno da ga skinem i ne bi bilo razlike. Ako ga zavrnem, bice samo jaci. Ne znam sta da radim vise s tim.

Van da li dolazis nekada za NS ili znas nekoga da ovde moze da mi sredi karburator? Mislim majstora ima koliko hoces, ali mi treba neko ko ce to da uradi,a ne da mi prodaje maglu. U pitanju je karburator sa slika.

Slika Slika

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8979
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od van » četvrtak, 20. jan. 2011. u 15:25h

Ne moze ploca izmedju karbiratora i grane , mora da bud eispred leptira gasa a ne iza .
Ovo je karburator sa varijabilnim venturijem ....Ja ih u principu ne vlim . NApravljeni su zbog ekonomije , ali umeju da zezaju . Koliko ti trosi auto benzina ? A koliko plina ?
Stavi dvogrli veber dgav i preporodices motor ,

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11502
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 20. jan. 2011. u 15:26h

Necke piše:I ako mozes naci karburator sa rucnim sauhom, bilo bi bolje, jer dok se zareje ovaj automaski treba da prodje dosta vremena i naravno trosi duplo vise.
Iz prostog razloga zato što je dotični automatski sauh neispravan ili nikada održavan. I to je deo koji se kvari i popravlja, kao i svaki drugi deo. Bimetalna opruga postoji kao nov rezervni zamenski deo. U Srbiji je lakše ušrafiti Zastavin karburator za 20 evra nego popraviti originalni. Manuelni sauh je sranje, da tako nije ne bi ga eliminisali još krajem '60-ih, osim u krajnje sirotinjskim vozilima radi uštede u proizvodnji. Kada je automatski sauh ispravan potrošnja je ista kao i manuelni. Koja je razlika, da li ćeš se 3 km voziti sa automatskim sauhom bez pipanja gasa i na pravcu i na semaforu, ili sa manuelnim koji ćeš da vratiš a onda držiš gas i na pravcu i na semaforu i imaš sporije zagrevanje motora? Glupost. Dalje, automatski sauh se šteluje tako da sa možeš da ga napraviš da ne prelazi 1000 obrtaja kad je led leden, a možeš i da ga namestiš da bude 2000, plus imaš najmanje tri položaja u kome se isti može naći u zavisnosti od temperature vode.
90% vozila starijih od 20 godina ima neispravan ili nepotpuno ispravan termostat. Mislite i o tome idući put kada se budete žalili na sporo zagrevanje motora.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
DrazenNS
Poruka: 198
Član foruma od: subota, 29. avg. 2009. u 21:47h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od DrazenNS » petak, 21. jan. 2011. u 19:10h

van piše:Ne moze ploca izmedju karbiratora i grane , mora da bud eispred leptira gasa a ne iza .
Ovo je karburator sa varijabilnim venturijem ....Ja ih u principu ne vlim . NApravljeni su zbog ekonomije , ali umeju da zezaju . Koliko ti trosi auto benzina ? A koliko plina ?
Stavi dvogrli veber dgav i preporodices motor ,

Da, ali ce on dotokom vazduha da mu regulise gas ako bude ispod. Zar ne? Koliko ja znam, pre je tako radjeno. Koliko kosta takav karb i sta cu dobiti njime? Koliko znam dvogrle je tesko ustelovati da rade kako treba.
Kada sam tek sasatvio kola trosio je oko 12 plina ali je isao kao traktor. Bas nikako. Ali je potrosnja bila ok. Jbg. Onda sam (po preporuci nekog majstora) prepolovio onaj usis vazduha na filetru i onda je poceo bolje da radi i vuce, ali je poceo i da trosi (15,16,17). I bio je lak ler gas koji nisam mogao da smanjim na karburatoru. Sve zavisi od toga koliko je hladno ujutro jer ga palim na plin pa dok se ne ugreje trosi mnogo. I onda sam otisao (opet po preporuci) kod nekog majstora da mi nasteluje plin. On je tu cackao nesto, bla bla....... i doslo je do toga da nije smanjio potrosnju ali je smanjio ler. Ali da ujutro ako ne upali na prvi zub, moram da alnasujem pet minuta da upali. Tako da nikada kako treba. Benzin mi ne radi i to mi je problem. Zato ja planiram da stavim eletrko pumpu za benzin. ali opet me ovo nervira ovako jer dok ne resim pumpu, pojescu tri karburatora kroz plin.

sekula
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 14. jan. 2011. u 23:02h

Re: problem prilikom startovanja hladnog motora Tc1

Poruka od sekula » petak, 21. jan. 2011. u 20:26h

Izvinjavam se svima posebno VAN u sto sam vam davao pogresne informacije u vezi tog problema. 7 god sam u Italiji radio u servisu koji se iskljucivo bavio ugradnjom plinskih sistema u automobile ali sam tek sad shvatio da u stvari oni rade sve naopako tako da sam bio u zabludi da nesto znam.A kako neko gore rece stavi drvo blokiraj klapnu ili je skini skroz a ja kazem slazem se ali neka bude hrastovo jer je zilavo duze ce trajati.Zao mi je sto sam vas smetao necu vise obecavam.

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“