Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Trese i gasi se na TNG

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » utorak, 14. jun 2011. u 02:00h

Izvini, ali lupetaš.
Za početak ni benzin ni plin u cilindre motora ne stižu u tečnom stanju već u raspršenom obliku(moglo bi se reći da je u pitanju para, ladi lakšeg razumevanja), tj plin u gasovitom a benzin je diznama raspršen u mikro-kapljice.
Kretanje struje i kretanje vode teško da može da se poredi iz blizine koju si ti predstavio, postoji čitava nauka o ponašanju tečnosti koja nema veze sa elektrotehnikom.
Struja ima osobinu da uvek ide putem najmanjeg otpora. Kad bi benzin provodio struju u meri koju si opisao, struja bi preko njega otišla na masu bez varnice. Da bi shvatio o čemu pričam, probaj sa onim upaljačem bez kremena: rastavi ga i izvadi element koji se stiska i baca varnicu, približi mu parče metala ili prst na oko 1-2 mm i kad okineš, preskočiće varnica. Ali ako metal - ili bolje prst, da bi jasnije shvatio o čemu pričam - prisloniš na onu žičicu iz koje iskače varnica, nećeš videti varnicu ali će te struja svakako pecnuti.
Isti je slučaj i sa svećicom. Mešavina benzina i vazduha u cilindru nije provodna, ali je zapaljiva. Potrebno je 12kV (12000 Volti) da bi došlo do varnice na razmaku između elektrode i mase na svećici, ali je taj napon dovoljan da, u slučaju loših kablova ili drugih za to povoljnih uslova(vlaga u vazduhu, dotrajala izolacija, itd) probije izolaciju ili čak i da je "mimoiđe"(stručni termin je tzv. "puzajuća struja", ali nema potrebe sad o tome zašto i kako), nastaju gubici koji obaraju struju pa srazmerno tome i napon (po Ohmovom zakonu), što na elektrodi svećice nije dovoljno da dođe do varnice.
Poslednja izmena: Estariol, na dan utorak, 14. jun 2011. u 20:29h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od dule0911 » utorak, 14. jun 2011. u 09:09h

Pa nije on postavio temu :D
Fiesta!!

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Dusan64 » utorak, 14. jun 2011. u 10:36h

Kako te nije mrzelo toliko da pises.. Kao da ce imati poJente.. lol

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » utorak, 14. jun 2011. u 20:32h

Editovano sign0007

Dule, ako nema pojente za onog kome je namenjeno, ima za one kojima je palo na pamet da je u pravu... lol
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Dusan64 » utorak, 14. jun 2011. u 21:25h

Pa onaj koji proguta ono sto je covek napisao onda neka mu.. :ozid:

rajkovas
Poruka: 51
Član foruma od: ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:08h
Lokacija: Aranđelovac

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od rajkovas » utorak, 14. jun 2011. u 22:00h

teško je nešto objasniti nekom koji misli da sve zna, pa onda recitemi zašzo isti kablovi na istom vozilu probijaju više na plinu nego na benzinu,to praksa potvrdjuje,

rajkovas
Poruka: 51
Član foruma od: ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:08h
Lokacija: Aranđelovac

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od rajkovas » utorak, 14. jun 2011. u 22:11h

Estariol piše:Izvini, ali lupetaš.
Za početak ni benzin ni plin u cilindre motora ne stižu u tečnom stanju već u raspršenom obliku(moglo bi se reći da je u pitanju para, ladi lakšeg razumevanja), tj plin u gasovitom a benzin je diznama raspršen u mikro-kapljice.
Kretanje struje i kretanje vode teško da može da se poredi iz blizine koju si ti predstavio, postoji čitava nauka o ponašanju tečnosti koja nema veze sa elektrotehnikom.
Struja ima osobinu da uvek ide putem najmanjeg otpora. Kad bi benzin provodio struju u meri koju si opisao, struja bi preko njega otišla na masu bez varnice. Da bi shvatio o čemu pričam, probaj sa onim upaljačem bez kremena: rastavi ga i izvadi element koji se stiska i baca varnicu, približi mu parče metala ili prst na oko 1-2 mm i kad okineš, preskočiće varnica. Ali ako metal - ili bolje prst, da bi jasnije shvatio o čemu pričam - prisloniš na onu žičicu iz koje iskače varnica, nećeš videti varnicu ali će te struja svakako pecnuti.
Isti je slučaj i sa svećicom. Mešavina benzina i vazduha u cilindru nije provodna, ali je zapaljiva. Potrebno je 12kV (12000 Volti) da bi došlo do varnice na razmaku između elektrode i mase na svećici, ali je taj napon dovoljan da, u slučaju loših kablova ili drugih za to povoljnih uslova(vlaga u vazduhu, dotrajala izolacija, itd) probije izolaciju ili čak i da je "mimoiđe"(stručni termin je tzv. "puzajuća struja", ali nema potrebe sad o tome zašto i kako), nastaju gubici koji obaraju struju pa srazmerno tome i napon (po Ohmovom zakonu), što na elektrodi svećice nije dovoljno da dođe do varnice.
Druže moji postovi direktno prete naslovnu temu,pa je i moj odgovor nastavak i pokušaj obrazloženja ,jedne od mogućnosti zašto auto može lošije raditi na plin u odnosu na benzin, i pojašnjivanje dušanove sumnje u moje obrazlozenje,
Estariol ne vidim tvoje naučno pobijanje moje tvrdnje i poentu priče sa upaljačem i stanju benzina i plina u cilindrima, fali ti zaključak ,dali si ga zaboravio ,pošto si se više koncentrisao da moju tvrdnju omalovaziš bez valjanog obrazlozenja,
podigni diskusiju na malo viši nivo i bez uvreda molim

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » sreda, 15. jun 2011. u 01:41h

Nisam od onih koji se vređaju.
Poigraj se sa upaljačem pa ćeš i sam doneti zaključak. Plin ima slabiju detonaciju od benzina i zato se svaki problem sa strujom više odrazi na motor tj. više se oseti. A kablovi kad probijaju, probijaju, treba ih zameniti bez puno filozofije.
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

rajkovas
Poruka: 51
Član foruma od: ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:08h
Lokacija: Aranđelovac

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od rajkovas » sreda, 15. jun 2011. u 10:58h

Estariol piše:Nisam od onih koji se vređaju.
Poigraj se sa upaljačem pa ćeš i sam doneti zaključak. Plin ima slabiju detonaciju od benzina i zato se svaki problem sa strujom više odrazi na motor tj. više se oseti. A kablovi kad probijaju, probijaju, treba ih zameniti bez puno filozofije.
Znaš za sebe ,ali ne i za druge da li se vređaju i zato nemoj omalovažavati ljude koje i ne poznaješ,
Opet nerazumem svrhu priče sa upaljačem,kakav zaključak ja da donosim iz tvog poredjenja,valjda bi ti trebao da zaključiš šta si hteo reći sa tim,kao i ja sto sam izvodio zeljuček iz mojih poredjenja.
Drugo nisi mi odgovorio ZAŠTO kablovi više probijaju na plinu u odnosu na benzin,ili ti to i ne veruješ da se dogadja,ako ne veruješ možeš lako proveriti po mraku ,
Nadam se da će to tebi biti lako da odgovoriš pošto vidim da si stručan u tom fahu ,možeš da koristiš i omov zakon ,i prvi i drugi kirhofljev ako hoćeš ,pozz

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » sreda, 15. jun 2011. u 12:11h

Proveravao sam kablove u mraku i ne probijaju, tako da ne mogu da ti odgovorim ZAŠTO, štaviše i nemam potrebe, jer ako probijaju, meni nije bitno zašto se i u kojoj meri to dešava sa bilo kojim gorivom - treba da se menjaju i kraj. Nemam potrebu da tražim uzrok nečega što se može trajno i (trajno u smislu dok i novi ne probiju :D ) u suštini jednostavno rešiti. :)
Priča sa upaljačem je bila da bih stvorio jasniju sliku o tome kako bi bilo u cilindru kad bi benzin provodio struju - ne bi bilo varnice, baš kao i kad bi žičica sa koje upaljač baca varnicu dodirivala metal ili prst. thumbsuph

A Omov zakon se uči u osnovnoj školi...
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

rajkovas
Poruka: 51
Član foruma od: ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:08h
Lokacija: Aranđelovac

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od rajkovas » sreda, 15. jun 2011. u 15:27h

ja u klin on u plot,
poenta moje tvrdnjekoju ti nažalost ne shvataš ,a meni ne veruješ je ta ;
DA auto može dobro raditi na benzin a slabo na plin čak i sa novim kablovima jer ja tvrdim(sve iz praktičnog iskustva )da na plinu je potrebna jača izolacija kablova ,tako da neki čak novi kablovi jadnostavno nisu atestirani na rad na plinu i tu probijaju dok na benzinu rade odlično ,sve iz razloga što na benzinu ima veću potrošnju struje , a na plinu manju pastoga , jednostavno ide na masu,
Naravno ovo je neuobičajena pojava , i malo je ljudi i razume
Estariol piše:
A Omov zakon se uči u osnovnoj školi...
Pa kako glasi taj omov zakon ,reci da znaju i drugi



+edit by dule0911: Ne pisi post za postom u tako kratkom vremenskom periodu, ako hoces nesto da dodas koristi opciju edit tj "uredi". Sad sam ja spojio ali za ubuduce da znas. ;)

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » sreda, 15. jun 2011. u 23:40h

Ponavljam, pošto nisam sreo na ni čuo za slučaj da kablovi probijaju na plin a ne probijaju na benzin: ako probijaju, treba ih menjati, nije važno zašto probijaju. A šta ako nije do kablova nego do svećica? :wtf: Ako svećica ne baca varnicu svaki put, recimo da baca 10% manje puta dok radi motor, to se na benzinu neće odraziti na rad motora toliko koliko na plinu. Ili ako je do bobine, recimo? Ali, kao što rekoh, neću da nagađam...

Po Omovom zakonu struja je upravo srazmerna naponu a obrnuto srazmerna otporu. ;)
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

rajkovas
Poruka: 51
Član foruma od: ponedeljak, 30. maj 2011. u 21:08h
Lokacija: Aranđelovac

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od rajkovas » četvrtak, 16. jun 2011. u 20:44h

Estariol piše:Ponavljam, pošto nisam sreo na ni čuo za slučaj da kablovi probijaju na plin a ne probijaju na benzin: ako probijaju, treba ih menjati, nije važno zašto probijaju. A šta ako nije do kablova nego do svećica? :wtf: Ako svećica ne baca varnicu svaki put, recimo da baca 10% manje puta dok radi motor, to se na benzinu neće odraziti na rad motora toliko koliko na plinu. Ili ako je do bobine, recimo? Ali, kao što rekoh, neću da nagađam...

Po Omovom zakonu struja je upravo srazmerna naponu a obrnuto srazmerna otporu. ;)
Ti nisi sreo te probleme i ne znači da ne postoje i da nisu mogući, a pogotovo reći da neko lupeta kad govori o tome.
Kako će čovek menjati kablove ako mu rade dobro na benzinu ,a probijaju na plinu ,i ako razmišlja kao ti da to nije moguće ,tj.zaključi da su kablovi dobri.


omov zakon I=U/R ,ili ti kako si ti rekao,samo bez reči upravo, ALI struja je jedna velika enigma koju još niko nije izučio do kraja,tako da mi sa polovičnim ili tek nekim znanjem o njenim osobinama ,često budemo iznenadjeni ,njenim dejstvom jer se ne slaze sa našim skromnim znanjem,ili ti tvrdimo da neke pojave nisu moguće

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Trese i gasi se na TNG

Poruka od Estariol » četvrtak, 16. jun 2011. u 23:08h

Kako god okreneš, ako ne probijaju na benzinu, a probijaju na plinu, ja bi ih prvo zamenio, pa ako to ne reši problem onda bi nastavio uzrok. thumbsuph
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“