Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Odgovori
Avatar korisnika
biovlada
Poruka: 26
Član foruma od: ponedeljak, 26. sep. 2011. u 20:06h
Lokacija: Niš

Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od biovlada » četvrtak, 29. sep. 2011. u 00:31h

Moj RS je nakon u gradnje sekvent plina trosio 18-19 litara plina po gradu. Ludeo sam od njega i nisam znao sta da radim. Malo tražio po netu malo razgovarao sa majstorima, malo čitao forume i nađem ti ja komentare za lambda sonde... Kažu mogu one praviti problem...

Pomislih ništa me ne košta da ih isljučim pa probam bez njih da vozim, ako bude još gore lako ću da ih ponovo uključim. Nađoh džekove, izvukoh, izolirah i gle čuda: POTROŠNJA SE SMANJILA za celih 5-6 litara.

Svi vi koji na Fordovima imate sekvent plin, ako mislite da je sve ostalo u redu a on ipak troši, isključite lambda sonde i problem će biti rešen.

Živeli!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: da li vam Ford troši abnormalno plin?

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 29. sep. 2011. u 00:42h

Problem prave neispravne lambda sonde.
Taj problem se rešava kupovinom kvalitetne nove (ne zamenske), a ne isključivanjem, jer sonde su krucijalni elementi.
Živo me zanima kako taj auto ide na plin sa isključenim sondama, kladim se da može da ga opere bilo koji XR3i istog godišta koji se vozi na benzin.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
biovlada
Poruka: 26
Član foruma od: ponedeljak, 26. sep. 2011. u 20:06h
Lokacija: Niš

Re: da li vam Ford troši abnormalno plin?

Poruka od biovlada » četvrtak, 29. sep. 2011. u 01:02h

911s [SK] piše:Problem prave neispravne lambda sonde.
Taj problem se rešava kupovinom kvalitetne nove (ne zamenske), a ne isključivanjem, jer sonde su krucijalni elementi.
Živo me zanima kako taj auto ide na plin sa isključenim sondama, kladim se da može da ga opere bilo koji XR3i istog godišta koji se vozi na benzin.
Nisam mehaničar, mogu slobodno reći da sam laik. Kako sam razumeo, lambda sonde daju informaciju kompjuteru (ili kom delu već nisam siguran) kakvu smeša treba da bude za sagorevanje. Sve to ima veze sa katalizatorom i ekologijom (ponovo nisma siguran, ispravi me ako grešim). Ako se šalje signal da se pravi jača smeša (slučaj kada sonde nisu u redu) onda on naliva gorivom i eto potrošnje.

Auto ide apsolutno isto kao i sa uključenim sondama, provereno jer sam ga vozio i sa njima a sada i bez njih. Mislim da je njihovo isključivanje elegantno i vrlo isplatljivo rešenje jer RS ima dve sonde a cena po komadu je bar 70e (opet nisam siguran za cenu).

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od van » četvrtak, 29. sep. 2011. u 02:18h

Сонда не диктира мотору ништа , него чита каква је тренутан однос горива и ваздуша и ту информацију шаље компјутеру који касније одлучује шта ће да ради . Комп се максимално труди да буде у затвореном циклусу , тј. да информација са сонде коригује смешу како би он била оптимална . Због не имања сонди ти и троши колико ти и троши , а требало би мање бар 15-20 %
Сонде можеш да преправиш да постоји само једна .
Сонду можеш купити за 30ак е на Бубањ Потоку , и каква год да је биће боље од умрале сонде или оне које нема .

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 29. sep. 2011. u 10:17h

Ala to radi sa bogatom smešom i ala auto ne ide sa isključenim sondama.

Napomena za ljude da se ne zalete... ovo ne rešava problem ovo samo maskira problem... l.sonda je najbitniji deo za dobar i ispravan rad sequent plina a i benzina.

Kupi te sonde i zameni... smanjiće ti još potrošnju i ićiće još bolje.

Od kvalitetnih proizvođača imaš Beru,Ngk,Bosch... cene su im tu negde oko 70-100 eur (tipske,original za tvoj auto) i to sigurno radi dobro posao... za ostalo ne garantujem.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
biovlada
Poruka: 26
Član foruma od: ponedeljak, 26. sep. 2011. u 20:06h
Lokacija: Niš

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od biovlada » četvrtak, 29. sep. 2011. u 11:10h

Sad sam se već zamislio....
Neću da bacam, pare na polovne koje će možda radtiti a možda i ne. Ako kupujem kupiću nove (kad budem imao para).

Lepo ste to objasnili, ali bolje je da trosi 13 (bez sondi) nego 18 (sa sondama) dok se ne nadje bolje rešenje.

Jeli li siguran da može da troši manje od 13l po gradu (sekvent) ako mu stavim nove i ispravne sonde? Mogu li da probam da stare sonde skinem i očistim ili tako nešto?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 29. sep. 2011. u 11:17h

Sonde ne mogu da se "čiste" i da ih tako oživiš... one imaju svoj vek trajanja. (50k km za univerzalne,80-160k km za original tipske sonde)

Većina ljudi kod nas to ne menja nikad ali i većina ljudi vozi na običan plin pa samim tim nema nikakve veze da li sonda radi ili ne.

Trošiće sigurno manje i ićiće sigurno bolje... još preciznije biće živahniji dosta... ovako sa raskačenim sondama je mrtav na nižim obrtajima.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
BokiRS
Neizleciv
Neizleciv
Poruka: 4448
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 08:18h
Lokacija: Beograd

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od BokiRS » četvrtak, 29. sep. 2011. u 11:24h

te sonde da nisu potrebne ne bi bile tu.
joj sto ja mrzim te varijante, ako hoces da ti auto radi kako treba odrzavaj ga kako bog zapoveda
Chip tuning za Ford-ove
viewtopic.php?f=94&t=19067

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 29. sep. 2011. u 11:25h

Oprostićemo čoveku... ne razume se ;)
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
biovlada
Poruka: 26
Član foruma od: ponedeljak, 26. sep. 2011. u 20:06h
Lokacija: Niš

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od biovlada » četvrtak, 29. sep. 2011. u 11:45h

BokiRS piše:te sonde da nisu potrebne ne bi bile tu.
joj sto ja mrzim te varijante, ako hoces da ti auto radi kako treba odrzavaj ga kako bog zapoveda

Nemojte da me linčujete sad thumbsuph ! hahahaha

Kažem vam da nisam ni ja siguran (što sam odmah i rekao). Ali za privremeno je ok rešenje, bar mi to priznajte :punnish:

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od Markedjani » četvrtak, 29. sep. 2011. u 12:10h

Samo nemoj da ti se to privremeno oduži na oduvek ;)

Motor ti je naliven gorivom i to nije dobro za motor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od van » četvrtak, 29. sep. 2011. u 23:46h

Није баш да је наливен , али да иде са више горива него што је оптимално , поготову када не стискаш гас . Мотор ради у опсегу од 11:1 до неких 16:1 однос аваздуха и горива . Та сонда говори када је 14.7:1 , што је идеално сагоревање . За макс снагу се иде на неких 12:1 . То , видим по потрошњи , код тебе није проблем , али је проблем компу да убоде оних 14.7:1 , јер је јадничак , ћорав , не може да види без сонде шта се дешава са сагоревањем .
Сонда ради просту ствар , ако се деси то идеално сагоревање , она покаже 0.5 v, ако има више горива , она покаже , преко те вредности , ако има мање горива него што треба она покаже мање . То можеш и унимером да провериш .
За квалитет сонди не знам , претпостаљам да су оне скупље и боље .
Ја сам пробао ту заменску сонду ( пише бош на њој ) купљену на Бубањ потоку за 30 е у друге сврхе , и монтирао је на ауто да видим да ли има разлике , нова стара , јер стар има 150 к иза себе , и мало проблема са трошкањем уља , што је и смрт за сонду . Понаша се исто и са старом и са новом , можда ми се чинило да је са новом живљи , или је то био само субјективни осећај. Елем ауто иде исто и троши исто , тако да ми је претпоставка да је и стара сонда била исправна . 30е није много да пробаш . Или ако хоћеш да си сигуран купи ту од 70е . Можеш и да преправиш да ауто има једну сонду , али она мора да се налази у колектору од обе издувне гране

Avatar korisnika
Boris88
VIP
Poruka: 1693
Član foruma od: nedelja, 11. jan. 2009. u 18:25h
Lokacija: Beograd

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od Boris88 » četvrtak, 29. sep. 2011. u 23:55h

pa koliko ja znam sonda ili radi ili ne radi,jedina razlika izmedju zamenskih i original je u duzini radnog veka,ispravite me ako gresim?
rust is not a crime

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 29. sep. 2011. u 23:58h

Može i da radi loše, a te skuplje osim što rade duže ponekad posao rade i bolje.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od van » petak, 30. sep. 2011. u 00:24h

Има ту и још софистициранијих решења . Широкопојасне сонде са својим контролерима који су програмабилни , тј. програмабилан је исзалзни напон . Како је сонда широкопојасна , она може д амери све живе опсеге смеше по којој мотор може и не може да ради , а на екрану се приказује очитана вредност AFR, и стварна вредност ламбда и стварна вредност која би била у волтима . Како широкопојасна сонда ради на савим петнестом принципу од ове обичне , контролер емулира напон обичне сонде . У програму се промене вредности за неке опсеге , типа да се емулира ламбда 1 напон ( 0.45 волти ) , када је AFR нпр. 12:1 , што обична сонда не би ни умела да детектује сем богато . Како контролер може да прати и друге улазне параметре , могуће су корекције по више оса на дијаграму ( обртаји , MAP , TPS ) ...
Ту је наравно и информација о стварном AFR , што је и основна намена уређаја . Са ценом од 200ак долара преко баре , није ни јефтино , али није ни нешто претерао скупо , јер обична сонда кошта 70ак евра овде ( драње ) , а са овим уређајем иде бошова широкопојасна сонда која је сигурно доста скупља од обичне и кошта 60 долара . Не би смео ни да помислим колико би овде била широкопојасна сонда пошто она иде у новије аутомобиле и то оне боље :( Толико о тржишту и држави у којој живимо

Avatar korisnika
biovlada
Poruka: 26
Član foruma od: ponedeljak, 26. sep. 2011. u 20:06h
Lokacija: Niš

Re: Potencijalno rešenje velike potrošnje na sequentu

Poruka od biovlada » petak, 30. sep. 2011. u 13:41h

van piše:Није баш да је наливен , али да иде са више горива него што је оптимално , поготову када не стискаш гас . Мотор ради у опсегу од 11:1 до неких 16:1 однос аваздуха и горива . Та сонда говори када је 14.7:1 , што је идеално сагоревање . За макс снагу се иде на неких 12:1 . То , видим по потрошњи , код тебе није проблем , али је проблем компу да убоде оних 14.7:1 , јер је јадничак , ћорав , не може да види без сонде шта се дешава са сагоревањем .
Сонда ради просту ствар , ако се деси то идеално сагоревање , она покаже 0.5 v, ако има више горива , она покаже , преко те вредности , ако има мање горива него што треба она покаже мање . То можеш и унимером да провериш .
За квалитет сонди не знам , претпостаљам да су оне скупље и боље .
Ја сам пробао ту заменску сонду ( пише бош на њој ) купљену на Бубањ потоку за 30 е у друге сврхе , и монтирао је на ауто да видим да ли има разлике , нова стара , јер стар има 150 к иза себе , и мало проблема са трошкањем уља , што је и смрт за сонду . Понаша се исто и са старом и са новом , можда ми се чинило да је са новом живљи , или је то био само субјективни осећај. Елем ауто иде исто и троши исто , тако да ми је претпоставка да је и стара сонда била исправна . 30е није много да пробаш . Или ако хоћеш да си сигуран купи ту од 70е . Можеш и да преправиш да ауто има једну сонду , али она мора да се налази у колектору од обе издувне гране
Hvala na savetu!

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“