Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

[ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Markedjani » nedelja, 22. jan. 2023. u 23:12h

Poveži telefon na aux, čist zvuk bez gubitaka.

fm transmitter je nužno zlo po pitanju kvaliteta zvuka.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » nedelja, 22. jan. 2023. u 23:15h

Problem je sto je pocelo isto da se desava kao i starim radiom, da susti na transmiter kao i na fm i da krene da krci gubi ton itd...
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Markedjani » nedelja, 22. jan. 2023. u 23:20h

znači baci fm transmiter u kantu.

šalim se, probaj tad kad krene da šušti da se povezeš na aux ili usb pa da vidiš jel će da šušti, ako šušti onda tu ima neki problem sa napajanjem ili instalacijom.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od mbole » nedelja, 22. jan. 2023. u 23:22h

Ajd sto gubi na transmiteru, ali na FM ne bi smeo da gubi.
Zvucnici nemaju nikakve veze sa tim.

Da tebe ne zeza antena?
Izvuci radio.
Iskopcaj prikljucak antene.
Uzmi najobicniju zicu dugu par metara, ogoli jedan kraj i ubodi ga u centralni kontakt antene na radiu (ni jedna zicica ne sme da dodiruje spoljasnji). Ostatak zice izbaci da visi van auta (sto je manje umotana to bolje).
Ako se prijem popravi, onda te zavitlava sama antena, i treba traziti gde je problem sa njom.

Usput.. sad tek videh ovaj dzumbus koji je neko napravio na fabrickoj instalaciji radia. Luster klema na jednom od kablova zvucnika, nekakav izvod sa mase koji ide ko zna gde, jos nesto izvuceno paralelno sa jos neke od zica (ne vidi se na slici sta je...).
Sredi to, vrati na fabricko stanje, ukloni sve viskove...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » nedelja, 22. jan. 2023. u 23:33h

Pokusacu da iskopcam skroz antenu i da koristim samo usb i aux i da vidim da li ce biti problema, ako je do antene ima da leti, za ostalo ce ipak morati kod majstora jer sa auto instalacijom nema bas puno mesta za zezanje, a najgore od svega je sto je tu nesto prespajano i ko zna gde vodi...

Znaci da iskljucim odmah neispravnost zvucnika, da su probili, da je neku od zica pojeo mis pa dodiruje masu i ostalo sto sam mogao da procitam do sada?

Tako isto mi se i original fordov radio poceo ponasati i pocetku krenuo da susti da gubi ton dok potpuno nije ucutao, hvatao stanice ako je verovati ekranu radija ali ton ni da bekne... Kad se ukljuci cuje se onaj zvuk kao tak da dodje signal na zvucnike i posle nista...
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 02:54h

Uh.. sada tek dajes gomilicu informacija kojih pre nije bilo :)

Najpre..
Jel si ti slusao samo fm i taj transmiter ili jos nesto na starom radiju?
Ako si slusao jos nesto (kasetu), da li se i ona "ponasala", to jest sustala i gubila ton?

Ako nisi... onda nemamo pojma gde smo :)
Posto i fm i transmiter idu preko istog tog fm-a, i uopste ne znas da li je to u problemu ili nesto deseto.

Ajde za pocetak...
Prikljuci nesto na USB ili Aux, pa vidi kako se ponasa. Ne moras da iskopcavas antenu zbog toga (iskopcavanje je bilo samo za probu da li antena slabo hvata).
Ako se ponasa normalno, onda je 90% problem u anteni (losa sama antena, zeznut negde kabl do nje...), i onda krenes probu sa zicom ko sto sam ti pre par poruka napisao.

Ako i tamo susti i gubi ton, onda je problem na nekom drugom mestu, i tada se otvara puno mogucnosti. Od propalih zvucnika, do losih kontakata, dodirivanja na masu...
Tada, prvo neka ti neko sredi ovu instalaciju, povadi viskove, i vrati sve u fabricko stanje.
Kad vec to radi, moze i da premeri otpor zvucnika i proveri da li negde ima preniskog otpora prema masi.
Tek nakon toga ima smisla istrazivati dalje sta moze da bude problem, posto ko zna sta je ovde sa cim uvezano.

I naravno.. nigde ne pise da uvek mora da postoji samo jedan problem :)
Desi se da imas dva, sa istom manifestacijom. Resis jedan, al ostane drugi, i ti mislis da je ono prvo ustvari bilo u redu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 10:11h

Pokusao sam kasetu na tom starom radiju ali nikako nije htela lepo da legne u kuciste i krene, verovatno je nesto bilo osteceno pa sam odustao, fm,am,mw ako nisam pogresio u nazivima su se ponasali isto.

Koristio sam samo fm(30%) i transmiter(70%),

Sad je fora sto i nov radio krece da se ponasa isto pa da i on nezanemi kroz neko vreme, jer problem se manifestuje tek kroz neko vreme, radio je postavljen u auto 20tok radio bez problema, i od jednom krece isti problem.

Videcu da kada vec vadim radio da otkacim antenu da premerim svaki zvucnik prema masi i otpore, da li mozda znas koliki otpor trebaju imati? Mislim da su fabricki i da to niko nije petljao?
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 100
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od CyberFX » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 11:27h

Brzinski sam procitao i isto tako pisem ovo.. Iz iskustva, na prvom autu je bila univerzalna antena (ona sto se lepi za soferku u gornjem delu) koja je u jednom trenutku krenula da vrljavi i tako neko vreme (slicno kao kod tebe) i onda je poptuno riknula (bez sustanja samo tisina na fm) dok na cd sve normalno.. Zamenio sam tu antenu i resio problem..

Na fokusu jos kada sam ga kupio nema antene (ko zna ko je kad cornuo, nije izlomljena vec skinuta) ali meni i bez same antene fm radi (pa i transmiter)

I fabricki radio cesto riknjava (svakakve falinke se desavaju) sto sam procitao i sam doziveo..

Sad savet, probaj usb (ili cd ili aux) na taj nov radio, ako ne radi, onda je u instalaciji problem (po mom misljenju).. mozes da kupis tu univerzalnu antenu na buvljaku ili kod kineza da testiras ali to ostavi za poslednju varijantu...

Javi testove...
-zvucnici su ispravni, jedino ne znam kako se ponasa ako se ogulila zica pa zakacinje masu
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 11:47h

Raskopao sam malo instalaciju koliko se dalo bez skidanja plasticnih delova,

Crno-zelena zica sa konektora za napajanje radia je oguljena zastita i na nju dodatno uvezana crna koja dolazi sa druge zile instalacije a ne sa one sa kojoj dolaze svi kablovi za radio.

Na narandzasto crnu je takodje na isti nacin dodana crvena na kojoj postoji stakleni osigurac, jedan njen kraj vodi na ovaj metalni konektor a drugi kraj vodi negde ispod volana verovatno na osiguracku kutiju , inace taj crveni kabl moguce da nije deo fabricke instalacije jer je vezan plasticnim vezicom za fabricku instalaciju radija.

Sva 4 zvucnika u autu pokazuju 4 oma ( 4.1, do 4.3 )
Ni jedan kabl od zvucnika ne prikazuje provod na masu radia

Cyber
Ono sto mene tu najvise brine je to sto bi transmiter i bez antene trebao da radi, i to sto se sada sve prenosi na nov radio problem je def negde u autu, posto sam vec raskopcao sve skinucu i ove kleme da i to iskljucim kao mogucnost slabog ili labavog kontakta


Slika

Slika

Slika

Slika
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 15:34h

Transmiter ne moze da radi bez antene.
Nikako.
Posto on glumi radio stanicu, i nju hvata taj isti Fm. Nema razlike izmedju njega i Radio Beograda sto se radija tice :)

Ko sto ti napisasmo...
Prvo probaj da li isti problem imas i na USB ili Aux.

A ovo.. ko zna sta je tu bilo vezano i kako.
To treba srediti i vratiti na fabricko stanje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 16:54h

Hvala, to bi objasnilo mnogo toga, antenu cu raskaciti i ostaviti raskacenu a muziku cu pustati na aux ili usb pa cemo videti, ujutru idem kod prijatelja koji cacka po elektronikama da mi valjano nalemi spojeve i stavi buzir da i to eliminisemo. Za ovo sto je vezano razmisljam da raskacim auto ce raditi i bez ovog konektora svakako nigde nije prikljucen a msm da je povezan kao parazit da krade masu i plus ma da na drugom kraju nema potrosaca ali svakako leti...
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 17:30h

Isprati ako možeš tu crvenu žicu posle staklenog osigurača, rekao bih da ona daje napajanje nekom uređaju, možda ti to pravi problem. Ovaj metalni konektor ti ne treba, raskači slobodno.

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 19:47h

Videcu sutra da skinem kasetu ispod volana to nije neki veliki posao da vidim gde tacno ide, nesto sam guglao i nasao slican konektor na taxi metru ali sam izgubio sajt, videcu da potrazim ponovo pa da okacim. Inace focusi pored elektricnih vozila su jako zastupljeni u krugu od 100km, kod taksista.
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 22:28h

I ja bih rekao da je od taksimetra. Makar skini taj stakleni osigurač i izoluj žicu, isključićeš napajanje tome što je ugrađeno, pa šta god da je...

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » ponedeljak, 23. jan. 2023. u 23:03h

Upravo tako, nesto sam sada gledao jer se nocu bolje vidi kada se osvetli, kabl ide negde u stub pa ko zna gde, moguce je da je drugi kraj za taxi reklamu, da negde stoji zica,dzek za kopcanje a da je na ovom konektoru bio taxi metar, ali opet je i to pitanje, svakako sta god da je skinucu osigurac i razvezacu zice koje su prikljucene na radio, pa cu proveriti svetla,migavce,brisace...itd za svaki slucaj, gledao sam na yt brdo kliipova ljudi koji vade svoj radio da bih uporedio i definitivno tome tu nije mesto.
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od mbole » utorak, 24. jan. 2023. u 01:37h

Taj konektor je standardni DB 9 koli moze da se upotrebi za sta ti god padne napamet,
Ponovo.. nema potrebe da raskopccavas antenu ako probas usb ili aux. Oni nikakve veze sa njom nemaju.
Raskopcavanje antene je samo za probu sa zicom da li ona radi kako treba.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » utorak, 24. jan. 2023. u 13:08h

Hvala, ponovo sam sve rastavio i izbacio sve kleme koje su bile, nalemljeni kontakti preko stavljen buzir + izolir traka na +12v i masu za svaki slucaj.
Instalacija koja je bila dodatno zakacena na radio je raskacena posto je vezana na vise mesta vezicama nisam mogao da je izvucem iz auta ali sam je izolirao i lepo spakovao, jedan kraj te instalacije je vodio kroz stub auta do neba gde je ispod plastike bio sakriven dzek a na drugom kraju se nalazio konektor kod radia i instalacija koja je bila prikacena na radio. Otkacio sam antenu i sada na usb radi barem za sada normalno, kupicu sutra drugu antenu cisto da probam i javicu rezultate kroz par dana ukoliko jos neko bude imao problema


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 100
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od CyberFX » četvrtak, 26. jan. 2023. u 13:21h

I ponovo ja kao padobranac brzinski, reko da vidim sta se desava kod tebe ali ti nisi istestirao ono sto sam ti rekao, sa druge strane nesto meni po ovim slikama ne lici na ono sto je kod mene (a kod mene je fabricki), ok to sada pratis, ipak si prvo trebao da testiras usb/aux/bl/cd sta god pa onda ovo sto si uradio, jasnija bi bila slika cele situacije..

Za transmiter si vec dobio odg od bata boleta, on imitira odredjenu (zadatu) stanicu (nju mozes da menjas na samom transmiteru kao i na radiu) ali kada antena "hvata" pravu stanicu na toj frekvenciji onda radio preuzima tu pravu (zato ja ne volim transmiter, mada sam dobio info da postoji/e 1 ili par frenkvencija koje su slobodno skoro kroz celu zemlju)..

Pisi sta se desava dalje bas me zanima ta tvoja situacija, 90% mislim da je antena 10% instalacija
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » nedelja, 29. jan. 2023. u 19:03h

Hteo sam da prvo odstranim ono sto je prikaceno tamo gde ne bi trebalo biti.

Do sada normalno radi na aux/usb, za koji dan cu prikaciti antenu i slusati samo na nju, ako se pojavi sustanje ona je problem ako se ne pojavi onda je do instalacije.

Javicu na kraju.
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Avatar korisnika
Ackoo
Poruka: 63
Član foruma od: četvrtak, 2. jun 2022. u 20:12h

Re: [ Ford Focus ] - Zamena fabrickog radia

Poruka od Ackoo » petak, 10. feb. 2023. u 16:58h

Da javim na kraju sta se desava,

Radio sada radi sasvim normalno, koristio sam ga bez antene sa fm transmiterom,usb,aux, sa antenom na fm,transmiter,aux,usb i radi bez ikakvih sustanja/secknja i slicno kao sto je bio slucaj na pocetku i sa starim radiom.

E sada, problem je izgleda bio u instalaciji koja je bila dodatno prikacena na instalaciju radia.
"Ko u životu cvika, može da se slika"

Odgovori

Povratak na „Sound“