Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ozvucenje u vasem autu ?

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Odgovori
Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 02:08h

vufer na cinceve ? :)

pa kako ? cincevi daju samo signal za pojacalo. ako imas na plejeru izlaze za cinceve to ti je za pojacalo. npr ja imam 2x2 izlaza + 1 izlaz za sub. na koj god izlaz od ta 3 da prikacim pojalo radice, osim sto je taj SW out specijalo stavljen tu zbog Sub Control opcije na plejeru.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od mbole » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 02:19h

Shomy, a da ipak prvo procitas uputstvo od konkretnog uredjaja? :)
Znam i ja da je to uglavnom tako ko sto ti kazes, al ovde pise nesto drugacije:
"you can connect a rear speaker lead directly to a subwoofer withouth using an auxilary amp"
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od BojanM » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 06:02h

@shomy: Nikad nisi video da se već pojačani signal šalje dalje činčevima? E pa, ja jesam. Čak sam i imao muzičku liniju na koju su se zvučnici povezivali klasičnim činčevima.

Uostalom, pitanje nije ni bilo koji su tip priključka iskoristili, mogli su da stave i luster kleme al' nisu. thumbsuph

@mbole: odmah ispod te beleške na strani 13 je i šema povezivanja dodatnog pojačala (što se odnosi i na aktivni subwoofer) i tu je jasno stavljeno da se ono kači na RCA priključke. I da, konfuzno jeste, ali moja pretpostavka je da treba da se stavi REAR-SP:FUL i PREOUT:SW, a zatim da se subwoofer podesi kao što piše na 9. strani uputstva.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
bigor
Poruka: 26
Član foruma od: utorak, 12. jul 2011. u 19:32h
Lokacija: Beograd

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od bigor » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 23:16h

Momci hvala vam sto se toliko trudite da se razjasni thumbsuph . Najbolje bi u sustini bilo kad bi kupio neki pasivni bas do 50 ili 60 w (kapiram da bi dobijao snagu sa pojacala max 50 w i to bi bilo ok.) i nakacio ga na tu granu. Ali od 50w nigde nema da se kupi, sve je po 300.500,600..sto naravno vuce i pojacalo. Jer mi je vazno samo da se dobije taj 3d zvuk od basa. ne moraju kola da se raspadaju.. :)

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od sasa_f1 » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 23:32h

bigor piše:Pozdrav ljudi, ne razumem se uopste u zvucnike i pojacala pa molim nekoga ko zna da mi ukratko napise. Imam pioneer cd 4x50w koji ima dodatnu granu za bas.Hteo sam da izbegnem kupovinu dodatnog pojacala i kupim samo wufer 16 cm od 50 w. Da mu napravim kutiju i povezem ga. Da li to mogu samo tako uraditi i hoce li sam player biti dovoljan da gura taj bas. Ne bih kupovao jace od toga i budzio neku ozbiljniju muziku.. thumbsuph
Ja te potpuno razumem sta hoces. Meni je to trebalo i do skoro sam imao vufer u autu i svi su mi se smejali kako je bio "zakacen".
Znaci obican vufer, neki JBL 12". Izvukao samo kabal sa zadnjeg desnog zvucnika do gepeka, i zakacio vufer na to. Zvucnici svi i dalje radili kako treba, a bas se i te kako osecao, samo sto mi niko nije verovao dok nije seo i cuo. Taman je popunilo ono malo sto je falilo, a bez onoga sto ti kazes da se trese i raspada auto.

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » utorak, 16. okt. 2012. u 01:56h

@bole - Plejer sa 4x50w ima da se ugasi kad pojacas preko 3/4 ako su prikacena 4 zvucnika po PRAVIH 50w. Provereno. Zato nisam ni citao o tom plejeru :)
@Bojan - vidjao sam svasta al da neko direkt s plejera razvuce cinceve pravo na woofer (bez pojacala) to nisam. ;)
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od mbole » utorak, 16. okt. 2012. u 02:48h

Nekako bas ne kapiram sto bi se ugasio kad mu okacis malo jaci zvucnik?
Snaga zvucnika predstavlja koliko MOZE da izdrzi, ne koliko mu TREBA da bi radio (doduse u ekstremnim slucajevima stvarno moze da napravi problem, al to ovde nije slucaj).
I kava je to "prava" snaga zvucnika? Obicno se pojacala definisu sa "pravom" (RMS), i "kozmeticko trgovackom" (PMPO) snagom, a ne zvucnici.

Imam utisak da ponovo baratas tehnikom ne razumevajuci ni trunku sta se ustvari desava i kako stvar funkcionise, vec samo na osnovu iskustva (aha, ta zica se kaci ovde, to treba da ide preko ovoga, a sta stvarno rade TO i OVO...???)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bigor
Poruka: 26
Član foruma od: utorak, 12. jul 2011. u 19:32h
Lokacija: Beograd

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od bigor » utorak, 16. okt. 2012. u 13:21h

Ja se tek ne razumem ali pretpostavljam da je taj plejer namenjen sirokim masama,od kojih se mozda ni 2% ne razume u pojacala i te stvari. I da ce verovatno 98% tih koji se ne razumeju,medju kojima svrstavam i sebe, probati da nakace direktno bas na liniju za bas(ako je vec tu samo tako data za tu namenu), znaci bas do 50w. Sto naravno ne znaci da je tako ali ako ga nadjem negde kupicu pa cu probati i javljam vam sta se desilo.. nesto mora da radi od svega toga :)
Ako ne bude radio nabavicu mu pojacalo. Sto povlaci sledece pitanje: Da li pojacalo od 100w moze naneti neku stetu zvucniku od 50w ako se ne pojacava do kraja, tj. da li se tih 100 w koliko pojacalo moze max da pruzi ostvaruje samo u krajnjem polozaju potenciometra(do daske)? pa ako se pojaca na 1/3 ne moze izgoreti zvucnik?

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od BojanM » utorak, 16. okt. 2012. u 13:36h

Svojevremeno su mene savetovali da bi kao 'zlatno pravilo' zvučnik trebalo da ima 10-tak % veću snagu od deklarisane RMS pojačala. Ja ne tvrdim da je tako, samo prenosim po principu "pošto kupio po toliko prodao".
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Dusan64 » utorak, 16. okt. 2012. u 18:43h

To je mozda apsolutni minimum.. RMS snaga je snaga zvucnika koju ce on sigurno da izdrzi u odredjenom intervalu vremena. Mislim da je jedan sat. Sto znaci da zvucnik koji nije barem 20% "jaci" od pojacala nece biti dugog veka.

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » utorak, 16. okt. 2012. u 20:12h

mbole piše:Nekako bas ne kapiram sto bi se ugasio kad mu okacis malo jaci zvucnik?
Snaga zvucnika predstavlja koliko MOZE da izdrzi, ne koliko mu TREBA da bi radio (doduse u ekstremnim slucajevima stvarno moze da napravi problem, al to ovde nije slucaj).
I kava je to "prava" snaga zvucnika? Obicno se pojacala definisu sa "pravom" (RMS), i "kozmeticko trgovackom" (PMPO) snagom, a ne zvucnici.

Imam utisak da ponovo baratas tehnikom ne razumevajuci ni trunku sta se ustvari desava i kako stvar funkcionise, vec samo na osnovu iskustva (aha, ta zica se kaci ovde, to treba da ide preko ovoga, a sta stvarno rade TO i OVO...???)
uuu ..

oko toga bas znam. 50w rms zvucnik ima tu snagu koja je prava, dok ce na PMPO da crkne. Fabricki zvucnici u Fiesti su 20-30w RMS, dok su drugi zvucnici koje sam kupio 60w RMS. Potpisujem, danas se RMS snaga na kutiji zvucnika pise tek da bi se kupci zaleteli.
Ono o cemu ja pricam jeste, 4x50w na cd plejeru NEMA 4x50W. To je neka max snaga preko koje ne treba ici ali opet kazem nece izdrzati 4x50w. Kako se gasi? tako sto svaki plejer koji sam imao(npr Alpine CDE-9827rm i CDE-9882Ri) do sad je bio tih 4x50w i imao je raspon "volume" 0-35". Preko 20 pocinje da treperi svetlo na plejeru a na 35 nikad nisam pojacao jer se ugasi na 30. A nije si sigurno gasio plejer zbog toga sto ja znam gde se koja zica kaci.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Dusan64 » utorak, 16. okt. 2012. u 21:35h

To sto ti treperi plejer nema veze sa plejerom,nego sa tvojim autom i instalacijom u njemu. Jednostavno plejer nije dobijao dovoljno struje.

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » sreda, 17. okt. 2012. u 01:53h

;) thumbsuph
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od mbole » sreda, 17. okt. 2012. u 02:45h

Jooooj shomy, kako ti brkas stvari :)

I kod pojacala (pa makar ono bilo i u playeru) i kod zvucnika, snaga se izrazava ili kao RMS ili kao PMPO, i u oba slucaja izrazena je u vatima.
Ali...
Kod pojacala to je snaga koju pojacalo moze da "napravi", to jest koiko "izlazi" iz njega.
Kod zvucnika to je snaga koju mogu da "prime", a da ne izgore.

Drugim recima, okaci na pojacalo od 25W zvucnike od 70W, odvrni na maksimum, i apsolutno nista cudno se nece desiti. Svirace sa onoliko snage koliko je pojacalo ispucalo to jest sa 25W.

Obrnuto naravno nije dozvoljeno, to jest na pojacalo od 70W ne smes da stavis zvucnike od 25W jer ce jednostavno crci.

Naravno da znam da tih 4X50W nije RMS (ako se ne varam ima oko 25W RMS, mrzi me da sad ponovo citam uputstvo). Ali kakve to veze ima sa tim sto ces mu staviti zvucnike od 50W RMS? I dalje ce svirati sa tih 25W.

Sta se desava sa zvucnicima od 50W, kada im stavis pojacalo od 50W i odvrnes potenciometar na pola? Dobijaju 25W. I sviraju. Zasto to isto ne bi radili i kada im tih 25W isporucuje pojacalo koje ima samo toliko?

Postoje izuzeci od ovog pravila kada "prejaki" zvucnici mogu zaista da ostete izlazni stepen pojacala, ali to je specifican slucaj, a ne pravilo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od milan_gt » sreda, 17. okt. 2012. u 02:56h

znaci shomy kad prikacis crevo od 3/4 na slavinu od pola cola i sto vise odvrces slavinu voda ce sve manje da ide dok ne stane? :)

Avatar korisnika
FiestaRS
VIP
Poruka: 4298
Član foruma od: subota, 11. okt. 2008. u 17:57h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od FiestaRS » sreda, 17. okt. 2012. u 03:04h

Totalno niste upravu!!!

Kako alpina SWR TYPE R 12 1242D svira na 2 KW a ima 500RMS i max je 1000 ako se dobro secam? dao sam primer 2 kw a znam da i na vise svira.

I to da se nista nece desti da ako pojacas pojacalo do kraja, to da ali samo dodaj malo basa na plejeru i zvucniku je kraj!


PS to sto se gasi player to je zbog napona, ti ocekujes da na zicu od 10 licni guras 4 zvucnika sa odvrnutim basom...

Koji player ima 50rms? koji ima 25 a ne 50...

Zna neko sta je klipovanje? i zbog cega dolazi do istog? zasli ste u duboku, duboku temu...
Shomy_ksh piše: @Bojan - vidjao sam svasta al da neko direkt s plejera razvuce cinceve pravo na woofer (bez pojacala) to nisam. ;)
To kacenje je vise budzenje nego ista drugo, kao i iskljucivanje jednog zvucnika i na taj kanal vezivanje wufera.
Zato i nisi video, jer to retko ko radi, a ono sto si video to je mogu slobodno reci normalno povezivanje wufera i pojacala.


I da, sto je jako bitno! U ovoj temi mesate obicne (kucne/auto) zvucnike sa wuferima, koji malte ne nemaju veze sa vezom. Isto tako i poredjenje sa ''kucnom muzikom''

Neverovatno koliko ljudi pise i slobodno komentarise neke stvari a da nemaju ni gram prakse ili iskustva. Vecina stvari pokupljena sa gugla, reci i objasnjenja se vrte u krug.
Necu da ulazim u dalje polemike jer sto bi rekli ''nema vajde'' cimnite Shmajsa, Demi-ja, Dynu itd... koji se svakodnevno susrecu sa tim stvarima pa nek vam objasne ;) thumbsuph
Slika

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » sreda, 17. okt. 2012. u 11:46h

@fiesta - konacno neko ko ima veze s vezom thumbsuph ... Pik, je objasnjenje za mnoge stvari. npr vufer 1000w RMS 3000w PEAK...

@milan - preporucujem, za sad se drzi creva izbegavaj zvucnike hahahaha

@bole - tacno je da ce plejer dati jacim zvucnicima samo toliko snage koliko on ima, ali na veci vremenski interval ce da crkne. upravo to i objasnjava ono gasenje plejera. jednostavno plejer ne moze da isporuci toliko snage i gasi se.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od mbole » sreda, 17. okt. 2012. u 14:46h

Shomy_ksh piše:jednostavno plejer ne moze da isporuci toliko snage i gasi se.
Zvucnici ne "vuku" odredjenu snagu. Oni dobijaju onoliko koliko im pojacalo posalje. Zvucnik je pasivan element.
Zvucnici se jednostavno "ne pitaju nista", koliko pojacalo posalje, toliko dobiju i tacka.
Vec dva put ti je napisano zasto ti se plejer gasi. Kad bi stvarno postojao problem na relaciji zvucnici pojacalo, nesto bi crklo a ne ugasilo se. Ili zvucnici, ili pojacalo.
FiestaRS piše:Totalno niste upravu!!!
Kako alpina SWR TYPE R 12 1242D svira na 2 KW a ima 500RMS i max je 1000 ako se dobro secam? dao sam primer 2 kw a znam da i na vise svira.
Ko nije u pravu? Kakva 2KW? Daj budi malo jasniji.
Da, znam sta je klipping, kako i zbog cega nastaje, kao i jos gomilicu drugih stvari (ne nisam googlao, ucio sam skolu).
FiestaRS piše:To kacenje je vise budzenje nego ista drugo, kao i iskljucivanje jednog zvucnika i na taj kanal vezivanje wufera.
Oprosti, ali ovo je sasvim regularna fabricki predvidjena opcija. Jednostavno se pojacalo prebaci u mod gde odreze visoke frekvencije, i izlaz sa pojacala izbaci direktno na jedan od cinceva. Sta je tu problem?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od mbole » sreda, 17. okt. 2012. u 15:00h

milan_gt piše:znaci shomy kad prikacis crevo od 3/4 na slavinu od pola cola i sto vise odvrces slavinu voda ce sve manje da ide dok ne stane? :)
A zamisli nevolje ako kraj creva ubaci u Moravu!
Stade Morava, stade Dunav...
Stade Djerdap, nema zimus struje :)
Poslednja izmena: mbole, na dan sreda, 17. okt. 2012. u 15:08h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
FiestaRS
VIP
Poruka: 4298
Član foruma od: subota, 11. okt. 2008. u 17:57h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od FiestaRS » sreda, 17. okt. 2012. u 18:58h

@mbole
Gle, kao sto sam naveo gore, zaista ne zelim da ulazim u raspravu oko ovoga. Nagledao sam se brdo polemika. Ne bih da se se spustam na taj nivo. Skola i praksa su vecinom 2 razlicite stvari. Ok, znas ti, znam ja. Ja nisam ucio u skoli, ti jesi. Ti povezuj kako mislis da treba, ja cu povezivati kako treba. Jer sam x puta radio povezivanje i nikad ali nikad nije bio problem!
Necu nista da preciziram, jer necu da ulazim u dalji razgovor.
To povezivanje wufera cincom nikad nisam video. Radio sam uglavnom sa Alpininim playerima kod kojh je klasicno povezivanje. A te jeftine plejere necu da komentarisem.
Slika

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Shomy_ksh » sreda, 17. okt. 2012. u 19:04h

shomy nastavlja da radi za tim "dzidzbidzama" onako kako zna. do sad se nista nije lose desilo zbog mog brkanja tj neznanja koje mi se pripisuje. odjavljujem se iz dalje polemike jer ja "ne znam". :)
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od milan_gt » sreda, 17. okt. 2012. u 19:14h

bole u petak mi stize nov hondin trofazni benzin cetvorotaktni agregat od 4.2 kw, ja sam spreman za restrikcije..:D

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Vladan » četvrtak, 18. okt. 2012. u 00:08h

Shomy_ksh piše:shomy nastavlja da radi za tim "dzidzbidzama" onako kako zna. do sad se nista nije lose desilo zbog mog brkanja tj neznanja koje mi se pripisuje. odjavljujem se iz dalje polemike jer ja "ne znam". :)
Shomy ja te kapiram, i vidim gde je zez. Do toga o cemu ti pricas dolazi zbog omaze, otpora/ impedance. Zavisi kako povezes zvucnike. Ako vezes dva zvucnika po 50W@8 Ohma redno, oni ce dati
16 Ohma. Ako ih vezes paralelno, dace 4 Ohma.

Ako je pojacalo dato kao 50W u 8 ohma, pa na njega prikacis onu kombinaciju koja daje 4 Ohma, i odvrnes pojacalo malo jace, preko unity gaina (sto je obicno 3/4 na logaritamskoj skali), posto je otpor na izlazu duplo manji, pojacalo ce pokusati da istrese (u narodu se uobicajeno kaze zvucnici ce da "povuku" tj. zatraze) 100W, a posto ne moze, crci ce. Da ne bi crklo, ugradi se osigurac, pa pojacalo ne crkne nego se ugasi, dok se osigurac ne popravi.

Ako bi prikacio onu kombinaciju koja daje 16 Ohma, sve i da odvrnes do daske, ne bi moglo da isporucivise od 25W.

Sad sam tek video ovaj deo pa da dodam:
I to da se nista nece desti da ako pojacas pojacalo do kraja, to da ali samo dodaj malo basa na plejeru i zvucniku je kraj!
Ako je plejer napravljen kako treba, specifikacija je data sa EQ odvrnutim do kraja, tako da nije stvar u snazi vec takodje u impedanci. Naime, impedanca zvucnika u Ohmoma je samo neka orjentaciona, nominalna vrednost, eventualno maximalna, ali nikad minimalna. Impedanca varira zavisno od snage i frekfencije, tako da za zvucnik koji je nominalno 8Ohma, moze da padne i ispod 2 Ohma na niskim a da bude preko 16 na visokim frekfencijama. Zato, ako su snage pojacala i zvucnika "knap", pa se odvrne bas, a sve je vec do daske, impedanca padne, pojacalo pojuri da isporuci 4x vise snage nego sto moze i crkne. Da se to ne bi desilo, ugradjuju se razliciti sistemi zastite, pa se desi da izlazni stepen ima zastitu u vidu limitera (dve diode, sta god). Pojacalo nabija signal, koji se iz, vrlo uslovno govoreci, sinusnog pretvara u cetvrtasti. Taj signal ima prvi harmonik samo malo slabiji od osnovnog tona, tako da zvucnik primi duplo vecu snagu nego sto je predvidjeno, on to moze da izdrzi na kratko, ali membrana duze ostaje u prednjem polozaju, pa od duzeg takvog napornog rada dolazi do zagrevanja kalema u zvucniku, pa rikne zvucnik.
Poslednja izmena: Vladan, na dan četvrtak, 18. okt. 2012. u 00:56h. Ukupno izmenjeno 3 puta.

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od Rankofocus » četvrtak, 18. okt. 2012. u 00:45h

(procitao sam ovo ovde ima svasta napisano :) pa da i ja po nesto :clap: )

obicno se ljudi pricaju o vatima sto kao ima veze sa sa kvalitetom i nekim odnosima,. pogresno gledajte to ovako vati imaju veze sa potrosnjom struje i delimicno sa kvalitetom ozvucenja .
ajd malo teorije... :doh: ima par vrsta pojacala koji su podeljeni u klase (grupe) slicno kao auomobili isti motori -snaga ,a klasa veca kosta i kosta ko :diablo: i ne ide tako dobro koliko kosta mrgreen ..
e sad pojacala za namenu u auo industriji su uglavnom integrisana u ark-arcd i njihovo napajanje je 12v tu se ne moze bas nesto puno izvuci na kvalitetu kao i na snazi (moze ali tehnologija je veoma zahtevnija i poskupljuje visestruko integrisani sklop za neznatno uvecan kvalitet )

kad je rec o "pojacalima" koja se naknadno ugraduju u auto to je druga prica. tu se sa 12V napona dize obicno 60v cak i vise...i tu ima mesta za manevre sto se tice kvaliteta i jacine zvuka hifi tu je sve bitno i nije isto 100W RMS nekog zvucnika nekog renomiranog proizvodjaca i nekog nama dostupnog iz srenje klase razlika je manje vise kao....nebo i zemlja
naravno sve to ne vredi bez dobrog predpojacala, nosioca zvuka kao i pratece opreme

ali sve ovo ne vazi kada,.Kroz moje prazne dzepove vjetrovi mi prolaze a kroz cipele, kise jesenje...jer zivimo gde zivimo i dobar nam je jedan mp3 moze i fm transmiter ajd u granicama al' kad se sve to spoji na polovno pojacalo (kupljeno na pijaci) kom jedan kanal malo krci , a drugi "ubija" sve to spojeno na neki bas zute boje :haha: ispadaju stakla , kad je u pokretu i slusas sa strane mislis dali su mu tockovi kockasti ili se gvozdjarima pokvarijo megafon :ozid:

neko pravilo za zvucnike za koje ja mislim da je ok ako se gleda samo snaga (onaj sistem samo da necrkne nesto po tom pitanju da radi dobo ) jeste da zvucnik treba da bude bar 50% vece deklarisane snage od pojacala ...

da se neko ne prevari potrosnja pojacala (isto se izrazava u vatima W) nije njegova snaga po kanalu !

Ω samo mogu reci da se ne mogu lako povezivati na red ili paralelno pa da se izvede jednostavan proracun za izlaznu impendansu pojacala tu ulaze u pricu i skretnice da bi radilo ok... mada to ok je relativna stvar

ko se zaglibi u audijo tehniku to je citava nauka i sto vise napreduje jos vise vidi koliko jos ima pred njim cekic

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Ozvucenje u vasem autu ?

Poruka od macaneli » četvrtak, 18. okt. 2012. u 00:51h

opa odoh ja opet po kokice izgleda da ce ipak biti nesto od ove teme :woohoo:
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Odgovori

Povratak na „Sound“