Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Saniranje rđe na limariji

Spoljašnje uredjivanje.
Odgovori
Avatar korisnika
MikeTask
Poruka: 96
Član foruma od: subota, 8. okt. 2016. u 10:21h

Saniranje rđe na limariji

Poruka od MikeTask » nedelja, 10. nov. 2019. u 10:00h

Zdravo svima. :ford:
Imam par rupa po limariji prečnika 5-7cm i na rubovima kod zadnjih točkova par mrlja. Jel mi možete reći šta da koristim da bih to sanirao?
Prvo bih sve to lepo obrusio i šmirglao da bude spremno za mazanje. E sad šta da koristim da popunim to? Kada se to osuši onda opet šmirglanje i onda farbanje sprejem u boji auta. Raspitivao sam se i dosta je skupo kod mene. Rekoh da pokušam sam, neće biti možda profi ali biće bolje nego sad što je. Hvala unapred za svaki savet! ;)

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od van » nedelja, 10. nov. 2019. u 10:05h

За попуњавање рупа користиш лим исте дебљине , брусилицу и МИГ апарат ( не авион mrgreen ) .
Вошпрајмер или неку другу основну, и после шта хоћеш

Avatar korisnika
MikeTask
Poruka: 96
Član foruma od: subota, 8. okt. 2016. u 10:21h

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od MikeTask » nedelja, 10. nov. 2019. u 18:29h

Aha, a ne postoji neka fora sa nekim kitovima ili tako nešto? Bez varenja limova. Vizuelno može lako da se to odradi. Samo me zanima da li može sa takvim nečim.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14447
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od mbole » nedelja, 10. nov. 2019. u 21:21h

Kit zaboravi, on ne moze da popuni rupu, niti za to sluzi.

Kao neka SSM varijanta mogao bi poliester set, ili nesto slicno (stakleno platno i neka smola, poliester, epoksid...)
Samo bojim se da na kraju iskosta isto ko da ti neko to izvari.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od van » nedelja, 10. nov. 2019. u 23:33h

Узмеш парче картона , означиш закрпу , пренесеш на лимену таблу , исечеш лим . Тај лим ставиш преко рупе , означиш где треба да сечеш . Исчеш лим тамогде је рупа , да ти она лимена закрпа упада на кнап . 0.5 мм зазора се толерише . И тако за сваку закпу . Уклониш све од ентеријера тамо где се заварује . Одеш код неког да ти повари те закрпе . Не би смео да ти узме више од 20 е за неких 5 закрпа које може за завари за од 10 минута до 1 сата , све зависи од доступности . Заваривање иде најбрже . Сечење и украјање је иде споро . Ако то одрадиш сам , остало неће бити скупо . За 300 евра можеш имати нов МИГ апарат са боцом и жицом . И отвара ти се један сасвим нови свет .
Мој миг апарат је окрпио 4 олтајмера , направио 2 аутомобила , 3 шасије , одрадио пар баштенских клупа и столова , металних врата , ограда и решетки ни не зна ... Сем што је био намењен хобију , од ствари које сам радио комшијама за паре и исплатио се . Ако волиш да правиш ствари , најкориснија алатка

Avatar korisnika
MikeTask
Poruka: 96
Član foruma od: subota, 8. okt. 2016. u 10:21h

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od MikeTask » ponedeljak, 11. nov. 2019. u 20:20h

E hvala na detaljnom opisu rešavanja. 😉 Respekt veliki za ovo.
Što se tiče mig aparata umem da varim ali je problem što taj aparat imam na poslu. Kod kuće imam elektro. Videću sa nekim da odem da mi odradi to. Pomislio sam da postoji neko rešenje koje bih mogao sam ali ovako ne mogu ništa. Hvala u svakom slučaju!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14447
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od mbole » ponedeljak, 11. nov. 2019. u 22:20h

van piše:
nedelja, 10. nov. 2019. u 23:33h
Узмеш парче картона , означиш закрпу , пренесеш на лимену таблу , исечеш лим . Тај лим ставиш преко рупе , означиш где треба да сечеш . Исчеш лим тамогде је рупа , да ти она лимена закрпа упада на кнап . 0.5 мм зазора се толерише . И тако за сваку закпу .
...
Zar nije jednostavnije iseci lim oko rupe do zdravog, poturiti sa druge strane parce kartona i obeleziti, pa onda to preneti na tablu?

Ili, iseci malo veci komad lima nego sto treba da bude zakrpa, oblikovati ga prema tom delu karoserije, poturiti ga iznutra i direktno na njemu obeleziti?

Naravno tamo gde je moguce prici sa druge strane.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od van » utorak, 12. nov. 2019. u 12:21h

Лакше је исећи закрпу , њу поставити преко рупе и прецизно исећи . Ако исечем рупу па кројим закрпу по њој , увек ми иде спорије . Пренос на картон облика исечене рупе , па после оцртавање са картона на лим закрпе , увек направи проблем . Ако се исече закрпа приближног облика па се она стави на лим и шилом се прецизно оцрта облик на делу каросерије који се сече , могућност за грешку је знатно мања .
Ово је емпираја, ништа није ту научно закључено , тако да друга особа може да дође до другачијих резултата

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od tihi13 » utorak, 12. nov. 2019. u 19:28h

Moze se variti i elektricnim aparatom. Makar sam ja to radio na peugeot 504. Mozda je lim nesto deblji u odnosu na fiestu, i iz pocetka je islo tesko, busio sam lim, lepila se elektroda, ali kada se malo ispraksiras jako lepo moze da se "ispecka" zakrpa, iza toga se lepo obrusi, obradi gitom pa spric git i na kraju farba (tako sam makar ja radio).

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od van » sreda, 13. nov. 2019. u 10:31h

Може под и носећи профили , јер су 1-1.2 мм . Спољашњи лим је 0.7-0.8 то иде деоста тешко . Поента је да налепиш један пуц , па на њега лепиш следећи . Исто је тако и сам миг апаратом , само је 33 пута лакше . Нисам заваривао са модерним инвертер апаратима лим , верујем да они доста олакшавају заваривање са електродама .

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od tihi13 » četvrtak, 14. nov. 2019. u 09:54h

Tacno Van, nije bilo lako, ali kako je to bila lesina koju sam platio 200e, i koja je na sebe imala vise rupa nego ciganjske gace resio sam da se igram i naucim nesto. A to sto nije lako ne znaci da je nemoguce, pogotovu jer jedan mig aparat kosta reda 400e, (tada je kostao mnogo vise) a klasican aparat imam kuci. Varenje, priprema i farbanje su me kostali 2 nedelje rada i 70e. Steta sto nisam slikao proces, pre i posle sada mi je zao.

radoslav78z
Poruka: 318
Član foruma od: nedelja, 22. jan. 2017. u 14:42h
Lokacija: Turija

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od radoslav78z » četvrtak, 14. nov. 2019. u 09:57h

Само 1,6мм електрода може тање нешто да завари,и то је поприлична мука од посла , остало све прогори

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Saniranje rđe na limariji

Poruka od van » četvrtak, 14. nov. 2019. u 11:24h

tihi13 piše:
četvrtak, 14. nov. 2019. u 09:54h
, pogotovu jer jedan mig aparat kosta reda 400e, (tada je kostao mnogo vise)
Ја сам купио Врастројов МИГ 2006. за 230 евра , и половна боца је 30 евра . Жица гас и маска и спреман за рад је био за 300 евра .
Шта сам све одрадио са њим . На таунусу су ме лимени профили , сајтне и рубови коштали више од 300 евра

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“