Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Sijalice

Spoljašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Sijalice

Poruka od macaneli » ponedeljak, 28. sep. 2020. u 23:53h

Max 5000
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Sijalice

Poruka od DonKihot » utorak, 29. sep. 2020. u 07:19h

Ako planiraš da voziš ponekad po kiši, 4300 definitivno.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Sijalice

Poruka od Markedjani » utorak, 29. sep. 2020. u 08:15h

Samo 4300, sve ostalo je estetika
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4493
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Sijalice

Poruka od Nedeljkovic » utorak, 29. sep. 2020. u 08:50h

Sve jasno, hvala svima
DonKihot piše:Ako planiraš da voziš ponekad po kiši, 4300 definitivno.
Nije od secera pa da ga ne vozim po kisi (:

Sent from my SM-A605G using Tapatalk

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Sijalice

Poruka od Djole » utorak, 29. sep. 2020. u 14:54h

Ja sam vozio 4300 i mislim da se bolje vidi u odnosu na 6000..e sad zbog modernizacije u led tehnologiju prebacio sam se na 6000k iz estetskih razloga

Послато са Mi 6X помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4493
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Sijalice

Poruka od Nedeljkovic » utorak, 29. sep. 2020. u 15:28h

Treba da se vidi, ne da izgleda
Porucicu 4300k za xenon (samo jos da se smislim koje) i Osram night breaker h1 za duga

Sent from my SM-A605G using Tapatalk

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Sijalice

Poruka od Djole » utorak, 29. sep. 2020. u 18:16h

Ma vidim ja, nego moderno a i dnevna rade s led samo

Послато са Mi 6X помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
milutin
Poruka: 144
Član foruma od: ponedeljak, 16. avg. 2010. u 15:01h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice

Poruka od milutin » ponedeljak, 12. okt. 2020. u 10:09h

Samo da pohvalim Osram nightbraker unlimited. Progledao sam sinoc!
NIsam ocekivao toliku razliku u odnosu na obicne osram sijalice. Nebo i zemlja!

Avatar korisnika
knipex
Poruka: 96
Član foruma od: nedelja, 16. avg. 2020. u 10:53h
Lokacija: Nova Pazova

Re: Sijalice

Poruka od knipex » utorak, 13. okt. 2020. u 12:04h

Ja sam stavio philips racing vision h7 pre mesec dana. Jutros vozio po mraku i kiši prvi put. Zadovoljan sam, teško da može bolje sa običnim h7 sijalicama. I sijalice koje sam izvadio iz farova su bile philips samo ne znam koji model.

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Sijalice

Poruka od Almighty.shO » utorak, 13. okt. 2020. u 13:58h

Svi tu koristite neke dr mr pr sijalice... ja pre godinu dana uzeo u Lidlu i rade mi bolje nego osramove (redovne) koje sam koristio do tada. Evo i dalje rade bez problema. Danas sam uzeo jos 2 pakovanja :D nek stoje u gepeku.

Slika
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Sijalice

Poruka od Markedjani » utorak, 13. okt. 2020. u 14:17h

super
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
motoRISTA
Poruka: 227
Član foruma od: subota, 25. maj 2019. u 00:45h

Re: Sijalice

Poruka od motoRISTA » petak, 23. okt. 2020. u 17:48h

Navodno, ovo će biti prve legalne H7 ledice:

https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREA ... E_DE_eCat/

Gledao sam neke promo snimke i voleo bih ujednačeniju pokrivenost, takođe, 6.000 K zvuči kao previše za kišu i maglu. O dometu i luksima nisam video ništa (ovo je ledicama pre bio problem, mada do sada su se proizvodile samo nestandardne). Izgleda da će se cena za par stabilizovati na oko 150 €. Nije tako strašno, a imaju izvesni potencijal.

Nevezano direktno za auto-sijalice, verovatno znate da su inkadescentne sijalice pored žileta prvi proizvodi kojima je namerno skraćivan životni vek; do 1925. su uobičajeno trajale 2.500÷5.000 sati, od tada je obavezujući vek 1.000 i ne duže od 1.000 – dakle, veštački je skraćen 2,5 do 5 puta. E, sada »Osram« hvali ove H7 ledice kako će trajati do 5 puta duže od klasičnih auto-sijalica.

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice

Poruka od nikouro » petak, 23. okt. 2020. u 18:32h

A svi hvale svoje LED sijalice da traju duze od obicnih. 50000 radnih sati ako se ne varam je na pojedinim no name sijalicama. U praksi, malo los konektor ili pad napona, ili vec sta i one ckavaju.
Inace, ne sumljam u Osram i njihovu volju ali i 150e za pocetak je mnogo za vecinu vlasnike automobila :(
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice

Poruka od mbole » petak, 23. okt. 2020. u 20:08h

Postoje inkadescentne sijalice sa mnogo duzim vekom trajanja i danas (industrija, posebne namene...).
Cak su jedine izuzete iz opste obaveze ukidanja proizvodnje.
Samo ti se cena ne bi svidela :)

Nema to nikakve veze sa "teorijama zavere", vec se jednostavno deislo ono sto se danas desava sa maltene svim proizvodima. Kvalitet ne moze da opstane u borbi sa niskom cenom.

A cela "nauka" je u debljini volframovog vlakna.

Nego... nisam cuo za pricu o skracivanju zivotnog veka zileta?
Zilet je oduvek bio za maltene jednokratnu uoptrebu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
motoRISTA
Poruka: 227
Član foruma od: subota, 25. maj 2019. u 00:45h

Re: Sijalice

Poruka od motoRISTA » petak, 23. okt. 2020. u 21:21h

Verovatno nije tako, ipak.

»Osram« je nakon Prvog svetskog rata pokušao da oformi međunarodno telo za regulaciju »IGP« koje bi mu omogućilo monopol u poslu, ali ovo je odmah propalo.

1925. je na inicijativu »Dženeral elektrika« i upravo opet »Osrama« formiran američko-švajcarski odbor proizvođača sijalica »Fobos« za ograničenje njihovog životnog veka koji je tada iznosio 2.500÷5.000 sati rada. Išlo se na to da sijalice poskupe i ne traju duže od 1.000 sati (bilo je i drugih predloga u pogledu životnog veka), a da dotadašnji modeli pređu na ograničenu prelaznu prodaju kao specijalne dugovečne serije. Za članice je postojala komisija koja bi utvrđivala da li redovne sijalice traju u proseku preko novopropisanih 1.000 sati i izricali kazne ukoliko traju duže, dok su proizvođači koji nisu članovi odbora "ohrabrivani" da se učlane, milom ili silom: prvima su nuđeni džentlmenski dogovori o monopolu nad određenim tržištem, druge su pod pokroviteljstvom »Fobosa« tužila razna "potrošačka udruženja" mahom na temelju fakta da inkadescentna sijalica vremenom prlja svoje vlakno i staklo i time smanjuje odnos potrošene električne u odnosu na emitovanu svetlosnu energiju (što je tačno, ali važi i za sijalice koje traju 1.000 sati).

Da bude jasnije, indikativno je da su te tužbe uvek ukazivale na dokazivanje dužeg životnog veka sijalica a ne i na dokazivanje slabije emisije svetlosti.

Ubrzo se učlanio »Filips«, »Tungsram«, niz drugih proizvođača tako da je za samo par godina komisija pokrivala 80% tržišta E27 i E14... ko nije – danas ga u pravilu nema.

Odbor je zvanično prestao sa radom, ne zna se da li tokom DSR-a ili prema prvom dogovoru do sredine pedesetih: zvanično 1939. ali bilo je aktivnosti najmanje do 1948. kada je pokušana transformacija; 1942. je u SAD optužen za nameštanje tržišnih uslova, proces je odbor izgubio 1953. a »Dženeral elektrik« je bio obavezan da plati izrečenu kaznu što se, navodno, do danas nije desilo.

Kako bilo, rezultat dan-danas jesu sijalice koje su kraćeg životnog veka i skuplje.

Ovo se u praksi prenelo i na fluo-sijalice, a, evo, i ledice su nekada predstavljane kao maltene doživotno rešenje... no, mišljenja su podeljena. Jedan naš čuveni svetlotehničar mi je komentarisao kako mu je žao što nije ledice dočekao na puni volej jer - ostalo na stranu - tehnički ne mogu biti dobre ni na jednom polju: nemaju dovoljno kvalitetnu svetlost, nisu ekološke i ekonomične koliko se misli, nisu dugotrajne koliko se misli (klasične i fluo imaju dva od tri). Iz tog ugla, bolje je da traju što kraće i ostave dovoljno prostora za lak ulaz novog rešenja (polagao je dosta na lasere, samo me je šokirao procenom da će razvoj do nekog solidnog iskorišćenja potencijala trajati 20 godina).

O žiletima

Najkraće, King Žilet (ili po novom Džilet) je bio opsednut proizvodima za jednokratnu upotrebu i želeo je da sam izumi jedan; nakon niza neuspešnih pokušaja ponudio je tržištu sečiva za brijanje za jednokratnu upotrebu koja su po njemu dobila ime, razvio ih je i početkom 20. veka su ušla u pravu serijsku proizvodnju. Pre ovoga su se ljudi brijali britvama bez odvojenog sečiva (dakle nekakvim noževima, na kojima se oštrica oštrila a ne menjala) ili, retko, mašinicama sa relativno odvojivim masivnim sečivom koje se takođe povremeno oštrilo.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice

Poruka od mbole » petak, 23. okt. 2020. u 21:53h

Najpre... decko koji je ovo pisao je malo nepismen :)
Phoebus tj Fibus a ne Fobos, posto se radi o Grckom bogu svetla, a ne o bogu straha.

Da, taj period izmedju dva rata jeste bio vreme kartela i monopola, i proizvodjaci sijalica se ni po cemu nisu ralzikovali od ostalih.
Nakon toga, pojavili su se antimonopolski zakoni.

Uvek mozes na nesto da gledas ovako ili onako... i naravno dusu dalo za teorije zavere.

Zivotni vek sijalice od 1000 sati, uopste nije tako kratak kako deluje na prvi pogled (ne pricamo o auto sijalicama, one su drugi par rukava, ovaj monopol se odnosio na sijalice za kucnu upotrebu).
Najpre... sta mislis, koliko je prosecno dnevno radila jedna sijalica 1925 godine? Na spavanje se islo plafon u 8 uvece. Da kazemo 2 sata, vrlo odokativno. Daklem.. tri godine je trajala jedna.

Drugo, radni vek od 1000 sati se jeste zadrzao, ali kao minimum, a ne kao maksimum.
To sto deklarisani vek jako cesto nema veze sa stvarnim... pa nema ga ni za brdo ostalih stvari.

Ajmo nesto sto je nama malo vremenski blize... HP Laser Jet III je napravljen ko tenk, vecina njih radi i dan danas.
Samo ima jedna "sitnica"... kada se pojavio kostao je 2300 USD, danasnji ekvivalent: 4300USD :)
Koliko njih znas da bi dali te pare za laserski stampac, kada se prodaju za 50?
Ili...
"Nepoderiva" Gorenje ili Obodin ves masina iz '80-tih, je decenijama kostala 1000DEM.
Danasnji ekvivalent: 900-1200 EUR, zavisno koju godinu uzmes kao referentnu.
Koliko znas ves masina da se prodaju sa tom cenom?

Jel si ti probao nekada da se obrijes britvom?
Ili da je naostris?
Jel si je video nekad, osim na filmu?
Imam jednu, i koristim je kad mi ponekad dune (inace nosim bradu posto me mrzi da se gulim).
Niti je prosto brijati se njome, niti je prosto naostriti je.
Ako ti ruka nije bas sigurna, imas sve sanse da se prikoljes.
Ima britvi i danas da se kupi. Cik pogodi zasto ih ljudi ne koriste masovno?
Ovo je ko kad bi rekao: zaprezna kola su se mnogo manje kvarila nego danasnji automobili, a i manje su trosila goriva :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
motoRISTA
Poruka: 227
Član foruma od: subota, 25. maj 2019. u 00:45h

Re: Sijalice

Poruka od motoRISTA » petak, 23. okt. 2020. u 22:22h

mbole piše:
petak, 23. okt. 2020. u 21:53h
Najpre... decko koji je ovo pisao je malo nepismen :)
Phoebus tj Fibus a ne Fobos, posto se radi o Grckom bogu svetla, a ne o bogu straha.
...
Faeton - Feton (ili tako nešto, možda čak i "ph" umesto "f"), Fobus - Fibos. Test za poznavaoce da l' starog grčkog, sad ipak malo "g"... što ja nisam. Pošto kupio poto prodao, ali u ranijoj priči o »Folksvagenovom« modelu a ne sijalicama.
mbole piše:
petak, 23. okt. 2020. u 21:53h
...
Drugo, radni vek od 1000 sati se jeste zadrzao, ali kao minimum, a ne kao maksimum.
...
Navedeno je da je svojevremeno odbor izricao kazne u švajcarskim francima za prekoračenje životnog veka od 1.000 sati.

Što se drugog tiče a što si novo dodao – saglasni smo. Osnove stare teme izuzimam, nisam se brijao britvom, imam i skupe i jeftine aparate, poređenje sati iz 1925. i danas ne igra, zaprežna kola su pravljena za sasvim druge uslove od danas uobičajenih. Ostalo je u redu. Praktičnost žileta ne dovodim u pitanje, ali imajući u vidu druge eksperimente Žilet je hteo proizvod za jednokratnu upotrebu, pa tek onda usput novi kvalitet – ako ga uopšte bude, Bože daj. Za kartele ne znam... čuo sam za neke poslove koje bi danas nazivali kartelskim, doduše.

Naravno, ne znam šta je tačno po pitanju odbora ali iz ovog što sam napisao je jasno u kom pravcu idu moje pretpostavke. A ono što znam – i što je meni bitno – umem da solidno ocenim mogući nivo poznavanja kada neko krene da komentariše kvalitet svetla konkretnog svetlosnog izvora i ne dam se skrenuti sa teme (tipa 5 puta dugovečnije, imaju/nemaju živu, ekvavilentni lumeni i slično). Po meni tu leži daleko veći problem ledica nego u dužem ili kraćem životnom veku. Često/preovladavajuće primetno i merljivo daju lošije i slabije svetlo nego što je predstavljeno.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice

Poruka od mbole » subota, 24. okt. 2020. u 03:04h

Naravno da je odbor izricao kazne, to je sasvim uobicajna stvar za kartele u ta doba. Ali to je bilo pre skoro 100 godinica :)
Nije valjda da se vise u skolama ne uci o monopolima i kartelima?

Sto se tice LED svetala na autima, za aftermarket zaista nista ne mogu nista da kazem, nit probao nit imao.
Fabricki LED sam vozio na PUG 308, i ono svetli fenomenalno, sa velikim "F" :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
motoRISTA
Poruka: 227
Član foruma od: subota, 25. maj 2019. u 00:45h

Re: Sijalice

Poruka od motoRISTA » subota, 24. okt. 2020. u 10:14h

Nije šija nego vrat :)

Svodi se na par reči – nakon formiranja odbora standardne sijalice su postale skuplje, kraćeg veka i bez dodatnih kvaliteta tokom tog veka. I to je to.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice

Poruka od mbole » subota, 24. okt. 2020. u 10:25h

Nije :)
Al tebi se ocigledno takva konstrukcija dopada

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
motoRISTA
Poruka: 227
Član foruma od: subota, 25. maj 2019. u 00:45h

Re: Sijalice

Poruka od motoRISTA » ponedeljak, 26. okt. 2020. u 02:56h

Okej, prosvetli nas.

trile11
Poruka: 19
Član foruma od: sreda, 20. feb. 2019. u 09:08h

Re: Sijalice

Poruka od trile11 » četvrtak, 17. dec. 2020. u 10:45h

Pozdrav, da li je neko stavljao led rikverc svetla u mondea mk4? Koje sijalice preporucujete? Koje dimenzije? Vidim da raznih dimenzija ima za tu oznaku BA15s

Ppkusao sam da pretrazim forum, ali nisam nasao nista na tu temu...

Andreja84
Poruka: 54
Član foruma od: sreda, 23. dec. 2020. u 20:03h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice

Poruka od Andreja84 » subota, 13. feb. 2021. u 20:16h

Mondeo Mk4, fabrički xenon mi je dosta oslabio, mnogo loše sijaju, stavljene su nekada koliko sam video neke no name sijalice 6000K. I hoću da ih zamenim sa novim 4300K(iz iskustva) . Na KP ima sijalica od 10-15 evra po komadu za kineske, a ima i navodno original Philips ili Osram za 20€ po komadu sa pisanom garancijom od 1 godine, odnosno 30€ za 2 godine i 40€ za 3 godine garancije. Da li su te sijalice stvarno original, ja ne verujem. Ali mi je ova fora sa garancijom jos cudnija, ako su sijalice iste, onda ce ona od 20€ da traje isto ko da sam je platio 40€. Ili da uzmem opet kineze, pa koliko traju, nek traju. U Siluxu su najjeftinije D1S oko 8 hiljada po komadu, što je mnogo, mnogo je.
Slika

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: Sijalice

Poruka od Pančevac » subota, 13. feb. 2021. u 20:44h

Te od 20,30,40,€ nemaju nikakve veze sa originalnom. Možda samo izgledom podsećaju. Kratkog su veka,ali od nužde mogu da posluže. Original su malo skuplje i od Siluxa.
MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Sijalice

Poruka od Djole » subota, 13. feb. 2021. u 20:57h

Poruči lumax sa eBay uzeo je Nedeljković kaže da je zadovoljan.. Oko 30ak dolara par šalju iz UK

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“