Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Poliranje

Spoljašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
schmalz
Poruka: 24
Član foruma od: subota, 9. feb. 2019. u 21:28h
Lokacija: Nis

Poliranje

Poruka od schmalz » nedelja, 29. dec. 2019. u 13:50h

Pozdrav narode.

Bicu sto kraci. Mnogo me privlaci tema poliranja automobila. E sad interesuje me da li ima neko ovde ko se time bavi i ko bi mogao da mi da skretnice odakle da krenem da ucim, gde da gledam tutorijale i slicno. Nemam nista od alata, a niti znam išta o tome. Dakle krećem od 0 :)

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Poliranje

Poruka od Lale » nedelja, 29. dec. 2019. u 18:47h

Od tutorijala dobiješ neke osnovne informacije, ali moraš to učiti pored nekoga ko to zna dobro da radi, jer za čas možeš da upropastiš lak polirkom.
Slika Slika

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Poliranje

Poruka od bo. » nedelja, 29. dec. 2019. u 21:07h

Ovo ti je nimalo lak zahtjev..

Svaki početak je težak, tako i kad je riječ o poliranju.
Za početak trebaš naučiti pravilno oprati auto i pripremiti ga za poliranje.

Ima i ovdje na foumu tema iz koje možeš nešto naučiti (pravilno pranje automobila).

U kratkim crtama:
PRANJE
- prvo slijed pretpranje koje se radi sa aktivnim pjenama. U zadnje vijeme prevladavaju citrus čistači jer bolje čiste ali gustoća pjene im nije baš jača strana. Da bi nabacio pjenu za pretpranje, treba ti foam lance i miniwash sa protokom od barem 360 l/h (što više to bolje).
-pjenu držiš par minuta na autu i zatim ju ispereš
-nakon toga se prelazi na čišćenje kotača, guma i obloga kotača. Felge se tretiraju sa kemijom za uklanjanje prašine kočnica. Našpricaš, očetkaš i ispereš. Jedan od najboljih čistača (meni) je Tenzi En Jee koncentrat. Gume i obloge kotača se napršću sa APC (all purpose cleaner), iščetkaju i isperu.

-nakon toga slijedi pranje. Za pranje se koristi mikrofibra ili vunena rukavica (čarape koje je baba isplela se ne računaju, ne ta vuna). Šampona ima jako puno. Uloga šampona je da podmazuje površinu, da rukavica što lakše klizi po laku. Tu pjena nije bitna, sa pjenom se ne pere.
Trebaju ti 2 kante po 15ak litara. U jednoj je voda sa šamponom, u drugoj čista voda u kojoj ispireš rukavicu nakon svakog poteza po laku. Na dnu te kante sa čistom vodom je grit guard, on služi da zadrži čestice prljavštine na dnu kante.
Naravno, auto se pere u hladu. Kad pređeš cijeli auto, ispireš sa vodom (nemora sa miniwashom). Na voodravnim površinama rukavicu mičeš vodoravnim pokretima, na okomitim površinama okomitim pokretima. Nikako kružnim pokretima.

SUŠENJE
-ako se radi o održavanju laka, tad na mokar auto pršćeš uick detailer, da pomogne MF ručniku da lakše klizi po površini dok kupiš vodu.
Ako se radi o pripremi za poliranje, ne treba ti quick detailer, samo prebrišeš.

SKIDANJE NEČISTOĆA
- ako auto ima smole ili katrana na sebi (a uvijek ima), onda te dijelove tretiraš sa kemijom namjenjenom za uklanjanje tih nečistoća.
Nakon što si skinuo katran/smolu, te dijelove operi i osuši.
Zatim napršćeš cijeli auto sa kemijom za skidanje zračne hrđe. Ostaviš par minuta i ispereš. Občno na gepeku i donjem dijelu vrata bude više zračne hrđe pa je tu ponekad potrebno nekoliko puta ponoviti prskanje.
Nakon ispiranja, slijedi čisšćenje laka glinom. Ima nekoliko gradacij glina, meka, srednja i gruba. Grube u 99% slučajeva matiraju lak.
Glina se prije upotrebe mora izmjesiti da omekša, u toploj vodi. Površina koja se tretira se napršće sa mješavinom vode i par kapi šampona.
Površina koju čistiš glinom nikad ne smije ostati suha!!!!! Čistiš dok više ne osjetiš zapinjanje gline. Glinu ne pritišćeš jako, tek toliko da ti ne ispadne iz ruke. Ako ti padne na pod,baci i uzmi drugi komad. I dok radiš redovito mjesi glinu da uvijek radiš sa čistom glinom. Kad počistiš cijeli auto glinom, onda ga opet operi i osuši. Ispiri zrakom oko kvaka, retrovizora, lajsni, da izađe voda van.

Kad ovo sve završiš, auto stavi u zatvoren prostor gdje ćeš polirati.
Prije samog poliranja poželjno je pik trakom zaštititi sve nelakirane površine blizu laka kojeg ćeš polirati (plastike, gume).

POLIRANJE
Za početnike kažu da je lakše i bolje da radi sa dual action polirkama. Ja sam probao sa tim i nisam se nikako mogao naviknuti na te mašine.
Tako da ću ti ukratko opisati rad sa roto mašinom.

Treba ti roto polirka, backing plate veći i manji, podloške s kojim ćeš polirati (različitih promjera i gradacije) te paste (razne gradacije).
Compound pasta (npr 3M fast cut, zeleni čep) - s njom se skidaju najveća oštećenja, često sa vunenom podloškom. Nakon nje je obavezno finije poliranje.
Polir pasta - srednje, fine, ultra fine. Samo ime im kaže šta rade. ultra fina je za završno poliranje, za najbolje rezultate.

Podloške za poliranje biraš prema pasti s kojom ćeš raditi (gruba za grubo poliranje itd. ali možeš i kombinirati).

Ako je podloška nova, treba napraviti priming podloške - staviti više paste i utrljai ju u podlošku. Zatim na tako pripremljenu podlošku staviti par kapi paste veličine zrna graška.
Staviš na lak poldošku i malo rastrlajš po laku. Zatim pališ mašinu na najmanjim mogućim okretajima (poželjno 600-700 o/min, do max 1000 o/min).
Zatim pomičeš mašinu vodoravno desno max 40 cm. Spuštiš ju okomito dole za polovinu promjera podloške i pomičeš mašinu vodoravno lijevo do početne točke. Opet spuštiš mašinu dole za pola promjera podloške i mičeš mašinu vodoravno desno. I tako dalje dok ne napraviš kvadrat max 40x40cm. Kad završiš taj kvadrat, onda pomičeš mašinu okomito po istom principu - ako si završio u donjem desnom ćošku, dižeš gore pa onda lijevo za polovinu promjera podloške itd. Kad si napravio vodoravne i okomite pokrete, to ti je jedan prijelaz. Preporučujem da napraviš 2-3 prijelaza na istim okretajima. Kad završiš tu seriju, onda dižeš okretaje za 200 o/min i povećaš malo pritisak na mašinu. Ideš tako ponavljaš do 1600-1800 o/min.
Kad si to završio, onda smanjuješ okretaje po 200 na niže i smanjuješ pritisak na mašinu. To je tzv Zenith metoda.
Kad si to završio, prebriši MF krpom taj panel koji si radio i vidi šta si napravio. ako nisi zadovoljan ponovi radnju.. Kad si zadovoljan, ideš na drugi panel. I tako dalje dok ne završiš sve.
Na kraju bi bilo dobro prebrisati cijeli auto sa čistačem, obično su to IPA proizvodi (izopropilni alkohol). Meni najbolji Gyeon Prep.

Tek nakon toga je lak spreman za zaštitu (vosak, sealant, keramika).

Nisam napomenu da za dobar rad treba i dobra rasvjeta, jer ako ne vidiš šta radiš možeš napraviti i štetu.


Ima na netu brdo materijala za proučavanje, na youtube ima svega i svačega, ima dakako i budalaština.
Preporučujem da vidiš šta i kako radi Mike Phillips te Larry iz AMMO NYC.
Ima dobar forum, http://www.cro-detailing.com samo je u zadnje vrijeme slabo posjećen jer je facebook grupa ubila forum, Ali ima dosta materijala.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje

Poruka od nikouro » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 13:31h

Ovako u kratkim crtama napisamo izgleda da je bas jednostavno :)
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Poliranje

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 13:36h

Vec vidim naslov teme.. SPALIO SAM LAK dok sam polirao auto :D
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Poliranje

Poruka od bo. » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 17:56h

Pa nije poliranje nikakva nauka, treba samo strpljenja i prakse.
Jedino što oprema i materijali dosta koštaju, nisu baš jeftini.

Iako kažu da se lak lako spali, to baš i nije istina. Htio sam spaliti lak na blatobranu od P206 i nisam uspio. Raspala mi se podloška za poliranje prije nego sam spalio lak. Tako da moraš biti sivonja da spališ lak.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
schmalz
Poruka: 24
Član foruma od: subota, 9. feb. 2019. u 21:28h
Lokacija: Nis

Re: Poliranje

Poruka od schmalz » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 21:54h

Hvala na odgovorima,

dok se ja raspitujem za poliranje i planiram isto na prolece malopre dok sam vozio klinca kod lekara vidim da mi je neki indijanac kljucem ogrebao desnu stranu. Krece od desnog zmigavca, malog sa strane, i tu je utisnuto do bele boje nekih 10 cm pa skroz do cepa za rezervoar, i tu je do bele boje nekih 5 cm. Necu moci da cekam prolece za poliranje jer me izludjuje sad ovo. Elem, svkako prvo poliranje cu odraditi kod profi majstora i on ce mi pokazati sta i kako. E sad da li je neko imao slicnih iskustava pa da je uspeo nekako da zamaskira minuli rad nekog indijanca ili mozda nesto ovako da moze da se odradi kao na ovom videu?


Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Poliranje

Poruka od bo. » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 23:07h

Može se ogrebotina ošmirglati. Ali obavezno prvo izmjeriti debljinu laka!!

Jer pitanje je koliko je debel lak na tom dijelu gdje je ovaj brusio.

Brušenjem se lak jako stanjuje i ako se ne pazi lako se probije bezbojni. A tad je jedino rješenje farbanje.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
schmalz
Poruka: 24
Član foruma od: subota, 9. feb. 2019. u 21:28h
Lokacija: Nis

Re: Poliranje

Poruka od schmalz » ponedeljak, 30. dec. 2019. u 23:33h

Ne znam sta da radim.

A do tad molim Boga da navatam pavijana....

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Poliranje

Poruka od bo. » utorak, 31. dec. 2019. u 10:46h

Daj sliku oštećenja.
Slikaj iz bliza što bolje osvjetljeno.

Ima metoda zapunjavanja brazdi u laku, recimo od ključarenja.
Ali nije baš jednostavna.

Treba oštećenje odmastiti, očistiti. Zaštiotit
Zatim se oštećenje zapuni sa lakom boje auta.
Kad se to posuši, onda se nanese auto kit preko tog dijela i šmirgla se.
Kit sprječava da se šmirgla neoštećen lak a polako se višak laka iz oštećenja skida sve dok se ne poravna.
Na kraju jasno treba polirati šmirglani dio.

Nisam to nikad radio.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje

Poruka od FiestaBG87 » utorak, 31. dec. 2019. u 13:49h

Svaka čast 🙂

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Poliranje

Poruka od speccko » petak, 25. sep. 2020. u 12:19h

Zanima me kod poliranja auta, da li isto moze da izvuce neke ogrebotine i "ocisti" te neke tacke mrlje i ostalo bez da se auto "smirgla" ili kako se kaze. Znaci bez da se skida deo laka - ako se uopste i skida, jer cuo sam da se radi i tako?

Avatar korisnika
mrmrva
Poruka: 112
Član foruma od: petak, 24. avg. 2018. u 14:29h
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje

Poruka od mrmrva » petak, 25. sep. 2020. u 13:21h

@bo.

Imas li iskustva sa kineskim meracima debljine laka? Uzeo bih nesto sebi, za licnu upotrebu, ali mi se ne daju velike pare.
Nasao sam i ovaj poljski uredjaj ali nema recenzija
https://www.mpms-electronics.com.pl/mie ... to-fealzn/
ex: 2014 Fiesta 1.0 EcoBoost 100KS
2007 Chevrolet Spark 0.8

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Poliranje

Poruka od Neša » petak, 25. sep. 2020. u 13:23h

Зато сам ја и полирање фарова препустио професионалцу...
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Poliranje

Poruka od bo. » petak, 25. sep. 2020. u 14:03h

Speccko sve ovisi o dubini ogrebotina.
Ako nisu jako duboke, može se i samo poliranjem.
Dublje se moraju šmirglati.

A one najdublje e tu je najbolje lakirati.

mrmrva imam baš taj mjerač.
I neznam šta mu je, kad ga upalim obavi jedno mjerenje i ugasi se.Jako je nezgodan za čitanje a i potrebna je jako mirna ruka da se pravilno nasloni na lak.

Naravno da tako ne mogu raditi pa sam to bacio u smeće i nedavno kupio ovo:
https://www.ebay.com/itm/Digital-Paint- ... 2749.l2649

Daleko lakše raditi s ovim sa sondom, a sonda još ima kuglicu na federu pa je mjerenje jako lako i brzo.
Mislio sam i ja proći jeftino ali nažalost teško..

I sumnjam da taj sa tvog linka radi i na Al površinama, znam da moj nije mogao očitati na alu površinama.


Nešo šta je stavljeno za zaštitu farova?
Ako nije ništa, brzo će požutiti opet. Maži ih redovno sa voskom i dugo će potrajati.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
mrmrva
Poruka: 112
Član foruma od: petak, 24. avg. 2018. u 14:29h
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje

Poruka od mrmrva » petak, 25. sep. 2020. u 14:19h

Zahvaljujem bo.

Za poliranje farova koliko sam video najbolji je OSRAM-ov set ali ga kod nas nema. Ima Body sprej od 800 dinara za UV zastitu.

https://dragicevicauto.rs/product/body- ... rej-400ml/
ex: 2014 Fiesta 1.0 EcoBoost 100KS
2007 Chevrolet Spark 0.8

Prek86
Poruka: 9
Član foruma od: petak, 14. avg. 2020. u 19:15h

Re: Poliranje

Poruka od Prek86 » utorak, 10. nov. 2020. u 09:04h

Pozdrav ljudi
Jedna mala pomoć, pre neki dan neka budala me je na parkingu fino ogrebala.
Ineteresujeme da li ove ogrebotine mogu da se izvuku?
Hvala unapred na pomoći.
U pitanju je ford focus MK3 2013 godište. Boja je siva.
Slika

Slika

Slika

Dragan225
Poruka: 372
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Poliranje

Poruka od Dragan225 » utorak, 10. nov. 2020. u 10:30h

Zavisi koliko je duboko, probas prvo poliranjem ako ne ide, obrusis sa p2000 pa ispoliras. Ako nema pomoci i vidis da je bas duboko, onda napravis boju po sifri i potackas. Kad se osusi obrusis ispoliras

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока


Avatar korisnika
Gabau
Poruka: 170
Član foruma od: petak, 15. feb. 2013. u 22:45h
Lokacija: Skopje

Re: Poliranje

Poruka od Gabau » utorak, 10. nov. 2020. u 12:53h

Uzmi flasicu vode i posipaj. Tamo gde se prividno izgubi ogrebotina moze da se polira, ostalo samo tackanje sa bojom.

Prek86
Poruka: 9
Član foruma od: petak, 14. avg. 2020. u 19:15h

Re: Poliranje

Poruka od Prek86 » utorak, 10. nov. 2020. u 14:26h

Za vikend sam oprao auto i sve sto je na slikama od ogrebotina je ostalo. Ima dve linije koje mogu noktima da se zagrebu.
Hvala ljudi na savetu.
Koliko bi ovo otprilike kostalo da majstor uradi?
Pozdrav

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Poliranje

Poruka od Almighty.shO » utorak, 10. nov. 2020. u 16:17h

Kod nas su cene 80e po delu...
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Dejfob
Poruka: 43
Član foruma od: utorak, 18. feb. 2020. u 21:33h

Re: Poliranje

Poruka od Dejfob » četvrtak, 13. apr. 2023. u 11:47h

Da li je neko koristio K2 ultra cut za uklanjanje sitnih ogrebotina tipa od naslanjanja vrata na parkingu i tako to? Nista duboko.. I da li imate neku preporuku za pastu koja bi bila ok za to, ako ova K2 ne valja.. Da napomenem da nemam polirku, vec samo krpu i ruke. :)
Focus mk3 1.6tdci econetic

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Poliranje

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 13. apr. 2023. u 13:22h

Bilo koja najabrazivnija pasta koju možeš naći u prodavnici auto boja i lakova. Samo ćeš morati da trljaš više nego što očekuješ.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

ZeljkoBG
Poruka: 203
Član foruma od: četvrtak, 8. dec. 2022. u 22:03h
Lokacija: Beograd, Banjica

Re: Poliranje

Poruka od ZeljkoBG » četvrtak, 13. apr. 2023. u 19:32h

Dejfob piše:
četvrtak, 13. apr. 2023. u 11:47h
Da li je neko koristio K2 ...
Igor Automotive
https://www.google.com/maps/place/Igor+ ... authuser=0

Na merenje uzmeš 3M pastu sa zelenim čepom. U Woby Haus uzmeš sunđer i nastavak za bušilicu. Naneseš pastu, par "kapi" na sunđer i sve radi za deset.
Ford Fiesta Trend 1.25, 2011. godište. BRC plin.

Avatar korisnika
Dejfob
Poruka: 43
Član foruma od: utorak, 18. feb. 2020. u 21:33h

Re: Poliranje

Poruka od Dejfob » utorak, 18. apr. 2023. u 08:59h

Hvala Zeljko. Za vikend sam malo probao sa K2 i krpom, ruka je otpala, ali ima rezultata. Sledeci put definitivno uzimam sunđer i nastavak za busilicu..
Focus mk3 1.6tdci econetic

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“