Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zatamnjivanje stakala

Spoljašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
Ryan
Poruka: 8
Član foruma od: utorak, 1. jun 2010. u 07:03h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Ryan » subota, 5. jun 2010. u 07:35h

Ljudi treba mi savet. Zatamnio bih stakla na mom autu isključivo zbog dece. Jako sunce im smeta sto je i normalno ali imam jednu dilemu. Stavio bih zatamljenje od 25% ali niko ne zna da mi odgovori koliko to zatamljenje štiti od sunca. Da li neko ima nekakva iskustva sa ovoliko malim zatamljenjem i sta dobijam ako stavim 25%. Da li je to dovoljno ili moram da idem na veće zatamljenje..

Avatar korisnika
Taunus 17m
Poruka: 1877
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2009. u 08:08h
Lokacija: Apatin

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Taunus 17m » subota, 5. jun 2010. u 09:43h

sa 25% dobijes nista...Pogotovo ako su samo na zadnjim staklima.
Rokni mu 50% i uzivaj,nece ti smetati u voznji a daleko je bolja zastita od sunca.
Imas folije koje sprecavaju UV zracenje sto je sasvim korisno.

@Paun1

80 eura kosta zatamnjivanje 5 stakala dok recimo za karavane gde ima 7 stakala za raditi kosta u proseku oko 110-120 eur.
Ja cu gledati da cim registrujem auto odem i zatamnim stakla, nervira me sunce a i cenjenica da svi nesto bulje u auto i gledaju ko se vozi.
Inace mana malih mesta kao sto je Apatin.
1966 Ford Taunus 17m P5 1.7 V4

dule.srb.cop
Poruka: 11
Član foruma od: četvrtak, 3. jun 2010. u 13:19h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od dule.srb.cop » subota, 5. jun 2010. u 10:14h

paun1 piše:Pa zavisi sa kojom folijom radis,i koliko stakla radis..I naravno od majstora.....Kojom bi folijom radio i koliko stakla?? redbullw
slabo se razumem u te folije, al stavio bi na svih pet, prednja 50%, a ovo sto%!!! :D
e sad ne znam kako panduri reaguju, jel treba sad atest po ovom novom zakonu ?!

Avatar korisnika
CougarXR
Poruka: 240
Član foruma od: sreda, 14. okt. 2009. u 15:31h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od CougarXR » subota, 5. jun 2010. u 10:17h

evo za one koji nisu gledali kako se nanosi folija na vozila... od nekog drugog, treceg minuta prikazuju sam proces rada...

[youtube]bt7t6h5kRh4[/youtube]
boost is automotive equivalent of cocaine

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Cedo » subota, 5. jun 2010. u 12:15h

slabo se razumem u te folije, al stavio bi na svih pet, prednja 50%, a ovo sto%!!! :D
e sad ne znam kako panduri reaguju, jel treba sad atest po ovom novom zakonu ?!
Po zakonu soferka ne sme da se zatamnjuje,prednja bocna stakla mogu do 25% a ostala stakla sto ostaju nazad mogu i 100 %,koliko znam atest se ne trazi i pitanje je kako ce i kad urediti tu oblast..
Ryan piše:Ljudi treba mi savet. Zatamnio bih stakla na mom autu isključivo zbog dece. Jako sunce im smeta sto je i normalno ali imam jednu dilemu. Stavio bih zatamljenje od 25% ali niko ne zna da mi odgovori koliko to zatamljenje štiti od sunca. Da li neko ima nekakva iskustva sa ovoliko malim zatamljenjem i sta dobijam ako stavim 25%. Da li je to dovoljno ili moram da idem na veće zatamljenje..
Drugar je zatamnio 30 % sve i mogu ti reci da izgleda dobro ako ne zelis da bude preterano crno,providi se unutra ali i poprilicno samnjuje vidljivost..cak ima jedna zanimljiva stvar a to je da se cini kao da su zadnja stakla vise zatamnjena posto napred ulazi svetlost kroz soferku pa deluje svetlije a pozadi su sva stakla sa folijom,ne dolazi svetlost pa deluje tamnije,dobije se taj neki efekat blagog prelaza ako me razumes..moja preporuka je da stavis napred 30% a nazad 50%,to je optimalno..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
CougarXR
Poruka: 240
Član foruma od: sreda, 14. okt. 2009. u 15:31h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od CougarXR » subota, 5. jun 2010. u 12:29h

cedo86 piše:Po zakonu soferka ne sme da se zatamnjuje,prednja bocna stakla mogu do 25% a ostala stakla sto ostaju nazad mogu i 100 %,koliko znam atest se ne trazi i pitanje je kako ce i kad urediti tu oblast..
Cisto da ljudi vide da se ne prica napamet sledi isecak iz pravilnika...


ПРАВИЛНИК О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА

Члан 75.
Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких услова. Ветробрани морају бити слојевити - ламинирани, односно не смеју бити од каљеног („TOUGHEND” или „TEMPERED“) стакла ни када се накнадно замењују.
Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%. Остала стакла на возилу осим ветробранског стакла могу бити накнадно затамљена.

Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до заслепљивања других учесника у саобраћају.
Од одредаба другог става овог члана могу одступати само возила са посебном дозволом Министарства које је надлежно за послове саобраћаја.
boost is automotive equivalent of cocaine

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Cedo » subota, 5. jun 2010. u 12:33h

thumbup samo da dodam odnosno ponovim da iako je zakon stupio na snagu tehnicki pravilnik koji detaljno uredjuje ove stvari jos nije donet ali svaka preporuka da se ispostuje sam zakon da posle ne bi bilo problema..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Ryan
Poruka: 8
Član foruma od: utorak, 1. jun 2010. u 07:03h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Ryan » subota, 5. jun 2010. u 13:28h

Zvao sam danas jednu firmu koja se time bavi i odgovor je sledeci. Imaju sve vrste folija sa velikom zastitom od sunceve svetlosti. Cena najkvalitenijih folija za sva stakla osim prednje soferke je 110 eura za Peugeot 405. Dogovor o zatamljenosti na licu mesta. Javicu sta sam uradio kada budem otisao do njih..

Avatar korisnika
FiestaRS
VIP
Poruka: 4298
Član foruma od: subota, 11. okt. 2008. u 17:57h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od FiestaRS » utorak, 8. jun 2010. u 13:48h

Nema atesta, i po novom zakonu ne smes da zatamnis ni malo soferku... thumbsuph
Slika

Avatar korisnika
mirke
Poruka: 777
Član foruma od: ponedeljak, 20. jul 2009. u 08:31h
Lokacija: LOZNICA / Bg.

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od mirke » utorak, 8. jun 2010. u 16:03h

Tema radi svoj posao... Utvrdjeno je sta sme sta se ne sme...
Slika
MIRKE / Fiesta 1.25 zetec

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Dusan64 » utorak, 8. jun 2010. u 16:08h

Ali i dalje nije najbolje objasnjeno kako se tamne stakla. Fiesta rece sa spoljne strane folije,a na onom snimku su sa unutrasnje.. Ima li ko da je sam radio to?

Avatar korisnika
kubura16v
Poruka: 1841
Član foruma od: četvrtak, 20. avg. 2009. u 20:49h
Lokacija: Cacak

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od kubura16v » utorak, 8. jun 2010. u 16:28h

Sa unutrasnje strane stakla se lepe. Nisam nikad radio,ali sam u to siguran.

Avatar korisnika
CougarXR
Poruka: 240
Član foruma od: sreda, 14. okt. 2009. u 15:31h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od CougarXR » utorak, 8. jun 2010. u 16:55h

Na snimku se vidi ceo proces ali evo opis po koracima:

1. ciscenje staklene povrsine sa sto manje hemikalija tj. voda na kraju obavezno
2. kvasenje staklene povrsine kako bi se folija slobodno kretala po staklu dok se oblikuje
3. odlepljivanje zastitnog sloga sa folije i njeno oblikovanje i krojenje sa spoljasnje strane zbog jednostavnijeg pristupa
4. pri oblikovanju folije se koristi topao vazduh kako bi se folija lakse prilagodila (folija trpi odredjen % rastegljivanja) prema obliku i krivinama na staklima
5. kad se dobije odgovarajuci oblik ponavljaju se koraci 1. i 2. na staklu sa unutrasnje strane
6. folija se prenosi na unutrasnju stranu stakla i centrira
7. pomocu plasticne spakle koja je osnovni alat za foliju se izbija preostali vazduh ispod folije
8. pomocu toplog vazduha se odstranjuje vlaga i brze aktivira lepak na foliji

Minimalno potrebni alati su:

1. Skalpel - maximalno ostar
2. Rakel - plasticna spakla za istiskivanje vazduha koju mozete naci kao plasticnu ili pola plasticni pola pamucni sloj

SlikaSlikaSlika

E sad dodatnih alata i raznih varijacija medju alatima naravno ima sto mozete videti na linku...
http://www.oracalpolikarbonati.com/inde ... 1&Itemid=2

Ovo bi trebalo da pokrije vecinu pitanja i podpitanja na temu...
boost is automotive equivalent of cocaine

Avatar korisnika
paun1
Poruka: 502
Član foruma od: utorak, 2. feb. 2010. u 17:49h
Lokacija: Despotovac

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od paun1 » utorak, 8. jun 2010. u 17:40h

E evo da ukratatko objasnim sam proces zatamnjivanja stakala.

Od alata je potrebno sledece:Pumpica(voda i sampon se pomesa da se napravi sapunica),skalpel,spaklica,i nekoliko cistih krpa i naravno folija...

PROCES
Prvo se stakla iznutra lepo ociste od prljavstine cistom krpom i isto tako ocisti pod keder gumu posto tu ima najvise prasine.
Folija se sece sa spoljne strane stakla,znaci foliju okrenes tako da lepak dodje sa spoljne strane.Pre nego sto iseces foliju gledaj da sto bolje poprimi oblik stakla jel ces manje muciti kad izbacujes vazduh pri lepljenju.Kad to uradis iseci foliju i odlepi je napolje i naprskaj vodom da se ne prelomi.Kako je odlepljujes tako redom prskaj po lepku.Onda sledi glavni deo.Lepo naprskaj staklo sa unutrasnje strane(sve coskove lepo) i stavi foliju.Uzmi spaklicu i polako izdacuj vazduh i vodu samo moras da pazis da ne prelomis foliju.Eto to je ukratko ali ko nema zivce neka ne pocinje sam.Sto se tice zadnjeg stakla,ako je mnogo oblo mora da se greje fenom ali za to treba malo vise iskustva...pozz thumbsuph

Avatar korisnika
FiestaRS
VIP
Poruka: 4298
Član foruma od: subota, 11. okt. 2008. u 17:57h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od FiestaRS » sreda, 9. jun 2010. u 03:01h

Dusan64 piše:Ali i dalje nije najbolje objasnjeno kako se tamne stakla. Fiesta rece sa spoljne strane folije,a na onom snimku su sa unutrasnje.. Ima li ko da je sam radio to?
Sa spoljne strane se kroji... a sa unutrasnje se lepi.... thumbsuph
Slika

Avatar korisnika
CougarXR
Poruka: 240
Član foruma od: sreda, 14. okt. 2009. u 15:31h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od CougarXR » sreda, 9. jun 2010. u 10:27h

Sta moderator/i misle da se ova tema pretvori u sticky naravno da se azurira lepo itd. cenim da imamo dovoljno materijala da napravimo "Uradi sam" post...

Materijala za sticky ima dovoljno:
- zakonski deo
- prakticni deo izrade
- video tutorial
- alati
- materijali
boost is automotive equivalent of cocaine

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Dusan64 » sreda, 9. jun 2010. u 13:55h

A uskoro cemo imati i iskustva i uzivo slike..samo da kupim folije.. redbullw

I ja sam za sticky,samo ocistiti malo off i bice dobra tema.

Avatar korisnika
Ryan
Poruka: 8
Član foruma od: utorak, 1. jun 2010. u 07:03h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od Ryan » sreda, 9. jun 2010. u 14:46h

Evo ovako. Juce sam imao priliku da se vozim u automobilu koji ima zatamljenje stakala od 30%. Sve je zatamljeno osim soferke. Utisci su vise nego povoljni. Temperatura u kolima je vise nego prijatna i ako je bila velika vrucina napolju. Drasticna je razlika sa i bez folija. Pod direktnim suncevim zracima ne oseca se nikakva toplota na delovima tela koji nisu zasticeni odecom. Iskreno odlucio sam da radim tih 30%. Nije mnogo tamno a efekat je vise nego zadovoljavajuci..

Uskoro idem kod nekog lika u Lestane po preporuci pa se javljam. Cena za peugeot 405 je 80 eura sa nekim americkim folijama, ne znam kojim jer nisam pitao. Preporuka je od coveka koji vozi te folije godinu dana..

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od 911s [SK] » sreda, 9. jun 2010. u 14:55h

Eto lepljive.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Zatamnjivanje stakala?

Poruka od dule0911 » sreda, 9. jun 2010. u 15:59h

Ryan piše:Uskoro idem kod nekog lika u Lestane po preporuci pa se javljam.
Gde sta kako, cisto da znam :D Zivim tu ali me nije nikad zanimalo, pa cisto da imam i ja kontakt ako zatreba. Mozes na pm.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Ryan
Poruka: 8
Član foruma od: utorak, 1. jun 2010. u 07:03h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ryan » sreda, 9. jun 2010. u 20:53h

Moze naravno rulest

Avatar korisnika
CougarXR
Poruka: 240
Član foruma od: sreda, 14. okt. 2009. u 15:31h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od CougarXR » subota, 19. jun 2010. u 11:30h

Zakonski okvir

Zatamnjivanje auto-stakala nije zabranjeno nijednim članom novog Zakona o bezbednosti saobraćaja republike Srbije.
Ova oblast regulisana je novom Uredbom, tj. članom 75 Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, čime je dozvoljeno zatamnjivanje stakala iza stuba i do 100%, a ukupno dodatno zatamnjenje stakala u ravni vozača do 25%.

ATEST

Na zatamnjena stakla, za sada, se ne izdaju atesti jer se Uredbom atest ne traži. Dok Uredbom Zakona ne bude drugačije definisano, vozačima atesti neće biti potrebni ni za tehnički pregled niti za druge prilike.

isečak iz pravilnika…

ПРАВИЛНИК О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА

Члан 75.
Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких услова. Ветробрани морају бити слојевити - ламинирани, односно не смеју бити од каљеног („TOUGHEND” или „TEMPERED“) стакла ни када се накнадно замењују.
Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%. Остала стакла на возилу осим ветробранског стакла могу бити накнадно затамљена.

Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до заслепљивања других учесника у саобраћају.
Од одредаба другог става овог члана могу одступати само возила са посебном дозволом Министарства које је надлежно за послове саобраћаја.

Alati, materijali i koraci izrade

1. ciscenje staklene povrsine sa sto manje hemikalija tj. voda na kraju obavezno
2. kvasenje staklene povrsine kako bi se folija slobodno kretala po staklu dok se oblikuje
3. odlepljivanje zastitnog sloga sa folije i njeno oblikovanje i krojenje sa spoljasnje strane zbog jednostavnijeg pristupa
4. pri oblikovanju folije se koristi topao vazduh kako bi se folija lakse prilagodila (folija trpi odredjen % rastegljivanja) prema obliku i krivinama na staklima
5. kad se dobije odgovarajuci oblik ponavljaju se koraci 1. i 2. na staklu sa unutrasnje strane
6. folija se prenosi na unutrasnju stranu stakla i centrira
7. pomocu plasticne spakle koja je osnovni alat za foliju se izbija preostali vazduh ispod folije
8. pomocu toplog vazduha se odstranjuje vlaga i brze aktivira lepak na foliji

SlikaSlika



Minimalno potrebni alati su:

1. Skalpel - maximalno oštar
2. Rakel - plastična špakla za istiskivanje vazduha koju možete naći kao plastičnu ili pola plastični pola pamučni sloj

E sad dodatnih alata i raznih varijacija među alatima naravno ima što možete videti na linku...

http://www.oracalpolikarbonati.com/inde ... 1&Itemid=2

Preporučene folije su marke LLumar http://www.llumar.com

Video tutorial
evo za one koji nisu gledali kako se nanosi folija na vozila... od nekog drugog, treceg minuta prikazuju sam proces rada...
[youtube]bt7t6h5kRh4[/youtube]

Slike pre i posle

SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika
SlikaSlika

Razlika kad se gleda iznutra...

SlikaSlika

Preporučeni servis sa kojeg je preuzeto dosta materijala za sticky...

Black Glass

Novi Beograd
Bulevar Dr Zorana Đinđića 12 b (ex Bulevar AVNOJ-a)
063/ 822- 90- 96
063/ 80- 81- 005

Sremska Kamenica
Slavka Rodića 29
064/ 178- 32- 56
[email protected]
Black Glass servis radi svim radnim danima, kao i subotom i nedeljom, samo je potrebno zakazati termin na navedene brojeve telefona.
Poslednja izmena: CougarXR, na dan subota, 19. jun 2010. u 11:35h. Ukupno izmenjeno 2 puta.
boost is automotive equivalent of cocaine

Avatar korisnika
bozicboki91
Poruka: 457
Član foruma od: ponedeljak, 15. mar. 2010. u 16:48h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od bozicboki91 » sreda, 1. sep. 2010. u 13:10h

a kako se tamne stakla spolja ili iznutra , i kako da se tamni zadnja soferka mislim na one grejace stakla da se ne zapali ako se tamni iznutra ilida ne udje vazduh ......

Avatar korisnika
paun1
Poruka: 502
Član foruma od: utorak, 2. feb. 2010. u 17:49h
Lokacija: Despotovac

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od paun1 » sreda, 1. sep. 2010. u 13:51h

Iznutra se lepi folija.Sto se tice zadnjeg stakla ne brini nece se zapaliti nista... redbullw

Avatar korisnika
bozicboki91
Poruka: 457
Član foruma od: ponedeljak, 15. mar. 2010. u 16:48h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od bozicboki91 » subota, 4. sep. 2010. u 17:27h

nece se zapaliti ali ce da budu beli kruzici kad udje vazduh ...

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“