Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zatamnjivanje stakala

Spoljašnje uredjivanje.
Odgovori
Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4528
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Nedeljkovic » sreda, 1. mar. 2017. u 13:03h

Ja sam tamnio 80% sa strane, zadnja soferka 100%, lumar folije, decko mi je uradio jos 2012. (100e) i sve stoji kao i prvog dana, vidljivost odlicna kako danju tako i nocu
Evo i slike
Slika

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od DonKihot » sreda, 1. mar. 2017. u 13:08h

Zakon je donet, ali to nije dovoljno. Moraju da se definiše način na koji će se taj zakon primenjivati.
Tj moraju se doneti odredbe za sve segmente na koje se taj zakon odnosi.
Što znači da nije dovoljno napisati u zakonu da ne sme da se zatamni prednje staklo.
Mora se definisati koja će kazna biti. Mora se definisati način utvrđivanja prekršaja, npr
za prekoračenje brzine ima radar, za dubinu šare se izmeri itd.
Ako policajac ne može na licu mesta da odredi prekršaj onda mora na tehnički.
Onda mora da se donese odredba koja se odnosi na sve tehničke da moraju da imaju
uređaj za to, i tako dalje....
I deo koji je već urađen, a to je lopovksa procedura za dobijanje atesta.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od 911s [SK] » sreda, 1. mar. 2017. u 13:43h

Sve je već odavno definisano, samo treba čitati Zakon i Pravilnik o ispitivanju vozila.
Kažnjivo je imati naknadno zatamnjena stakla a nemati atest. Vrlo lako svaki policajac na licu mesta može da vidi da li na staklima ima folija, obuku za to su prošli, kao i za prepoznavanje/pronalaženje uredjaja za pogon na gas ako posumnjaju da je isti ugradjen a neatestiran. Tehnički pregled uopšte ne mora da meri procente, dovoljno je da konstatuje da na staklima ima folija, da nema atesta se vidi u papirima, i eto kazne. Isto kao i atest za plin.
Kazna je 5000 dinara, odredjena po članu 333. ZOBS-a, a po članu 246. stavovima 1 i 2.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » sreda, 1. mar. 2017. u 15:35h

pa eto bolje mi je da platim kaznu nego da im dajem pare za ateste,leplenje folije u servisu,placanje agencije,tehnicki opet me jeftinije da platim kaznu.
Svi ce reci da ali si zato miran imas atest.
Da miran si dok ti neko ne razbije staklo pa posle ponovo ugradnja,atesti placanja....
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4528
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Nedeljkovic » sreda, 1. mar. 2017. u 17:01h

911s [SK] piše: Kazna je 5000 dinara, odredjena po članu 333. ZOBS-a, a po članu 246. stavovima 1 i 2.
Koliko si siguran u ovo i da li na ovo mogu da se oslonim ako krenu da me cimaju obzirom da je u petak lik hteo da me salje na vandredni tehnicki i skida mi tablice zbog folija


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » sreda, 1. mar. 2017. u 21:43h

Cekajte bre malo, znaci ja ne moram da radim atest jer napred nemam foliju??? Ja imam samo pozadi 80% a napred nemam folije. Lepljene su u blek glas 2013.

vucki
Poruka: 2148
Član foruma od: utorak, 13. okt. 2009. u 12:24h
Lokacija: beograd-jajinci

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od vucki » sreda, 1. mar. 2017. u 22:02h

Moras...

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Cedo » sreda, 1. mar. 2017. u 22:16h

Mora atest da bi bio po PS, vecina vozi bez i za sada ne gnjave mnogo, pretpostavljam da ima i uticaja to da li je auto max ili umereno zacrnjen, napred je vecini fabricki tonirano ~30% pa svejedno ne mozes nista ni staviti sto bi proslo atest tako da to i nije faktor. Najveca debilnost je sto je nazad dozvoljeno procentalno zatamnjenje u bilo kom procentu ali svejedno traze da to prodje kroz papirologiju za koju se naravno fino omaste.

Inace svaka vama cast kako vam bas ni malo ne smetaju folije, jest da sam se prilicno privikao ali prvi utisak posle stavljanja i kada je noc, i slabo ili potpuno neosvetljeno ne olaksavaju bas pri parkiranju i slicno, privikao sam se do sada ali sa fabrickim staklima je ipak druga prica.

Kod mene su LLumar AT 35 GN, ne upadaju bas u oci toliko i da kucnem u drvo niko mi nista nije ni spomenuo do sada.

Slika
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 458
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od daki_st » sreda, 1. mar. 2017. u 22:27h

Imao sam priliku da vozim BMW koji je bio zatamnjen ceo 75% i za mene je to bilo previse.
Ja sam moj zatamnio napred 65% i kada je skroz neosvetljeno i kada nema ulicng svetla imam problem oko parkinga nista ne vidim a focus ima slabo rikverc svetlo. Ona spustam prozore da bih nesto video u retrovizore i palim zadnju maglenku hahahaha hahahaha

Avatar korisnika
Focus
Poruka: 666
Član foruma od: petak, 6. nov. 2015. u 23:10h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Focus » četvrtak, 2. mar. 2017. u 09:02h

To samo kod nas ima, sta mi atestiras, kad je pozadi dozvoljeno zatamnjivanje od 100 posto!?
Ford Focus 2002 god. 1.6 benzin-plin

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » četvrtak, 2. mar. 2017. u 11:58h

Sad sam zvao amss, kazu da ako i na samo jedno staklo imas foliju treba ti atest. Znaci, bez obzira sto napred nemas foliju, moras da imas atest da su zadnje folije izradjene po svim dozvoljenim propisima. Sto znaci da ako pozadi imas foliju sa pijace zaboravi na atest.
I sad se vracamo na ono moje pitanje: Kako je onda dozvoljeno stavljati zavesice sa pijace na stakla, kad ona za razliku od bilo kakve folije (bilo sa pijace ili Lumar) smeta u voznji itekako! Vozio sam pre neki dan auto sa zavesicama i jedva sam ga parkirao izmedju neki vozila na parkingu!
Znaci, to moze a folije koje su providnije od zavesica ne moze? U pitanju su zavesice koje se dele uz plazma keks. Znaci uzasne su! Ljudi ne stavljajte to na stakla, napravicete neki karambol zbog tih zavesica!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mbole » četvrtak, 2. mar. 2017. u 12:24h

Recimo zbog:
"Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju."
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 2. mar. 2017. u 12:29h

Ja sam imao napred 50 %.Zato me je i zaustavljala nemacka policija ali ruku na srce to je bilo barem po meni preterano.Nisam video nista kada je noc.
Tako da sam je licno radi sebe skinuo skroz sada napred nemam nista.
Ali zato mi je iza vozaca 80%.
A skroz pozadi na zadnje staklo gde je gepek tamo nemam nista.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

mladja_red_mk3
Poruka: 479
Član foruma od: četvrtak, 9. okt. 2014. u 14:52h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mladja_red_mk3 » četvrtak, 2. mar. 2017. u 15:19h

mbole piše:Recimo zbog:
"Stepen refleksije stakala na vozilu ne sme prelaziti 15% kako ne bi došlo do zaslepljivanja drugih učesnika u saobraćaju."
HAHAHAHA!! Da zaslepi nekog tamna folija? Ma daj molim te. :D lol Ne kazem ja da si ti to izmislio, verovatno su tako nesto zapisali negde u pravilniku, ali u tom slucaju trebamo da ocekujemo da cemo uskoro placati kaze za nosenje suncanih naocara za vreme voznje. Tada ti je sve zatamljeno, ne samo stakla, nego i zena i deca i sofersajbna, na sve ti je smanjena vidljivost plus sto moje naocari mogu da zaslepe nekog ucesnika u saobracaju.

Nevezano za ovo sto si ti sad napisao, nema veze sa tobom, da se ne nadjes u istom kosu, ali primetio sam da ima nekoliko ljudi ovde na forumu koji tako olako prihvataju neke debilske zakone koji nemaju bas mnogo veze ni sa cim, a pogotovu sa mozgom. Jedino objasnjenje za to mi je da su ti ljudi ili panduri ili neko ko je zaposlen u drzavnim jaslama pa prima platu iz budzeta od naseg haraca. Nemam drugo objasnjenje.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21100
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Markedjani » četvrtak, 2. mar. 2017. u 15:27h

Pa ok, šta ćeš ti učiniti povodom tih zakona ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8142
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od FM III » četvrtak, 2. mar. 2017. u 15:44h

Refleksija sunčanih naočara u kolima gde i nema sunca sa svojom malom površinom i stakla koja su izložena i reflektuju sunčevu svetlost su "nebo i zemlja".
Naši zakoni nisu baš ispravni, ali za ovo se slažem jer su u pravu. Stavi zatamnjene folije ali nemoj reflektujuće smetaju kao i raštelovani xenoni.
Čak i jako zatamnjena stakla mi donekle smetaju jer ne vidim kroz auto koji je ispred tog zatamnjenog i moja rekacija kasni. Ranije dok nije bilo tih zatamnjivanja si imao koliko toliko vidljivost saobraćaja kroz auto ispred sebe i počinješ da kočiš skoro pa istovremeno kao prethodnik.
Edit: ti si izgleda pomešao refleksiju sa zatamnjenjem.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Neša » četvrtak, 2. mar. 2017. u 16:07h

Vec dve godine registrujem auto i vozim i svaki dan prolazim pored saobracajaca bez problema. Ne dam harac za folije i tacka!

Kad bude problem da registrujem,odlepim ih i gotovo.Kolko znam kod nas se ne fotografisu vozila na tehnickom..

Sve iza vozaca mi je zatamnjeno 80%
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Lucky » četvrtak, 2. mar. 2017. u 16:20h

85%

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Ford_III » četvrtak, 2. mar. 2017. u 16:57h

Kod nas u Boru nema sanse da prodjes tehnicki ako imas folije.
Moze ako bas imas veze na tehnickom sto opet ide muvanje neko.
Moj komsija je prosao tehnicki sa folijama stim sto je u tm tehnickom u kojem je radio dobio je papir tehnickog iz Beograda.
Znaci kao da je radio tehnicki u Bg ova sto mu je radila ona kao nije smela da mu izda potvrdu da je radio kod nas.
Tako mi je barem on rekao samo znam da nije skidao folije i da je prosao.
Ja sam prosle godine morao da ih skidam do pre je prolazilo ali od prosle godine nikako.
Isti dan sam skinuo,isti dan sam prosao tehnicki,produzio registraciju i isti dan sam ponovo lepio.
I tako cu uvek.
Sam ih lepim tako da mi nije nikakav problem.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 2. mar. 2017. u 17:15h

Nedeljkovic piše:
911s [SK] piše: Kazna je 5000 dinara, odredjena po članu 333. ZOBS-a, a po članu 246. stavovima 1 i 2.
Koliko si siguran u ovo i da li na ovo mogu da se oslonim ako krenu da me cimaju obzirom da je u petak lik hteo da me salje na vandredni tehnicki i skida mi tablice zbog folija
Član 246.
Vozilo u saobraćaju na putu mora da ispunjava propisane tehničke uslove, tehničke propise i da bude tehnički ispravno.
Vozilo je tehnički ispravno ako ima ispravne sve propisane uređaje i opremu i ako zadovoljava sve tehničke normative za vozilo.
Član 333.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 kazniće se za prekršaj lice koji postupi suprotno odredbama iz sledećih članova ovog zakona:
...
95) člana 246. stav 1, osim u pogledu uređaja za zaustavljanje, za upravljanje, pneumatika, uređaja za spajanje vučnog i priključnog vozila, tahografa i graničnika brzine
Vozilo koje ima folije na staklima, a nema atest, smatra se neispravnim vozilom. Isto kao i neatestiran plin i neispravne sijalice. Ćelave gume su takodje neispravno vozilo, ali je za njih druga kazna.

Više informacija ovde: http://www.propisi.com/zatamnjena-stakl ... e-sad.html
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4528
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Nedeljkovic » četvrtak, 2. mar. 2017. u 18:13h

Hvala, izucicu veceras sve detaljno

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14446
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od mbole » četvrtak, 2. mar. 2017. u 23:46h

@FMIII
+10

Upravo razlozi zbog kojih smatram da folije i uopste stakla zatamnjena preko tih 30% treba da budu potpuno zabranjeni.

A na stranu sto nicemu i ne sluze osim "opasnom" izgledu (pustite me marketniga i bajki o zastiti od UV, IC, alfa, beta i gama zracenja, svemiraca, nuklearnih projektila, meteorskih kisa...).

Ali "stitimo decu"! Mi to samo radi njih. Ajde... I ja sam bio dete (fakat davno :)). Ne vidim da mi nesto fali, kao ni brdu moih vrsnjaka koji su se vozili u ficama, tristacima, kecevima, jugicima, fordovima... gde su fabricka stakla bila maltene "prozorska".
I ne, nije bilo sunce slabije pre 30-40-50 godina :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od milan_gt » četvrtak, 2. mar. 2017. u 23:54h

Ja ne volim kad me cure ne vide :)

Avatar korisnika
Focus
Poruka: 666
Član foruma od: petak, 6. nov. 2015. u 23:10h

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od Focus » petak, 3. mar. 2017. u 10:00h

Jos samo da pitam koji procenat zatamnjenja preporucujete za zadnja bocna stakla i zadnju sofersajbnu? Pri tome ne zelim da ne vidim nista kroz njih s boka i kad se parkiram i idem u rikverc, a opet ne i da stavim toliko slabe folije da bude dzabe sto sam ih stavljao. Ponavljam stavio bi ih ih zbog zene i deteta pozadi, ne zbog mafijaskog izgleda, verovatno ne bih radio atest.

Mbole ti mozes da kupis ocuvanog ficu ili da ga restauriras i sad da ga vozis, ja sam do pre dve godine, 10 godina vozio golfa jedinicu kome su stakla kako ti kazes "prozorska", "zvucnu" izolaciju nije imao, o "udobnosti" necu da trosim reci, tako da sam nakon 300km bio pecen i gluv i trebao mi je jedan dan da se odmorim od voznje. Ne zalim za tim vremenom, sentimentalnost i divne uspomene me vezu za taj auto i gde sve nisam bio sa njim, ali pored komfora, udobnosti i bezbednosti koje pruzaju danasnji automobili, voziti ove stare, preko 100km, samo na skupove, ako nemas para za bolje i ako si fanatik, tada razumem.
Ford Focus 2002 god. 1.6 benzin-plin

vucki
Poruka: 2148
Član foruma od: utorak, 13. okt. 2009. u 12:24h
Lokacija: beograd-jajinci

Re: Zatamnjivanje stakala

Poruka od vucki » petak, 3. mar. 2017. u 10:07h

60% je po meni idealno...

Evo ti primer...
Slikaupload image online free

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“