Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Unutrašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » nedelja, 25. okt. 2015. u 22:56h

Ima već neko vreme kako mi je crkla sijalica na instrument tabli (desni deo), pa noću ne vidim nivo goriva. Danas to konačno uzeh da sredim. Skinuo sam instrument tablu, zamenio sijalicu, ali sam skapirao da dve sijalice nedostaju (videti sliku). Pogledao sam kroz rupice na instrument tabli, sa zadnje strane, kako bih video za šta su. Mesto gde fali sijalica 1, ima oznaku za air bag (ili precrtani air bag, nisam siguran). Po tragovima se vidi da je nekada tu bila sijalica. Da li bi trebalo da na tom mestu bude sijalica ili ne? Na poziciji broj 2, se ne sećam kakvu sam oznaku tačno video. Ono što me je smorilo je to što kada sam skidao instrument tablu, nakon što se skine ona "prva" plastika, video sam da se instrument tabla drži samo na jednom štrafu (ostala tri su skinuta). Takoreći, instrument tabla je nekada iz nekog razloga razmontirana. Rekao sam da mi je ovo poslednji put u životu da kupujem auto iz Italije. Kad se samo setim šta sam sve na njemu morao da "ispravljam" i sređujem. Imam uputstvo (na italijanskom) koje sam dobi uz auto. Za moj model (1.8 TDCI 85kw), neke lampice se ne poklapaju u uputstvu sa onim kako jeste kod mene, tako da mi ovo uputstvu nije merodavno. Da li neko može da mi da odgovor, koje lampice na instrument tabli treba da imaju sijalice?

Slika

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od BojanM » ponedeljak, 26. okt. 2015. u 00:19h

1 bi trebalo da bude oznaka da je suvozačev air bag isključen (iz kojeg god razloga) ali koliko pamćenje služi tu opciju nema svaki automobil. Čini mi se da automobili koji imaju 4 vazdušna jastuka (2 napred, 2 u sedištima) nemaju opciju isključivanja suvozačeve strane.

2 je lampica koja bi trebalo da izigrava shift light, ali je vrlo retko ta opcija fabrički ugrađena.

Pitanje je da li i jedan i drugi indikator imaju bilo kakvu funkciju kod tebe na kolima, a tabla je možda razmontirana (i nije vraćena kako treba) radi nečeg potpuno bezazlenog kao što je zamena sijalica, zato što je cela tabla menjana zbog nekog defekta ili radi vraćanja kilometraže... tako da samo pun gas i nema previše potrebe da se tripuješ :)
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » ponedeljak, 26. okt. 2015. u 09:03h

Moj Focus ima 2 air baga (nemam bagove u sediština), tako da ako je varijanta koju si pomenuo, da sa 4 airbaga suvozačeva strana ne može da se isključi a sa 2 može, onda postoji mogućnost da je kod mene suvozačeva strana isključena. E sad, zar to ne bi trebalo da se vidi i na dijagnostici? Mislim da nije dovoljno samo skinuti sijalicu.
Ja sam lično ubeđen da je tabla skidana iz 2 razloga. Prvi (99,99%) vraćanje kilomentraže. Drugi, pouzdano znam da je auto (dok je vožen u Italiji), bio udaren. Limarija je fino sređena i sve je lepo upakovano, ali pošto imam dobrog limara, kada sam išao da mi sredi neku ogreborinu, rekao mi je da vidi da je deo haube rađen, kao i vozačeva vrata. Koliko god mi on pokazivao i objašnjavao, moje oko to nemože tek tako da primeti iz prve, ali eto, on je to odmah video... Ako je imao udarac spreda, verovatno je air bag ispaljen.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od BojanM » ponedeljak, 26. okt. 2015. u 11:36h

Trebalo bi da se vidi na dijagnostici, ali možeš i jednostavno da ušrafiš sijalicu pa da vidiš šta će da se desi.

Inače imam kod kuće još jedan cajger koja mi je igrom slučaja stigao bez te dve sijalice. Verovatno je koincidencija, nemam pojma, ali možda i nije.

U svakom slučaju, trebalo bi da imaš negde u uputstvu i opis kako se isključuje suvozačev airbag, pa ispitaj i to.

Sent using Tapatalk
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » ponedeljak, 26. okt. 2015. u 11:39h

Hoću, samo da naučim italijanski :)

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od skolioza » subota, 21. nov. 2015. u 22:01h

te sijalice dole nemas zbog toga sto tu idu sijalice za signaliziranje pri promeni brzine i za nesto oko automatskog menjaca ili tako nesto
ja sam isto sam menjao sve sijalice za led pa sam tripovao da su mi povadili da ne bi video neke greske ili kvarove ali na prijatno iznenadjenje nije to
samo to je predvidjeno za modele koji poseduju nesto vise opreme
ako bas zelis mogu da potrazim tacno da ti kazem sta je koja ali nemoj se brinuti sve je to ok
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » nedelja, 22. nov. 2015. u 21:39h

Stavio sam sijalicu na mesto gde je označena pozicija "precrtani air-bag". Dao sam kontakt, ta sijalica se nije upalila. Iznad nje je sijalica za air-bag i ona se regularno upali pri davanju kontakta, ali se nakon toga ugasi, kako i treba. Ok, sijalice za "precrtani air-bag" nema, ali i da je ima, onda ne kapiram logiku, kad bi se koja palila. Jer, ako pođemo od pretpostavke da će se sijalica za air-bag upaliti ukoliko sa air-bagom postoji problem, kada bi se onda palila sijalica sa "precrtanim air-bagom"?

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od Lale » nedelja, 22. nov. 2015. u 21:57h

Kad se isključi suvozačka strana , a kao upozorenje, da ne bi zaboravio ponovo da je uključiš.
Slika Slika

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » nedelja, 22. nov. 2015. u 22:42h

Pa, to ima logike. Ali, koliko znam, airbag može da se isključi samo u softveru auta, ne postoji drugačiji način (kao kod nekih automobila, gde okretanjem ključa u bravici predviđenoj za to ili nekim prekidačem, možeš da isključiš airbag). Hoću da kažem da u Focusu MK1 isključivanje airbaga i nije baš tek tako "dostupno", pa da možeš svaki čas uključi-isključi... ili grešim?

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od BojanM » nedelja, 22. nov. 2015. u 23:12h

Paaa ne mogu reći da grešiš. Doduše, isključivanje kroz softver je jedna stvar, a ja sam izgleda bio u zabludi da sam nekada video na Focusu bravicu za isključivanje suvozačevog vazdušnog jastuka... a TIS decidirano tvrdi "It is not possible under any circumstances to disable the front passenger air bag while maintaining the integrity of the whole SRS".

:wtf:
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » nedelja, 22. nov. 2015. u 23:19h

Zavisi ko šta podrazumeva pod "isključivanjem" air baga. Kada na youtube-u ukucaš "Ford Focus mk1 how to turn off (ili disable) passanger air bag", on kao predlog da snimke gde ljudi skroz vade ceo airbag napolje :)
Evo, šesta godina kako vozim Focus MK1 i mislim da nema tačke na njemu koju do sada nisam pregledao i informisao se za sve živo šta znači i čemu služi. Ali do sada nigde nisam sreo prekidač (ili bravicu), koji su lako dostupni za isključivanje airbaga.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 00:20h

Nije iskljuceno da su u nekoj varijanti ili za neko trziste pravljeni i modeli koji su imali tu mogucnost. Moguce da zavisi i od godista (TIS je ipak prilicno mator).
A mozda takva instrument tabla (ili barem njen deo) ide u jos neki auto a ne samo u focusa.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od BojanM » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 06:42h

Ja sam očigledno pobrkao sa nekim od novijih modela, za koji to čudo postoji: http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_ai ... _c_665.htm
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 09:34h

Da, ovo je za novije modele...

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od skolioza » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 09:39h

Slika

znacenje sijalica tacno
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 14:41h

Odlična slika. S tim što joj nedostaje objašnjenje između 20 i 21 za lampicu za grejače.
E sad, kad analiziram celu sliku, kapiram da meni nikada ne sija lampica (8) za pojas (iako o tome do sada nisam ni razmišljao, jer pojas po navici uvek vezujem). Pošto postoji sijalica na toj poziciji, ili je pregorela ili je nakako isključena.

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od dax92 » ponedeljak, 23. nov. 2015. u 17:08h

Nije ni pregorela ni iskljucena, vec evropski modeli nisu knali tu apciju da svetli lampica za nevezivanje pojasa.
Ovde u spisku fali i lampica sa kontrolu stabilnosti ili ASR, zacisi koji model je ima..
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od mbole » utorak, 24. nov. 2015. u 00:07h

Dax, nije za nevezivanje, vec za deaktiviranje.
Za nevezivanje je lampica broj 8, a pricamo o 3.

Ali kako je globalni model, pravili su jednu tablu za sve, pa samo ukljuce ili iskljuce prema mestu prodaje, i verovatno je na nekom trzistu postojala i takva opcija.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od dax92 » utorak, 24. nov. 2015. u 11:16h

Dva posta, gore, nikola je bas pominjao tu lampicu za nvezivanje pojasa, broj 8. Za nju sam rekao da Evropski modeli nisu imali tu opciju, mada nisu imali ni mogucnost deaktiviranja suvozacevog air baga. To sam vidjao samo na nekoliko Americkih.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od mbole » utorak, 24. nov. 2015. u 13:04h

Ah... ko da pohvata, kad svaki cas zamotamo temu, malo levo, malo desno :)
Krivudava ova magistrala :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » utorak, 24. nov. 2015. u 13:50h

Pa da, reklo bi se da je Ford štancao iste instrument table za sva tržišta, pa onda postavljao šta je za koje planirao. Međutim, čini mi se da sam viđao slike instrument tabli baš za Focus MK1 gde su sijalice malo drugačije grupisane. Pretpostavio sam da je to tabla iz Focusa za američko tržište, ali očigledno je da ništa ne mora da znači :)

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od BojanM » utorak, 24. nov. 2015. u 17:26h

Kod nas su sve table na oko manje-više iste; kod Amera je postojala i verzija cajgera bez obrtomera i još tako neke specifičnosti.

Doduše to nema veze sa time koja je sijalica na kojem konkretnom automobilu aktivna ili ne, ali eto... nižemo ključne reči, da i google bot ima nešto da radi :)
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od skolioza » sreda, 25. nov. 2015. u 01:34h

kad sam ja menjao sijalice za led isto sam se isparanoisao da neko nije povadio pre prodaje da ne svetle neke greske ili tako neke stvari pa sam trazio stavljao probavao
ma skoro pola dana mi je otislo na to i jos sam raskrvario ruke jer je kabal jako kratak pa sam se izderao na lim dok sam to prikljucivao da ne moram da vracam sve na mesto da bi testirao..sou
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od nikola » sreda, 25. nov. 2015. u 01:51h

Slično sam i ja prošao. Ali je kod mene kabal dužine taman toliko da dozvoljava da se cajger malo zakrene, pa može odmah da se proba nakon stavljanja sijalice. Ali, u početku dok nisam pohvatao šta i kako, baš sam pošteno poderao prste. O onom centralnom delu instramunt table (radio i regulatori ventilacije/klime), bolje da ne pričam. Evo jedna fotka u prilog... :D

Slika

Pošto su sve sijalice pocrkale, sem jedne, intervencija je bila neizbežna. Na kraju, stavio sam LED sijalice i sve se završilo ovako

Slika

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Sijalice na instrument tabli - Focus MK1

Poruka od skolioza » sreda, 25. nov. 2015. u 02:33h

mene jebe jedna u cajgeru skoro jos od pocetka ona najveca od 3 sto osvtljava bas cajger..kontam da moram novu led da kupim a mrzi me da se cimam samo zbog jedne sijalice na vozdovac gde sam vec kupio
sacekacu jos da kupim led za migavce i sta vec planiram pa da izmenjam od sijalica pa sve zajedno..mada bi najradije platio nego sam da radim :)

ps

Jel neko sa foruma prodaje led sijalice i slicno..vidim da se reklamira ovaj led shop ali ne znam jel imaju za automobile
na sajtu sam nasao sve sem toga a nisam se ni potrudio da zovem da pitam
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Odgovori

Povratak na „Styling enterijera“