Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Alarmi, centralne brave, blokade motora...
Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » ponedeljak, 30. jan. 2012. u 20:27h

eto sad na minus beskonacno brave rade lepo, hehe, kako sam za sad primetio ovaj auto je pravljen za africko trziste ili za nordijske zemlje, za umerenu klimu nije... hahahaha
Provalio sam ga skroz, kao sto neki od kolega sa foruma rece izgleda da je problem u vlagi (ili vlazi), sad kad je - beskonacno rade extra!

Avatar korisnika
Kotorcevic
Poruka: 107
Član foruma od: četvrtak, 21. mar. 2013. u 01:12h
Kontakt:

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od Kotorcevic » subota, 11. jan. 2014. u 18:10h

Pa kako si resio problem , kakva vlaga , gde moze da ima ???????????
FOKUSS rulest

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » subota, 11. jan. 2014. u 19:42h

Po onome sto se meni desavalo na mondeu Mk2, problem je u kederima koji su na dnu stakla sa spoljasnje strane.
Vremenom se ukrute i pocnu da pustaju vodu bas na delu koji se nalazi iznad brave.

Ne znam da li je ista prica i sa focusom.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Kotorcevic
Poruka: 107
Član foruma od: četvrtak, 21. mar. 2013. u 01:12h
Kontakt:

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od Kotorcevic » subota, 11. jan. 2014. u 19:47h

Dobro to vodu , ali kada nema voda , nema kisa ,nema sneg samo haldno ko sada, 3, 4 stepena i zezaju ...
FOKUSS rulest

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » subota, 11. jan. 2014. u 19:55h

Nije u pitanju "trenutni problem".
Vremenom ta voda koja ulazi, malo zezne kontakte na mikroprekidacima, malo one na konektrorima, pa onda oni u zavisnosti od ostalih uslova, to jest temperature, vlage... zezaju ili ne.
A jednostavno i vremenom kontakti propadaju, i onda dodju u stanje kad jos uvek rade, ali samo kad su im uslovi povoljni. Cim im nesto nije potaman, odbijaju saradnju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Kotorcevic
Poruka: 107
Član foruma od: četvrtak, 21. mar. 2013. u 01:12h
Kontakt:

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od Kotorcevic » subota, 11. jan. 2014. u 22:24h

Jaooo , kada cujem za te mikro prekidace, najezim se, ali stvarnooo , uzass, ne znam vise ni sta da mislim , samo znam da je ovo sranje zivo , i ispada, da je ovo velika mana na fordovima . Ne znam ni sta da radim vise, 6 majstora sam obiso ni jedan ne zna sta je , samo nagacaju , ovaj zadnji otvorio bravu , proverio jeos nesto nije mogao nista da napravi uzeo mi pare, strasnoo
FOKUSS rulest

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od milan_gt » subota, 11. jan. 2014. u 22:38h

ako kad vam je mondeo prevelik :)

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » subota, 11. jan. 2014. u 23:13h

Ajde i ja da postavim neka pitanja, jes da sam pitao, ali cu da objedinim:
1. Kad se kupi polovan modu centralne brave i zameni da li treba da se upari kljuc sa njime, Simo i Gile tvdre da samo nakacis i to je sve. Cuo sam da uparivanje ide prosto kao kad izgubis kod na kljucu za par minuta, a cuo sam i da ne moze da se upari.
2. Da li u Focusu moze da se fabricki sistem eliminise i da se ugradi aftermarket centralna brava sa daljincem i alarmom, neki su mi rekli da je to neizvodljivo zbog specificnosti brava, dok su mi neki majstori ponudili ugradnju za 90e.

Meni se cesto desava zimi da kad kliknem da otkljucam vrata da mi se otvore samo vozaceva vrata, a da ostala po potrebi otvorim rucno, kad zakljucavam sve je OK.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » nedelja, 12. jan. 2014. u 08:54h

1. Po svemu sto znam morao bi da se upari kljuc (ili kljucevi), i procedura je ista kao kad "izgubis kod na kljucu" (ne gubis kod na kljucu, vec u centrali, al nema veze).
Kljuc UVEK ima isti kod, koji je jedan jedini put upisan u fabrici, kada je kljuc proizveden. Kada uparujes kljuc i centralnu, ti u modul centralne upisujes da kljuc sa tim i tim kodom moze da otvori bravu.
Zez je sto kod focusa imas nekolio varijanti tog modula, i u vecini to nije samo modul centralne, vec je GEM koji radi jos gomilu poslova a centralna je samo jedan od njih. Pa moras da tacno pogodis model GEM-a koji je kod tebe, a bojim se da programiranje daljinca nece biti jedino sto treba da se uradi. Naka me ispravi neko ako gresim, ali cini mi se da se u GEM-u nalazi i imobilajzer, a za njega bi vec morao da ga okacis na fordovu dijagnostiku posto nemas kako drugacije da ga programiras.

2. Apsolutno svaka centralna ima mikroprekidace, bila ona fabricka, aftermarket... (ok ima izuzetaka sa pneumatikom, ali toga nemas na fordu) Nesto mora da kaze centralnoj da treba da otvori/zatvori, to jest pokrene neki motorcic. Tipicno prekidaci na vozackim vratima crkavaju brze nego na ostalim, iz sasvim logicnog razloga sto se ta brava koristi mnogo cesce nego ostale. Ako se ne varam, cak i kad koristis daljinac, on radi tako sto ustvari pokrene bravu vozackih vrata, a onda ona pokrene ostale (ovo nisam 100% siguran). Takodje neki mogu da se programiraju tako da na prvi klik tastera na kljucu otvaraju samo vozacka vrata, a tek na drugi da otvaraju i ostala (meni je tako podesen).
Posto je vecina nasih automobila otkljucana/zakljucana hiljade i hiljade puta za 10-tak godina koliko su nam automobili stari, nista neobicno da ti prekidaci vremenom propadnu.
Ne vidim zasto ugradjivati aftermarket (sto naravno nije nemoguce)? Zasto jednostavno ne kupiti ispravnu bravu vozackih vrata i zameniti je. Samo bravu, cilindar ne menjas, on ostaje isti, to jest i kljuc ostaje isti.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » nedelja, 12. jan. 2014. u 11:55h

Pa zato sto niko sa sigurnoscu ne moze da tvrdi u cemu je problem, a posto nisam u mogucnosti da se sam zezam onda ti to isprobavanje gde je problem izadje skuplje i para i zivaca i vremena....Svakako si u pravu i ima logike, a ja sam citao nesto o tome da ta vozaceva brava pokrece ostale brave. Moguce da je problem u njoj. Da stvar bude interesantnija ja tu bravu imam....Bas za ta vozaceva vrata. Mogo bih da probam! Hvala na odgovorima!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » nedelja, 12. jan. 2014. u 13:23h

Pada mi napamet kako bi mogao da proveris da li je do brave ili necega drugog.

Na konektoru koji ide na bravu vozackih vrata su kontakti koji idu na mikroprekidac.
Kontakt 6 ide na masu (crna zica)
Kontakt 8 (crno narandzasta) se spaja sa masom kada zakljucavas, a kontakt 4 crno zelena) se spaja kada otkljucavas.

Modeli sa duplim zakljucavanjem imaju drugaciju semu, i drugacije brave, ali koliko vidim i dalje su ti kontakti i iste boje zica sa istom funkcijom.

Na kratko spojis jedan od kontakata 8 ili 4 sa masom to jest sa kontaktom 6, i ako brave prorade, a zezaju kad to radis kljucem, onda je u pitanju brava (uzmi masu sa kontakta 6, posto je moguce i da te zeza masa a ne mikroprekidac).
Pri tom, drzi vrata zatvorena, posto obicno nece da radi kada prekidac koji pokazuje da li su vrata zatvorena nije u zatvorenom polozaju, odnosno, kod mene samo "kucne" i ne zakljuca, ili zakljuca i odmah otkljuca (ne secam se tacno).

Jos jedno mesto gde bi vredelo potraziti kvar je konektor koji se nalazi izmedju vrata i A stuba. Veliki okrugli konektor, ima ih dva, zice za bravu idu kroz gornji. Ili njegovi kontakti, ili zice koje idu kroz njega, pa se tu previjaju na delu izmedju vrata i stuba.

Kad si vec kod A stuba, proveri i kakva je masa koja ide ka vratima. Crna zica sa papucicom, prisrafljena za A stub, a izlazi iz nekog snopa. Drugi kraj joj ide na gorepomenuti kontakt 6 na bravi, s tim sto ima i neki splajs u samim vratima, to jest tu se ta masa se racva na vise mesta (retrovizor, motor stakla, brava...).

Sledeci konektor je direktno na GEM-u (ako ti je auto sa GEM-om), odnosno na modulu centralne ako je malo stariji.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » nedelja, 12. jan. 2014. u 18:49h

Svaka ti cast, steta sto mi nisi blizi! :)
U mom Focusu je inace ona najkomplikovanija varijanta sa bravom od 8 pina, znam da ima sa 5 i sa 3!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » nedelja, 12. jan. 2014. u 21:36h

Ta sa 3 pina je od zadnjih vrata sa double lock. Sa 5 je "normalna" od prednjih sa centralnom: 2 pina za mikroprekidac, 2 pina za motor i 1 pin za masu.
Sa 8 pinova je sa dvostrukim zakljucavanjem, a sa dva pina treba da je za zadnja vrata bez dvostrukog zakljucavanja.

Kod tebe je brava malo komplikovanija, to jest unutra ima cetiri mikroprekidaca od kojih je bar jedan povezan sa motorom (motor ga pokrece). Ali ovaj "glavni" koji okida zakljucavanje/otkljucavanje je isti kao i na modelu koji nema dvostruko (tacke 1 i 2 unutar brave).

E sad, nevolja kod ovih sa dvostrukim je sto i ako mikroprekidaci od dvostrukog ili neka od njihovih veza ne valja, brava takodje nece raditi. Nisam potpuno siguran sa seme da li motor brave pokrece oba kontakta na mikroprekidacu 8-9 ili samo jedan, i ako pokrece samo jedan sta pokrece onaj drugi.

Jedna napomena, sve ovo sto sam pisao vazi za 1999 do 2004 godiste. Mozda vazi i za kasnije, ali te seme nemam pa ne mogu da tvrdim.

Evo i seme prednjih vrata (zadnja su manje vise prosta):
Slika
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 00:33h

Double lock je ono sto zajebava, kad pogresim pa ga aktiviram,a posle nece da otkljuca ostala vrata osim vozacevih jedina je opcija da suvozaceva otkljucam kljucem, a zadnja kad resi da otvori, posto mehanicki ne mogu da se otvore kad je aktiviran double lock.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 02:09h

Hmmmm.
Posto imas problem sa double lock-om, on nije bas najjednostavniji za pronalazenje.

Double lock regulise preklopnik tacke 5-6-7 unutar vozaceve i suvozaceve brave. Sad pitanje je sta se desava ako je recimo onaj u vozackoj zaglavljen u DL poziciji (spojena tacka 5 na masu) , a onaj u suvozackoj ode na reset DL. Verovatno ostane i dalje na DL, ili ode na reset, pa ga odmah vrati nazad.

U tom slucaju probaj da meris direktno na bravi sta se desava sa tim kontaktima (kontakti 5 i 7 i masa) kada zakljucas DL, pa onda otkljucas, i to i na vozackoj i na suvozackoj strani.

Probaj dalje da zakljucas sa DL, pa onda da kratko spojis masu i konektor 7, sto bi trebalo da iskljuci doublelock.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 12:38h

Ne znam da li si razumeo, kad zakljucam daljincem auto i ponovim klik on se zakljuca normalno sve i aktivira double lock. E sad cesto mi se zimi desava da kad hocu da otkljucam potom auto on mi otkljuca samo vozaceva vrata, ostala su zakljucana double lock-om. Fora je u tome sto u toj situaciji ja mogu suvozaceva vrata da otkljucam samo kljucem spolja, a zadnja ne mogu nikako da otvorim jer double lock onemogucava da se vrata rucno otvore iznutra, tako da cekam da se brava smiluje i aktivira ostale brave kako bi se otvorile. Tako da sam skroz batalio taj double lock, jer kad jednom kliknem i zakljucam posle i ako se ne aktiviraju ostale 3 brave ja rucno iznutra (ko na jugu) otvorim ostale brave. Dobra je ideja da se zameni vozaceva brava komplet (imam je) jer je vrlo verovatno da ona ne daje signal ostalim bravama da se otvore.
Znaci zakljucavanje mi radi uvek kako treba,ali desava mi se da mi prilikom otkljucavanja otkljuca samo vozaceva vrata i to je OK u 100% slucajeva i uvek! Hvala ti ne iscrpnim odgovorima!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 14:22h

Da li otkljucavas na daljinac ili kljucem, kad ti je pod DL-om, pa ti otkljuca samo vozacka vrata?
Ako je kljucem, onda mislim da znam sta je, to jest ti mehanicki otkljucas i DL, ali brava ne posalje signal GEM-u da resetuje DL na ostalim vratima.

E sad, ako otkljuca vozacka na daljinac, a ostala ostanu na DL, nisam siguran kako tacno radi, da bih mogao da ti dam neki pametan savet.

U svakom slucaju ako vec imas tu bravu, ne kosta te nista osim malo rada da je promenis pa da vidis sta se desava.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 16:17h

Otkljucavam daljincem. Potpuno se isto desava i kad koristim double lock i kad ne koristim, kad kliknem za otkljucavanje otkljuca mi samo vozaceva vrata u ova slucaja, samo je veca muka ako sam aktivirao DL jer u tom slucaju ne mogu da udjem u auto nazad. Kada otkljucavanje odradim kljucem sve je potpuno isto, otkljuca samo vozaceva vrata i nista drugo.
Promenicu bravu, prvo, mada nije neki trosak ni modul da zamenim, on je 3000 din, ima ih ja mislim 3 modela za Focusa do 2004. god. Moj je taj najslozeniji za bravu sa 8 pina!

Avatar korisnika
milanbil
Poruka: 779
Član foruma od: utorak, 2. nov. 2010. u 08:20h
Lokacija: Niš

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od milanbil » ponedeljak, 13. jan. 2014. u 16:39h

Evo kako sam ja "rešio" problem.
Imao sam isti problem da po hladnom nije radila centralna brava kako treba.
Tada nisam imao daljinsko zaključavanje.

Kad sam ugradio daljinsko sve je perfektno radilo jedan dan.
Onda je počelo da me zeza. Mogao sam samo da zaključam na daljinskom, ali ne i da odključam.
Jedno pet puta sam sa vrećao kod električara, ali problem je ostao isti.

Pošto smo zaključili da brave u vratima nekako prave problem, a ja nisam hteo da kupujem nove ili polovne da ih promenim,
našli smo prelazno (čitaj trajno) rešenje.

Majstor mi je isekao neke žice koje koje imaji nekakve veze sa bravama vozača i suvozača,
tako da više centralno nije uopšte radilo kada hoću da zaključam ključem. Ključ zaključava samo vrata koja zaključam, ali ne i ostala.

Međutim, daljinsko zaključavanje od tada radi besprekorno više od godinu dana, nezavisno od bilo kakvog vremena...
Ako neko hoće da ovako reši problem, mogu da ga uputim na tog električara.
Sigurno jeftinije košta od bilo kakve zamene brave.

P.S. Promena modula neče rešiti problem - bacanje para.

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » sreda, 15. jan. 2014. u 16:03h

Probacu u petak da nakacim bravu drugu na vozaceva vrata, tad mi je slobodan majstor. Mada on tvrdi da tako necu resiti problem, on misli da je problem u modulu brave, a ne u bravi. Kaze da kad kliknem na kljuc on poslaje signal modulu, a modul salje signale bravama da se otvore, on misli da vozaceva brava ne aktivira ostale brave. To se kaze desava kad otkljucavam kljucem da vozeceva brava treba da aktivira nekeko ostale brave, a meni se potpuno isto desava i kljucem i daljincem. Ali videcemo sta ce biti.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » petak, 17. jan. 2014. u 15:21h

To bi bilo OK razmisljanje, kada bi u pitanju bila obicna brava sa 5 kontakata, ali ti imas DL, pa neki mikroprekidaci prebacuju "normalne" veze.
Zavisi sta je sa mikroprekidacima u toj bravi, to jest da li samo nema kontakt, ili ostane zaglavljen u nekom pogresnom polozaju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » petak, 17. jan. 2014. u 15:33h

Dogovorili smo se da cim se oslobodi promenim tu bravu, to i nije neki posao, pa cu da vidim, ako se identicno ponasa onda cu da razmislim o kupovini modula...da ga ne kupujem kad vec imam bravu!

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » ponedeljak, 20. jan. 2014. u 16:44h

Nije do brave, izgleda modul zeza. Resenje je da se stavi drugi polovni modul, ili majstor kaze da naruci delove za popravku starog modula. Cena jako slicna, oko 30e, za oba!
Sta mislite, sta je pametnije? Ja sam nekako vise za varijantu popravke modula jer sta ako mi stigne neispravan modul, a Cacak mi je daleko. Ovde ako nesto ne radi znam koga da jurim, a nece on da mi vrati auto, a da ne radi.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od mbole » utorak, 21. jan. 2014. u 01:52h

Ja bih isao na popravku.
Ne samo da polovan modul moze da bude neispravan, vec sto je mnogo verovatnije, moze da ti stigne pogresan, a onda znas koja je papazjanija.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: focus, centralna zeza na hladnom, naravno!

Poruka od oristic » utorak, 28. jan. 2014. u 08:11h

Ipak je odustao da cacka modul, kaze da moze da naruci neke elektronske komponente za popravku modula, ali posto se radi o najslozenijem modulu koji ide u MK1 kaze da ima memorijski deo koji u sebi ima softver i da zbog toga ne bi cackao jer ako je tu problem to ne moze da upise u chip. Videcemo dalje, nacicu nekog prijatelja da mi kupi licno u Mojsinju bas taj modul da mi onaj ne bi slao pogresne. Brave sad rade na ovom minusu, pa sam i dalje ubedjen da neka vlaga zeza taj modul.

Odgovori

Povratak na „Security“