Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Alternator puni 13.2V

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
shix
Poruka: 342
Član foruma od: nedelja, 23. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Aleksinac

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od shix » sreda, 13. jan. 2021. u 21:36h

mrmrva piše:
sreda, 13. jan. 2021. u 19:01h
14+ ispod 14 je nedovoljno

https://www.deloviautomobila.rs/auto-de ... umulatora/

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » sreda, 13. jan. 2021. u 21:50h

Ne može me niko ubediti da je sve ispod 13.8 malo, ako je aku pun! Pun aku se održava sa 13.2V, i toliki zaista bude napon @+40°C spoljašnje i 105°C temp motora, nakon recimo 5 sati vožnje autoputem. Takvim punjenjem je Varta izdržala skoro 6god, da je nedovoljno punjenje, crko bi aku ranije

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od mbole » sreda, 13. jan. 2021. u 21:56h

Jozza piše:
sreda, 13. jan. 2021. u 21:17h
Sad sam bas ispratio. Na +2°C spoljašnje, pri paljenju je punio sa 14.2°C, sa temp motora od 65°C punjenje je 14V, kad se temp motora popela na 100°C, punjenje je bilo 13.8V. Tako da napon punjenja zavisi od spoljašnje temperature, ali opada sa porastom temp motora. Šta još tačno ulazi u računicu ne znam, verovatno i vreme punjenja.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Nazalost.. nije moguce iz toga izvuci taj zakljucak sa sigurnoscu.
Posto dok je temperatura stigla do 100, i aku se punio.
Pa je moguce da je oborio napon zato sto je napunjen, a ne zato sto je temperatura motora povecana.
Hebi ga kad ne znamo tacnu logiku... Jeidno da se simulira druga temperatura motora
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:18h

Jozza piše:Ne može me niko ubediti da je sve ispod 13.8 malo, ako je aku pun! Pun aku se održava sa 13.2V, i toliki zaista bude napon @+40°C spoljašnje i 105°C temp motora, nakon recimo 5 sati vožnje autoputem. Takvim punjenjem je Varta izdržala skoro 6god, da je nedovoljno punjenje, crko bi aku ranije

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
I tebi punjenje na 13.2?
Majstor mi danas skida alternator. Naravno da ce sve da menja trebalo ili ne...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk



Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:28h

Zimi nije, ne pada ispod 13.8V, dakle 13.2V samo leti na 40°C spoljašnje, nakon par sati vožnje autoputem. Aku bude vruć, pa je realno da se napon smanji da ne bi gubio vodu, jer nema fore da se dolije

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od mbole » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:43h

Zimi uvek imas dodatne potrosace (raznorazni grejaci tipicno, brisaci...), plus ovo sto joza pise, temperatura je niza, pa moze da malo podigne napon.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:48h

Update: trenutna spoljašnja 0°C, temp rashladne tečnosti 90°C, punjenje 14.3V, odmah nakon paljenja je bilo 14.5V
Update2: 100°C 14V
Update3: 102°C rashladna tečnost u glavi, spoljna 1°C, i dalje 14V
PS: izgleda da bih i ja trebao mij aku malo na punjač, čim ne pada napon
Послато са SM-A520F помоћу Тапатока




Poslednja izmena: Jozza, na dan četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:48h. Ukupno izmenjeno 3 puta.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:55h

Eto me sad sam tek zbunjen. Minus 1 napolju, na dodir upalio bez grejaca a punjenje je 14.3 - 14.4. Skoci nekada na trenutak do 14.9 ili se spustilo par puta do 13.8.
Grejanje kabine, vode, sedista... ukljuceno ili iskljuceno, voltaza punjenja se ne menja.



Edit: Sad se stabilizovalo posle malo lera. Oscilacije su sada 14.2-14.5, svejedno dal u leru il voznji.

Edit 2: Bio kod majstora po dogovoru. Kaze da u sustini to ponasanje zvuci ok. Kad je pun ak. spusti punjenje kada je prazniji podigne. Rece da pratim kako se dalje ponasa ali da za sada ne bi nista radio.

Poslednja izmena: zolee, na dan četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:59h. Ukupno izmenjeno 2 puta.

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:59h

Obrisano



Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od ljuba power » četvrtak, 14. jan. 2021. u 09:39h

ljuba power piše:
utorak, 12. jan. 2021. u 16:46h
ovako na daljinu može samo da se nagadja...na tvom mestu bi posetio dobrog električara da čujem njegovo mišljenje.bez nekog uvida u stanje alternatora,instalacije,itd, nebih se usudio da kažem da je alternator zreo za remont

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 09:50h

Napon na izlazu iz alt. je samo jedna strana medalje. Izmeri napon na klemama, možda imaš pad napona, čim je nov aku a slabo napunjen. Bitna je i STRUJA punjenja, a ako je otišla neka od dioda na diodnoj ploči onda je struja nedovoljna

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока




zolee piše:Eto me sad sam tek zbunjen. Minus 1 napolju, na dodir upalio bez grejaca a punjenje je 14.3 - 14.4. Skoci nekada na trenutak do 14.9 ili se spustilo par puta do 13.8.
Grejanje kabine, vode, sedista... ukljuceno ili iskljuceno, voltaza punjenja se ne menja.



Edit: Sad se stabilizovalo posle malo lera. Oscilacije su sada 14.2-14.5, svejedno dal u leru il voznji.

Edit 2: Bio kod majstora po dogovoru. Kaze da u sustini to ponasanje zvuci ok. Kad je pun ak. spusti punjenje kada je prazniji podigne. Rece da pratim kako se dalje ponasa ali da za sada ne bi nista radio.
NAPUNI AKU PUNJAČEM! Nemoj ga voziti polupraznog, alternatoru nije posao da napuni nego dopuni

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 09:53h

zolee piše:Eto me sad sam tek zbunjen. Minus 1 napolju, na dodir upalio bez grejaca a punjenje je 14.3 - 14.4. Skoci nekada na trenutak do 14.9 ili se spustilo par puta do 13.8.
Grejanje kabine, vode, sedista... ukljuceno ili iskljuceno, voltaza punjenja se ne menja.



Edit: Sad se stabilizovalo posle malo lera. Oscilacije su sada 14.2-14.5, svejedno dal u leru il voznji.

Edit 2: Bio kod majstora po dogovoru. Kaze da u sustini to ponasanje zvuci ok. Kad je pun ak. spusti punjenje kada je prazniji podigne. Rece da pratim kako se dalje ponasa ali da za sada ne bi nista radio.
NAPUNI AKU PUNJAČEM! Nemoj ga voziti polupraznog, alternatoru nije posao da napuni nego dopuni

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
shix
Poruka: 342
Član foruma od: nedelja, 23. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Aleksinac

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od shix » četvrtak, 14. jan. 2021. u 13:28h

zolee piše:
četvrtak, 14. jan. 2021. u 08:59h
Eto me sad sam tek zbunjen. Minus 1 napolju, na dodir upalio bez grejaca a punjenje je 14.3 - 14.4. Skoci nekada na trenutak do 14.9 ili se spustilo par puta do 13.8.
Grejanje kabine, vode, sedista... ukljuceno ili iskljuceno, voltaza punjenja se ne menja.



Edit: Sad se stabilizovalo posle malo lera. Oscilacije su sada 14.2-14.5, svejedno dal u leru il voznji.

Edit 2: Bio kod majstora po dogovoru. Kaze da u sustini to ponasanje zvuci ok. Kad je pun ak. spusti punjenje kada je prazniji podigne. Rece da pratim kako se dalje ponasa ali da za sada ne bi nista radio.
Ti cas pises remont, cas ne. Reko si i da je majstoru pokazivalo manje prvi put, sad kazes reko ti da je ok..Cas pises 13v , cas 14.5... bojim se da niko ne moze da ti pomogne sa ovakvim oprecnim informacijama, koje nam dajes.
Napuni ko sto ti rekosmo svi akumulator punjacem za pocetak..

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 13:54h

Kad je akumulator prazan ili loš, to je prvi korak. Tek kad se uveriš da je napunjen i dobar, idi dalje ka instalaciji, alternatoru, senzoru temperature rashladne tečnosti, itd

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » četvrtak, 14. jan. 2021. u 14:36h

shix piše: Ti cas pises remont, cas ne. Reko si i da je majstoru pokazivalo manje prvi put, sad kazes reko ti da je ok..Cas pises 13v , cas 14.5... bojim se da niko ne moze da ti pomogne sa ovakvim oprecnim informacijama, koje nam dajes.
Napuni ko sto ti rekosmo svi akumulator punjacem za pocetak..
Pa ajde isprati sta sam pisao pa me onda kritikuj.
Dva dana sto ga pratim je punio sa 13.2V (uglavnom) i tako sam i otisao kod majstora. Tada je napolju bilo u plusu. Majstor mi zakazao remont za danas.
Danas kada je u minusu i kada sam po dogovoru krenuo kod majstora punjenje je 14.4V. Temperaturu spominjem jer je to jedina razlika izmedjunovih dana a ne jer tvrdim da je uzrok promene napona punjenja.
Kada sam stigao do majstora rece da nece da skida alternator jer je ovakvo ponasanje normalno i da nastavim da pratim pa da mu se javim ako mi sta bude sumnjivo.

Sta je tu oprecno?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk



Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » četvrtak, 14. jan. 2021. u 14:42h

Proveri kako se očitava temperatura? PCM vuče taj podatak sa nekog senzora, dakle očitaj na dijagnostici, sad i kad bude u plusu. Ili ostavi majstoru auto, sa tim zadatkom. Možda senzor laže, pa PCM misli da je velika spoljašnja temp i obara punjenje. Svakako proveri sve ostalo (mase, kablove, pad napona od alt-a do akumulatora)...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
shix
Poruka: 342
Član foruma od: nedelja, 23. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Aleksinac

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od shix » četvrtak, 14. jan. 2021. u 23:51h

zolee piše:
četvrtak, 14. jan. 2021. u 14:36h
shix piše: Ti cas pises remont, cas ne. Reko si i da je majstoru pokazivalo manje prvi put, sad kazes reko ti da je ok..Cas pises 13v , cas 14.5... bojim se da niko ne moze da ti pomogne sa ovakvim oprecnim informacijama, koje nam dajes.
Napuni ko sto ti rekosmo svi akumulator punjacem za pocetak..
Pa ajde isprati sta sam pisao pa me onda kritikuj.
Dva dana sto ga pratim je punio sa 13.2V (uglavnom) i tako sam i otisao kod majstora. Tada je napolju bilo u plusu. Majstor mi zakazao remont za danas.
Danas kada je u minusu i kada sam po dogovoru krenuo kod majstora punjenje je 14.4V. Temperaturu spominjem jer je to jedina razlika izmedjunovih dana a ne jer tvrdim da je uzrok promene napona punjenja.
Kada sam stigao do majstora rece da nece da skida alternator jer je ovakvo ponasanje normalno i da nastavim da pratim pa da mu se javim ako mi sta bude sumnjivo.

Sta je tu oprecno?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Ja pratim od pocetka i to sa zeljom kao i ostali da ti pomognemo, ali sam tu zelju izgubio upravo sada.

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » petak, 15. jan. 2021. u 21:07h

Puno ti hvala, kao i ostalima na zelji da pomognes.
Medjutim, pratis ali ne povezujes i onda me bzvz kritikujes da dajem kontradiktorne informacije.

Evo jos jednom cu da sumiram sve sto svakako ima u postovima (sem da mi je prodavac pokrenuo buvu).
1. Dan
- Temperatura u plusu
- Crko aku.
- Kupio nov aku
- Prodavac rece da mi je punjenje mozda nisko (+/-13.2V)
- Javljam se na forum

2. Dan
- Temperatura u plusu
- Punjenje +/-13.2V
- PRVI odlazak kod majstora.
- Majstor rece da je alternator sumnjiv ali nije siguran. Dogovaramo remont za svaki slucaj.

3. Dan
- Temperatura u minusu
- Punjenje poprilicno stabilnih 14.4V
- DRUGI odlazak kod majstora (na dogovoreni remont).
- Majstor rece da nece da skida alternator jer mu se cini da je ipak sve ok ali da pratim punjenje i javim se ako bude sta sumnjivo.

Sta je tu kontradiktorno, oprecno itd?

U medjuvremenu na forumu saznajem da stvari i nisu tako crno bele i da treba kod majstora ako hocu da budem siguran da je sve ok.



Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od ljuba power » petak, 15. jan. 2021. u 22:31h

dobro si postupio što si otišao da čuješ stručno mišljenje...ništa nije crno belo i svaki kvar je individualan.nema poredjenja,"meni je bilo ovako i tebi je onda isto tako".to zaboravite,a tvoj alt.nije za remont kao što sam ti rekao na početku teme:@ "nebih se usudio da kažem da je alternator zreo za remont"@. sumnjao sam da imaš problem u odredjenim delovima instalacije ali, izgleda da je sve ok. :)

Avatar korisnika
shix
Poruka: 342
Član foruma od: nedelja, 23. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Aleksinac

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od shix » subota, 16. jan. 2021. u 00:35h

zolee piše:
petak, 15. jan. 2021. u 21:07h
Puno ti hvala, kao i ostalima na zelji da pomognes.
Medjutim, pratis ali ne povezujes i onda me bzvz kritikujes da dajem kontradiktorne informacije.

Evo jos jednom cu da sumiram sve sto svakako ima u postovima (sem da mi je prodavac pokrenuo buvu).
1. Dan
- Temperatura u plusu
- Crko aku.
- Kupio nov aku
- Prodavac rece da mi je punjenje mozda nisko (+/-13.2V)
- Javljam se na forum

2. Dan
- Temperatura u plusu
- Punjenje +/-13.2V
- PRVI odlazak kod majstora.
- Majstor rece da je alternator sumnjiv ali nije siguran. Dogovaramo remont za svaki slucaj.

3. Dan
- Temperatura u minusu
- Punjenje poprilicno stabilnih 14.4V
- DRUGI odlazak kod majstora (na dogovoreni remont).
- Majstor rece da nece da skida alternator jer mu se cini da je ipak sve ok ali da pratim punjenje i javim se ako bude sta sumnjivo.

Sta je tu kontradiktorno, oprecno itd?

U medjuvremenu na forumu saznajem da stvari i nisu tako crno bele i da treba kod majstora ako hocu da budem siguran da je sve ok.



Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Nije sve bilo ovako kako si sad napisao ali nema ni veze. Bilo je tu raznih ocitavanja vrednosti, procitaj i sam sta si pisao..
Elem sada kazes :
2. dan majstoru je sumnjiv ali nije siguran, dogovarate remont 3. dan majstoru se cini da je ipak sve ok.
Jel taj majstor prorok ili koristi merne instrumente ili ti sam meris, pa mu kazes vrednosti ?
Eto ovim redosledom kako si napisao ide prvo merenje, pa odlazak kod majstora. A i unazad u porukama je tako...
Ako je merio i on, da li mu je pokazivalo iste vrednosti kao i tebi 2. i 3. dana ?
Moze i instrument da laze,zato te pitam.
A i rekao si da ti nov aku ujutru pokazuje 11.9 V ,sto je opet nemoguce ako je sve ok.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od mbole » subota, 16. jan. 2021. u 05:27h

Ajde jedno malo prostije pitanje..
Gde si tacno drzao pipalice instrumenta kada si merio napon na aku?
Ako si ih drzao na stubicima akumulatora a ne na klemama (sto ljudi najcesce rade)... da nije jednostavno neka klema bila malkice labava, pa da nije imala dobar kontakt?
Pa da odatle dolaza "cudne" vrednosti/
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » subota, 16. jan. 2021. u 08:23h

Vrednost ocitava racunar pa je citam na instrument tabli.
Onih 11.9 onomad, ne mogu da citam napon na suvo. Ako hocu da otvorim haubu moram da otkljucam auto i otvorim vrata a cim to uradim popali se tabla, pozicija, osvetljenje kabine, displej radija i ko zna sta jos unutar sistema. Mozda to ima veze. A ovih dana, verovali ili ne... zaboravio da dalje pratim jutarnju voltazu pre nego dam kontakt...
Uglavnom, alternator je od kada je pala temp zakucan na 14.4 (posle male oscilacije prvi min 2. Oscilacije su u 14+V).

Sent from my SM-G985F using Tapatalk





Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od mbole » subota, 16. jan. 2021. u 12:41h

Iskreno... niakd nisam bio siguran da li je to sto daje instrument tabla zadata ili ocitana vrednost?
To jest, da li je to napon kojim je PCM odlucio da treba da se puni aku, ili je to napon koji je ocitao sa reglera i kojim se stvarno puni aku.
Jel ima neko pouzdan info?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od zolee » subota, 16. jan. 2021. u 13:02h

Kada mi je zveknuo akumulator ocitavao je ako se secam 9V. Cim sam ga upalio nankablove, skocila je vrednost. Ujutro je jedna vrednost, dok vergla druga, kada upali treca. Kada se ukljuci auto, napon stoji sekund, a kada se cuje da se ukljucilo kvacilo alternatora napon skoci na 14+.
Ne znam sta je zaista al po ovim promenama, mislim da tabla ipak pokazuje stvarnu vrednost.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk



Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator puni 13.2V

Poruka od Jozza » subota, 16. jan. 2021. u 13:06h

zolee piše:Kada mi je zveknuo akumulator ocitavao je ako se secam 9V. Cim sam ga upalio nankablove, skocila je vrednost. Ujutro je jedna vrednost, dok vergla druga, kada upali treca. Kada se ukljuci auto, napon stoji sekund, a kada se cuje da se ukljucilo kvacilo alternatora napon skoci na 14+.
Ne znam sta je zaista al po ovim promenama, mislim da tabla ipak pokazuje stvarnu vrednost.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Nisam siguran da alt odvaja nekakvo kvačilo? Valjda se alt "gasi" tako što regler isključi el. kolo, pa on ne puni i nema "otpora" el. magnetnog polja. Bole, ispravi me ako grešim
PS: jedino kvačilo koje čujem je kvačilo klima kompresora

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Odgovori

Povratak na „Instalacije“