Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Koji akumulator?

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koji akumulator?

Poruka od mbole » petak, 3. sep. 2021. u 23:51h

Proizvodjaci akumulatora se bave marketingom kao i proizvodjaci bilo cega drugog.
Tako da kod excide, ne mozes da pronadjes bazni podatak, koji je upravo da li je u pitanju silver-ca ili ca-ca.
Imas brdo "marketing price" te ove mrezice, te carbon ovo ono... al konkretno... :.!.:

Naravno.. niko nemoze (po trenutnim zakonima) da im naredi da objave sta je to sto je stvarno u njihovim proizvodima (ima po nesto sto je "mandatory", al naravno nije dovoljno).
A to sa druge strane samo pokazuje koliko cene inteligenciju svojih kupaca :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » subota, 4. sep. 2021. u 22:15h

Za Exide Premium 85ah 800a koji trenutno imam nalazim da je Ca-Ca.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » sreda, 8. sep. 2021. u 16:12h

I akumulator je zvanicno umro. Auto stajao na parkingu nedelju ipo dana, pre 5-6 dana proveravao, sve ok ima struje, mogu da otljucam, danas zena da otkljuca, djavola, nema struje...sad je sigurno za zamenu jer je kod mene vec po drugi put duboko ispraznjen. Kad se prvi put desilo da se akumulator u potpunosti isprazni nakon dugog stajanja, odvezao sam kod autoelektricara, tri dana je proveravao da li nesto vuce struju i nista nije vuklo struju tj 10mA je bila potrosnje, svaki put nakon pobude je cekao 45min da prodje pa meri.

Sad cu definitivno da okusim srecu sa Varta Silver 85Ah. To je najvece sto mogu da stavim a na Vartinom sajtu mi savetuje slabiji model od 74Ah. U jednoj radnji su mi rekli da nije dobra praksa da jurim najveci koji nadjem da pase jer mozda alternator nije dovoljno jak da ga puni do kraja vec da gledam sta proizvodjac preporucuje. Cak su mi rekli da ako recimo uzmem jace nego sto recimo Varta ili bilo koji proizvodjac (akumulatora) preporucuje za moj auto nece mi uvaziti garanciju ako se nesto desi akumulatoru bas zato sto mozda alternator nije dovoljno jak. Mislim da je u S-Max-u od 150A.

E ali ja nikako ne mogu da nadjem pouzdanu informaciju sta se ZVANICNO od strane Forda preporucuje za S-Max 2.0 TDCI.

Ako neko nesto zna vise o ovoj tematici ili zna pouzdanu informaciju sta ide u S-Max javite pre nego sto krenem u potragu sa akumulatorom.
Gde god zovem za Vartu ne drze je i svi mi kazu ne uzimaj je, Blue pogotovo. Sliver malo vise izdrzi ali su generalno imali dosta reklamacija jer to vise nije ista Varta, prodata je fabrika i svi je povlace...

I sta sad uzeti?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Koji akumulator?

Poruka od Markedjani » sreda, 8. sep. 2021. u 18:51h

Exide
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koji akumulator?

Poruka od mbole » sreda, 8. sep. 2021. u 19:02h

Taj iz radnje lupeta, bice da je bezao sa casova u skoli...
Alternator moze da napuni aku bilo kog kapaciteta, potpuno isto kao sto olimpijski bazen mozes da napunis kofom. Samo je pitanje vremena
A to sto on nema pojma sta su Ah, a dozvoljava sebi da pametuje, samo znaci da tu radnju treba zaobici
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

zez
Poruka: 269
Član foruma od: ponedeljak, 5. avg. 2019. u 15:38h
Lokacija: Cerak-Bgd

Re: Koji akumulator?

Poruka od zez » sreda, 8. sep. 2021. u 19:54h

Preko prece, naokolo Exide!😂

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » sreda, 8. sep. 2021. u 20:05h

Uzeta Topla Top 85ah 800A (garancija 40 meseci). Na istom mestu bio i Exide Premium 85ah 800a cak je bio i jeftiniji. Proverio prodavac na Exide konfiguratoru sta ide za moj auto i ide bas ova jacina isto kao Topla. Prodavac kaze oba su odlicna, isto je iskritikovao Vartu ni ono je ne drze vise.

Dvoumio sam se ali reko da dam Topli sansu, vidim da su je ljudi nahvalili i kazu da je u rangu Exide-a.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » četvrtak, 9. sep. 2021. u 11:15h

Pitanje, danas idem da menjam akumulator a posto ovaj nisam mogao da izvadim sam (parkiran auto ispred zgrade, mora se izvaditi filter vazduha, nije jednostavno...) nisam ni mogao da ga dam da ga otkupe onda bi stari napunio kod majstora pa da ga ponesem na put ako slucajno nesto vuce struju da mi posluzi kao booster.

Prepostavljam da je to kao da palim preko kablova a auto donor nije upaljen. Da li se drugi akumulator moze uopste koristiti za paljenje preko kablova?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koji akumulator?

Poruka od mbole » četvrtak, 9. sep. 2021. u 11:58h

Moze, ali kad je ispravan i pun, a tvoj nije.
Prazni se sam od sebe (ko sto napisa), pa ti nece pomoci. Naprotiv moze da odmogne.

Struja ce teci od akumulatora viseg napona ka akumulatoru nizeg napona, sve dok se naponi ne izjednace.
Drugim recima, ako je stari nizeg napona od onoga u autu, ovaj u autu ce se prazniti i puniti stari, i obrnuto.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » četvrtak, 9. sep. 2021. u 12:05h

Hm jasno. Ja cu svakako da ga proverim nakon punjenja ali ja sam misliio da ga u situaciji ako mi nesto stvarno vuce struju i isprazni i novi akumulator da ovaj stari posluzi kao booster jer ce imati veci napon i napunjenost od skroz praznog u autu (pod uslovom da stari nije skroz crkao).

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14428
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koji akumulator?

Poruka od mbole » petak, 10. sep. 2021. u 00:49h

Po svemu sto si napisao.. tebi ne vuce struju nista u autu, to jest nije auto taj koji prazni aku, vec se aku prazni sam od sebe (sto takodje nije nista neuobicajeno, jednostavno je "puko" ili "baguje" sto bi rekli danasnji klinci :))

Najpre.. kad se klasican automobilski aku, makar jenom duoko isprazni (sto je ustvari samo preko 10% kapaciteta), on je vec debelo ostecen.
Na to, dodas godine.
Pa na to dodas da se puni naponom koji je veci od onoga za koji je taj aku predvidjen (jeste samo 0.3 volta vise izmedju ca-ca i silver-ca, al jbg.. za malo... mlada trudna...)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » petak, 10. sep. 2021. u 07:19h

I ja sam odmah pomislio da je aku ostecen tad prvi put. Kad smo kupili auto jedno vreme je stalno prijavljivao auto da je slaba baterija bilo dosta kratkih voznji, malo duza voznja dopuni bateriju i nema upozorenja ali ni aku nije napunjen do kraja.

Onda se desilo duboko praznjenje, pa dosla korona, auto se slabo vozio i opet poceo da prijavljuje da je slaba baterija. E onda sam poceo da dopunjavam kod majstora na svaka 3-4 meseca i sve je bilo ok godinu ipo dana. Opet smo imali seriju kratkih voznji, pa jos stanes pa utovaras/istovaras nesto, noc sve popaljeno opet slaba baterija. Dopunili, opet par kratkih voznji, put za NS, parkiran na nedelju ipo dana i mrtav po drugi put.

Juce probam sa kablovima da upalim, ma kakvi samo cakce alnaser a struje ima, napon 14.2V dok ga dopunjava moj Fokus preko kablova (kaze majstor ili losi kablovi ili alnaser u problemu). Dolazi AMSS proba sa ne bas skroz punim boosterom isto a onda na taj buster stave i kablove i tek tad auto upali bez problema.

Jedino sto me je lik iz AMSS zbunio, rekao mi je da sam trebao da dam kontakt na S-MAX -u dok sam ga dopunjavao sto ja nisam radio, auto je bio skroz ugasen, kontam da ne trosi nista dok ga dopunjavam. On povezao booster i dodatno kablove, dao kontakt na smaxu, sacekao 20 sec i upalio bez problema.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » petak, 10. sep. 2021. u 16:53h

Zamenjen aku, elektricar kaze da je sve ok, ne vuce nigde struju, alternator i alnaser dobri, bice da je stari aku odsluzio svoje.

Nego da li se treba resetovati BMS? Elektricar kaze da nije mogao da nadje na njegovoj dijagnostici taj modul, moguce da nema auto. Bio do mog majstora koji mi odrzava auto kaze isto nema a ja sam nekako ubedjen da ima :)

Ako ima, da li se treba resetovati i na koji nacin ako nemam pristup dijagnostici (jer majstor rece da nema :))

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » subota, 11. sep. 2021. u 15:33h

Da odgovorim sam sebi zasto treba resetovati BMS (koji naravno postoji na S-Max-u).

Znaci juce stavljen nov akumulator, vec drugi elektricar je pregledao auto, nista ne izvlaci struju, alternator odlicno puni, alnaser ne zaglavljuje.

Danas krenem da resetujem BMS, unesem kod za radio i odem da operem auto za put. Dam kontakt, Low Battery poruka, pa kako bre, juce stavljen nov akumulator?

Povezem auto na FORScan lite da iscitam sve u vezi baterije i ima sta da vidim. Auto misli da je akumulator skoro 7 godina star (2469 dana, 2018-te stavljen Exide u Grandu, ni oni nisu resetovali) napunjenost na 58% (ispod 60% auto prijavljuje narandzasto upozorenje), napon na bateriji 12.3V (dat kontakt, OBD wifi dijagnostika upaljena, svatla u kabini i led pozicije)

Slika

Resetujem metodom sa zadnjim manglenkama kao sto je @mbole na ovoj temi objasnio (nisam nasao u Forscan lite tu opciju), nakon procedure dam kontakt, opet poruka o slaboj bateriji, upalim auto da radi 20sec, ugasim ponovo, dam kontakt nema vise poruke upalim auto i oscitam vrednosti, baterija odjenom na 76%.

Slika

Provozao auto nekih 30km i otisao da ga operem, usisam, proverim za put i opet pogled napunjenost, i dalje ista 76%.

Sad moje pitanje. Da li je auto zbog toga sto BMS nije skoro 7 godina resetovan mislio da je unutra akumulator pred umiranje i nije dopunjavao novi akumulator kako treba jer je pogresno ocitavao SOC?

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Koji akumulator?

Poruka od tihi13 » nedelja, 26. sep. 2021. u 18:40h

Ja evo 4 pune godine vozim na Varta Silver 74 , bez problema... Životni vek akomulatora je oko 4-6 godina zavisno od više faktora, pa javljam koliko će da izgura. Meni su npr (pričamo za prodavce) kudili exide, tj ne sam akumulator, nego to da jako često odbijaju garanciju zbog "nestručnog korišćenja" ili nečeg sličnog.

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Koji akumulator?

Poruka od speccko » četvrtak, 18. nov. 2021. u 10:14h

Da li mogu "obican" akumulator da stavim umesto trenutnog AGM-a posto ne koristim start/stop opciju? Jer negde nesto sam citao, valjda ti AGM ili onaj EFB pune se manjom i cescom strujom... tako nesto...

Ili mozda ako promenim "akumulator" u opcijama onda mogu... ne bih da kupujem AGM ako uopste ne koristim to za sta je predvidjen...

Dragan225
Poruka: 375
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Koji akumulator?

Poruka od Dragan225 » četvrtak, 18. nov. 2021. u 15:52h

Ja sam stavio agm umjesto efb koji je crkao i dijagnostikom ga prijavio. Mozes staviti i obicni ma da nije ni ovaj preskup bar EFB, samo prijavis dijagnostikom i resetujes bms


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Koji akumulator?

Poruka od speccko » subota, 20. nov. 2021. u 22:23h

Ipak sam resio da uzmem isti AGM, kad dodje vreme, tj treba mi mala pomoc ko zna malo ovo da procita, jer ne znam koja voltaza je tacno od cega.

Dakle, da li na osnovu slike moze da se vidi da li je ocajan akumulator ili mooozda moze da izgura zimu.
Ovo je mereno nakon voznje od pola sata. Ugasen auto bio kad sam ocitavao vrednosti. Napolju oko 10 C. Radila pozicija i ekrani unutra. Ugasio radio i ventilaciju.


Slika

Slika

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2017
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koji akumulator?

Poruka od M.M.L. » subota, 20. nov. 2021. u 23:05h

Pise state of charge - 8% sto je prilicno malo. Takodje ako je ovo tacno za 2200dana starosti akumulatora, to je oko 6god. Ja ne bih imao poverenje u njega za zimu. A takodje ni napon od 12.1v ne uliva poverenje

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Koji akumulator?

Poruka od pegaz » nedelja, 21. nov. 2021. u 08:12h

Da li ti javlja auto upozorenje da je slaba baterija? Kod mene (smax) je javljao kad je napunjenost ispod 60% a mislim da ne dozvoljava da uopste das kontakt (pravi se mrtav) kad opadne ispod neke vrednosti pa me cudi kako si uspeo da uopste das kontakt na 8% napunjenosti.

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Koji akumulator?

Poruka od speccko » nedelja, 21. nov. 2021. u 13:48h

Ne, ne javlja bas nista...sve radi normalno... jedino ja primetio da nekad malo usporenije vergla, nije onako odsecan.
Evo, drzao sam ga dok je verglao u upalio. Znaci u jednom trenutku je pala volataza do 8, tj 6V (malo duze verglao jer grejac se bio davno ugasio)
Ali recimo status charge se promeio na 18%

Slika

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Koji akumulator?

Poruka od Markedjani » nedelja, 21. nov. 2021. u 14:01h

mrtav je taj akumulator, nego zato što je agm i trpi duboka pražnjenja.

Nije kao klasični akumulatori da prespoje ćeliju i dobiješ ciglu od akumulatora.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Koji akumulator?

Poruka od speccko » nedelja, 21. nov. 2021. u 15:13h

Interesantno da u martu, u ovlascenom servisu u fordu zamolio da mi provere aku i rekli mi da je zapravo jos ok, kao na 75% ispravnosti ili cega vec... sta znam sad. Ali, uzecu drugi, ipak 6+godina je proslo.

Dragan225
Poruka: 375
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Koji akumulator?

Poruka od Dragan225 » nedelja, 21. nov. 2021. u 16:39h

Provjerili su ga nekim testerom ili nisu uopste, ja sam zamjenio prosle godine tj na 5 godina starosti. U drugom autu stoji jos uvijek fabricki akumulator 110Ah star 13 godina i radi bez problema


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
dino73n
Poruka: 386
Član foruma od: subota, 4. jan. 2020. u 07:26h

Re: Koji akumulator?

Poruka od dino73n » nedelja, 21. nov. 2021. u 18:46h

Ja sam isto na 5 god stavio novi. Palio je i radio ok. Nije uopste pokazivao slabost al jedno jutro nece da upali grijac prednje sajbe i odmah sam ga zamjenio. Evo godinu vec ok radi u drugom autu. Vw pasat 8 al s manje opreme i bez grijaca prednje sajbe. Kod mene je efb pa nije bio preskup. Ispod 100€ 80Ah.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odgovori

Povratak na „Instalacije“