Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Povezivanje LED dnevnih svetala

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 09:57h

Pozdrav svima

Nabavio sam dnevna LED svetla za Focus-a, pa reko da se to poveže.... U pitanju je Focus MKII rest, 2008, 1.8tdci.

Da ne kopam previše po instalaciji pitaću ovde. Kako da najlakše pronađem kontakt potencijal? Dakle, onu tačku gde se napon pojavljuje tek davanjem kontakta?

Drugo pitanje (to je druga opcija koja mi se više sviđa) je da li postoji neka mogućnost da se povežem tako da se DRL pale tek kada motor počne sa radom, a ne odmah davanjem kontakta?

...ostalo je lako i jasno.

iv_
Poruka: 7
Član foruma od: utorak, 24. jan. 2012. u 19:31h
Lokacija: BG

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od iv_ » utorak, 9. jul 2013. u 10:32h

Jel to ona varijanta umesto plastike oko maglenki ili si iskopao nesto novo? Gde i za koliko para? Interesuje me jer imamo isti auto - doduse moj je benzinac, ali su spolja isti :)
Aj pa slikaj kad ugradis, bas me interesuje kako izgleda u akciji thumbsuph

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od totti » utorak, 9. jul 2013. u 10:35h

Možda sam nešto pobrkao, ali ako se ne varam, kod njega se putem dijagnostike aktiviraju dnevna svetla, pa će ti biti kao fabrička.
Slika

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 10:51h

Iv, da, u pitanju su te plastike oko maglenki. Uzeo sam ih u Nemačkoj sa Nemačkog e-bay (zatekoh se tamo pa sam izbegao naše granice). Deluju isto kao kineske sa Ali Express i sličnih, ali ove navodno imaju nemački atest pa se nadam da neće prebrzo crći. I cena je malo jača, 120eur, ali Nemački atest, legalno se prodaju tamo... valjda to nešto znači.

Probao sam ih povezati na 12V izvor što ga imam kući i radi. :P Mislim, svetli veoma snažno, ali naravno, to je subjektivni osećaj. Moraću naći nekog ko radi ateste čisto da vidim da li je osvetljaj ok. I to će biti zbog moje radoznalosti. S' obzirom da izgleda identično k'o fabrička ugradnja, nadam se da tehnički pregledi i policija neće obraćati pažnju na mene.

Totti, šta mi vredi dijagnostika kada treba negde vezati žice. Pitanje je gde to vezati. Dakle, treba mi neki + koji je aktivan kada je dat kontakt (ili kada motor radi), masa, i imam još jednu žicu koja gasi DRL ako se na njoj pojavi napon. Namena joj je da se DRL ugasi kada se upale normalna svetla. Dakle, ona se vezuje na far na poziciju npr.

Dakle, moje pitanje je kako da nađem žicu kontakta, ili još bolje, ima li neka koja je napojena samo dok motor radi?

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od totti » utorak, 9. jul 2013. u 11:21h

Moja pretpostavka je da taj model ima pripremu za dnevna svetla, pa je u tom slučaju najbolje da konsultuješ Grand, kako bi ti sve to bilo kao fabrički. Nema potrebe da bilo šta "budžiš", ako već postoji mogućnost da se sve to kulturno izvede.
Slika

Avatar korisnika
Gabau
Poruka: 170
Član foruma od: petak, 15. feb. 2013. u 22:45h
Lokacija: Skopje

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od Gabau » utorak, 9. jul 2013. u 12:07h

I ja sam planirao da uzmem takva led drl (preko aliexpres-a), ali pre nedelju dana pricao sa jednim serviserom koji je do skoro radio u ovlascenom ford servisu i on mi kaze da ne diram nista kao moze da imam problem sa bord komp. :(

Sent from my U8600

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 12:26h

Šta bi moglo da bude problem? Eventualno, ako imaš detekciju pregorele sijalice, što kod mene nema.

Avatar korisnika
Gabau
Poruka: 170
Član foruma od: petak, 15. feb. 2013. u 22:45h
Lokacija: Skopje

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od Gabau » utorak, 9. jul 2013. u 13:11h

Neznam, samo mi je rekao da ne diram zice, da secem i spajam. Na aliexpres ima ih puno sto su narucili i zadovoljni su (znaci nista im ne brljavi). Aj pa pisi kako si ih spoio pa ako je sve ok i ja da narucim (jedan lik sa fb nosi svasta, samo mu das link i on ti kaze kolko €, meni trazi 75€ sto je ok cena)

Sent from my U8600

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 14:16h

Pa pazi kako se vezuje. Imaš crnu žicu, ide na masu (logično, jel?). Imaš crvenu sa osiguračem, ide na ACC+. Čim se tu pojavi napon, modul počinje da svetli. Dakle ovaj DRL se pali kada se da kontakt. Ima još dve žice od kojih samo jednu vezuješ paralelno sa pozicijom ili glavnim svetlom. Namena im je da se DRL isključi ili dimuje (zavisi koju žicu spojiš) kada se upale normalna svetla (tj. pozicija).

Tu ne može ništa da se zezne. Bitno je da se taj dodatni provodnik spoji paralelno sa pozicijom, i da se originalna žica pozicije ne seče.

E sada, tvoj majstor je u pravu. Ne diraj ako ne znaš pojmove potencijal, polaritet, šta je napon a šta struja... S' obzirom da su mi industrijska AC i DC napajanja, industrijski UPS-evi i slično deo struke, snaći ću se i sa 4 kineske žice, ali ko nije 100% apsolutno siguran šta radi, instalaciju u kolima ne treba da dira. Auto hoće i da izgori od nestručnog čačkanja instalacije. Ja ću svakako dodati još jedan osigurač i na tu dodatnu žicu koja dimuje/gasi DRL jer ne znam ja šta je Kinez strpao u tu crnu kutiju što je zove LED driver.

Nego, još nema odgovora, kako da nađem ACC?
I pitanje 2, ima li nekog potencijala koji je aktivan samo dok motor radi?

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od BojanM » utorak, 9. jul 2013. u 14:29h

Ima... uzmeš ga sa kontakt brave (ili u nuždi i direktno sa aku) preko releja kojeg okida alternator kad krene da puni...
ACC+ = Accessory power supply, +12V
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 14:54h

Da, sada sam malo googlao, nema fabričkog potencijala koji se aktivira početkom rada motora.

Sada bi sledeće trebalo da pitam, a kako da vežem rele da ga okida početak rada alternatora? Osim neke naponske detekcije, recimo da je U>14V, kako da detektujem početak rada alternatora?

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od BojanM » utorak, 9. jul 2013. u 14:56h

Šta će ti više od toga? lol Alternator kreće da proizvodi struju tek kad se rad motora stabilizuje, dotle može da se vrti ali ne radi ništa korisno. Uopšte ti ne treba detekcija vrednosti napona, jednostavno ima ili nema struju i ćeraj. thumbsuph
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 15:04h

Može li neko objašnjenje? Gde vezati rele na alternator? Napon sa akumulatora postoji na alternatoru i kada se on ne vrti. Ulaziti i kačiti se negde u regler nije prosto i to bih izbegao.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od BojanM » utorak, 9. jul 2013. u 15:37h

Na primer: vod signalizacije za lampicu alternatora na tabli.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

NShappy
Poruka: 45
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 23:26h
Lokacija: Novi Sad

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od NShappy » utorak, 9. jul 2013. u 15:56h

:/ Za to mi treba šema. A i dojmim se da je za paljenje te lampice na novim kolima zadužen ECU a ne kao kod starih kola da to ide sa reglera. Bojao bih se da to opteretim nekim relejom.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od BojanM » utorak, 9. jul 2013. u 22:03h

Pa, realno, pogledaj da li ti je ta lampica LED ili je obična sijalica... iskreno ne znam za tvoj konkretan auto. Ako je sijalica, nema bojazni da ćeš preopteretiti to kolo, relej uzima reda veličine 100-200 mA dok je aktivan.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

CrniFord
Poruka: 128
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 13:16h

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od CrniFord » ponedeljak, 11. jun 2018. u 10:44h

Ja se malo zaigrao, sa DRL Aliexpress , pa ispalo ovako:

Slika
Slika

Ako nekog eventualno zanima, kompletic ima samo tri zice, pesekao sam put i povezao jednu na poziciju, drugu na migavac i trecu na masu.
Sto se ubacivanja u far tice, polovicno sam otvorio far, pa je pocelo da koci nesto, posto nisam video nigde detaljno uputstvo kako se otvara pa da ga ne bih zeznuo nesto, vratio sam kako je bilo i ugradio ovo ispod fara (zalepio). Na faru postoji taman toliki zazor da moze da stane ova traka.
Svetla rade kad je upaljena pozicija, a prekida se i pretvara u migavac kad se da migavac
Poslednja izmena: FM III, na dan ponedeljak, 11. jun 2018. u 11:25h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne piši post za postom u kratkom vremenskom periodu već koristi opciju uredi ako si nešto zaboravio
party0021

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4494
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od Nedeljkovic » ponedeljak, 11. jun 2018. u 10:57h

Nije ispalo lose, samo da ne zaslepljuje vozace koji ti dolaze u susret i raskaci poziciju u faru za pocetak, lepse ce biti

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od FM III » ponedeljak, 11. jun 2018. u 11:02h

Daj i link sa Alija, nekom će koristiti da ne juri ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

CrniFord
Poruka: 128
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 13:16h

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od CrniFord » ponedeljak, 11. jun 2018. u 11:09h

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-12 ... autifyAB=0

moj savet je da prethodno dobro premerite kolika vam traka treba, jer meni i nije ispalo kako bih voleo samo zato sto je kraca par santimetara.
I ne zaslepljuje druge vozace, nezno je svetlo.
Poslednja izmena: FM III, na dan ponedeljak, 11. jun 2018. u 11:27h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne piši post za postom u kratkom vremenskom periodu već koristi opciju uredi ako si nešto zaboravio
party0021

CrniFord
Poruka: 128
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 13:16h

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od CrniFord » ponedeljak, 11. jun 2018. u 13:15h

Evo snimio sam na brzinu i stavio sam i na youtube kako radi, mozda se i vidi ,

party0021

Avatar korisnika
Daki_81
Poruka: 2600
Član foruma od: subota, 23. mar. 2013. u 17:56h
Lokacija: Beograd / Voždovac

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od Daki_81 » utorak, 12. jun 2018. u 17:29h

Vidim da imaju 3 dužine da se biraju, koju si ti poručio?

Sent from my Xiaomi Redmi 5 Plus using Tapatalk

/ Focus / 2007. / 1.6 TDCi /

CrniFord
Poruka: 128
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 13:16h

Re: Povezivanje LED dnevnih svetala

Poruka od CrniFord » utorak, 12. jun 2018. u 23:39h

ja sam uzeo 30 cm + white turn yellow opciju (to je ono sto menja boju belu u zutu dok je migavac ukljucen)
party0021

Odgovori

Povratak na „Instalacije“