Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od pegaz » ponedeljak, 29. nov. 2021. u 10:40h

Pozdrav svima.

Ovo zujanje se javlja jos od kad sam kupio auto i to najcesce kad je hladno napolju pa reko da proverim da li je to normalno jer nema nikakvih problema sem tog zujanja.

Znaci kad otkljucam auto upali se ekrancic na instrument tabli, nema nikakvog zujanja. Ubacim kljuc, okrenem jednom, nema zujanja. Okrenem drugi put, upale se dodatne lampice na tabli i tad krene zujanje tacno negde iza table. Znaci nije zujanje koje se javlja kad palis/gasis ventilaciju koje dolazi iz pravca sredisnje konzole ovo bas dolazi iz table. Takodje nakon sto se auto i sama kabina ugreje ovo zujanje se smanji ali postoji i tokom voznje, naravno skoro se i ne cuje od motora.

Da li je ovo normalno? Mozda nije instrument tabla jer se iza nje nalazi i kutija sa osiguracima i relejima a mozda se nesto drugo 'upali' kad se da kontakt pa to nesto zuji.
Malo sam se raspitao kod kolega sa posla i rece mi jedan kolega koji je imao Scenic-a da je njemu isto tako zujalo kad da kontakt i da je problem bio do senzora temperature/vlaznosti u kabini koji ima mali ventilator na sebi i taj ventilator se cuo, nakupilo se prasine. Prepostavljam da i S-Max ima tako nesto i da li bi to mogao biti problem?

Avatar korisnika
Sale Sk
Poruka: 386
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 20:12h
Lokacija: Hrvatska

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od Sale Sk » ponedeljak, 29. nov. 2021. u 16:11h

Moglo bi biti. Npr.dosta Fokusa mk3/3.5 sa auto klimom ima takav "problem". Neki očiste i sve bude ok.

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od pegaz » ponedeljak, 29. nov. 2021. u 21:15h

Proverio sam danas odakle tacno dolazi zvuk i tacno ispod volana sa leve strane ima mala resetkica iza koje se cuje zvuk. Na Mondeo-u mk4.5 se upravo tu nalazi senzor sto se moze videti na snimku dole. Na 0:15sec se cuje taj zvuk tako da verujem da je problem isti.


Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od pegaz » petak, 10. dec. 2021. u 11:07h

Bio sam kod elektricara pa da napisem ovde mozda nekom posluzi.

Zvuk stvarno dolazi od malog ventilatora na senzoru temperature u kabini koji se koristi kad je upaljen automatski mod grejanja/hladjenja (sto iskreno i minimalno koristim). Ovaj problem postoji na mnogim Ford vozilima kao i na vozilima drugih proizvodjaca.

Skinuli smo senzor i bio je bas prljav, ocistili vazdugom i stapicima za usi i zvuk je nesto tisi ali ne puno. Sam ventilator nije toliki problem vec vibracije. Kad se senzor skine sa plastike totalno se drugacije i tise cuje ali kad se drzi u ruci osete se male vibracije. Cim se zasrafi ponovo za plastiku te male vibracije rezonuju sa plastikom i cuje se kao na snimku. Za Focuse je Ford prodavao mali adapter koji se stavi na senzor da smanji vibracije i samim tim i zvuk.

U svakom slucaju, korisno je da se ocisti kako ventilator ne bi dalje propadao od prasine ali zvuk se na S-Max-u ne moze ukloniti skroz. Sa druge strane, majstor kaze da i ako crkne zensor ili postane toliko bucno (na par Mercedesa je isto skidao senzor koji je toliko zujao da se cuo i dok motor radi), senzor se moze skroz i izvaditi i trebalo bi sve da radi kako treba (a na nekim modelima se ventilator mogao raskaciti sa senzora).

Avatar korisnika
sakibn
Poruka: 34
Član foruma od: sreda, 9. jun 2021. u 07:27h

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od sakibn » subota, 11. dec. 2021. u 16:58h

Da li si pitao majstora da li bi riješio problem novim senzorom temperature?Ja sam danas na svojoj kugi uradio isto,izvadio,očistio,ali se još uvijek čuje zujanje,baš je iritantno.
Ford Kuga 2.0 120 kw

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od pegaz » subota, 11. dec. 2021. u 18:41h

Verovatno bi se resilo ali bi ubrzo (posle par godina) opet pocelo zujanje u toj meri da se cuje kad se da kontakt.

Majstor mi je pustio snimak kako se cuje na jednom Mercedesu sto je skidao pa ovo sa snimka je nista tako da nista ne diram do daljnjeg, bitno mi je da sam prasinu ocistio.

Avatar korisnika
sakibn
Poruka: 34
Član foruma od: sreda, 9. jun 2021. u 07:27h

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od sakibn » subota, 11. dec. 2021. u 22:20h

Baš ću pogledati koja je cijena senzora,ako nije nešto previše skupo,kupit ću ,baš me interesuje da li će prestati zujanje,trebalo bi,ali ko zna.
Ford Kuga 2.0 120 kw

Avatar korisnika
sakibn
Poruka: 34
Član foruma od: sreda, 9. jun 2021. u 07:27h

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od sakibn » subota, 25. dec. 2021. u 22:03h

Provjerio sam koliko košta senzor,170 eura,suluda cijena.Valja slušati zujanje,jedino ću probati ubaciti neki polovan,da vidim hoće li biti šta bolje.
Ford Kuga 2.0 120 kw

Avatar korisnika
pegaz
Poruka: 475
Član foruma od: četvrtak, 15. nov. 2012. u 21:32h
Lokacija: Novi Sad

Re: Ford S-Max 2014 2.0 TDCI - zujanje iz instument table

Poruka od pegaz » subota, 25. dec. 2021. u 23:07h

Mozda da ubacis parce tanke gume izmedju senzora i plastike na koju se srafi, mozda smanji vibracije i zvuk.

Kod mene se zujanje znacajno smanji kad se kabina ugreje tako da za sad ostavljam kako jeste.

Odgovori

Povratak na „Instalacije“