Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk1 alternator i regler

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Focus mk1 alternator i regler

Poruka od tihi13 » utorak, 5. dec. 2023. u 17:11h

Pozdrav. Focus mk1 tddi 66kw. Kada pustim gas kada je hladno akumulator ae ne puni, svetla priguse, kada dam gas sve ok. Problem samo kada je temperatura ispod 5c. Nekoliko puta bio kod elekticara, nsplatili uredno, popravili ništa.
Drugar kaze da je na fijesti 1.4 skinuo zicu koja ide od reglera do računara pre 4 godine i tako resio problem. Jedina mana je sto sija lampica da ne puni akumulator. Da li je to moguće?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od Markedjani » utorak, 5. dec. 2023. u 18:26h

Jel menjan regler, kakvo je stanje rotora, statora, diodne pločice, kontakta sa PCM (da li je sve čisto ili oksidiralo), kakvo je stanje ležaja alternatora, remenice radilice, španera PK kaiša, samog PK kaiša, kardana koji povezuje alternator sa remenicom, da li je alternator original Fordov ili zamenski, kakvo je stanje instalacije koja ide na alternator i pravi konekciju sa PCM... to su ti sve neki potencijalni uzroci problema i bez nekog detaljnijeg i kvalitetnijeg dijagnostikovanja, puca se u prazno.

Skidanjem žice sa reglera gubi se kontrola punjenja od strane PCM i tada alternator radi svojim maksimalnim kapacitetom i pali se lampica zbog prepunjavanja a ne zbog manjka punjenja, pošto jelde da ne puni... ne bi mogao 4 godine da vozi.

Ali svaka čast ako stvarno vozi 4 godine sa alternatorom koji prepunjava i aktivno pregreva akumulator, vozi faktički bombu na točkovima.

Mada većina koja je imala probleme sa alternatorima na Fordovima sa smart charge, u dobroj većini slučajeva problem se maksimalno rešavao kupovinom drugog novog kvalitetnog alternatora tipa Denso, Bosch, Magnetti Marelli, Hella.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1635
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od acadimke » utorak, 5. dec. 2023. u 18:39h

Sad baš gledam kod mene. Temperatura je ispod 5 C, hladan motor, kad stanem na semaforu ili usporim na ležećem policajcu napon padne ali se sam vrati posle par sekundi i to bez dodirivanje papučice gasa.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od tihi13 » sreda, 6. dec. 2023. u 08:16h

Na automobilu je bio zamenski alternator, gotovo nov (po rečima majstora jel sam trazio da ga remontuje) i po njegovim rečima nema potrebe da se bilo sta dira. Zamenjen je zamenski regler na njemu sto nije resilo problem. Taj električar je nakon toga prestao da mi se javlja zbog reklamacije.
Nakon toga sam nasao original alternatrore, dva komada od kojih je jedan bio ispravan sa neispravnim reglerom a drugi neispravan sa dobrim reglerom, i trazio sam.od drugog majstora da od ta dva spoji jedan (prepakuje regler) , medjutim on je opet kupio zamenski regler i stavio na original alternator jer po njegovim rečima ne mogu da se skinu i zamene (zaista ne znam) uredno naplatio opet 8000 din i dalje problem postoji. Znaci sada imam 3 alternatora.
Veliki servis uradjen ove godine u ford servisu "Krbacevic" na Dušanovcu. Zamenjen i nosac motora, neke balans stangle, nebitno za sam alternator,prosto da pokazem da sam pretresao ceo auto i zamenio sve sto je bilo za zamenu. Leti, problema nema. Zimi krece sve iz početka, tako da jednom mesečno skinem akumulator i dopunim ga (akumulator 74ah, star godinu dana) on otprilike u tom momentu bude oko 50% pun.
Sa obzirom na godine automobila, nemam isplativosti da menjam ceo alternator za nov, znam da su oko 200e +ruke. Kupio bih neki polovan ali mi niko ne garantuje ispravnost.
Dobro, ako se otkaci zica onda alternator uvek puni sa maksimalnim naponom , resava problem " ne punjenja" ali moze da prepuni akumulator?

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2021
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od M.M.L. » sreda, 6. dec. 2023. u 09:12h

Ne puni max vec 13.6v, nemas smart charge i imas lampicu na tabli. Stavi polovan original, eventualno zameni cetkice i kolektor ali ne i ceo regler, ostavi original. I da li ti se to desava kada je auto na radnoj temperaturi?

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od tihi13 » sreda, 6. dec. 2023. u 10:38h

Da, desava se i kada je auto na radnoj temperaturi. Problem je naci elektricara u Pančevu. Pa za glupavi podizac.prozora su me lagali 8 meseci ( zovi sledece nedelje, zovi za 5 dana itd) da bih na kraju dosao u Bg da resim problem.
Uglavnom, da zaključimo, nije pametno skidati zicu sa računara, ako sam ja dobro shvatio.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1 alternator i regler

Poruka od Markedjani » sreda, 6. dec. 2023. u 10:54h

Nije
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Odgovori

Povratak na „Instalacije“