Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Kratka svetla "pala" jako kratka

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Mudrinić
Poruka: 3
Član foruma od: ponedeljak, 5. feb. 2024. u 21:48h

Kratka svetla "pala" jako kratka

Poruka od Mudrinić » utorak, 6. feb. 2024. u 17:00h

Pozdrav, praštajte ako postoji već tema, ali na brzinu što sam pretražio nisam uspeo da pronađem sličnu.
Pojavio mi se problem sa farovima. Jednostavno iz čista mira kratka svetla "padnu" tj. spuste se skroz dole. Kad uključim svetla budu normalno podešena (točkić za podešavanje je na položaju nula) i onda u jednom trenutku padnu. Motorići rade, nisu spale žice tj. džeksne su na mestu i čuju se kako zuje. Jedino mi ostaje taj točkić. Pre neki dan sam skinuo komplet taj deo za svetla rastavio i vratio sve na mesto i za sad radi, ali sinoć se opet desilo da padnu i jasno sam čuo zvuk motorića u farovima kako rade kao da idu gore dole što se i primetilo malo po pomeranju svetala, ali je onda oborio svetla skroz na dole. Potom sam točkić stavio na 4 i onda opet na 0 i vratila su se u normalu. Kad sam rastavljao tu komandu primetio sam da se iza točkića nalazi potenciometar, birač koji šalje signal motorićima. Pretpostavljam da je problem u tom delu, da li sam upravu? Sledeće pitanje glasi postoji li mogućnost da se jednostvno raskače motorići sa napajanja u trenutku kad su svetla na najvišem položaju i da zadrže taj najviši položaj? Hvala unapred :) Inače sam iz Novog Sada pa ako znate nekog dobrog autoelektričara isto možete preporučiti :)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kratka svetla "pala" jako kratka

Poruka od mbole » utorak, 6. feb. 2024. u 17:40h

Da.. najverovatnije potenciometar gubi kontakt.
Moguce je.. ako raskacis motorcice, farovi ce ostati u trenutnom polozaju.
Mada.. prostije je uzeti polovan potenciometar..
Ili nov odgovarajuce vrednosti, samo da nadjes neki koji se fizicki uklapa (iskreno, ne secam se, al trebalo bi da je neki standardan, a ne da je 'pravlhen samo za to')
Poslednja izmena: mbole, na dan utorak, 6. feb. 2024. u 17:40h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21108
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Kratka svetla "pala" jako kratka

Poruka od Markedjani » utorak, 6. feb. 2024. u 17:41h

instalacija farova, instalacija motorića u kratkom spoju, potenciometar u problemu, instalacija potenciometra u spoju.

Može da se raskače motorići i da se ručno podignu farovi na štelere.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Mudrinić
Poruka: 3
Član foruma od: ponedeljak, 5. feb. 2024. u 21:48h

Re: Kratka svetla "pala" jako kratka

Poruka od Mudrinić » sreda, 7. feb. 2024. u 19:52h

Hvala vam puno na informacijama. Dosta su mi pomogle :)

Odgovori

Povratak na „Instalacije“