Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Osvetljenje instrument table-focus

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
fast priest
Poruka: 28
Član foruma od: utorak, 1. feb. 2011. u 18:19h
Lokacija: Loznica

Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od fast priest » sreda, 23. feb. 2011. u 15:00h

Auto je focus "99god,1.8tddi.Desna strana table je u mraku,tacnije skala za gorivo i brzinomer( od 140 do 220).Sve ostalo je ok.Ako je dioda u pitanju,kako se menja? Pomagajte! Pozz

Avatar korisnika
zx3
Poruka: 308
Član foruma od: nedelja, 12. okt. 2008. u 21:02h
Lokacija: Požarevac

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od zx3 » sreda, 23. feb. 2011. u 16:24h

Nema on diode nego male sijalice. Verovatno je pregorela neka zameni ih.
Ma samo da je turbo pa nek je i dizel.

Škrinja
Poruka: 83
Član foruma od: nedelja, 5. dec. 2010. u 14:35h

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od Škrinja » sreda, 23. feb. 2011. u 18:08h

ja sam kod sebe mijenjo ima nekih 20-30 min posla ali nemam vremena pisat moram od kuće
ako ti je hitno možeš me nazvat 385955546590 pa ti objasnim

fast priest
Poruka: 28
Član foruma od: utorak, 1. feb. 2011. u 18:19h
Lokacija: Loznica

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od fast priest » četvrtak, 24. feb. 2011. u 16:55h

Nije hitno,al bi mi dobrodoslo objasnjenje:)

Avatar korisnika
harlekin
Poruka: 23
Član foruma od: nedelja, 6. feb. 2011. u 16:20h
Lokacija: Novi Sad

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od harlekin » četvrtak, 24. feb. 2011. u 19:55h

1. Odvrnuti tri šrafa koji drže masku instrument table.

Slika

2. Izvući polako masku, sa leve strane se nalazi taster za otvaranje gepeka, otkačiti njegov konektor i skloniti masku.

Slika

3. Otkačiti gumu koja pokriva stub volana sa gornje strane, na slici se vidi žabica sa desne strane, još jedna takva je na levoj strani. Skloniti gumu.

Slika

4. Odvrnuti 4 šrafa koji drže instrument tablu. Polako povući tablu napolje i otkačiti konektor sa table

Slika

Slika

5. Na pozadini table se nalaze sijalice u malim sivim kućištima koje se okrenu za 45 stepeni i izvuku.

Slika

Zameni sijalice i vrati sve obrnutim redosledom.

Škrinja
Poruka: 83
Član foruma od: nedelja, 5. dec. 2010. u 14:35h

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od Škrinja » četvrtak, 24. feb. 2011. u 23:00h

odlično objašnjeno, samo možda još treba reći da su sijalice od rasvjete ove tri "debele"
što se vide na slici, ova na kojoj su klješta nije od rasvjete, ali sve zavisi kako sat izgleda sa
stražnje strane: Ja sam imao ovakav ko šta je na slici ali je crko pa sam ga moro mijenjat, i stavio sam
noviji nego što sam imo, i on puno lošije svijetli. jer ga ne osvjetljavaju ove tri debele, nego
pet malih sijalica, koje dosta loše svijetle mada su nove

Avatar korisnika
harlekin
Poruka: 23
Član foruma od: nedelja, 6. feb. 2011. u 16:20h
Lokacija: Novi Sad

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od harlekin » petak, 25. feb. 2011. u 01:43h

Zadnja slika je instrument tabla sa Mk2 ali je stavljena za ilustraciju pošto su u osnovi slične.

Našao sam i fotku sa Mk1, evo kako ona izgleda:

Slika

fast priest
Poruka: 28
Član foruma od: utorak, 1. feb. 2011. u 18:19h
Lokacija: Loznica

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od fast priest » petak, 25. feb. 2011. u 18:47h

Hvala na objasnjenju i fotkama! Pozz

drmix
Poruka: 5
Član foruma od: sreda, 10. nov. 2010. u 22:15h

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od drmix » četvrtak, 16. avg. 2012. u 16:00h

kod mene je ford focus 2003 tdci, oprema ghia, imaju tri ubodne od 3W koje osvjetljuju instrument tablu, a ostalih 15ak su ubodne od 1,2 W od kojih jedna osvjetljava displej prijeđene kilometraze

nadam se da sam pomogao, stvarno nije problem zamijeniti, prvo 3 pa onda 4 šarafa kao na slikama...

pozdrav

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » nedelja, 14. okt. 2012. u 21:26h

Imao sam isti problem,desni deo table je bio u mraku,pa sam resio danas da malo majstorisem i da to sredim.
Uspeo sam relativno lako da skinem sve i da zamenim sijalicu,ali na sijalici koju sam skinuo nisam mogao da vidim koje je jacine(nisam se setio da skinem jednu od te dve druge pa da vidim :ozid: :D ) pa sam stavio od 5w. Ne znam da li to moze da bude problem posto sam video na forumu da idu od 3w sijalice.Mada je ovako dosta lepse,sad jace sija taj desni deo u odnosu na drugi deo instrument table :) pa ako nema smetnji da stavim i druge dve od 5w thumbsuph
I imam pitanje vezano za diode,da li bi one mogle da se stave umesto sijalica,posto mi je prodavac nudio diode,i ako mogu koje bi mi preporucili.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od mbole » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 01:22h

5W je skoro dulplo snage u odnosnu na ono za sta su vodovi na toj tabli projektovani.
Nadalje, nije problem bio ni da se projektuje tako da ide halogenka iz fara od 55W u instrument tablu, samo nisam bas siguran da bi onda ista video osim instrument table :)
Svetlo instrument table je namerno "slabacko" kako ne bi ometalo pogled kada vozis po mraku (pod mrakom se podrazumeva planincina po noci bez meseca, a ne begoradski bulevar osvetljen sa svih strana).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od BojanM » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 06:29h

Mogu da idu LE diode, s tim što:
- "obične", pojedinačne LED imaju dosta manji ugao osvetljavanja nego sijalica sa užarenim vlaknom (žarulja) pa bi trebalo da tražiš neke "specijalne" (čitaj: skuplje) koje se sastoje od više diodica raspoređenih tako da osvetljavaju podjednako na sve strane (npr. kao da pet strana zamišljene kocke ima na sebi diodu a šesta strana je grlo sijalice)
- žarulje daju čitav spektar svetlosti, a diodice kombinuju nekoliko talasnih dužina da bi simulirale "belu" svetlost - samim time, izračena snaga u spektru koji tebi treba (pretpostavljam - zelenom) je srazmerno mala; možeš da pokušaš da pronađeš zelene diodice kako bi prevazišao taj problem, ali njih slabo uvoze... ali i za to ima rešenja
- sa diodicama gubiš mogućnost regulacije osvetljenja potenciometrom na tabli
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » ponedeljak, 15. okt. 2012. u 11:05h

mbole piše:5W je skoro dulplo snage u odnosnu na ono za sta su vodovi na toj tabli projektovani.
Nadalje, nije problem bio ni da se projektuje tako da ide halogenka iz fara od 55W u instrument tablu, samo nisam bas siguran da bi onda ista video osim instrument table :)
Svetlo instrument table je namerno "slabacko" kako ne bi ometalo pogled kada vozis po mraku (pod mrakom se podrazumeva planincina po noci bez meseca, a ne begoradski bulevar osvetljen sa svih strana).
Hvala na odgovoru,idem da stavim sijalicu od 3w pa da nastavim da gledam u to ''slabacko ''osvetljenje :D sta mi drugo preostaje :rotfl: :rotfl:
BojanM piše:Mogu da idu LE diode, s tim što:
- "obične", pojedinačne LED imaju dosta manji ugao osvetljavanja nego sijalica sa užarenim vlaknom (žarulja) pa bi trebalo da tražiš neke "specijalne" (čitaj: skuplje) koje se sastoje od više diodica raspoređenih tako da osvetljavaju podjednako na sve strane (npr. kao da pet strana zamišljene kocke ima na sebi diodu a šesta strana je grlo sijalice)
- žarulje daju čitav spektar svetlosti, a diodice kombinuju nekoliko talasnih dužina da bi simulirale "belu" svetlost - samim time, izračena snaga u spektru koji tebi treba (pretpostavljam - zelenom) je srazmerno mala; možeš da pokušaš da pronađeš zelene diodice kako bi prevazišao taj problem, ali njih slabo uvoze... ali i za to ima rešenja
- sa diodicama gubiš mogućnost regulacije osvetljenja potenciometrom na tabli
Hvala na odgovoru,ipak cu ostati pri koriscenju obicnih sijalica,jer kao sto si i rekao nudili su mi te obicne koje daju belu svetlost,a zelene koje bi meni trebale nemaju,tako da cu to ostaviti za neki drugi put da se zanimam sa time,hvala jos jednom thumbsuph

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » sreda, 17. okt. 2012. u 13:49h

Evo da se javim sa novim informacijama :) stavio sam sijalicu od 3w i zamenio sam i druge dve kad sam vec sve skidao,sve radi ok thumbsuph
Pa kad sam krenuo da majstorisem zamenio sam i sijalicu koja osvetljava pepeljaru,i to je sad ok
Pa sam na kraju mog majstorisanja,hteo da vidim sta je retrovizorom,on je eletkro podesiv,i ima osvetljenje koje vec neko vreme ne radi.Ajde sto nisam uspeo da napravim osvetljenje,nisam ni uspeo da vidim gde ide sijalica,nego sto sad ne radi pomeranje retrovizora i primetio sam da mi ni osvetljenje u kabini ne radi,a radilo je :doh: Prekontrolisao sam osigurace oni su ok.Ne znam sta sam mogao da pokvarim,ali eto uspeo sam :ozid:

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od totti » sreda, 17. okt. 2012. u 14:46h

simke76 piše:Pa sam na kraju mog majstorisanja,hteo da vidim sta je retrovizorom,on je eletkro podesiv,i ima osvetljenje koje vec neko vreme ne radi.
Na koje osvetljenje misliš?
Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od mbole » sreda, 17. okt. 2012. u 14:54h

simke76 piše:Pa sam na kraju mog majstorisanja,hteo da vidim sta je retrovizorom,on je eletkro podesiv,i ima osvetljenje koje vec neko vreme ne radi.Ajde sto nisam uspeo da napravim osvetljenje,nisam ni uspeo da vidim gde ide sijalica,nego sto sad ne radi pomeranje retrovizora i primetio sam da mi ni osvetljenje u kabini ne radi,a radilo je :doh: Prekontrolisao sam osigurace oni su ok.Ne znam sta sam mogao da pokvarim,ali eto uspeo sam :ozid:
Ajd sad polako :)
Najpre, o kom retrovizoru pricas? Spoljasnjem ili unutrasnjem? Spoljasnji nema osvetljenje, a unutrasnji nisam nikada video elektro podesiv?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » četvrtak, 18. okt. 2012. u 00:52h

totti piše: Na koje osvetljenje misliš?
mbole piše:Ajd sad polako
Najpre, o kom retrovizoru pricas? Spoljasnjem ili unutrasnjem? Spoljasnji nema osvetljenje, a unutrasnji nisam nikada video elektro podesiv?
Posto sam zakomplikovao stvari :) evo slike da bi znali na sta sam mislio
[img=http://s13.postimage.org/qa53r2otf/DSC00551.jpg]
Mislio sam na taj deo kada sam rekao elektro podesiv,i na osvetljenje tog dela,koje je ranije radilo,pa sam ja danas to skinuo i pokusao da napravim.E posto nisam uspeo nista da uradim,kad sam vratio sve kako je bilo video sam da mi ne radi podesavanje retrovizora a radilo je,i primetio sam da mi ni svetlo u kabini ne radi,a radilo je pre mog majstorisanja :vid budale: i evo za kraj video sam veceras da mi ni osvetljenje kasete kod suvozaca ne radi a isto je radilo,to je nadam se sve ako ne primetim jos nesto :D

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od BojanM » četvrtak, 18. okt. 2012. u 06:48h

Cenim da si uspešno ubio osigurač osvetljenja kabine. thumbsuph
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od totti » četvrtak, 18. okt. 2012. u 07:51h

Meni radi i unutrašnje osvetljenje i osvetljenje kasete, ali taj prekidač mi nije osvetljen... :blink:
Slika

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » četvrtak, 18. okt. 2012. u 10:49h

BojanM piše:Cenim da si uspešno ubio osigurač osvetljenja kabine. thumbsuph
Ala sam ga opravio svaka mi cast :doh: :D Juce sam na brzinu pregledao nekoliko osiguraca i bili su ok,ali gledacu danas da proverim malo bolje pa javljam kakva je situacija thumbsuph
totti piše:Meni radi i unutrašnje osvetljenje i osvetljenje kasete, ali taj prekidač mi nije osvetljen... :blink:
I meni je do juce radilo hahahaha A sto se tice tog prekidaca za pomeranje retrovizora,ja koliko se secam kada sam kupio auto,radilo je,a posto sam kasnije menjao taj retrovizor,cini mi se da mi posle toga ne radi,ako se ja nisam istripovao cekicko
Najbolje je da nam se neko javi ko ima focusa i da nam pomogne da razresimo misteriju,da li taj deo ima osvetljenje ili ne :)

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od milan_gt » četvrtak, 18. okt. 2012. u 11:55h

kupi ti jedan pp aparat..pa posle sredjuj.. :)

Avatar korisnika
dusan80
Poruka: 293
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:46h
Lokacija: Banja Luka

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od dusan80 » četvrtak, 18. okt. 2012. u 13:15h

hahahaha hahahaha hahahaha
Zamalo da se oženim al' srećom zasro' sam na vrijeme!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od mbole » petak, 19. okt. 2012. u 04:48h

Ne napisa koje je godiste fokus (ovo sto dalje pisem je za 2002-2004)
Zajednicki za osvetljenje kabine (kaseta, svetlo kod pedala, oba plafonska svetla, svetla u suncobranima) i za podesavanje retrovizora je osigurac F35 (sesti s leva u gornjem redu, gledano kada su releji gore). Verovatno si njega "ubio" kad si to cackao.

Na semama nisam uspeo da nadjem da postoji neka lampica koja bi osvetljivala taj prekidac. Uostalom, valjda bi je video ako si to rasturao.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
simke76
Poruka: 172
Član foruma od: utorak, 27. jul 2010. u 12:57h
Lokacija: Zemun

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od simke76 » petak, 19. okt. 2012. u 14:01h

milan_gt piše:kupi ti jedan pp aparat..pa posle sredjuj.. :)
Nece mi trebati,mom majstorisanju je dosao kraj hahahaha
mbole piše:Ne napisa koje je godiste fokus (ovo sto dalje pisem je za 2002-2004)
Zajednicki za osvetljenje kabine (kaseta, svetlo kod pedala, oba plafonska svetla, svetla u suncobranima) i za podesavanje retrovizora je osigurac F35 (sesti s leva u gornjem redu, gledano kada su releji gore). Verovatno si njega "ubio" kad si to cackao.

Na semama nisam uspeo da nadjem da postoji neka lampica koja bi osvetljivala taj prekidac. Uostalom, valjda bi je video ako si to rasturao.
Fokus je 2003god. a video sam da je za osvetljenje osigurac F35,nego kada sam pvi put gledao osigurace nisam lepo video da je taj osigurac u gornjem redu,ja sam greskom gledao red ispod,a evo danas sam zamenio i sve radi ok thumbsuph
A sto se tice osvetljenja tog prekidaca,kada sam taj deo skinuo nisam uspeo da vidim da ima neka sijalica,moguce je da sam se ja nesto istripovao da je to radilo :eek:
U svakom slucaju hvala na pomoci :beer:

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Osvetljenje instrument table-focus

Poruka od totti » petak, 19. okt. 2012. u 14:28h

simke76 piše: A sto se tice osvetljenja tog prekidaca,kada sam taj deo skinuo nisam uspeo da vidim da ima neka sijalica,moguce je da sam se ja nesto istripovao da je to radilo :eek:
Pa šta iscima nas paljevine koje hoće da im sve radi u kolima... :rotfl: lol
Slika

Odgovori

Povratak na „Instalacije“