Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Gašenje ESPa

Sve što ima veze sa Fordom a nije našlo mesto u drugim temama.

Moderator: ace1

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » sreda, 12. okt. 2011. u 20:11h

Poz. od novog vozača Forda, prvo vlasnik sam Mondea Mk3 ima slika (bitno je radi daljeg toka objašnjenja) pod nazivom Crni Mondeo Ghia. Polako se upoznajem sa kolima, skinuo sam i pročitao upustvo o korišćenju kola sa neta. Probao sam pretragom po forumima, kako se dovraga isključuje ESP. kod ovih kola?! U upustvu piše pritisnite dugme kod menjača, a kod mene to dugme nema. Nemojte mi samo pričati zašto bih isključivao imam svojih razloga, treba mi kako :wtf:

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » sreda, 12. okt. 2011. u 20:21h

Nemas dugme a imas ESP?Jel ti svetli lampica kad das kontakt?Probaj da izvuces tu plastiku, nije tesko, i vidi da li uopste imas izvedenu instalaciju do mesta na kome bi trebao biti prerkidac..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Dragomir » sreda, 12. okt. 2011. u 20:33h

Koliko sam video ti nemas ESP
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » sreda, 12. okt. 2011. u 20:46h

Kada se pali kontak pojavi se auto koji krivuda. Ima raznih nekih sistema koji se zovu IPS http://www.ford.co.uk/Cars/Technology/F ... tionSystem . Predostavljam da je zato što ima nekih razni h sistema samo sakriveno gašenje ESPa, ili ono gore rešenje jednostavno "nedam ti da se kližeš kako hoćeš" ...

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Gašenje ESPa

Poruka od BojanM » sreda, 12. okt. 2011. u 21:08h

Ne baš, IPS sistemi se odnose na bezbednost u udesu, dok ESP spada u aktivne bezbednosne sisteme koji pomažu da ne dođe do udesa. Sličica na linku je tu stavljena samo radi ilustracije, ne znači da se tekst odnosi na njen sadržaj.

Pravi link bi bio http://www.ford.co.uk/FordInnovation/Te ... tyFeatures ali ni to ne daje odgovor na tvoje pitanje.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » sreda, 12. okt. 2011. u 21:37h

Pazi u IPS spadaju i aktivne i pasivne mere zastite, samo sto je ESP dolazio uz doplatu i kao standard uz X modele i ST..ako se zuta ikonica pojavljuje kod njega na tabli onda bi trebalo da ima ESP, samo sto nisam video da dolazi bez dugmeta za njeno iskljucivanje, proveri instalaciju..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » sreda, 12. okt. 2011. u 22:01h

cedo86 piše:Pazi u IPS spadaju i aktivne i pasivne mere zastite, samo sto je ESP dolazio uz doplatu i kao standard uz X modele i ST..ako se zuta ikonica pojavljuje kod njega na tabli onda bi trebalo da ima ESP, samo sto nisam video da dolazi bez dugmeta za njeno iskljucivanje, proveri instalaciju..
Proverio nema ništa ispod mesta gde bi trebalo da bude dugmence, ikonica postoji kod startovanja motora, kako sam razumeo ni na Mk4 verziji nema posebno dugmence nego je zakopano negde u silnim menijima. Pa sam mislio da je tako i na Mk3. Možda i jeste samo još ne znam...

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » sreda, 12. okt. 2011. u 22:11h

Pa koji problem ti predstavlja, da li ti trepti prilikom proklizavanja tockova?U meniju ne postoji opcija, nije tako moderan kao kod Mk4. mozda nesto preko dijagnostike..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Gašenje ESPa

Poruka od BojanM » sreda, 12. okt. 2011. u 22:14h

Gledajući malo i po drugim forumima, zaključak je da ako nema tastera za njegovo isključivanje na centralnoj konzoli, onda sistem nije ni ugrađen, a lampica se na tabli pali kao deo dijagnostičke rutine same table (koja je vrv standardna i za modele sa ESP i bez njega), u principu. Za Mk4 si u pravu, on ima opciju u meniju.
cedo86 piše:Pazi u IPS spadaju i aktivne i pasivne mere zastite, samo sto je ESP dolazio uz doplatu i kao standard uz X modele i ST.
Pa to sam i kaz'o :) jedino što ESP ne pripada IPS sistemima...
* ABS+EBA+EBD+ESP+TCS = sistemi koji se trude da te izvuku iz nevolje
* IPS = sistemi koji se trude da ti izvuku živu glavu kada si već u nevolji
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » sreda, 12. okt. 2011. u 22:28h

Meni se lampica ne pali i nemam ESP..ma znam ja koji su aktivni a koji pasivni, u svakom slucaju i EBD i EBA dolaze kod Mondea i u osnovnoj opremi kao deo IPS sistema..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » sreda, 12. okt. 2011. u 22:34h

cedo86 piše:Meni se lampica ne pali i nemam ESP..ma znam ja koji su aktivni a koji pasivni, u svakom slucaju i EBD i EBA dolaze kod Mondea i u osnovnoj opremi kao deo IPS sistema..
Znači ako se kod čede ne pali a kod mene da, to postoji. Kako se ubija.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Gašenje ESPa

Poruka od mbole » četvrtak, 13. okt. 2011. u 01:08h

Ne znaci. Ima raznih instrument tabli i varijanti.
Ajde baci VIN na PP pa da vidimo da li ga uopste imas.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Estariol » četvrtak, 13. okt. 2011. u 09:21h

Čemu gašenje ESP?
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Gašenje ESPa

Poruka od BojanM » četvrtak, 13. okt. 2011. u 09:40h

Driftovanje. thumbsuph mrgreen
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Estariol » četvrtak, 13. okt. 2011. u 14:49h

Ammm... Drift sa Mondeom na prednji pogon? :blink: Aj da je neki model na zadnji gur, pa da se driftuje, ali...
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » četvrtak, 13. okt. 2011. u 16:08h

Ne , nije radi FWD drifta hehehe. Situacija je da sam išao kod kolege na vikendicu Fruška Gora je u pitanju je blatnjav put tek orošen kišom. Lepo pun gas i Mondeo samo polako uzbrdo sa jedva 2000 obrtaja, dok me Kec ladno obiđe. Nisam se nešto osećao sigurnije u toj situaciji (bez obzira na te silne sisteme), smatrao sam da mojim 17" gumama širine 225 bih trebao bolje to da uradim nego od Stojadina. Inače korekcija kada sam izvukao plastiku kod menjača postoji instalacija izvedena za ESP, nisam siguran kada bih kupio dugmence negde, da bih hladno mogao da ga spojim na za to predviđeno mesto?! I da malo je frustrirajuće kada hoćeš malo da "zašlajfaš" tek toliko da neka komšinica digne pogled nisi to u mogućnosti :) .

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » četvrtak, 13. okt. 2011. u 16:23h

U principu ne mora da znaci da ce siroka guma i nizak profil bolje odraditi posao od tanje gume, cak naprotiv, realno kad das pun gas na klizavoj podlozi ESP se ukljucuje i ne dozvoljava bespotrebno proklizavanje, da si imao bolje gume za te uslove i sa opreznijim gasom ESP bi se diskretnije umesao..e sad moguce da je ta instalacija za unutrasnje dugme za otvaranje gepeka koje se nalazi odmah pored ESP dugmeta, zadnji put kad sam zvao otpad Sime i Gileta taj prekidac je kostao 500din..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

zoran sm
Poruka: 46
Član foruma od: petak, 7. okt. 2011. u 00:18h
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Gašenje ESPa

Poruka od zoran sm » četvrtak, 13. okt. 2011. u 16:27h

Ma nema jeda, već se polako mirim sa tim da ja nemam upliva u sve segmente moga vozila. Samo sam smatrao da pored skoro 25 godina vozačkog staža, sada i profesionalnog, imam pravo da ugasim Elektronsku kontrolu i vozim MOJA kola onako kako JA to hoću.

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Cedo » četvrtak, 13. okt. 2011. u 16:56h

Slazem se, zato bi trebalo da imas dugme ako imas ESP, bar je tako je kod Mondea, ne znam sta bih jos dodao na tvoj slucaj osim jesi 100% siguran da imas ESP, tj. da se nisi nesto pobrkao, znaci kad proklizavaju tockovi lampica treperi, motor gubi snagu, zadrzava obrtaje itd. ?
Posalji VIN @mbole da ti proveri sta imas od opreme, a mozes i meni nije problem..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
m1kac
Poruka: 178
Član foruma od: subota, 19. mar. 2011. u 20:41h
Lokacija: Uzice

Re: Gašenje ESPa

Poruka od m1kac » četvrtak, 13. okt. 2011. u 19:16h

Na Mk4 ima dugme za ESP, samo nisam siguran da li se tako potpuno iskljucuje ili samo ide u hibernaciju i automatski pali ako preteras.

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Gašenje ESPa

Poruka od milan_gt » četvrtak, 13. okt. 2011. u 19:59h

Kod mene, a mislim i na svakom drugom mondeu koji ima ESP, ima i dugme za njega kod menjaca i njegovim pritiskanjem gasite/palite ESP a takodje i i ASR ili TC odnosno kontrolu proklizavanja pogonskih tockova aktiviranjem kocnica, smanjenjem gasa i sl. ESP je mnogo dobar za kriticne situacije kada preterate u krivini ili prilikom naglog izbegavanja prepreke na pravcu ili u sred krivine (test severnog jelena) i jos ako ste vi i spremni da mu gasom i kontrom pomognete dobijate neverovatno bezbedan auto, ali on vam uvek dopusti blago klizanje (nije toliko nametljiv i kad stavite u OFF stvarno je iskljucen a ne delimicno za razliku od Mercedesa VW, Audi-ja gde hoce da radi i u NE kriticnim situacijama)..ako bas hocete da se zekite po snegu morate da ga ugasite i na instr. tabli se upali lampica auta koji kliza..i tad je ford jako zahvalan, rucnom ga samo izbacite iz balansa na ulasku u krivinu i onda gasom i volanom odredjujete ugao po zelji, kod ostrih i sporih rucnu potezite od pola krivine, kod 6b koristite trecu max cetvrtu brzinu za te radnje zbog isporuke snage na prednje tockove :D

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Gašenje ESPa

Poruka od macaneli » četvrtak, 13. okt. 2011. u 21:53h

hvala ti na kratkom kursu ulaska u krivinu pod rucnom,do sad nisam probao cim mi padne sneg u Djenovi idem oma na krivinu da probam lol






P.S. - zaboravio sam da kazem da sneg nije pao poslednjih 20 godina,ali u svakom slucaju hvala na kursu 8)
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Iosis » četvrtak, 13. okt. 2011. u 22:49h

Pa ti se nadaj i idi daj neki prilog u crkvu ne bi li pao snjeg. lol
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
m1kac
Poruka: 178
Član foruma od: subota, 19. mar. 2011. u 20:41h
Lokacija: Uzice

Re: Gašenje ESPa

Poruka od m1kac » četvrtak, 13. okt. 2011. u 23:18h

Alpi nisu daleko. Provozaj se malo :)

Avatar korisnika
Estariol
Poruka: 960
Član foruma od: subota, 20. mar. 2010. u 03:19h
Lokacija: Novi Sad/Zrenjanin

Re: Gašenje ESPa

Poruka od Estariol » petak, 14. okt. 2011. u 00:49h

cedo86 piše:U principu ne mora da znaci da ce siroka guma i nizak profil bolje odraditi posao od tanje gume, cak naprotiv, realno kad das pun gas na klizavoj podlozi ESP se ukljucuje i ne dozvoljava bespotrebno proklizavanje, da si imao bolje gume za te uslove i sa opreznijim gasom ESP bi se diskretnije umesao..e sad moguce da je ta instalacija za unutrasnje dugme za otvaranje gepeka koje se nalazi odmah pored ESP dugmeta, zadnji put kad sam zvao otpad Sime i Gileta taj prekidac je kostao 500din..
Tu si u pravu, tanje gume "propadnu" kroz meku podlohu i bolje je "hvataju". Zato se i preporučuje da zimske gume budu uže od fabričkog standarda. Primer mogu dati za svoj auto, fabričke su mi 175/70 R13, za zimske se preporučuju 165/80 R13 razlika u prečniku je nešto manje od 1cm tako da km sat ne laže puno. Naravno nije problem ni ako zimske budu u fabričkim dimenzijama, jer se zimske gume prave tako da gazeći sloj svakako bude malo uži.
Ne moze se reci da si vozio dobar auto dok nisi seo u Ford...

Odgovori

Povratak na „Svaštara“