Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

dampiranje

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

dampiranje

Poruka od Shomy_ksh » subota, 25. feb. 2012. u 17:08h

eo ovako...treba na prolece, tj krajem aprila da pocnem da radim pa cu fiestu da raskupusam. Skidam sve do lima i patos i nebo cu da na lim nalepim termo-silent foliju 0.5-1.0mm, tepih, sedista, tapaciri, nebo radim dubinskim ciscenjem... e sad interesuje me dampiranje, posto planiram da zamenim prednje zvucnike sa Hertz ESK 570 pa bi morao da dampiram da bi primetno osetio razliku. Sa sim se radi, kako se radi... ?
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
alan FORD
Poruka: 367
Član foruma od: sreda, 6. jan. 2010. u 13:31h
Lokacija: Resnik-BG

Re: dampiranje

Poruka od alan FORD » ponedeljak, 27. feb. 2012. u 16:53h

Ja mislim da se za to koristi azmafon koji se kupuje naa kvadrat ili tako nekako
Proguglaj malo pa ce ti se samo kasti...
Only fools and horses

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: dampiranje

Poruka od BojanM » ponedeljak, 27. feb. 2012. u 16:58h

pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
alan FORD
Poruka: 367
Član foruma od: sreda, 6. jan. 2010. u 13:31h
Lokacija: Resnik-BG

Re: dampiranje

Poruka od alan FORD » ponedeljak, 27. feb. 2012. u 17:30h

Only fools and horses

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: dampiranje

Poruka od Shomy_ksh » ponedeljak, 27. feb. 2012. u 18:52h

meni treba samolepljiva damping folija... neko mi rece malo pre da je oko 20e kvadrat i da ide u rolni sirine 10cm... sto je dobro. to ce ici u vrata, a za pod i krov 99% ce ici kao nesa sto uzeo...

u planu je kompletno da se uradi fieste, pod, vrata, krov, vrata gepeka i sam gepek... naravno i lim izmedju motora i kabine...
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: dampiranje

Poruka od taunus76 » petak, 2. mar. 2012. u 16:47h

Pozdrav

Radio sam izolaciju na Taunusu azmafonom dva puta - prvi put pre saobracajke i stvarno je dobar po pitanju zvucne izolacije. Drugi put posle sredjivanja i slucajno mi je na smotan azmafon padala (sa oko metar razdaljine) trunje iza brusilice. Trebalo mu je oko 5-6 minuta da se razgori a do tada je tinjao. Zapaljiv je u pm....

Zato, moj savet, stavljaj ga na krov i tamo gde nema zica i mogucnosti bilo kakve varnice (metar iza brusilice to trunje nije ni usijano a zapalilo ga je) a ti vidi sam ...

Postoji neki ruski izolator u tablama koji je se sada koristi za izolaciju mislim da se zove STP i puno ga hvale...

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 17:08h

Dampiranje i izolacija su razlicite stvari.
Za dampiranje, najbolja je staklena vuna, u sto debljem sloju, i tu ima detalja oko gustine itd, al da ne cepidlacimo. U principu ide nesto porozno, sa puno unutrasnjih kanala gde ce se kineticka energija molekula vazduha pretvoriti u toplotu, upiti, tako da se sto manje odbije nazad. Ovi tepisi, kao taj azmafon, dampira ponesto, ali ne i bas. Za dampiranje, nagruvaj sraklene vune sto vise u supljine, a tepih moze na pod i plafon.

Za izolaciju ide masivno i tvrdo, Sto se vise odbije, manje ce proci na drugu stranu, cime je ta druga strana izolovana. To, naizmenicno sa supljinama. Ako ne moze beton, cigla, blokovi, onda bar linoleum ploce, sto deblje i sto teze= sto gusce. To je princip. Ne verujte u milimetarski debele folije i upijajuce farbe.

Avatar korisnika
MOMO
Poruka: 311
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 23:58h
Lokacija: Travnik - BiH

Re: dampiranje

Poruka od MOMO » petak, 2. mar. 2012. u 17:53h

radi cvrstoce a i toga da ga nemoze nesto zapaliti je bitno da ima alu foliju sa vanjske strane izolacije, vec ti je receno STP je trenutno bestbuy, iako je Dynamat jedan od najbolji ali i najskuplji, ali se i STP (Standartplast) pokazao odlicnim.

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 18:23h

zadihtuj vrata i supljine bilo cime, samo da nema slobodnog prolaza, sve je bolje nego da ti otimaju pare za ruske podmornice i sl.

Avatar korisnika
MOMO
Poruka: 311
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 23:58h
Lokacija: Travnik - BiH

Re: dampiranje

Poruka od MOMO » petak, 2. mar. 2012. u 19:45h

damping materijali nisu samo za dihtovanje rupa i slicnoga, mora se lim "zabetonirat" da ne vibrira, tj da dobije cvrstocu. mozes slobodno vrata i betonom dampirat. :rotfl:

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: dampiranje

Poruka od Shomy_ksh » petak, 2. mar. 2012. u 19:50h

upravo dugacije Vladane, burazer je stavio 1mm termosilent foliju, nesto slicno kao sundjer i veruj mi da je razlika u zvuku zatvaranja vrata nenormalno velika... tipa zastava - mercedes.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 20:04h

staklena vuna je najbolje sto postoji za absorpciju, nek ima neko platno preko, cisto da ne lete iglice, ako dobro popuni, taman da vazduh ne prolazi, drzace i lim vrata cvrsto bez problema. Oko vrata dobre dihtung gume ... Daleko je sve to od eur100/m2, a bolje. Folija od 0.5mm ce nesto da utice na bas, kako da ne. Moze da kupi i zvucnicke kablove od eur1000/m isto ce uticaja da ima kao ta folija=0 Da bas ne izadje, ne nego da ostane da tutnji u nedogled, em sto ne moze da ga zustavi, em sto treba da verujemo da je zvuk u zatvorenoj konzervi nesto dobro. Sto ce reci, bas prodje sve jedno, i to je dobro, najbolja moguca varijanta absorpcije, nista nema da se odbija nazad, a srednje i visoke upiju st.vuna i tepisi kolko mogu i to je to. A za skripanje auta i njegovih delova, to nek resi kako god, o tome ne znam nista.

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 20:07h

Shomy_ksh piše:upravo dugacije Vladane, burazer je stavio 1mm termosilent foliju, nesto slicno kao sundjer i veruj mi da je razlika u zvuku zatvaranja vrata nenormalno velika... tipa zastava - mercedes.
Ode bez mog texta...

Ukratko, vec sam sve rekao, skripa auto delova nije moj domen, nek radi ko sta hoce, za prostiranje zvuka, ko ne veruje nek googla ili vadi udzbenike.

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: dampiranje

Poruka od taunus76 » petak, 2. mar. 2012. u 20:20h

Kad trpas sve i svasta dobijes i takav rezultat...

Za dobar zvuku unutar auta morao bi da smanjis vibraciju svih lslobodnih limenih povrsina (sta mislite zasto se stavljaju na unutrasnju stranu vrata i ispod zadnje klupe one naizgled "bitumen" ploce 2-3 mm debljine - da bi smanjile vibracije i zvuk koji to proizvodi. Pa zatim smanjiti buku koja ulazi u kola - najvise kroz vrata i pozarni zid pa od zadnjeg trapa... E onda mozes da radis dampiranje ...

Staklenu vunu bi stavljao samo covek koji nikad nije radio sa njom a i ona ne sluzi za te svrhe. Zamisli da stavljas staklenu vunu koja je 5 cm debela na patos auta ili na pozarni zid ... Pa krenes da to udises ... A kako bi tepih stavio ... Mozda da stavis onu sto je upakovana u foliju da se ne rasipa pa da ti suska kako pomeras noge ... Mozda da se stavi i paropropusna folija ... Nisu kola potkrovlje.

STP je materijal koji je savrseno upija zvuk, nizu cenu ima nego ostali materijali za dampovanje a i smogasiv je pa ti vidi...

Da dodam: voleo bih da vidim ijedan auto sa staklenom vunom unutra - za bilo sta... A i to sto kazes da je skripa pri zatvaranju vrata je ustvari vibracija golog lima, zato su vrata na boljim kolima teska ko tuc (zbog mnogih elektro dodataka i izolacije ...

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 20:28h

lepo sam rekao, na pod i plafon tepih, tipa azmafon ili bilo sta tepihasto. Staklena vuna u supljine=unutar vrata, izmedju dva lima, i ne klot vec tapacirana, moze najobicnijim pamukom, ko za potkosulju, ali necu da se ptimam dalje stvarno, taj ruski materijal je mozda dobar, ali ne vetujem da je bolji+koliko li je skuplji. I ok, necu nikom da kvarim posao, ko je video video, ko veruje veruje, moze admin i da brise sve moje postove.

taunus76
VR
Poruka: 634
Član foruma od: petak, 18. dec. 2009. u 20:57h
Lokacija: Beograd

Re: dampiranje

Poruka od taunus76 » petak, 2. mar. 2012. u 20:35h

Prijatelju ko je radio sa staklenom vunom taj joj se n....o majke... To nikad ne ide u kola (osim ako se prevozi a ni tad - platis nekog drugog da to uradi). Ne pomaze nikakav pamuk koji bi trebao da spreci njeno rasipanje, osim dlacica dugih do par cm tu ima toliko prasine koja izlazi kroz svaku rupicu da je to strasno... Drugo staklenu vunu skoro niko ne koristi ko zvucnu izolaciju vec uglavnom kao toplotnu zato ide na potkrovlja, zidove (kao kamena vuna - proizvodi Knauff) za zvuk moze i to ali ne kao primarno...

Mozda je neko uradio zvucnu izolaciju staklenom vunom ali ne u kolima - pa kad bi lupio vratima svi bi se u kolima pogusili i za par godina na citostatike i zracenje...

A mozda imas neku sliku toga sto kazes pa da vidimo (negde - bilo gde...)...

Avatar korisnika
MOMO
Poruka: 311
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 23:58h
Lokacija: Travnik - BiH

Re: dampiranje

Poruka od MOMO » petak, 2. mar. 2012. u 21:09h

Vladan piše:lepo sam rekao, na pod i plafon tepih, tipa azmafon ili bilo sta tepihasto. Staklena vuna u supljine=unutar vrata, izmedju dva lima, i ne klot vec tapacirana, moze najobicnijim pamukom, ko za potkosulju, ali necu da se ptimam dalje stvarno, taj ruski materijal je mozda dobar, ali ne vetujem da je bolji+koliko li je skuplji. I ok, necu nikom da kvarim posao, ko je video video, ko veruje veruje, moze admin i da brise sve moje postove.
ja se nikako nemogu sloziti sa tobom, staklenu vunu u auto stavljat jedino ako si neprijatelj i sebi i autu, pod prvo nije zdravo jer bi od vibracija i lupanja vrata runila se i izlazila kroz supljine, a drugo sto bi kupila vlagu, a kroz vecinu vrata prolazi voda tako da.. a posto njemu izolacija treba radi zvucnika bitno je samo dobro umrtvit vrata da lim ne vibrira, a ne ih zacepit, a treba uzet i obzira da prozor ulazi u vrata tako da je to neizvedivo.

i da, koliko god bi natrpao vune lim opet moze da vibrira kad ga lupis sakom, jedino da natrpas toliko da nabijes unutra izmedju dva lima, i ta vrata uopce nemaju vise svrhu kutije za zvucnik, a to je tako zastarjela metoda izolacije i uopce nije ni D od dampinga..

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » petak, 2. mar. 2012. u 21:41h

o.k., kompromis, staklena vuna nije resenje za auto, ali ne zbog "akusticnih" razloga, vec prakticno upotrebnih A ona zvaka o nepustanju basa da izadje napolje, pa je bolji zvuk i sl, to je nebuloza. Iznervirao sam se ovako bolestan, vec treci dan 38-39, ali nema pravdanja, sad kad sam vec poceo s istim, bljak.
Inace, nikad nisam rekao da st vuna sluzi za izolaciju. To je absorpcioni materijal i sluzi za prigusenje (dampiranje) jeke u prostoriji. Izolacioni materijali su druga stvar, a i to sam rekao. Prigusenje skripanja auta skroz treca. Mislim, stavi gumene podloske pod srafove, zglobove, mazi mast...

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: dampiranje

Poruka od Shomy_ksh » subota, 3. mar. 2012. u 03:09h

damping je ozbiljna stvar Vladane. veruj mi da znam o cemu pricam, u dB dragu moze pomoci i vise od 1dB(a to ti je kao 1s na 400m...svi znamo kolika je to prednost). Staklena vuna i bitumen su dobri ali za kola nikako jer gore brzo a i sto neko rece staklenu vunu ne bi trebalo stavljati zbog disanja.

razlog otvaranja teme je damping materijal, znaci hocu da dampiram vrata da bi smanjio vibracije i da bi zvucnici imali svrhu(da pokazu svoj max)... ako natrpam sve i svasta u vrata smanjicu litrazu i dobicu .l. ...
dampiranje trakom
Slika
Slika

to hocu da uradim.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » subota, 3. mar. 2012. u 10:09h

1db cega? Db je logaritamska vrednost i predstavlja odnos 2 istorodne velicine, zvucnog pritiska, napona, snage, izgleda da ce svet auto akustike za mene ostati misterija. Nisam shvatio sta zelis, ali ko mi je kriv.

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: dampiranje

Poruka od Dusan64 » subota, 3. mar. 2012. u 12:17h

Vladan piše:izgleda da ce svet auto akustike za mene ostati misterija
Sto,sta ti nije jasno kada neko hoce da slusa muziku u okruzenju koje je za sve pravljeno osim za muziku.. Apsorpcija i refleksija u svom najboljem izdanju.. mrgreen

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: dampiranje

Poruka od Vladan » subota, 3. mar. 2012. u 12:28h

sad mi je jasnije.

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: dampiranje

Poruka od totti » subota, 3. mar. 2012. u 13:02h

Dusan64 piše: Sto,sta ti nije jasno kada neko hoce da slusa muziku u okruzenju koje je za sve pravljeno osim za muziku..
+1
Slika

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: dampiranje

Poruka od Shomy_ksh » subota, 3. mar. 2012. u 16:38h

Dusan64 piše: Sto,sta ti nije jasno kada neko hoce da slusa muziku u okruzenju koje je za sve pravljeno osim za muziku.. Apsorpcija i refleksija u svom najboljem izdanju.. mrgreen
zato se i radi dampiranje da bi to okruzenje odgovaralo muzici..

nego... od woofera stvaraju se velike vibracije koje samo umanjuju kvalitet zvuka, npr od woofera u gepeku cuju se vrubracije, tablice, lima, odskakanje rezervnog tocka, odskakanje stvarica u gepeku...
zvucnici u vratima takodje proizvode vibracije i te vibracije se prenose na tapacir i na lim vrata...

kad se sve to lepo dampira, zvuk ce biti mnogo cistiji a zvucnici ce svirati jace... (slicno kao sirena na autu, drziz je u rukama ne svira, jer vibracije prenosi na tebe, zasrafis je ona svira..sto je bolje zasrafis bolje ce da svira)
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
Walsh
Poruka: 407
Član foruma od: nedelja, 14. jul 2013. u 00:52h
Lokacija: Subotica

Re: dampiranje

Poruka od Walsh » petak, 21. okt. 2016. u 22:55h

http://www.izoterm-plama.rs/index.php?o ... d=32&lang=

Kupio sam azmafon, ali planiram ispod na pod da stavim neku foliju. Zbog vlage.. Da li je ovo ok resenje? I koji lepak je najbolji za foliju?
1991 Sierra CLX 2.0 Dohc
2002 Focus 1.8 tdci

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“