Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
philipsu93
Poruka: 76
Član foruma od: subota, 26. dec. 2015. u 13:05h
Lokacija: Đurđin, Srbija

DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od philipsu93 » četvrtak, 18. feb. 2016. u 00:32h

Pokusacu u kratkim crtama da objasnim kako rastaviti bravu od Mondea. Nisam sliko svaki korak, tako da ne moze da bude bas detaljno, ali valjda cu uspeti da skrenem paznju na specificnosti.
Evo za pocetak video tutorial kako izvaditi bravu iz vrata. Video nije moj :)

1. Kada se izvadi brrava, potrebno je ovu nitnu zbrusiti. Najednostavnije sa fleksom da se poravna sa plastikom.
Slika
2. Poosle toga, potrebno je ispraviti metalne jezicke koji su savijeni preko dela koji se skida.
Slika
3. Sad se mogu odvojiti dva dela, prednji sa mehanikom i zadnji plasticni sa elektrikom. Polako razdvajati jednu po jednu kopcu sa dva srafcigera. Ovako izgleda kada se rastavi.
Slika
4. Na levom delu ima desetak mali sarafa koji se popustaju sa malim zvezdastim srafcigerom, kao za mobilne telefone. Ne znam tacno koja je dimenzija.

Kada je sve rastavljeno, potrebno je ispitati motor tako sto ce te ga spojiti direkno na izvor napajanja. Mikroprekidaci se samo iscupaju napolje, na njima mozete osmirglati kontakte finom smirglom. U samom kucistu mozete da suzite deo gde ulaze pinovi od mikroprekidaca i tako ostvarite bolji kontakt. Sad kad vam ovako pricam, izgleda malo apstraktno, ali kad rastavite, bice vam jasno ;)

To bi bilo to, kod mene je pomoglo i ako ni sam ne znam sta je tacno bio kvar, ali sada radi. Ustedecete sebi par desetina evrica :)

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od FM III » četvrtak, 18. feb. 2016. u 01:13h

Šteta što nema više slika ali i ovo može pomoći nekome u nevolji thumbsuph
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

djole fiesta
Poruka: 111
Član foruma od: petak, 17. feb. 2012. u 23:45h
Lokacija: Šabac

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od djole fiesta » subota, 20. feb. 2016. u 22:34h

Zahvaljujem philipsu93 na korisnim savetima, po njegovoj proceduri sve odrađeno. Koristim priliku da dodam još koju fotografiju, u onom delu gde je on stao. Brava je baš komplčikovana pa čisto ljudi da znaju šta ih čeka:

Slika

Crnim brojevima obeleženi šrafovi koje treba odvrnuti da bi se došlo do elektro-motora i dva mikroprekidača. Crvenim slovima obeležena tri mikroprekidača koja se vide bez otvaranja. MP 1 i MP 2 su zaliveni i nisam pokušao da ih skinem.

Slika

Na ovoj slici se vide sva četiri mikroprekidača i elektro-motor koji je ostao u bravi umesto da izađe sa kućištem. Razlog - to što sam lemilicom pokušavao ranije da uđem u unutrašnjost i sva tri puta pogodio elektro-motor.

Slika



Isto to iz drugog ugla...

Slika

Mikroprekidači koji mogu da se iščupaju. Jedino što možete je da očistite kontakte i naprskate kontakt sprej, ne mogu da se otvore. Nožice u koje idu mogu malo da se skupe kako je gore philipsu93 naveo.

Slika

Kućište sa kojim je trebao da izađe elektro-motor.

Slika

Elektro-motor sa kontaktima.
On se jednostavno nabija na dve nožice. Ja sam kontakte naprskao sa kontakt sprejom. Problem sa mojom bravom je čini mi se bio baš u ovim kontaktima.
Nisam siguran ali je bitno da brava sada radi. Ja sam recimo motor istestirao posebno, ovaj deo brave sa mikroprekidačima bez motora povezao na instalaciju automobila i proverio da li se pritiskom na daljinac dobija napon 12 V na kontaktima na koje se nabija motor.

Eto želeo sam da obogatim ovu temu dodatnim slikama, koje sam napravio baš zahvaljujući philipsu9 thumbsuph .

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od FM III » subota, 20. feb. 2016. u 22:45h

Hvala obojci na ovome sigurno će nekome pomoći thumbsuph .
Samo ako možete da navedete koliko vam je vremena treba da sve to sredite od početka do kraja.
Edit: video sam da neki elektroničari mikroprekidače koji su specifični i teško za nabaviti potapaju u alkohol i ostave neko vreme uz povremeno cedjenje da izadje prljavština i posle toga sušenje izduvavanje komprimovanim vazduhom pa prkanje kontakt sprejom.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

djole fiesta
Poruka: 111
Član foruma od: petak, 17. feb. 2012. u 23:45h
Lokacija: Šabac

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od djole fiesta » subota, 20. feb. 2016. u 23:27h

Nisam rekao, moja brava - suvozačeva, focus tddi Ghia MK 1. Ima duplo zaključavanje i fabrički alarm (to kažem jer verovatno mikroprekidači imaju veze s tim).
Trebalo mi 2 h da skinem bravu, 2 h da je rasturim, testiram i naprskam i bar 4 h da je vratim, jer je rupa na vratima mala (manja nego na onom videu) a brava ogromna. Sve ukupno 8 h minimum.

Mislim da sa mikroprekidačima nije problem u prljavštini, nego u istrošenosti ovih vrhova. Nisam slikao ali na elektro motoru stoji made in china, nema nigde oznake forda mislim da je to slaba tačka.

Pozdrav!

Avatar korisnika
philipsu93
Poruka: 76
Član foruma od: subota, 26. dec. 2015. u 13:05h
Lokacija: Đurđin, Srbija

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od philipsu93 » nedelja, 21. feb. 2016. u 03:43h

Ovo je od prednjih vrata, na zadnjima nema mikroprekidace oznace ne sa MP1 i MP2. Nisam vadio iz prednjih vrata, ali iz zadnjih se jako lako skida, bukvalno za 10 min moze da se odradi. Sto se tice rastavljanja brave, tolko je i meni trebalo. Bitno da je i @djole fiesta uspeo da resi problem i zelim da mu se zahvalim sto je dopunio temu. Cini se da tu nista ne crkava, nego jednostavno kontakti zataje. Nadam se da ce jos nekom biti od koristi :)

Avatar korisnika
Kennym
Poruka: 835
Član foruma od: sreda, 4. sep. 2013. u 14:01h
Lokacija: Kraljevo

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od Kennym » sreda, 25. jul 2018. u 19:04h

Kod mene na fokusu 2001 ima samo po 1 prekidač koji je zaliven. Probao sam da ga otvorim ali nisam uspeo. Očistio sam bravu i naprskao kontakt sprejom i za sad radi. Videcemo kako ce se ponasati ovih dana. Ovako izgleda i vozaceva i suvozacrva brava. Ovo zaokruzeno crveno je jedini mikroprekidac koje ne moze da se izvadi.
Slika
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od 911s [SK] » petak, 27. jul 2018. u 01:39h

Svaki oksidirali kontakt koji ošmirglaš obavezno namaži nekom elektroprovodljivom mašću, ili bar kapljicom ulja, jer šmirglanjem skidaš mikronski tanak sloj cinka, pa dodješ u situaciju da sve što je šmirglano rdja neverovatno brzo posebno i zbog elektro korozije.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Kennym
Poruka: 835
Član foruma od: sreda, 4. sep. 2013. u 14:01h
Lokacija: Kraljevo

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od Kennym » petak, 27. jul 2018. u 07:50h

Nisam nista smirglao jer nisam imao sta sem ona dva pipka koja idu u motorčić a oni nisu oksidirali uopšte pa sam ih samo malo raširio i naprakao kontakt sprejom i vratio sve na mesto.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Miner99
Poruka: 310
Član foruma od: subota, 23. jan. 2016. u 17:43h
Lokacija: Lapovo

Re: DIY: Rastavljanje brave Mondeo, Focus

Poruka od Miner99 » nedelja, 19. dec. 2021. u 00:01h

Eto, i na mom mondeu mk3 2.0 tddi iz 2000-te slican problem.
Otkljucavanje gepeka radi samo na daljinac. Osim....kada je leto i napolju preko 20 stepeni, tj kad je auto kmpletno zagrejan( i to ne mislim na enterijer, nego na samu sasiju, tj lim i plasike ). Tada poradi i onaj taster na tabli za gepek i zakljucavanje svih vrata iznutra mehanicki preko brave na vozacevim vratima.
inace, zimi i kada je hladno, cak i kada auto stoji negde u hlatu tokom leta, ne radi, vec samo na daljinac.
A nekim slucajem, neki prethodni vlasnik je nesto zeznuo na mehanickoj bravi gepeka, pa ni to ne radi...
Kontakti krivi, pretpostavljam??
Ako nece, uzmi veci cekic... :ford: :lele:

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“