Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
stefa981
Poruka: 35
Član foruma od: subota, 9. jun 2012. u 20:18h
Lokacija: Bor

DIY: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Poruka od stefa981 » subota, 7. maj 2016. u 15:07h

Ovim putem želim da dam mali doprinos i pomognem onima koji budu imali sličan problem kao ja sa pumpom za gorivo.
U pitanju je Focus MK2 2007 1.6 16V 74kW benzinac, pređenih 139150km. Naime dok sam se spremao za putovanju po Srbiji desilo mi se da auto nije hteo da upali jedno jutro kada mi je trebao.
Kako se sve manifestovalo, ujutru da upalim auto da krenem da putujem zaverglam kada ono ništa, probam još dva puta, ista situacija. Prilikom sledećeg pokušaja obratim pažnju na zvuk pumpe u rezervoaru a primetim da je ne čujem. Ponovim još jednom sa davanjem kontakta ali pumpa ne radi.
Prvo što sam proverio je osigurač oznaka F111 fuel pump, 15A u Passenger junction box (u kabini). Osigurač je bio OK. Proverio sam zatim fuel pump relay R19 Micro u Passenger junction box (u kabini), relej se aktivira i njegov preklapajući kontakt uredno odrađuje i prenosi. Nakon što sam sve ovo utvrdio da je ispravno ostala je sama sumnja na pumpu u rezervoaru.
Podigao sam zadnju klupu, pomerio itison na podu i kad gde čuda kao i kod MK1 Focus-a nema fabrički napravljenog servisnog otvora za pristup pumpi za gorivo. Tako da samo ispitivanje dali do pumpe stiže 12V na konektoru nisam mogao izvesti zbog nepristupačnosti.
Auto je odmah završio kod kolege sa posla u njegovoj garaži i pristupili smo proceduri skidanje pumpe za gorivo.
Pogledavši više korisnih upustava na youtubu zaključili smo da bi nam mnogo lakše, brže i jednostavnije bilo da ne skidamo kompletan rezervoar već da mi napravimo servisni otvor koji će i kasnije zlu ne trebalo biti uvek lako dostupan.

U sledećim koracima opisaću proceduru kako smo to izveli(nekoliko slika propratiće sve to):
1. Podignite zadnju klupu
Slika
2. Zatim na otvoru koji vidite na slici izvadite plastičnu žabicu da bi ste mogli pomeriti i izvući itison koliko vam treba
Slika
3. Nakon toga videćete mali otvor fi45mm na kome se nalazi guma kroz koju prolaze kablovi za napajanje pumpe i signalizaciju stanja goriva u rezervoaru, izvucite gumu i polako krenite makazama za lim da sečete u krug i da pravite otvor željene veličine (mi smo napravili malo veći od same pumpe da bi ista bez problema mogla da se izvadi i posle vrati, fi165mm). To izgleda kao na sledećoj slici:
Slika
PAŽNJA! Ivice lima nakon sečenja su veoma oštre zato budite oprezni da se ne posečete!(Možete ih turpijom "oboridi" ili obložiti izolir trakom ili nečim sličnim)
5.Nakon što ste pristupili pumpi oslobodite konektor i izmeriti dali kada je dat kontakt u bravi dolazi 12V do pumpe. Kod mene smo ustanovili da dolazi ali pumpa ne radi.
6. Skinuti belu žabicu koja se nalazi na potisnom vodu za gorivo, vidi se na prethodnoj slici. Za to upotrebiti mali ravni šrafciger.
7. Plastična crna matica koja služi da pumpu zavrne za rezervoar odvrnuti i izvaditi pumpu, mi smo to uradili pomoću male drvene daščice i lagano udarajući čekićem popustili i odvrnuli.
8.Prilikom izvlačenja pumpe obratiti pažnju na plovak da ga slučajno ne oštetite i pokrivite. Prilikom izvlačenja pumpe u samom kućištu nalaziće se određena količina benzina pošto je pumpa potapajuća i kao takva stalno uronjena u fluid (u ovom slučaju benzin). Imajte pri ruci neki manji lavor ili sličan sud. Izvučena pumpa treba da izgleda kao na slici:
Slika
7. Donju polovinu kućišta pumpe rasturiti tako da se oslobode žabice i jednostavno izvuče donja polovina. Nakon što rasturite donju polovina kućišta pumpe biće vam pristupačno radno kolo sa el.motorom pumpe (najčešće ga nazivaju uložak pumpe). Treba da izgleda kao na slici:
Slika
8. Izvucite konektor za napajanje i oslobodite "uložak pumpe".
9. Nabavite odgovarajući rezervni, zamenite i sklopite kućište pumpe.
10. Pre kompletne montaže slobodno na kratko probajte da li pumpe radi (1-2s), možete i za to upotrebiti neki izvor napajanja 12V ili vratiti na konektor pumpe i dati kontakt.
11. Kada je sve ok krenite u sklapanje, pumpu vratiti u rezervoar, zategnuti plastičnu crnu maticu, vratiti crevo potisnog voda, vratiti belu žabicu da se crevo stegne. Nekoliko puta dajte kontakt da pumpa napuni ceo sistem i nakon toga probajte da startujete motor.
12. Kada je ovo uspešno odrađeno i auto radi završili ste posao.
13. Ja sam na mom autu napravio poklopac za servisni otvor pumpe od aliminijumskog lima debljine oko 1mm, fi180mm i otvor rupe fi 44mm za zaptivnu gumu sa kablovima. Isti sam pričvrstio pomoću materijala koji je sličan živoj gumi.Malo sam ulepšao tako što sam naštampao i zalepio samolepljivi papir na samom poklopcu. Vidi se na sledećoj slici:
Slika
To što malo štrči sa strane poklopca je izolir traka i ta kao živa guma.
14. Vratiti itison, na plastici koju ste na početku morali da oslobodite da biste pomerili itison obavezno vratiti žabicu, spustite zadnju klupu i VOZITE!!! thumbsuph :jeeej: :bravo:

Nadam se da će ovo nekome biti od koristi i pomoći!

Pozdrav!

Avatar korisnika
Daki_81
Poruka: 2600
Član foruma od: subota, 23. mar. 2013. u 17:56h
Lokacija: Beograd / Voždovac

Re: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Poruka od Daki_81 » subota, 7. maj 2016. u 15:38h

Pohvale za "uradi sam" thumbsuph
/ Focus / 2007. / 1.6 TDCi /

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8135
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Poruka od FM III » subota, 7. maj 2016. u 17:30h

Sigurno će nekome pomoći i uz pohvale za trud, sada se tema nalazi na pravom mestu thumbsuph
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

stefa981
Poruka: 35
Član foruma od: subota, 9. jun 2012. u 20:18h
Lokacija: Bor

Re: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Poruka od stefa981 » nedelja, 8. maj 2016. u 00:16h

Izvinjavam se što sam postavio na pogrešnom mestu.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8135
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Focus MK2 zamena pumpe za gorivo

Poruka od FM III » nedelja, 8. maj 2016. u 00:27h

Ma uživaj bre nije kritika samo podsetnik ako opet nešto radiš da znaš gde će ljudi tražiti ;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“