Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje/pranje sjedišta

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » subota, 23. jul 2016. u 14:12h

Pozdrav svima! :)

Upravo sam skinuo komplet zadnju klupu i suvozačevo sjedište iz Fieste 2006. (planiram i vozačevo naravno) kako bi se sve fino očistilo. Nervira me što se ne mogu ni sjedišta fino očistiti dok su u autu, a ni oko sjedišta se ne može usisati ni obrisati fino. :)

Znam da je (možda) dubinsko čišćenje najbolje rješenje, ali ja volim lično raditi sva sređivanja. Ima li neko iskustva sa čišćenjem sjedišta, na bilo koji način? Najviše me zanima smiju li se sjedišta potpuno prokvasiti pri pranju? Svjestan sam da će sušenje relativno dugo trajati, nije važno. Ako smiju, šta koristiti od sredstava za čišćenje? Nešto namjenski, ili može nešto iz kućne varijante?

Ako ne smije, bar ću ih kako treba usisati i površinski tekstil očistiti kako treba.

Unaprijed hvala.

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od BojanM » subota, 23. jul 2016. u 16:26h

Ja ih ni po koju cenu ne bih potpuno kvasio. Jednom sam se tako zeznuo, dok sam bio mnogo mlad i mnogo lud, u nadi da ću da izbacim prljavštinu iz njih - i jesam, ali je sunđer bio toliko gust da se nikada nije osušio (ne preterujem; "projekat" za koji sam bezecovao ta sedišta nije nikad mrdnuo dalje od pripremne faze, sic je ostao kod mene na zaklonjenom delu terase bar dve godine i posle sveg tog vremena je i dalje u dubini bio mokar). Možda su tvoja sedišta drugačija, ne znam, ali nisam siguran da vredi eksperimentisati.

Za površinsko osvežavanje, preporučio bih ti Teptih, ili nešto slično od hemije za održavanje tepiha, mebl-štofova itd. Osim ako je površina nečim ofarbana / umašćena ili da su sedišta baš jako dubinski zaprljana, ovo će ti rešiti 90% muke.

Dubinsko čišćenje ne bih pokušavao bez (polu-)profesionalne opreme.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » subota, 23. jul 2016. u 19:33h

Da si blizi za jedno popodne bih mogao da ti demonstriram zasto ne vredi cak i razmisljati o bilo cemu pored dubinskog pranja. :D

Ako mene pitas, samo dubinsko pranje ali nadji nekog ko radi sa kvalitetnijim preparatima.
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » subota, 23. jul 2016. u 23:38h

Hvala vam na odgovorima.

Javit ću kako je prošlo, da zna eventualno neko ko naleti na temu sa sličnim pitanjem. Zadnja sjedista sam totalno ocistio i prokvasio do kraja, polomio se ziv od ispiranja - naravno na kraju je ostalo još uvijek malo pjene ali ništa strašno. Ruke mi otpale od cijeđenja. :D

Prednje sjedište (za sada samo suvozačevo, ujutro i vozačevo) površinski očistio i 'osvježio' bez puno kvašenja - djeluje mi jako dobro očišćeno a mislim da je već suho. Nadam se da će se ovo što sam puno kvasio osušiti sutra-prekosutra.

Ako bude kakvih problema da poslije neugodno miriše, vozim na dubinsko profesionalcu. Nije mi žao para naravno, nego volim sam sređivati stvari. Pa ćemo vidjeti kako ispadne. :D

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od dax92 » subota, 23. jul 2016. u 23:59h

Ja bih tu rastavio sedista i u ves masinu bacio presvlake :D
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » nedelja, 24. jul 2016. u 00:07h

Zar se može to uraditi? :D Ako pod 'presvlake' misliš na tapacirung sjedišta.. Ok je sa pravim presvlakama, ali njih nemam uopće, nerviraju me. :D

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od dax92 » nedelja, 24. jul 2016. u 00:30h

Naravno da moze.. :)
To sto kazes tapacirung sedista, to je isto samo presvlaka. Kao i one sto se naknadno stavljaju u kola. Samo su ova nesto drugacije pricvrscene, i mnogo su kvalitetnije
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » nedelja, 24. jul 2016. u 10:22h

Malo sam zavirivao kako je to urađeno na onim naslonjačima za glavu i čini mi se da je tapacirung zalijepljen za spužvu. Moguće da na sjedištima nije, onda bi se moglo skinuti. Ali kad se pokupe nakon pranja nikad ih više nećeš nabaciti na sjedišta. :P

P. S. Zadnja klupa (dio za sjedenje) skoro suha, kao i jedan od dva zadnja naslonjača. Mislim da će do kraja dana biti ok, ali ću sigurno ostaviti barem do sutra navečer. Drugi dio naslonjača je još uvijek dobro mokar - greškom je bio u hladu cijelo jutro do maloprije. :D Mislim da mi je dosta pomoglo to što imam nekakve daske složene pored kuće koje su jako suhe, pa stavim sjedišta na njih i tačno se vidi kako drvo izvlači vodu. :)

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » nedelja, 24. jul 2016. u 18:48h

Samo da javim da sam prilikom zavlačenja usisivača ispod poda naletio na polu-ubuđalu polovinu CD-a Sinana Sakića. :D

Nadam se da ga prethodni vlasnik nije održavao onako kako mislim da održava automobil neko ko sluša Sinana u autu. :P

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od zeteks » ponedeljak, 25. jul 2016. u 07:59h

originalne presvlake je moguce skinuti i oprati u ves masini. Mnogo bolji rezultati nego masinsko dubinsko pranje.

Avatar korisnika
jelchica
Poruka: 605
Član foruma od: utorak, 24. jul 2012. u 12:09h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od jelchica » ponedeljak, 25. jul 2016. u 13:24h

Prala sam ja deo zadnje klupe u kadi, znači komplet prokvašavanje. Prosulo se bilo mleko na sedište :bljak: Nosila ga na dubinsko pranje, međutim cvrc milojka, i dalje je smrdelo na bajato mleko! I količina šljama koja je izašla u kadi posle dubinskog je bila fascinantna.
Nikakvih problema sa takvim pranjem nije bilo. Prvo nakvasim celo sedište, pa dve-tri ture šampona, pa jedna tura aksela možda ako treba, ili asepsola, pa opet jedna tura šampona. Perem mebl tako što ga "mesim" dok peni, a zatim ispiram (uz "mešenje") dok ne počne da teče definitivno čista voda.
Ovo nije loše uraditi zorom ranom, da sedište može ceo dan da se peče na suncu. Može da se ubuđa voda u središtu sunđera ako zanoći nedovoljno suvo sedište. I mislim da sam ga sušila 2-3 dana napolju.
Sad, možda sunđer u tvom sedištu nije iste gustine i tipa kao kod mene, ali opet bih isto ponovila da mi zatreba

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » ponedeljak, 25. jul 2016. u 15:20h

Super, hvala ti za ohrabrujuće iskustvo. :D

Meni je auto malo (ništa posebno) počelo da smrdi kako su vrućine - nisam siguran do čega je tako da sam odradio generalku - od patosnica i sjedišta do plastika.

Zadnja klupa se suši već treći dan, meni djeluje suho ali ću ostaviti još par sati prije postavljanja. Prednja nisam prokvasio nego samo površinski očistio jer je spužva značajno deblja.

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od novi81 » ponedeljak, 25. jul 2016. u 15:57h

Pazite kad perete prednja sjedišta. U njima imate senzor pritiska koji "javlja" da li je zauzeto (pa ti onda dosađuje upozorenje za pojas) a poneko i grijače. Nije ih pametno baš kvasiti.

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od dax92 » ponedeljak, 25. jul 2016. u 16:45h

Nema to u starijim Fiestama a ni u focusu
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od mbole » ponedeljak, 25. jul 2016. u 21:21h

A bocni airbagovi?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od BojanM » ponedeljak, 25. jul 2016. u 21:41h

Pa dobro, nećeš sedište sa sve airbag-ovima u kadu :D
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od novi81 » ponedeljak, 25. jul 2016. u 22:57h

mbole piše:A bocni airbagovi?
To mi nije ni palo na pamet :-)

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » ponedeljak, 25. jul 2016. u 23:51h

Naravno, to je jedan od razloga zašto sam prednja sjedišta minimalno kvasio. U zadnjoj klupi nema ništa 'pametno' pa može s njom sve. :D

Samo da javim - da se neko ne zezne poput mene. :D Ni blizu suha zadnja klupa, iako joj je površina bila potpuno suha. Nakon 'gazanja' sjedišta ponovo je voda isplivala na površinu, pa sam skoro skroz skinuo tapacirung i razdvojio željeznu konstrukciju, spužve i tapacirung. Tek tad sam vidio da je još jako puno vode ostalo i vjerovatno se ne bi osušilo da nisam rastavio sjedište. Ovako hoće nadam se.

Tako da.. ne pokušavajte kod kuće ovo što sam ja, napatit ćete se previše. :D

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od mbole » utorak, 26. jul 2016. u 02:01h

BojanM piše:Pa dobro, nećeš sedište sa sve airbag-ovima u kadu :D
Sad... ipak je ovo zemlja Srbija :)
Umele su ovde bakice da potope male kucne aparate u kadu da ih lepo operu, samo gajtane ostave da vire napolju hahahaha
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od BojanM » utorak, 26. jul 2016. u 06:25h

Da ne širimo priču, ali to je bila regularna stvar kad se polovna roba uvozila na veliko. Za aparate, ne za sedišta.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Dusan64 » utorak, 26. jul 2016. u 09:10h

kemo993 piše:Samo da javim - da se neko ne zezne poput mene. :D Ni blizu suha zadnja klupa, iako joj je površina bila potpuno suha. Nakon 'gazanja' sjedišta ponovo je voda isplivala na površinu, pa sam skoro skroz skinuo tapacirung i razdvojio željeznu konstrukciju, spužve i tapacirung. Tek tad sam vidio da je još jako puno vode ostalo i vjerovatno se ne bi osušilo da nisam rastavio sjedište. Ovako hoće nadam se.
Nisam tip i told you so, but he told you so:
BojanM piše:Ja ih ni po koju cenu ne bih potpuno kvasio. Jednom sam se tako zeznuo, dok sam bio mnogo mlad i mnogo lud, u nadi da ću da izbacim prljavštinu iz njih - i jesam, ali je sunđer bio toliko gust da se nikada nije osušio (ne preterujem; "projekat" za koji sam bezecovao ta sedišta nije nikad mrdnuo dalje od pripremne faze, sic je ostao kod mene na zaklonjenom delu terase bar dve godine i posle sveg tog vremena je i dalje u dubini bio mokar). Možda su tvoja sedišta drugačija, ne znam, ali nisam siguran da vredi eksperimentisati.
mrgreen

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » sreda, 27. jul 2016. u 12:15h

Sve znam. :D

Entuzijastično sam krenuo u akciju prije nego sam pročitao to iskustvo. :D
Poslednja izmena: BojanM, na dan sreda, 27. jul 2016. u 16:22h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Nema potrebe da citiraš poruku iznad svoje, podrazumeva se da odgovaraš na nju. U takvim prilikama koristi opciju 'Odgovori'.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od van » sreda, 27. jul 2016. u 12:49h

НА фокусу кецу , скидао сам седишни део мебла предњих и задњих седишта и наслоне за главе . Релативно просто је скинути мебл , сем што има у њима жица која затеже средину , и она је окачена челичним кукицам које морају кљештима да се скину . Мел нисам гурао у машину , због тих жица него сам их потопио у каду са прашком , остојала су 2-3 сата , мало их прогњавио . Вода је била браон , као да сам ставио шаку земља у воду . После сам све испрао , окачио да се суши . Вратио све на место , било мало зезања око тих кукица , пошто морају да се стисну . Тај део седишта је био као нов и мирисао на тек опран веш . Проблем је био тај што се после прања наслони толико истицали прљавишћу

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » četvrtak, 28. jul 2016. u 11:48h

Ljudi, da ne bude da se reklamiram...al kad bude neko okupljanje, organizujte se vas nekolicina za dvoriste i doci cu sa masinom pa da odradimo dubinsko, cena ce biti extra drugarska. Sve sto je potrebno je struja min 5m od auta, alat za skidanje sedista, voda i (bez)alkoholno pice :D

msm, da ne perete sedista u masini ili da trljate rucno i susite po nedelju dana sediste hahahaha
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od zeteks » četvrtak, 28. jul 2016. u 19:56h

Susice se 2 dana max, a po ovako toplom vremenu 1 dan i bice sigurno cistije nego "dubinsko cicsenje" masinom. Posle pranja auto nece smrdeti na mirise stotinu drugih automobila koja je ta masina za "dubinsko pranje" vec "cistila".

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“