Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Čišćenje/pranje sjedišta

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » četvrtak, 28. jul 2016. u 20:03h

Red je da javim. :)

Osušilo se u potpunosti na kraju, nakon što sam skoro skroz skinuo tapacirung i razdvojio spužvu, tapacirung i metalnu konstrukciju. Nakon 3-4 dana sušenja (nije mi se žurilo, zadnja klupa mi nije ni trebala) mislim da je sve izašlo - ali iskreno mislim da ne bi da nisam ovako 'otvorio' sjedišta jer postoje mnoga mjesta gdje se voda može zavući i ne možeš je cijediti.

Maloprije montirao, ostavio malo otvoren prozor i par vrećica silica gela za svaki slučaj. :)

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » petak, 29. jul 2016. u 12:47h

@zeteks - Drug da li ti znas sta je uopste dubinsko pranje ? Objasni mi kako moze neciji auto da dobije miris prethodnog auta ziv ti sve :doh:
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » petak, 29. jul 2016. u 12:49h

Ja mislim da se zezao čovjek, odnosno 'karikirao'. :D

Naravno da se promijeni voda, 'hemija' koja se koristi, i sve ostalo.. :)

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » petak, 29. jul 2016. u 12:53h

Za ovih 6-7godina sam se naslusao svakakvih provala pa me ne bi cudilo da je ozbiljno mislio, pa sa tim u vezi bih voleo da dobijem odgovor :D ko zna mozda mi ulepsa dan i udje u TOP provale :D
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od mbole » petak, 29. jul 2016. u 22:39h

Ajd, kad vec pricamo o tom "dubinskom"... oduvek me zanimalo, kako to ustvari funkcionise?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od bo. » subota, 30. jul 2016. u 08:04h

Kad radim dubinsko, prvo usisam sa običnim usisavačem nakon što povadim sva sjedala van (inače je jako teško očistiti pod).

Zatim ispušem kompresorom da što više "razbijem" prašinu i oslobodim prolaz sredstvu za pranje.
Nakon toga pršćem vodu da natopim i onda usisam sa ekstarktorom (tako zovu taj usisavač, imam Karcher Puzzi 100).
Onda pršćem sredstvo za čišćenje (Chemical Guys Nonsense) i trljam sa četkom. Ostavim neko vrijeme (10ak minuta) da odreagira i krećem sa usisavanjem koristeći vodu.
Ekstraktor ima rezervar za vodu i motor vuče tu vodu i piči kroz mlaznicu na površinu koju čistim, odmah iza papuče za usisavanje je.
To radim sve dok ne krene ići čista voda.
Za sami kraj još napršćem Autobrite FAB sredstvo jer ima ugodan miris lavande i vrati tkanini malo boju.
Ostavim na suncu da se osuši i to je to.

E sad koliko to duboko očisti neznam, nisam nikad rastavljao tapacirung da vidim, ali pretpostavljam da nije više od par cm, ovisi vjerojatno koliko je gusta spužva (ako pričamo o sjedalu).

Prašina i znoj nisu neki problem za očistiti jer ni oni ne prodiru duboko, prolivene tekućine su problem jer pitanje je koliko duboko su se upile

Nisam puno auta odradio ali još nisam imao situaciju da je ostao smrad.

P.S. ako perete tkaninu na oblogama vrata i tapacir na krovu, nikako to ne močite jako jer će se odlijepiti najvjerojatnije.
Treba lagano naprskati sredstvo na to i onda trljati sa čistim mikrofibra krpama. Ovo provjereno djeluje.

Koristim sredstva namjenjena za kemijsko čišćenje ali to su vam uglavnom univerzalna sredstva za čišćenje koje možete kupiti u skoro bilo kojoj trgovini. Samo treba pripaziti na koncentraciju, jer mogu biti preagresivna i izbjeliti površinu koja se tretira.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » subota, 30. jul 2016. u 09:56h

To je to bo, samo sto ja koristim samo rm karcherov prasak. Testirali smo svojevremeno, 10cm sundjer natopljen cokoladnim mlekom, sa jedne pa sa druge strane ali naravno u vise sporih povlacenja... u trenutku kad sam video da ni jednu kap onda smo isekli sundjer na pola. Ostalo je 1cm sto nije moglo da se izvuce. Znaci sigurno 4cm iz cistog sundjera izvaci (naravno, zavisi i od gustine sundjera)... dubina se smanjuje kad je tkanina preko i to je logicno :D



Sent from my P8l
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od mbole » subota, 30. jul 2016. u 13:32h

Nismo se bas razumeli... nisam pitao kako se radi fizicki, vec kako funkcionise sistem?
Koliko kapiram iz ovoga sto je Bo napisao, ustvari imas nekakav "usisivac" (taj ekstraktor) koji je sposoban da izvuce tecnost sa prilicne dubine iz sundjera.
A uz to ima i nekakvu mlaznicu, koja posle (pretpostavljam kod ispiranja), ubacuje vodu u sediste, a istovremeno je izvlaci napolje.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

kemo993
Poruka: 147
Član foruma od: sreda, 26. avg. 2015. u 16:23h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od kemo993 » subota, 30. jul 2016. u 14:38h

Vidiš, nisam znao da se pri dubinskom čišćenju u potpunosti vade sjedišta. Jedan od osnovnih razloga što sam radio ovaj podvig je upravo to - nervira me što se ne može kako treba usisati oko sjedišta.

Sređivanje netapaciranih dijelova enterijera kako shvatam ne ulazi u dubinsko čišćenje, tako da je i to bio jedan od razloga. Skinuti plastike, oprati ih u kadi sredstvom za odmašćivanje - neprocjenjivo. Nevjerovatno je koliko su masne, prljave. Vjerujte, crna voda je sa njih izlazila, a nakon što sam ih očistio prst 'škripi' nakon povlačenja po površini plastike. Jedina stvar koja nekog možda može uplašiti je činjenica da te plastike poprilično ružno i pohabano izgledaju nakon što se tek operu i osuše. Pogotovo rubovi koji se najviše oštete i 'izližu', postanu značajno svjetliji od 'stare' boje.

I tek onda shvatite koliko su zapravo bila prljava. Godinama i godinama 'nabacivanje' kokpit-spreja, sloj na sloj. Ništa ne očisti, samo zamaže da se sjaji.

Nakon što sam ih tako detaljno oprao i odmastio, jedan najobičniji sloj kokpit spreja i glancanje su učinili da plastike postanu pet puta ljepše nego što je bilo prije. Nigdje se ne vidi pohabanost, a plastike nemaju onaj ružni sjaj od 100 slojeva kokpit spreja kao prije - nego finu diskretnu mat crnu boju. Plus je taj kokpit sprej neko poprilično smeće, jer nisam imao vremena tražiti nešto ozbiljnije.

Avatar korisnika
Shomy_ksh
Počasni Čak Noris
Poruka: 3609
Član foruma od: utorak, 4. avg. 2009. u 04:45h
Lokacija: Krusevac

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Shomy_ksh » nedelja, 31. jul 2016. u 09:34h

@mbole

Slika
gde lik drzi ruku, ide cista voda sa sredstvom koje se koristi, konkretno ja rastvaram prasak u vodu i sipam rastvor u kolicini od 10kg. Ovde gde je providna plastika je rezervoar za prljavu vodu sa tom belom posudom u kojoj se skuplja prljava voda.

Masina funkcionise po principu hidro usisivaca.

Slika
Slika
na kraju creva se prikaci papucica, koja ima na sebi deo gde usisava, ovaj siroki i ispod njega diznu gde prska mlaz rastvora koji se nanosi na povrsine.

i naravno, postoje dosta proizvodjaca koji imaju ovakve masine, naveo sam ono sto ja imam jer znam kako radi :D
Ford Fiesta DuraTorQ 1,4TDCi
Phase Evolution Opus 500.1 + Mac Audio Select 12 with Alpine CDE-9882Ri
Dragomir piše:Ma volim kada se raspisete,milina mi je da citam
1.0 EcoBoost bar od 92kW...u JH sasiju da legne...kad tad...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od mbole » nedelja, 31. jul 2016. u 14:10h

Hvala thumbsuph
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
m_peki
Poruka: 561
Član foruma od: nedelja, 6. sep. 2009. u 15:01h
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od m_peki » sreda, 14. mar. 2018. u 10:40h

Aj da ne otvaram novu temu da ovu podignem malo. Imam neki Aqua usisivac za pranje i usisavanje poput ovog sa slike gore ali je odjednom prsetao da prska tecnost na mlaznice. Creva su prohodna ali kad stavim prst na sam usisivac gde treba da izduvava tecnost nista. Nema nikakvog pritiska kao da je je negde nesto zapuseno. Motor se cuje da radi. Moye li se to nekoako popraviti, produvatili ili vec sta. Ide lepo vreme a trebali bi prati bez enterijer.

Dragan225
Poruka: 372
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od Dragan225 » sreda, 14. mar. 2018. u 11:14h

Motor radi ali da li se cuje pumpa da radi? Imao sam slican problem sa nekim usisivacem cuje se pumpa ali nema pritiska. Uzmem kompresor i u kontra smjeru lagano produvam i radi vec 2 god bez problema

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Avatar korisnika
m_peki
Poruka: 561
Član foruma od: nedelja, 6. sep. 2009. u 15:01h
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Čišćenje/pranje sjedišta

Poruka od m_peki » sreda, 14. mar. 2018. u 11:41h

Mislim na kompresor, cuje se ali nista ne izduvava. Motor za usisavanje se pali posebno i nisam na njega mislio. Nego to irazmisljm da li smem da ga produvam necim.

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“