Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

DIY: Ugradnja novih Hertz zvučnika u Mondeo Mk4

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

DIY: Ugradnja novih Hertz zvučnika u Mondeo Mk4

Poruka od lukijano » četvrtak, 25. maj 2017. u 23:41h

Ovo bi se moglo nazvati i dopuna od "Bo-a" ;)

Ima nekih malih sitnica i dopuna, koje će možda koristiti.

Dakle, mala dopuna što se tiče skidanja hrom maske sa ručke od vrata je ta, što se veoma lako (bez ikakvog rizika od loma kopčica), skida počev od donjeg dela, kao na fotki ispod. Samo se malo zaglavi plastični pajser i maska izlazi lagano. Kada se vraća natrag, prvo se vraća gornji deo i samo se pritisne.

Slika

Ostatak demontaže tapacirunga je isti, kao što je Bo opisao.

Tweeter se vadi, (tačnije kompletna maska tweetera) nakon spuštanja stakla, samo povlačenjem unatrag, upravo u pravcu stakla. Dakle povlačenjem prema zadnjim vratima.

Nakon toga tweeter se vadi tako što se pritisnu male kopčice i samo se gurne tweeter napolje. On tako zajedno izađe sa plastičnim kućištem tweetera. Sam tweeter iz kućišta se vadi, kao što je Bo i opisao, tako što se skalpelom iseče silikonski lepak koji se nalazi ukrug na nekoliko mesta.

Slika
Slika
Slika
Slika

Da bi se ubacio novi Hertz tweeter (u masku tweetera od Mondea), iz kompleta Hertz ESK 165 L, neophodne su male modifikacije na samom tweeteru. Neophodno je unaokolo obrusiti plastični rub za oko 1mm da bi lepo legao u sedište. Ja sam brusio postepeno pomalo, sa čestim probama, dok nisam dobio taman željeni prečnik, da bi novi tweeter upao tačno kako treba. Nakon toga sam ga unaokolo zalepio sa silikonom.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Dalje skidanje oplate kao i kod Bo-a

Slika

Zatim, nakon vađenja malog plastičnog poklopčića, sa zaista malim odvijačem, odvija se šraf na bravi
Slika
Slika

Zatim sledi odvijanje malih šrafića sa strane, oko cele oplate.
Slika

Oplatu zatim polako povlačimo nagore (nakon što smo isključili džek utikače) i to je to
Slika

Zatim odvijanje woofer-a
Slika

Takođe sam morao izraditi adaptere. Ocrtao sam šablon na kartonu i nakon toga isekao ubodnom testerom.
Slika
Slika

Samo spajanje novih instalacija nije teško, samo treba obratiti pažnju da se obeleži plus žica koja ide od radia-pojačala, iz auta. Sve su žice fabrički crne boje sa obeležavanjem sa farbom, tako da sam ja ipak pribegao starom sistemu i sam sam odmah obeležio plus žice sa crvenom izolir trakom. Ovo sve naravno, jer sam postojeće džekove morao odstraniti, jer su fabrički bili ugrađeni na starim zvučnicima. Pošto je u ovom kompletu skretnica zasebna i ima svoje konektore, džekovi mi nisu bili potrebni, ali sam naravno samo morao dobro paziti da lepo obeležim plus i minus žice.

Slika
Slika

Zatim sledi ugradnja novog zvučnika u adapter i montaža komplet sa adapterom u vrata.
Slika

Slika

Novu skretnicu sam ubacio unutar vrata, odmah iznad woofer-a. Vidi se na fotografiji uokvireno crvenim, šraf koji viri. To je šraf od skretnice, koja se cela lepo smestila unutra. Zaista ima dosta mesta. Veoma debela vrata.
Slika

I to bi bilo to... :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Zvuk je primetno bolji. Bolja definicija i u visokim tonovima (što je meni posebno nedostajalo u fabričkom kompletu), ali i značajno definisaniji i jači bas.

Sve u svemu, veoma sam zadovoljan. Sledeće što će biti, jeste nabavka i zadnjeg kompleta (po uzoru na Enia) i kupovina jednog ozbiljnijeg pojačala. Hvala puno Macaneliju na predlogu i Eniu u pomoći za nabavku. 10+


:jeeej: :jeeej: :jeeej: :jeeej:

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“