Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Kako upaliti los motor na -20?

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Zviždeća ajkula
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 9. jul 2010. u 17:33h

Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Zviždeća ajkula » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:02h

Zdravo svima koji muku muce zimi a i ostalima naravno.

Ideja je sledeca: Meni motor ( Sierra 90-to 1.8 TD ) vec sad nece da pali na +15 ujutru pa razmisljam kako ce na -20?
Posto nema para za generalnu, hocu da napravim sistem koji ce da mi ugreje motor na 20 - 30 stepeni i tako da me bas briga koja je spoljna temperatura.

1. Iskoristio bih sistem za hladjenje u obrnutom smeru tj. postavio bih grejac na nekom od creva za vodu i pumpu koja bi terala toplu vodu kroz motor i tako odrzavala potrebnu trmperaturu.
2. Postavlja se pitanje napajanja, to bi resio tako da imstaliram fksirani punjac za akumulator vece snage koji bi bio i neka vrsta grjaca jer trafo se podosta greje pa bih da i to iskoristim mozda za pogrevanje nafte, ujedno cu uvek imati pun akumulator za verglanje i grejace u motoru. Punjac mi je pgodan i zato sto sve prebacuje na 12v pa tako ne postoji opasnost od srtrujnog udara.
3. Grejac sam zamislio kao namotaj zice oko metalne cevi koja bi trbalo bude izolovana, a preko svega neka toplotna izolacija. Nalazio bi se na nekom od creva za vodu a razmisljam i o tome da vezem kratko cevi od hladnjaka i tu postavim grejac, pumpu i par ventila da ustedim energiju koja bi se gubila kad bi topla voda ptolazila i kroz hladnjak.
4. Temostat, automatika za preusmeravanje struje i ventili za regulaciju protoka.
Sad tu postoji brdo sitih i bitnih problema koje treba resiti pocev od potrebne snage ispravljaca, debljine i duzine zice namotaja grejaca, automatike koja sve to pali i gasi, uskladjivane temperatua, i jos kojesta...

Nadam se da ideja i nije bas potpuno blesava i da vredi pokusati istrazivati na tu temu u cemu bi mi vasa strucna pomoc jako pomogla. Unapred hvala na svim odgovorima. Ivan


PS. Uporedo razmisljam i o zagrevanju ulja u motoru na slican nacin.

Avatar korisnika
shomicus
Poruka: 677
Član foruma od: subota, 20. dec. 2008. u 19:03h
Lokacija: Bgd,Vozdovac

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od shomicus » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:14h

Mozda ti je najbolje da kupis komoru za susenje farbe pa pre paljenja dignes temperaturu,ovo je simpaticno u teoriji ali u praksi izuzetno tesko izvodljivo,mozda je bolje da montiras kotao za centralno grejanje u gepek i spojis sa sistemom hladjenja,ujutru upalis prvo kotao pa posle nekog vremena auto.

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Dusan64 » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:18h

Kako si zamislio taj grejac? Znas koju struju treba da proteras kroz njega da ti se zica dovoljno ugreje?

Najjednostavnije je ugraditi pravi grejac (od ves masine npr) u sam blok...

Avatar korisnika
shomicus
Poruka: 677
Član foruma od: subota, 20. dec. 2008. u 19:03h
Lokacija: Bgd,Vozdovac

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od shomicus » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:30h

ne vidim prostor u koji bi mogao da stane grejac na bloku kad je i onako sav supalj od kanala za vodu,ulje,cilindri itd,jedino da ugradi na karter i uticnicu na krilo pa samo ubode produzni i dok ne krene da cvrci ko friteza ne pokusava da upali. hahahaha
salu na stranu mislim da je malo teze tako nesto uraditi ali ideja je ok.Valjda.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:37h

Tako nesto postoji vec, samo ubite me sad kako se zove.
Samo je poenta da se to koristi na zdravom motoru, da bi mu se olaksao hladan start, i to uglavnom u zemljama koje su blize severnom polu :D
Da od babe pravis devojku - nece da moze. Ako on vec sada nema kompresiju da pali, nece ni zimi. Kompresija opada sa vremenom kad ti je motor u stanju umiranja, sto je i logicno, i pitanje je dana kada nece moci da pali i na +20 a ne na -20.
Ili prodaj auto ako nemas para da je sredis, ili uzmi drugi motor. Struja koju ces da potrosis na grejanje motora ce te izaci mnogo vise od toga.
Fiesta!!

Avatar korisnika
miki023
Poruka: 1161
Član foruma od: petak, 12. dec. 2008. u 15:47h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od miki023 » četvrtak, 2. sep. 2010. u 21:50h

Tebi treba ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Block_heater

[youtube]cdT6ouAqBQg[/youtube] pa jos i Ford ;)
Slika

Avatar korisnika
adnan89
Poruka: 349
Član foruma od: utorak, 2. feb. 2010. u 01:01h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od adnan89 » petak, 3. sep. 2010. u 00:56h

dule0911 piše:Tako nesto postoji vec, samo ubite me sad kako se zove.
Samo je poenta da se to koristi na zdravom motoru, da bi mu se olaksao hladan start, i to uglavnom u zemljama koje su blize severnom polu :D
Da od babe pravis devojku - nece da moze. Ako on vec sada nema kompresiju da pali, nece ni zimi. Kompresija opada sa vremenom kad ti je motor u stanju umiranja, sto je i logicno, i pitanje je dana kada nece moci da pali i na +20 a ne na -20.
Ili prodaj auto ako nemas para da je sredis, ili uzmi drugi motor. Struja koju ces da potrosis na grejanje motora ce te izaci mnogo vise od toga.

da nije webasto grijanje???


ideja nije losa, bmw-ovi imaju (barem stariji) grijac ispred hladnjaka motora, al to je prdez u veliku rupu...


tebi treba nesto expresno, da u roku od 5 min najvise ugrije cio sistem od 5-6l vode i antifriza na 30°. u praxi to izgleda lagano, al sa -20 do +30 je golemih 50° razlike. a vodu sa nule ugrijat na 50 bogami treba vremena. i to jos 6l. treba ti expresni grijac kao u kuhalu za vodu (express lonac za kafu, haha), samo sto on vuce struje iole mnogo. onda dobar UPS, i naravno uvijek svjez akku, jer ce brzo da drekne zbog velikog praznjenja... u sustini... veliki sex

Avatar korisnika
kubura16v
Poruka: 1841
Član foruma od: četvrtak, 20. avg. 2009. u 20:49h
Lokacija: Cacak

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od kubura16v » petak, 3. sep. 2010. u 01:05h

Jel imas garazu? Nesto za tu namenu vec postoji,slicno kao grejac od bojlera,ali radi na 220v,tj izvede se dzek napred,u branik ili masku i drigi deo sa kablom drzis u garazai i ukljucis u struju da greje. Webasto sluzi za grejanje kabine.

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Neša » petak, 3. sep. 2010. u 09:24h

Samo topla garaza,sve drugo okaci macku o rep
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Nozzlezator
Poruka: 418
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:12h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Nozzlezator » petak, 3. sep. 2010. u 10:10h

dule0911 piše:Tako nesto postoji vec, samo ubite me sad kako se zove.
Yup preheather se zove.
https://www.burtonpower.com/product_mai ... e%20heater

Avatar korisnika
Turbo Force
Rostilj majstor
Poruka: 386
Član foruma od: sreda, 15. okt. 2008. u 16:14h
Lokacija: Beograd/Vozdovac

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Turbo Force » petak, 3. sep. 2010. u 10:36h

Ima jedan vrlo jednostavan sistem koji je moj cale razvio u mladosti kada nije imao para za nov akumulator ili bolji auto. Sistem je vrlo jednostavan, potreban ti je samo onaj mali plin za kuvanje kave koji ces upaliti i gurnuti ispod kartera i ostaviti jedno pola sata da lepo zagreje ulje i nadam se blok. Auto na kom je to radio je bio merceres w123 ali je imao i pomoc nizbrdice da bi upalio zbog loseg akumulatora i kompresije.
Uglavnom sistem radi provereno, mozda deluje smesno ali je istinito.

Avatar korisnika
Deckonja
Sierra junkie
Poruka: 1773
Član foruma od: ponedeljak, 15. jun 2009. u 11:29h
Lokacija: suncana strana ulice :)

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Deckonja » petak, 3. sep. 2010. u 13:31h

U postu iznad je sve lepo objasnjeno.
Ima jos jedna jeftinija varijanta, baklja koju zapalis pa podgrevas karter.
;)

Avatar korisnika
TBV
Poruka: 597
Član foruma od: sreda, 24. jun 2009. u 19:57h
Lokacija: Gornji Milanovac

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od TBV » petak, 3. sep. 2010. u 15:40h

Nadjes neki veliki trafo na 12v i palis sa njim. Mislim da vec ima tih stvarcica,kao neki starter za traktor i mora da upali. Par puta zagrejes grejace i onda palis,jedino pazi da ne izgoris anlaser :)
No Turbo-no fun! No LPG! Slika

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od darko darko » petak, 3. sep. 2010. u 21:35h

sibicom i bezinom, pali i kod dizelasa....
e, sala mala, postoji vebasto grejanje (autonomno grejanje vode - tj. motora) postoji na naftu i na 220 w, na naftu je bolje jer moze da zagreje motor bilo gde, ali trosi vise, dok na 220 skoro nista netrosi ali potreban izvor struje u blizini, webasto je jako je pozeljno da se stavi, zato sto se motor najvise haba pri hladnom startu i u hladnoj voznji, preporucuje se i kod novih automobila da se pre starta zagreje malo motor. Novi kanioni se prvo greju, formula jedan recimo se odrzava stalno na jednoj temperaturi, nedaju da se ohladi, i sve zbog trajanja, kazu da voznja sa hladnim motorom povecava potrosnja, i unistava motor kao da si normalnom temperaturom presao cak 800 000 km, negde sam procitao. Video sam na buvljaku ako me dobro sluzi pamcenje za 220 w negde nisam siguran ali oko 100 e, ali neznam koja je cena bila u pitanju a ni kvalitet, ne treba ga pregrejati bas toliko da ceo izgori zbog loseg kvaliteta zica vid budale .

Zviždeća ajkula
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 9. jul 2010. u 17:33h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Zviždeća ajkula » subota, 4. sep. 2010. u 09:06h

Ha, vidim da sam pokrenuo dobru temu pa sad da pocnem redom da komentarisem.
shomicus piše:Mozda ti je najbolje da kupis komoru za susenje farbe pa pre paljenja dignes temperaturu,ovo je simpaticno u teoriji ali u praksi izuzetno tesko izvodljivo,mozda je bolje da montiras kotao za centralno grejanje u gepek i spojis sa sistemom hladjenja,ujutru upalis prvo kotao pa posle nekog vremena auto.

Da ideja da kotlom nije losa ali bi morao onda i da dovedem Seron Stoun da lozi.
Dusan64 piše:Kako si zamislio taj grejac? Znas koju struju treba da proteras kroz njega da ti se zica dovoljno ugreje?

Najjednostavnije je ugraditi pravi grejac (od ves masine npr) u sam blok...

Pa mislio sam da oko metalne cevi namotam zicu ( mozda od grejaca za TA pec ) i da sve to izolujem. Sad mi pade na pamet da bi cev mogla biti i keramicka ( kanalizaciona ) u koju bi usekao zicu. Ili da razbusim okrugli grejac od TA i kroz nega proturim metalnu cev. Sve zbog toga da izbegmem mogucnost da 220v se spoji na masu pa da kad pipnem haubu dobijem afro frizuru.

Grejac od ves masine je zanimljiva ideja ali kad bi modao da radi na 12v to bi bilo odlicno resenje, probacu da spojim jedan na akumulator pa da vidimo sta ce da se desi.
shomicus piše:ne vidim prostor u koji bi mogao da stane grejac na bloku kad je i onako sav supalj od kanala za vodu,ulje,cilindri itd,jedino da ugradi na karter i uticnicu na krilo pa samo ubode produzni i dok ne krene da cvrci ko friteza ne pokusava da upali. hahahaha
salu na stranu mislim da je malo teze tako nesto uraditi ali ideja je ok.Valjda.

Imam nameru da i to uradim samo ne znam kuda da uguram krompirice.http://www.fordclubserbia.org/forum/pos ... 58&p=74573#

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od dule0911 » subota, 4. sep. 2010. u 11:30h

@Zviždeća ajkula
Nemoj za svaki citat da pises novi post, vec u jednom citiraj koliko god hoces puta, da se ne stvaraju dupli postovi. ;)
Fiesta!!

Zviždeća ajkula
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 9. jul 2010. u 17:33h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Zviždeća ajkula » subota, 4. sep. 2010. u 12:42h

adnan89 piše:
dule0911 piše:Tako nesto postoji vec, samo ubite me sad kako se zove.
Samo je poenta da se to koristi na zdravom motoru, da bi mu se olaksao hladan start, i to uglavnom u zemljama koje su blize severnom polu :D
Da od babe pravis devojku - nece da moze. Ako on vec sada nema kompresiju da pali, nece ni zimi. Kompresija opada sa vremenom kad ti je motor u stanju umiranja, sto je i logicno, i pitanje je dana kada nece moci da pali i na +20 a ne na -20.
Ili prodaj auto ako nemas para da je sredis, ili uzmi drugi motor. Struja koju ces da potrosis na grejanje motora ce te izaci mnogo vise od toga.

da nije webasto grijanje???


ideja nije losa, bmw-ovi imaju (barem stariji) grijac ispred hladnjaka motora, al to je prdez u veliku rupu...


tebi treba nesto expresno, da u roku od 5 min najvise ugrije cio sistem od 5-6l vode i antifriza na 30°. u praxi to izgleda lagano, al sa -20 do +30 je golemih 50° razlike. a vodu sa nule ugrijat na 50 bogami treba vremena. i to jos 6l. treba ti expresni grijac kao u kuhalu za vodu (express lonac za kafu, haha), samo sto on vuce struje iole mnogo. onda dobar UPS, i naravno uvijek svjez akku, jer ce brzo da drekne zbog velikog praznjenja... u sustini... veliki sex

Pa to jeste problem, mislim da to resim pomocu tajmera za struju i termostata pa nek pocne da greje u 5h ujutru ako treba, termostat vec postoji pa cu sa njega da izvucem prekidac koji ce da gasi grejac kad postigne dovoljmu temperaturu.
Imam dva torusna trafoa od pojacala od 2000w pa cu to da ubacim negde pod haubu i da kad uvece prikacim kabl za struju (220v) da mi nafura akumulator do daske a kasnije da napaja grejac i pumpu.

pa jos i Ford ;)
Da video sam razna resenja na yu-tubu ali sve to kosta i nije mojih ruku delo.


Ima jedan vrlo jednostavan sistem koji je moj cale razvio u mladosti kada nije imao para za nov akumulator ili bolji auto. Sistem je vrlo jednostavan, potreban ti je samo onaj mali plin za kuvanje kave koji ces upaliti i gurnuti ispod kartera i ostaviti jedno pola sata da lepo zagreje ulje i nadam se blok. Auto na kom je to radio je bio merceres w123 ali je imao i pomoc nizbrdice da bi upalio zbog loseg akumulatora i kompresije.
Uglavnom sistem radi provereno, mozda deluje smesno ali je istinito.

Znam to moj brat je imao 132-ku pa smo pod kater stavljali kanticu sa naftom pa onda gurajjjj. Hocu elegantno resenje bez lezanja pod kolima.

Avatar korisnika
Turbo Force
Rostilj majstor
Poruka: 386
Član foruma od: sreda, 15. okt. 2008. u 16:14h
Lokacija: Beograd/Vozdovac

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Turbo Force » subota, 4. sep. 2010. u 15:16h

Evo ti naj elegantnije resenje.
Kupi grejac za akvarijum od 100-200vati, Izbusi neko duze crevo ili smisli gde bi mogao da ga postavis. Imas grejace sa termostatom mada bih ti ja preporucio bez termostata jer ako moze da skuva ribe u akvarijumu od stotinak i vise litara ima sigurno da drzi lepu temperaturu bloka po zimi i gledaj da postavis sto nize da bi topla voda mogla da ide na gore da bi izbegao pravljenje neke pumpe koja bi sluzila za cirkulaciju vode.

Avatar korisnika
knez91

 
Poruka: 2312
Član foruma od: nedelja, 30. maj 2010. u 20:13h
Lokacija: Temerin

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od knez91 » subota, 4. sep. 2010. u 19:36h

najednostavnije i najeftinije resenje ti je napravi garazu uz kucu ( ako nista makar stavi nailon ako ne mozes da zidas) provedi cevi za centralno i stavi jedan radiator i eto ti toplote......
Loyale piše: kad ga poguras upali na pola tocka.
Knežević Enterijer

Zviždeća ajkula
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 9. jul 2010. u 17:33h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Zviždeća ajkula » nedelja, 5. sep. 2010. u 13:53h

Turbo Force piše:Evo ti naj elegantnije resenje.
Kupi grejac za akvarijum od 100-200vati, Izbusi neko duze crevo ili smisli gde bi mogao da ga postavis. Imas grejace sa termostatom mada bih ti ja preporucio bez termostata jer ako moze da skuva ribe u akvarijumu od stotinak i vise litara ima sigurno da drzi lepu temperaturu bloka po zimi i gledaj da postavis sto nize da bi topla voda mogla da ide na gore da bi izbegao pravljenje neke pumpe koja bi sluzila za cirkulaciju vode.


Nije losa ideja provericu.

najednostavnije i najeftinije resenje ti je napravi garazu uz kucu ( ako nista makar stavi nailon ako ne mozes da zidas) provedi cevi za centralno i stavi jedan radiator i eto ti toplote......

Grejem se na drva i ...

Avatar korisnika
knez91

 
Poruka: 2312
Član foruma od: nedelja, 30. maj 2010. u 20:13h
Lokacija: Temerin

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od knez91 » nedelja, 5. sep. 2010. u 16:01h

pa i ja se grejem na drva
imas da kupis alfin sporet spolja je isti kao obican ali unutre oko lozista umesto cigli nalazi se kazan
sprovedes cevi i radiatore po kuc i u garazu iza sporeta imas dve cevi ulazna i izlazna spojis to i na jednom delu sistema stavis pumpu i neku "ekspandirajucu" posudu i to ti je centralno gejanje na drva
ja tokom 7 meseci grejanja ne potrosim 600jura a celu zimu provodem u sorcu u kuci....
ja sada radim garazu i dodacu jedan raditor u nju tako a sam miran......
Loyale piše: kad ga poguras upali na pola tocka.
Knežević Enterijer

Zviždeća ajkula
Poruka: 18
Član foruma od: petak, 9. jul 2010. u 17:33h

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od Zviždeća ajkula » nedelja, 5. sep. 2010. u 17:05h

Drago mi je zbog tebe, ali ja nemam prostora u dvoristu da pravim garazu.

Avatar korisnika
knez91

 
Poruka: 2312
Član foruma od: nedelja, 30. maj 2010. u 20:13h
Lokacija: Temerin

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od knez91 » nedelja, 5. sep. 2010. u 17:21h

jbg onda ne znam sta da ti kazem
Jedan moj prijatelj je ustajao tokom noci i palio auto i drzao ga 10ak min upaljenog kako bi ga ujutru mogao upaliti..
a za ova resenja koja ste naveli nisu losa samo mislim da su dosta velike investicije.....
Loyale piše: kad ga poguras upali na pola tocka.
Knežević Enterijer

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 5. sep. 2010. u 18:26h

Set karika i dihtunga plus nečije ruke je mnogo jeftinije rešenje nego bilo koje ovde navedeno, ako već hoćeš da prodješ jeftino.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Kako upaliti los motor na -20?

Poruka od van » ponedeljak, 6. sep. 2010. u 00:44h

Imaš rupu na bloku predviđenu već za grejač . Od grejača vode kablovi do neke utičnice koju montiraš gde ti ne zgodno na kolima . Obično je ispod branika .
Jel si nekada video auto iz Švedske ?

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“