Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

extremni halogen farovi (experiment)

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
BaneBG
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 19:02h
Lokacija: Bgd

extremni halogen farovi (experiment)

Poruka od BaneBG » utorak, 10. mar. 2009. u 20:19h

Ovo bi trebalo da se svrsta u neku novu rubriku " vasi radovi" ili slicno a posto je nema ja cu je ovde iznesem!Nazalost nemam slike da sve ovo potkrepim jer se to sve desavalo jos 90-tih dok xenona na ovim prostorima nije bilo!U principu, da bi se dobilo jace osvetljenje, bila su dva resenja!Jedno je naci sto jace sijalice i odraditi instalaciju kao sto sam naveo u jednom od postova, a drugo resenje je uterivanje sijalice u belo isijavanje (tik pred tacku pregorevanja)!Opseznim ispitivanjem (citaj spaljivanjem) sijalica,zakljucio sam da su samo osramove bile u stanju da ispune moje prepravke!Ta tacka spaljivanja je kod njih dozvoljavala da se ide do 20 volti a max je bio na 22!E sad,... tih 20V je moglo da se ostvari samo uz jednu malo zeznutu kombinaciju (citaj- da li je ovaj normalan) lol ,... a to je vodeno hladjenje!Pre objasnjenja samo da kazem da su bez dodatnog hladjenja mogle da rade konstantno sa 15.5V napajanjem!U principu i to je vrlo,vrlo,vrlo velik dobitak u jacini svetla ali to nije ekstrem!Vodeno hladjenje,... hladjenje vazduhom nije se pokazalo dovoljnim a logicno je da je vodeno sledeci korak!Probni model imao je staklenu oplatu (casica za rakiju) koja je sa dihtungom bila nakacena preko sijalice u delu gde je vlakno!Sa zadnje strane gde su izvodi na sijalici, tu su bile hartletovane dve bakarne cevcice koje su sluzile za dovod i odvod rashladne tecnosti (antifriza).Naravno i jedna mala pumpa da voda cirkulise i mali hladnjak za odvodjenje temp.U ovakvim uslovima, sijalica je mogla da radi na tih 20V dovoljno dugo da je meni dojadilo da cekam da rikne!Ovakav sistem nije nikad zaziveo na kolima (komplikovano mnogo),ali je zato na fordu pre nekih 1,5 godina koriscen sistem na 16,5V u periodu od samo 2 meseca,da bi zbog trivijalne stvari sve to bilo skinuto!Da bi se dobio taj napon, iziskivalo je montazu dodatnog alternatora koji je prepravljen da gura 16,5V i radi samo za farove!Na taj naci je dobijena mogucnost da se farovi pale nezno (postepeno) da nebi dozivele strujni udar kao hladne!Nemoze se opisati efekat na putu osvetljen na taj nacin,ali xenoni sad to mogu nadomestiti!Trivijalna stvar zbog koje je skinut ovaj sistem,... dodatni alternator unosio je velike vibracije na karoseriju (los drzac)!
Eto!... ima svakavih ludaka! 8)

Nenad_80_kladovo
Poruka: 41
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2009. u 13:09h

Re: extremni halogen farovi (experiment)

Poruka od Nenad_80_kladovo » sreda, 13. maj 2009. u 23:28h

Bas si se trudio za bolje osvetljenje ajd mi onda reci kako mogu da poboljsam osvetljenje na standardnoj varianti mondea? Ako znas dal pomaze da ugradim jace sijalice ili je stvar samo u Napoju?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: extremni halogen farovi (experiment)

Poruka od Markedjani » sreda, 13. maj 2009. u 23:44h

Kupi xenone... sad ti je to jeftino.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: extremni halogen farovi (experiment)

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 14. maj 2009. u 04:07h

Kupiti xenone.
Ko nema para, nek kupi Nightbreaker-e.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
error
Rođa
Poruka: 320
Član foruma od: nedelja, 30. avg. 2009. u 22:41h

Re: extremni halogen farovi (experiment)

Poruka od error » nedelja, 30. avg. 2009. u 23:07h

genijalne misli nema šta

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“