Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Track build Focus BTCC

Nakon što predstavite sebe, predstavite naravno i vašeg ljubimca.
Odgovori
Avatar korisnika
Dusan92
Poruka: 83
Član foruma od: ponedeljak, 30. jan. 2012. u 10:36h
Lokacija: Beograd

Track build Focus BTCC

Poruka od Dusan92 » utorak, 30. apr. 2024. u 15:51h

Drugari, vreme je da polako pokrenemo temu i ovog projekta, nekolicina ljudi je upuceno i polako se pridruzilo projektu na ovaj ili onaj način. mrgreen

Ideja se rodila pored mog mehaničara, čoveka koji je pratio Mirka Milovanovića kroz ceo njegov trkački put, danonoćno pronalazio rešenja da auto bude maksimalno pripremljen i izdržava svaku trku. Borko Pantelić je takođe veliki fordaš, i nakon jednogodišnje borbe ulazimo u projekat wanna be BTCC Focus :doh:

Prvo je napravljana računica na starom dobrom papiru, zapisane cifre, odvojili deo bužeta( nikad kraja mrgreen ) i bacili se u potragu za automobilom.

Pronalazim na oglasima blago slupani 1.4 benzin Focus, selo pored Niša po odličnoj ceni. Odmah odlazimo da vidimo automobil da li je vredan projekta i poprilično se iznenadjujemo kakva je školjka od ispod, gepek je nov, džepovi takodje dobri. Auto ofarban ponovo pre 2 godine, ne tako sjajno ali za namenu koju ima, i više nego dobro. Par dana kasnije odlazim sa prikolicom opet i kupujem zlatni automobil :bravo:

Slika

Slika

Slika

Tu sam se malo umirio( čitaj par dana) jer imam kompletan autmobil koji pali, ide i limariski je rešivo. Imali smo motor u Leskovcu, ali igrom slučaja prodavac već 10 dana nije dostupan i bacam se u potragu za ST170 motorom. Naravno, ko drugi nego Dax ima informaciju. Postojao je kompletan automobil u Bosni( onaj sa kog je on uzeo krov), kontaktiramo ljude i saznajemo da je auto dat ciganima da ga iseku i rastope. Naravno, moj entuzijazam mi ne dozvoljava da prihvatim tu informaciju, i za manje od 24h ja stizem u Bosnu kod cigana da kupim ono što mi je potrebno. Uspeo sam da spasim motor i menjac, do ostalih delova (kocnica, izduvne grane, sitnica nisam stigao, sve je vec bilo iseceno i baceno) :eek:

Sve to ručno,sa sve menjačem ubacujem u moj A3 i teram za Srbiju. Na granicama naravno tortura, ali sve smo prošli i definitivno znaju da nisam normalan :woohoo:


Slika

Slika

Slika

Sada kad imam skošlju, St170 motor vreme je da nabavim i preostale delove. Gledam, trazim, skupljam i dolazim do ideje da kupim jednog Zeteca, koji bi bio donor svemu tome mrgreen
Naravno, 2 dana je previše, pa stiže i sivi na poljanu :D


Slika

Slika

Slika

Školjka je poprilično loša pozadi, tako da je auto već sutradan rasturen, za sad samo prednjica a nakon praznika skidam i trapove i bacam je( planirao sam da je čuvam za rezervu ako valja, ali šta sad)
Slika


Bitna stvar je vešanje, nakon konsultacije sa par ljudi i fabrikom, odlučujem se za Silvers Neomax R coilovere. Fabrika od 1999 pravi amortizere po naružbini za trkačka vozila, dok od pre par godina počinju i komercijalno da proizvode za vozia. Sve se radi po poružbini, dogovorili smo se sa fabrikom sve i ovim putem Dax-u želim da se zahvalim za realizaciju oko istih. Ovih dana bi trebalo da stignu kod njega thumbsuph

https://www.silvers-suspension.com.au/n ... -2001-2003

Slika

Plan za sada je uzeti sve potrebne delove sa sivog, skinuti trapove i odneti na peskarenje i plastifikaciju, odraditi unibolove i kada stignu armotizeri da se to polako pakuje. U medjuvremenu ce zlatni biti registrovan( kako bi bio na mom imenu) i da pocnemo da pripremamo skoljku za ubacivanje motora.

ST170 motor je rasklopljen, u odličnom je stanju i iz njega planiramo da izvucemoo do 210 konja na tocku ( izmedju 240-250 na motoru)


Slika

Slika

sve to naravno povlaci obradu bloka i glave, sirenje ventila, druge bregaste kao i struju, što ću naravno pisati dok budu tekli radovi :D

PS: i od goreg uvek ima gori, Dax napokon može da odmori od prozivki :ford:
“The road to success is always under construction.”

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4548
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Nedeljkovic » utorak, 30. apr. 2024. u 16:43h

Au sunce ti, skuplji amortizeri nego oba Focusa, svaka čast za ovo... Biće zanimljivo pratiti
Auto će biti samo za stazu?

Послато са 22081212UG помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9904
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od sasa_f1 » utorak, 30. apr. 2024. u 16:57h

Ko vas spoji da mi je znati

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6050
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Daniel » utorak, 30. apr. 2024. u 17:17h

nice! pratim ovo :D
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21131
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Markedjani » utorak, 30. apr. 2024. u 18:46h

Malo akcije na forumu posle dužeg vremena!

Biće opasna igračka kad se sve sklopi, fokus mk1 je savršeno track day oružje, još u kombinaciji sa 200+ atmo konja... biće i poprilično brz!

Čekamo nestrpljivo build :bravo:
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5015
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Sharpshooter » utorak, 30. apr. 2024. u 20:07h

:ntwrthy:
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4876
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Djole » utorak, 30. apr. 2024. u 20:57h

Au nek se desi nesto posle xxxx vremena... Svaka čast za radove i ideju thumbsuph
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
Dusan92
Poruka: 83
Član foruma od: ponedeljak, 30. jan. 2012. u 10:36h
Lokacija: Beograd

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Dusan92 » utorak, 30. apr. 2024. u 22:50h

Nedeljkovic piše:
utorak, 30. apr. 2024. u 16:43h
Au sunce ti, skuplji amortizeri nego oba Focusa, svaka čast za ovo... Biće zanimljivo pratiti
Auto će biti samo za stazu?
Zapravo, u testnoj fazi prvih godinu dana će biti registrovan.Nakon toga kako zakon bude dozvolio, verovatno će do isteka registracije doći i rollbar.
sasa_f1 piše:
utorak, 30. apr. 2024. u 16:57h
Ko vas spoji da mi je znati
Sad ti nema nazad, ćuti i trpi obojcu :haha:

Elem, još se radi na prikupljanju delova i sve izgleda kao jedan veliki otpad, nadam se da vidim kraj tome i da počnemo polako da radimo one lepe stvari, slaganje slagalice.
Mnogo toga će morati da se pravi, prepravlja, seče, širi,reparira i izmišlja, ali to nam je u krvi i bez toga ne možemo napred.
“The road to success is always under construction.”

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8160
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od FM III » utorak, 30. apr. 2024. u 23:20h

Svaka čast na hrabrosti da se krene sa projektom, neka vam i sreća pomogne u tome.
Pratimo dalja zbivanja.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Stefan148

 
Poruka: 2257
Član foruma od: sreda, 22. okt. 2008. u 12:02h
Lokacija: Zvezdara, Lion
Kontakt:

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Stefan148 » sreda, 1. maj 2024. u 08:41h

Slika
Slika

Avatar korisnika
horvat
Poruka: 43
Član foruma od: utorak, 26. jan. 2016. u 00:05h
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od horvat » sreda, 1. maj 2024. u 18:33h

Wow, svaka cast, pratim ovo. Srecno u daljem radu ! :bravo:

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7487
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od dax92 » sreda, 1. maj 2024. u 20:04h

Ja i dalje ne verujem kako su motor i menjac od skoro 200 kg, jos tako gabaritni ubaceni u A3 hahahaha Dovoz u Beograd da ne pominjem hahahaha

Drago mi je bilo kad sam cuo u kom pravcu se ide, iako sam vec spremio repertoar problema da ga odgovorim od svega! Ali kad sam cuo da se ide duboko u go..a, tu sam da poguram jos dublje, koliko god mogu! :bravo: Znam da tu ima i prepravki koje ce i mene zanimati, tako da cu se sigurno aktivno ukljuciti u rad!!
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Dusan92
Poruka: 83
Član foruma od: ponedeljak, 30. jan. 2012. u 10:36h
Lokacija: Beograd

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Dusan92 » četvrtak, 2. maj 2024. u 20:12h

Da ne ispadne da stagniramo, posto je juce tacno 45 dana od kako sam usao u projekat, a prvi maj, morao sam da ogulim unutrasnjost posle rostilja :D

Slika

Slika

Poprilicno sam se iznenadio, samo na jednom mestu je progledao ispod zastite, nekih 5x5 cm, ostalo je resivo.

danas sam nasao i zadnji spojeler,tako da sam i to narucio :)
“The road to success is always under construction.”

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od dule0911 » subota, 4. maj 2024. u 14:03h

Nek je sa srecom. Focus je bar dobra osnova, nije toliko trula kanta kao skoro sve prethodne Fordove karoserije :)
Fiesta!!

Avatar korisnika
Dusan92
Poruka: 83
Član foruma od: ponedeljak, 30. jan. 2012. u 10:36h
Lokacija: Beograd

Re: Track build Focus BTCC

Poruka od Dusan92 » petak, 10. maj 2024. u 21:57h

Prošli praznici, radna nedelja se svela kraju i petak popodne donosi svašta :D a još nije završen, čekam još jednu lepu vest iz inostranstva :D

Juče je bio limar i pogledao auto. Dao je ponudu na koju sam pristao i dogovor je da mi prebacimo haubu, u gepek auta da ubacim 2 nova krila, branik, farove, gredu i šinu i da odvezem kada budem želeo. Naravno da izlazim sa posla u 3 kao zapeta puška i trčim u YU Lucas po krila i sitnice i pravo u garažu :D
Odlulučujem da odmah odvezemo auto limaru i da se već od ponedeljka baci na rad :)

Nije bilo potrebe kupovati original krila( na zlatnom su kriva a na sivom trula), vec za svrhu za koju će se auto koristiti zamenska igraju odlicnu ulogu, jeftinija su i lakša.
Slika
Prebacujemo haube sa jednog na drugi auto za par minuta sa sve šarkama
Slika
i bacamo se na vožnju do limara, nekih 700m :D
Slika

Tu se ne završava priča, nego kupusamo blok i glavu, i uzimam sve lepo da operem pre nego sto odnesem na obradu iste

Slika

Slika

Slika
Mafrom (definitivno bolje sredstvo za skidanje ne postoji)i četkom sve detaljno čistim
Slika

Plan je da odnesem na sirenje siceva sutra glavu kako bi smo kasnije mi mogli da nastavimo da je kopamo, dok cemo blok sada samo da poravnamo masinski i da pripremimo za farbanje. Takodje, poneo sam i 1 klip da vidimo da li mozemo da ga ukopamo malo masinski i koliko bi to para bilo, ili ćemo i to ručno da radimo.

Slika

Eto, par sati slobodnih i pomalo smo produktivni :)
Sivog forda planiram ubrzo da raskupusam, u sledecih 10 dana. Ako nesto nekom treba sa Zeteca, javljajte se u DM i da vidimo sta je ostalo :)
“The road to success is always under construction.”

Odgovori

Povratak na „Automobili članova“