Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Nemacka

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2022
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Nemacka

Poruka od M.M.L. » utorak, 23. apr. 2024. u 16:21h

Procitao sam na https://www.mfa.gov.rs/gradjani/putovan ... ma/nemacka da je za DE potrebno imati nalepnicu u vezi emitovanja izduvnih gasova (za ulazak u gradove) kao i da je potrebna nalepnica sa medjunarodnom skracenicom za Srbiju. Jel neko skoro putovao u Nemacku, da li je kupovao nalepnice i gde? Planirana ruta je CRO-SLO-AU-DE. Svaki savet u vezi sa odlaskom u Nemacku kolima dobrodosao

Pozz

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21118
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Nemacka

Poruka od Markedjani » utorak, 23. apr. 2024. u 16:39h

Umweltzone (zona niskog zagađenja) nalepnica iliti Grune plakette (zelena nalepnica, plaketa) ti je potrebna za centralne delove nekih gradova, tačno su ti naznačene Umwelt zone odakle počinju i gde se završavaju. (Minhen, Berlin, Štutgart i Dizeldorf imaju Umwelt zone, ostali gradovi ne)

Nalepnicu možeš kupiti u najbližem DEKRA, GTÜ, TÜV Nord i Süd i KÜS , nisi u obavezi da imaš tu nalepnicu odmah pri ulasku u DE, tako da možeš da nađeš na navigaciji tebi najbliži DEKRA, GTÜ, TÜV Nord i Süd i KÜS.

Cena je oko 20ak eur, dovoljno je da im daš dokumenta od vozila i oni na osnovu modela i godišta znaju jel auto ispunjava euro5 pa nadalje.

Nalepnicu sa skraćenicom SRB mi niko nije tražio, tako da ne mogu ti reći jel obavezno ili nije... idemo logikom da imamo SRB na tablici koje su u euro formatu.

Sve ovo ti je iskustvo od pre par meseci, išao sam konkretno za Minhen.

Savet je, traži smeštaj sa svojim obezbeđenim parkingom, jezivo je skupo parkiranje makar u Minhenu i bukvalno ne možeš skoro nigde naći povoljan ili besplatan parking.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2022
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nemacka

Poruka od M.M.L. » sreda, 24. apr. 2024. u 11:28h

Hvala Markedjani.

Kakva je situacija sa cenama goriva?

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7486
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Nemacka

Poruka od dax92 » sreda, 24. apr. 2024. u 11:35h

Cene variraju iz sata u sat i tesko ih je pohvatati. Dizel je of 1.6 do 2.3€. U gradu i nocu su nize cene.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2022
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nemacka

Poruka od M.M.L. » sreda, 24. apr. 2024. u 12:56h

Vise me je zanima razlika izmedju zemalja nego konkretna cena. Tipa da li je bolje sipati u Hrvatskoj ili Sloveniji

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7486
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Nemacka

Poruka od dax92 » sreda, 24. apr. 2024. u 15:46h

Za benzin, iskreno, ne znam, ne obracam paznju.
Dizel je trenutno
HR- 1.46€
SLO-1.527€
A i D- 1.6-2.2€

U povratku obavezno probaj 100 oktana benzin u Sloveniji. Meni je to bio prvi put da sam bas osetio razliku u odnosu na 95-icu
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2022
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nemacka

Poruka od M.M.L. » sreda, 24. apr. 2024. u 16:56h

Vazi, hvala za info

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Nemacka

Poruka od Markkoni » sreda, 24. apr. 2024. u 21:04h

Ja sam sipao u Austriji, sišao bukvalno 1 km sa autoputa. Cena bila fazon 20% manja nego na AP.
Nalepnicu nisam uzimao, mada se nisam nešto preterano ni vozio po gradu (Minhen). Malo je bezveze da cimaju novija kola kada znaju da su EU6 svi u poslednjih skoro 10 god. EU6.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14463
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Nemacka

Poruka od mbole » sreda, 24. apr. 2024. u 21:49h

A godiste ce neko da provali iz prve, za svaki model auta na planeti :)

Malo je bezveze da ti ocekujes da se zakon primenjuje po sitemu "moz da bidne, al ne mora da znaci"... al "nema veze"... "nije to tako bitno"...
Samo da se ti ne smaras...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Nemacka

Poruka od Markkoni » sreda, 24. apr. 2024. u 22:02h

Pa vrlo je lako izlistati modele od npr. '15 na ovamo koje nemaju potrebe da jure. Softver prepoznaje lice, a da ne prepozna model. Ali svakako je bolje da svako calne 20-30 EUR, koga bole uvo.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk



Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7486
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Nemacka

Poruka od dax92 » sreda, 24. apr. 2024. u 23:28h

Ajde ajde, zalite se za jednu vecnu nalepnicu od 20-30€ koju treba uzeti zbog svrckanja :D

U Austriji se za kamione, u zavisnosti od pokrajina trazi 5-6 razlicitih nalepnica, U, L, VI, umwelt plaketa... Neke vaze 2 godine i pregled je reda velicine 150-200€, iako za svaku od njih postoje podaci u homologaciji vozila.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4533
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Nemacka

Poruka od Nedeljkovic » četvrtak, 25. apr. 2024. u 01:19h

Držim se svog sela i nemam tih problema

Послато са 22081212UG помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14463
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Nemacka

Poruka od mbole » četvrtak, 25. apr. 2024. u 02:50h

Markkoni piše:
sreda, 24. apr. 2024. u 22:02h
Pa vrlo je lako izlistati modele od npr. '15 na ovamo koje nemaju potrebe da jure. Softver prepoznaje lice, a da ne prepozna model. Ali svakako je bolje da svako calne 20-30 EUR, koga bole uvo.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk
Previse zamisljas da je svet "na klik" :)

Najprostiji primeri...
Kako ce to softver da prepozna da li je auto dizel, benzinac, metan, TNG, hibrid... ? A konkretan auto se pravi u svim mogucim varijantama, i spolja su sve varijante identicne.
Za strana vozila, vazi upravo godina proizvodnje kao jedan od kriterijuma, ako iz njihovih dokumenata ne moze da se utvrdi klasa emisije.
Ali.. dizeli spadaju u "zelenu" klasu tek ako su proizvedeni posle 1. januara 2006, a benzinci ako su proizvedeni nakon 1. januara 1993.

I pri tom imas 4 vrste nalepnica ne samo zelenu, kao sto postoje i 4 vrste zona, a ne samo zelena.

Isto tako, za automobile registrovane u Nemackoj, klasa emisije automobila (na osnovu koje se odredjuje boja nalepnice, i pravo pristupa u odredjenu zonu), se odredjuje na tehnickom pregledu, a ne time kako je auto proizveden.

Ili.. motor u automobilu je zamenjen. Ili je prepravljen da bude EV. Itd, itd...

Imas potpuno isti model automobila, cak i sa potpuno identicnim motorom, koji u zavisnosti od datuma proizvodnje ili trzista za koje je pravljen moze da bude homologovan za jedan ili drugi euro standard.
Za razliku od nasih principa gde se broji samo kako je vozilo proizvedeno, po tom nemackom zakonu mozes i naknadno da steknes pravo na odredjenu nalepnicu, ako si recimo ugradio katalizator ili dpf u vozilo koje ga nije imalo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Nemacka

Poruka od Markkoni » četvrtak, 25. apr. 2024. u 06:05h

Ne zamišjam ja ništa, nego gledam kako funkcioniše svet i u kom pravcu ide. :)

Sve je to meni jasno, samo kažem da ima volje ljudima može itekako da se olakša. Čovek je rekao da sva vozila od EU5 na ovamo mmogu da dobiju nalepnicu za centar grada. Kakve veze ima koji je motor unutra, da l' benzin, dizel, elektro, TNG, KPG? Tačno se zna koji su modeli vozila kompletni EU5 ili EU6, nevezano koji je motor unutra. Navedeš na sajtu spisak vozila za koje ne treba nalepnica npr.

Makar da su dali da se plati online kao vinjete i ostale gluposti. Pošalješ sliku saobraćajne, platiš, i voziš po centru.



Sent from my SM-G930F using Tapatalk



Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14463
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Nemacka

Poruka od mbole » četvrtak, 25. apr. 2024. u 10:52h

Zato sto uopste nije tacno da samo vozila sa euro 5 i vise mogu i moraju da dobiju nalepnicu.
Mogu da dobiju i ako su euro 4 ili euro 1, ali ne moraju da dobiju ni ako su euro 6.
Elektricna dobijaju u svim slucajevima.

Ajd jos jednom.. strana vozila koja su dizel i euro 4, ili benzin i euro 1 dobijaju zelenu nalepnicu. Ako ne moze da se utvrdi euro standard, benzinci posle 1993 i dizeli posle 2006 mogu da je dobiju.
Nemacka vozila dobijaju nalepnicu prema klasi zagadjenja koja se odredjuje na tehnickom, i uopste nije bitno koji su euro standard.

Pogledas lepo recimo: https://assets.adac.de/image/upload/v16 ... barucn.pdf
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 138
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Nemacka

Poruka od Markkoni » četvrtak, 25. apr. 2024. u 17:25h

Sve OK. Oslonio sam se na priču kolege Markeđanija, posle čega je i krenula diskusija.

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21118
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Nemacka

Poruka od Markedjani » četvrtak, 25. apr. 2024. u 18:58h

I najgori greše, meni prosledili informaciju da je euro5 minimum.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14463
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Nemacka

Poruka od mbole » petak, 26. apr. 2024. u 00:09h

Malo mi proradio net, pa sam uspeo da prevedem i ovaj koji se tice nemackih vozila.

Malo su smusene informacije, al koiko sam uspeo da provalim.. ta klasa emisije iz saobracajne, je samo da bi mali nemac uspeo da lakse uklaviri koji standard mu je auto, a ipak se nalepnica dobija po euro standardu.
Mada ima tu jos neko zezanje koliko se prisecam, kad je burazer registrovao... tipa auto ti je euro 5, al mu je malo povisena emisija u odnosu na standard, mozes da prodjes registraciju, al ne mozes da dobijes zelenu, ili tako neka zavitlancija.

I za nemacka vozila je za dizel euro 4 minimum za zelenu nalepnicu, za benzince euro 1, ali opet postoje izuzeci.
I postoji nekakva gomilica brojeva standarda... da bas toliko istrazujem.. previse cak i za mene :)

Al recimo.. ako si naknadno ugradio dpf, pa ti je emisija cadji po nekom standardu (PM.. pa neki broj...) onda mozes da dobijes zelenu i ako je recimo dizel euro 3.

No... opet.. to vazi samo za vosila registrovana u nemackoj, tako da nama nije od nekog preteranog znacaja.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“