Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Racunari-servisi-saveti i uputstva

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6045
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Daniel » petak, 29. nov. 2019. u 19:33h

samo dodaj jos 1 disk bezveze komplikujes sebi zivot :D jos bolje digni NAS koji ce ti biti skladiste..

ja sam sebi disao preko RPY 3TB skladiste koje mi dostupno u celoj kuci preko WIFI / kabela pa cak i TV-a
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » petak, 29. nov. 2019. u 19:39h

Znam da je komplikovanije ali su mi zauzeta oba mjesta za HDD u jednom je SSD drugo HDD. Tako da bi morao improvizovati nešto da zakačim SSD.

NAS je u planu.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6045
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Daniel » petak, 29. nov. 2019. u 19:42h

stavis ga na mesto gde ide CD citac, na skroz donji deo da donji deo diska lezi na onom limenom delu i bar sa 1 srafom ga pritegnes i cao :) bolje okaci sliku kucista otvorenog pa da ti tacno pokazem gde
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » petak, 29. nov. 2019. u 20:48h

Kloniranje je upravo izmisljeno za takvu situaciju.
Sve ostaje ko sto je bilo.
Eventualno programi koji se licenciraju po fizickom broju diska mogu da se pobune
Ajd kad dobacim do racunara, bice detaljnije

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
tika
Poruka: 286
Član foruma od: utorak, 23. dec. 2014. u 13:23h
Lokacija: Šumadija

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od tika » petak, 29. nov. 2019. u 21:14h

Bolja ti je ta druga varijanta da proširiš particiju na ceo disk i dodaš novi za storage. Međutim, ne sviđa mi se ideja da to bude interni disk. Ako igraš igrice, one su opterećenje za napajanje a i grafička mnogo zagreva kućište. Još jednom potrošaču tipa HDD tu i nije mesto.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » petak, 29. nov. 2019. u 22:17h

Ajde da za pocetak ne pametujemo, nego odgovorimo coveku na pitanje koje je postavio.

Ako kloniras taj HDD na novi od recimo 2TB, izvadis stari, ubacis novi kloniran, u 99.99% slucajeva ce sve da funkcionise bez ikakvih problema, to jest samo ces videti da su te particije povecane.
Izuzetak su programi koji za licenciranje gledaju fizicki serijski broj diska (mada je danas takvih sve manje), al i u slucaju da se to desi, nista nije izgubljeno, vratis stari disk i sve je ponovo na svom mestu, samo treba krenuti iz pocetka, i naci novu strategiju.

Nema nicega komplikovanog kod kloniranja. Straight forward sto bi rekli ameri.
Postoje izuzeci, kod nekih lapatopova, al to je drugi par rukava, i resivo je, samo se treba malo vise zezati.

Prva i osnovna stvar... sta god podje naopako, uvek mozes da vratis originalni HDD i krenes iz pocetka kao da se nista nije desilo.

Sto se tice toga da tu ima mnogo toga... dajte...
Trenutno imam u racunaru 5 diskova, quadro, svasta nesto... ne vidim sta je problem? Osim fizickog smestaja.
Napajanje... samo nemoj da imas najgrdjeg jeftinog kineza. A SSD i jedan HDD ce da tera i kinez.
SSD trosi minimum struje, a racunar bez HDD-a ne postoji.
Sad, ako imas neku od napumpanih gradickih, ona bi imala problema i bez diskova, sa slabijim napajanjem.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » petak, 29. nov. 2019. u 23:07h

Daniele shvatio sam te na koje mjesto misliš.

Bole hvala na odgvoru, vjerovatno ću ići na tu varijuantu kloniranja.
A mislim da tika nije mislio zbog napajanja da će biti problem još jedan disk, nego temperature.

Ovo kućište je solidno rješeno što se cirkulacije vazduha tiče, mada mislim da ga proizvođač nije namjenio za neku jaku grafiku. U pitanju je Dell Optiplex 9020 mini tower. U njemu je i7-4770 i GTX 1060, to dvoje poprilično griju. Pratio sam temperature, CPU dođe do 80 stepeni u veoma velikom opterećenju, ali se temperature uglavnom kreće između 65 i 72 stepena, za neko normalno opterećenje, dok je na leru oko 30 stepeni.
Grafička je uglavnom oko 45-55 stepeni, mada sam je uspjevao zagrijati i do 75. Ali ono što igram ne tjera grafičku na veliko opterećenje, pa je zato tako niska temperatura.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » petak, 29. nov. 2019. u 23:16h

Taj racuanr je iz fabrike izasao sa HDD-om.
Projektovan je da ga sasvim normalno trpi, sa debelom rezervom.
Takodje, ima slotove za dodatne kartice, ukljucujuci i graficku (sto je takodje neko projektovao), pa bas ozbiljno treba da preteras da bi ga pregrejao.
A tika je eksplicitno naveo opterecenje napajanja.

Eno mi ga u budzaku, malo matoriji Dell koji sam do skora koristio na poslu, opet sa quadrom i opet sa 2X HDD+SDD... nikad stucnuo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » subota, 30. nov. 2019. u 15:02h

Što se napajanja tiče, ubacio sam 500W napajanje, a kada saberem sve komponente koje su trenutno u računaru, one na maks troše oko 400W, tako da za još jedan HDD ima komotno mjesta.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Simma » nedelja, 1. dec. 2019. u 12:18h

Ako sam dobro razumeo tebi je sistem na SSD a igre na HDD,i hoces da stavis veci HDD. Samo zakaci nov HDD ,napravi dve particije i prevuci sve podatke. Kasnije reimenuj taj disk sa kojim hoces slovom. Nema potrebe da kloniras HDD. Posle sa starim diskom radi sta hoces.Ako ti ne stane u racunar izbaci ga i to je to.
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » nedelja, 1. dec. 2019. u 14:24h

LoSos hoce da klonira hdd da ne bi morao da instalira ponovo aplikacije.
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » nedelja, 1. dec. 2019. u 17:56h

Lakse je klonirati disk nego kopirati podatke, nema potrebe za reimenovanjem... plus izbegavas moguce zajebancije sa instalacijama koje se vezuju za softverski serijski broj diska

Sent using Tapatalk


Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » nedelja, 1. dec. 2019. u 18:37h

Ma nešto razmišljam da ubacim ja još jedan disk samo za skladište i to je to. Neka prostora, ja sam lud po tom pitanju, nikada dovoljno.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od tihi13 » nedelja, 1. dec. 2019. u 18:51h

HDD nije nesto sto vuce mnogo struje ili pravi temperaturu, a UVEK postoji mogucnost da se ubaci dodatni kuler. Mozda nece da stoji na mestu predvidjenom za to, ali nije problem da nadjes pogodno mesto. Bitno je da se napravi cirkulacija vazduha tj. da usisni ventilatori budu na suprotnoj strani od isisnih. Sto se tice montiranja HDD-a kacio sam ih svuda i svakako. Oni bi trebali da stoje vodoravno, (nisam siguran za SSID davno sam izasao iz toga) ali rade bez problema i uspravno. Ako fali rack za HDD postoji mogucnost da se zasravi za stranicu kucista, samo treba busilicom da se naprave rupe.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » nedelja, 1. dec. 2019. u 19:00h

Zanimljivo, upravo na ovom dell-u koji sam koristio u firmi jedno fabricko mesto za hdd je vertikalno.
Ssd-u je savrseno sve jedno. Nema pokretnih delova

@losos
Zameni disk vecim. Em onaj stari nikad nece biti mladji (raste verovatnoca otkaza), em koj ce ti moj disk od 600gb? Sve ispod 2tb je danas postalo besmisleno

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Djole » nedelja, 1. dec. 2019. u 23:02h

tihi13 piše:HDD nije nesto sto vuce mnogo struje ili pravi temperaturu, a UVEK postoji mogucnost da se ubaci dodatni kuler. Mozda nece da stoji na mestu predvidjenom za to, ali nije problem da nadjes pogodno mesto. Bitno je da se napravi cirkulacija vazduha tj. da usisni ventilatori budu na suprotnoj strani od isisnih. Sto se tice montiranja HDD-a kacio sam ih svuda i svakako. Oni bi trebali da stoje vodoravno, (nisam siguran za SSID davno sam izasao iz toga) ali rade bez problema i uspravno. Ako fali rack za HDD postoji mogucnost da se zasravi za stranicu kucista, samo treba busilicom da se naprave rupe.
Ssd možeš okačiti kako hoćeš jer u njemu nema nikakvih pokretnih elemenata. Hdd obavezno vodoravno dobro pričvršćeno.

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
tihi13
Poruka: 707
Član foruma od: ponedeljak, 25. sep. 2017. u 18:30h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od tihi13 » ponedeljak, 2. dec. 2019. u 07:30h

Nema razloga da HDD bude obavezno vodoravno. Tako se pakuju zbog boljeg protoka vazduha pa samim tim i boljeg hladjenja. Kao sto je Bole napisao gore, postoje kucista sa vertikalno montiranim rekovima za HDD. Evo sta kazu proizvodjaci:

According to several manufacturers, mounting a 3/5″ hard drive horizontally, vertically, or sideways doesn’t affect the hard drive life significantly.

These are statements taken from the hard drive literature at each manufacturer’s website; it’s four years old but things probably haven’t changed much.

Hitachi:

The drive will operate in all axes (6 directions). Performance and error rate will stay within specification limits if the drive is operated in the other orientations from which it was formatted.

Western Digital:

Physical mounting of the drive: WD drives will function normally whether they are mounted sideways or upside down (any X, Y, Z orientation).

Maxtor:

The hard drive can be mounted in any orientation.

Samsung:

As long as it is securely attached to the chassis, hard disk drives may be mounted either horizontally or vertically depending on how your computer’s case is constructed.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » utorak, 3. dec. 2019. u 16:13h

Ovaj disk u kompu je izgleda nov, ako ne laže S.M.A.R.T, kada sam kupio, do tada je bio startovan 5 puta. Pretpostavljam da u S.M.A.R.T se upisuju podaci od početka radnog vijeka diska. Jer na laptopu disk koji imam duže nego SSD, upaljen je daleko više puta nego SSD.

Tako da neka ga neka stoji unutra, a našao sam Hitachi 2 TB za 60€. Kako statistika kaže, ima najmanje otkaza. Mada za sličnu cijenu može se uzeti i WD Blue istog kapaciteta.

Ovaj SSD ću izvaditi sa mjesta za HDD i privezat ga vezicama negdje. Da ne bi landarao po kućištu kad bude bilo potrebe za pomjeranjem kućišta.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6045
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Daniel » utorak, 3. dec. 2019. u 16:43h

3m traka i negde ga zalepis
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » utorak, 3. dec. 2019. u 18:39h

Trebalo bi da u SMART-u imas i koliko sati je radio.

U nekim serverima s kojima se druzim, disk je startovan 2 put za 5 godina, a radi 24/7 :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
PMilan
Poruka: 716
Član foruma od: sreda, 7. dec. 2011. u 16:57h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od PMilan » nedelja, 8. dec. 2019. u 09:15h

Neko je bio jako "pametan" pa je prilikom pravljenja zgrade glavni kabl (optiku) ostavio u hodniku, a iz hodnika do ostalih pristorija vukao po jedan utp kabl.

Kako telekom za sve koristi razlicite portove ja u svakoj prostoriji moram da biram da li cu internet ili tv.

Da ne bih kopao zidove ili stavljao kanalice na zid radi razvlacenja novih kablova ideja je da na dolaznoj strani napravim trunk i provucem sve portove kroz jedan kabl.

Da bih to izveo treba mi upravljiv switch sa bar 5 portova.
Ima li neko nekih iskustava sa ovim i koji switch uzeti?

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Almighty.shO » nedelja, 8. dec. 2019. u 10:59h

Ja ovaj koristim za kamere i prezadovoljan sam
https://www.emmi.rs/lan-switch-lan-swit ... ctId=74008
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
PMilan
Poruka: 716
Član foruma od: sreda, 7. dec. 2011. u 16:57h
Lokacija: Beograd

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od PMilan » nedelja, 8. dec. 2019. u 13:11h

Ovaj ne moze da se upravlja.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od Iosis » nedelja, 8. dec. 2019. u 14:12h

Ipak ću morati reinstalirati sistem, pa sve nanovo. Gledao sam u Disk management-u nešti i vidim da mi je boot particija nekako dospjela na HDD, koji hoću da izvadim. Ništa ni od kloniranja ni od jednostavno kopiranja na novi HDD. :(
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Racunari-servisi-saveti i uputstva

Poruka od mbole » nedelja, 8. dec. 2019. u 14:39h

Pa iskloniras ga i boot particija ce tada biti na klonu.
Sta je problem?

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“