Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

pokupio sam virus

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: pokupio sam virus

Poruka od Almighty.shO » nedelja, 22. sep. 2019. u 15:09h

bookmaker piše:
nedelja, 22. sep. 2019. u 13:37h
zolee piše:Ovaj topic ce me naterati da kupim neki online backup.
Zna neko dobar?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Nije dobar taj model čuvanja podataka što se tiče ovog tipa virusa jer ljudima je obično uključene sinhronizacija (kao dropbox, gdrive, onedrive, ...). U tom slučaju virus se proširi i na sve cloud servere s kojima je računar povezan.

Jedino da taj cloud ne bude sinhronizovan sa računarom i da to radiš ručno. U tom slučaju je bolje kupiti eksterni HDD.

Evo jednog zanimljivog slučaja, generalno moguće je da se dogodi svakome:

https://pcpress.rs/nezvani-gost-u-redak ... ansomware/
Pa da, poenta je da radis preko web interfejsa... onda si siguran 101%
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » nedelja, 22. sep. 2019. u 15:54h

bookmaker piše:
nedelja, 22. sep. 2019. u 13:47h
Ne spašava ga NAS od ovog virusa. Imaš objašnjenje u linku koji sam iznad postavio.

Samo fizički odvojeni HDD ili nešto drugo je jedino sigurno rešenje.
Ajde :)

Web interfejs nema nikave veze sa tim.
Stvar je u pravima pristupa.
To sto su lose postavili sistem (pa ipak imali srece) nema veze sa time da li je backup uredjaj u sobi ili negde na marsu.
Naravno da ce ispravno postavljen sistem na NAS-u (ili bilo cemu drugom), spreciti ovakvo nesto. Nisam jednom imao slucaj ransomware-a u firmama (sekretarica bi samo da vidi sta je u tom fajlu...). Naravno backup je resio problem.

Daklem:
1. Za pristup backupu na NAS-u se koristi poseban nalog, koji se ne koristi apsolutno NIGDE vise. Naravno, ima netrivijalan pass. Taj nalog jedini ima prava da pise po backupu. Posto tvoj nalog (koji je provaljen, i pod kojim virus radi), nema prava da pise po backupu, virus na moze ni da kriptuje podatke na njemu.
Takodje tvoj nalog ne sme da ima admin prava na NAS-u (da ne bi jednostavno promenio pass backup nalogu). Za to opet koristis poseban admin nalog, koji se upotrebljava SAMO kada je to bas neophodno, uz slozen pass, promenjeno ime... da ne razglabam sad o osnovama bezbednosti.

2. Na backupu se cuva vise verzija fajlova (bilo kao incremental bilo kao diferential, sta ko vise voli i sa koliko prostora raspolaze). Kada virus krene da kriptuje podatke na tvom disku, samo poslednja verzija koja se nadje na backupu ce biti kriptovana. Sve ostale su onakve kakve su bile pre toga. Pretpostavka je da ces u tih nedelju-dve ili koliko si vec ostavio rezerve, videti da su ti fajlovi postali nedostupni, i da treba da krenes u ciscenje i vracanje podataka.

3. Fizicki odvojen HDD zahteva da ti redovno manuelno radis backup. Sto ce se desiti... najcesce nikad :) a mozda ponekad.

4. Da, za kriticne stvari backup se duplira i na posebnom uredjaju, koji se nalazi na fizicki drugoj lokaciji (za slucaj da recimo izgori zgrada), ali sumnjam da su tvoje fotke bas toliko vazne. Usput, NAS-ovi obico imaju i tu mogucnost.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » nedelja, 22. sep. 2019. u 22:08h

Ajde, :)
a mi ovde pričamo kako će "Pera, Mika, Laza, ..." da sačuvaju svoje podatke, koji pri tom nemaju resurse koje je navedena firma imala (ili ima tvoja firma, ili moja u kojoj radim), niti uopšte ima smisla da ulažu u iste, a tek kako sve to da podese (nivoe pristupa i backup-a) je priča za sebe.

Sve što si napisao je super samo što to sem nekog sistem admina niko živi ne razume.

zolee
Poruka: 523
Član foruma od: sreda, 30. dec. 2009. u 23:20h
Lokacija: Sombor

Re: pokupio sam virus

Poruka od zolee » nedelja, 22. sep. 2019. u 22:32h

bookmaker piše:
zolee piše:Ovaj topic ce me naterati da kupim neki online backup.
Zna neko dobar?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Nije dobar taj model čuvanja podataka što se tiče ovog tipa virusa jer ljudima je obično uključene sinhronizacija (kao dropbox, gdrive, onedrive, ...). U tom slučaju virus se proširi i na sve cloud servere s kojima je računar povezan.

Jedino da taj cloud ne bude sinhronizovan sa računarom i da to radiš ručno. U tom slučaju je bolje kupiti eksterni HDD.

Evo jednog zanimljivog slučaja, generalno moguće je da se dogodi svakome:

https://pcpress.rs/nezvani-gost-u-redak ... ansomware/
Meni treba kao sam napisao online (cloud) backup a ne storage.
Ne zanima me da sve moje fajlove imam dostupne sa drugih uredjaja pa mi ne treba da se sve momentalno sinhronizuje (online storage)
Koristim samo laptop a na njemu su mnogo vaznije stvari od porodicnih slika. Na androidu jedino sto je zaista bitno je evernote a on je i onako online.
Sherovani storage mi dakle ne treba nego samo online backup koji bi ne znam, jednom nedeljno pravio backup.

Radio sam backuo na hdd, al kako to neko napisa ovde, na kraju uvek zaboravim i ne bude od toga nista, a i hdd/sdd moze da crkne.
Online backup ipak ima i svoj backup pa je sigurnije, a i radi automatski. Ne znam kakvi su softweri na tim cloud backup programima, ali valjda moze da se podesi da se svaka promena fajla cuva makar u jednoj verziji unazad. Pa ako i uploduje kriptovan fajl imam prethodnu verziju koji nije.
Negativno je, ako se oslanjam samo na onljne backup sta cu ako kompanija zvekne preko noci.

Ovo tu sto je opisano gore u postu, ko ce to sve sastaviti za svoj licni komp???? Rucni backup bash moras biti disciplonovan, online opet svojih mana. Nemam pojma.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » nedelja, 22. sep. 2019. u 23:02h

Nevolja je sto mislite da cloud backup ili storrage podleze nekim drugim pravilima.
Podleze potpuno istim koja sam gore naveo, samo sto je neka od njih na njemu jako tesko ili nemoguce izvesti. To sto je cela prica "zamotana" u nekakvo okruzenje sa sarenim slikicama, ne dodaje ni s od sigurnosti.
90% se ljudi zavarava da je time sto je nesto podignuto na cloud to je automatski bezbedno. Naravno, marketing se ubi da ih upravo u to ubedi. A to je jako daleko od istine (kao uostalom i 99% onoga sto marketing prica :))

Dobacivanje do backupovog backupa... probaj to da izvedes. Razocaraces se :)
Jedino sto stvarno postoji je zastita od fizickog crkavanja diska na cloudu. Tebi nevidljiva, radi, i to je jedino u sta prilicno mozes da se pouzdas. Daklem backup backupa postoji, ali samo u fizickom smislu. Sto se bez problema postize i u kucnoj varijanti. Da dobacis do tvojih podataka "od prekjuce" koji su backupovani na nekom tamo serveru sa tvog cloud-a... zaboravi.
Da povratis podatke nakon sto ih je neko pobrisao predstavljajuci se kao ti. Opet zaboravi.

Posto ti imas pristup podacima na cloudu, ima ih i virus (ili fizicka osoba koja stoji iza njega), jer je preuzeo tvoj nalog i predstavlja se kao ti. Prva stvar koju svaki radi je da krene kroz sve naloge koji su mu dostupni i pokupi user/pass, zatim kroz one kojima ne moze da procita pass ali moze da ga promeni. Dalje moze da radi sta mu padne napamet na bilo kom od tih naloga.
Samo je pitanje vremena kada ce se pojaviti neki koji ce prvo da krene po cloudu, pa tek onda po tvom disku (ako bih ga ja pisao, to je strategija koju bih odabrao).

Uopste ti nisu potrebni resursi firme. Dovoljna je obicna kucna mreza, bilo kog tipa, NAS (koji moze da bude i stari racunar), i znanje. A ono je dostupno, samo treba malo i da se potrudis.
Ako ga nemas, platis nekoga ko ga ima da ti to uradi. Potpuno isto ko sto platis nekoga da ti ugradi multimediju u auto.
Napisah da se tako nesto radi ako su ti podaci bitni. Koliko su ti bitni... od toga zavisi koliko ces da ulozis (bilo u parama, bilo u ucenju)
Ako nisu bitni... koj ce ti moj uopste backup?

Sve ovo gore napisano, uopste nije tako tesko nauciti i izvesti. Prava pristupa su krajnje logicna, ima gomila tekstova po netu koji do detalja razradjuju sigurnost podataka i uopste racunara i mreza, isto toliko koji obadjuju backup strategije...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

maxa
Poruka: 271
Član foruma od: ponedeljak, 3. apr. 2017. u 01:19h

Re: pokupio sam virus

Poruka od maxa » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 01:04h

Apsolutno se slazem sa Boletovim razmisljanjem.
Da predstavim ja moj primer backupa:
1. Backup fajlova, sve slike, video fajlovi, filmove, muzika....maltene svi fajlovi stoje u NAS-u
2. Backup radim na ms onedrive. Manuelno se radi backup tj. nije ukljucena stalno sinhronizacija nego po potrebi kad zelim kliknem i fajlovi se prenesu u cloudu. U pitanju je placen cloud sa velicinom od 1tb ( kupi se jedna licenca pa se podeli na vise korisnika tj clanova porodice )
3. Najbitnije fajlove backup-ujem na externom hdd-u koji je povezan na NAS i ukljucujem po potrebi
4. Jednom mozda godisnje ili dva puta, backupujem podatke sa NAS-a na ruski cloudmail ( delili su ranije po 1tb kao promacija na neograniceni period ). Kako NAS ne podrzava ovaj cloud ovde vec manuelno moram preko laptopa da sinhronizujem zeljene podatke

Koristim NAS sa jednim diskom i zato imam vise backupa za "nedaj boze"

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 02:28h

bookmaker piše:
nedelja, 22. sep. 2019. u 13:47h
Ne spašava ga NAS od ovog virusa. Imaš objašnjenje u linku koji sam iznad postavio.

Samo fizički odvojeni HDD ili nešto drugo je jedino sigurno rešenje.
Konacno nadjoh vremena da malo detaljnije procitam ovaj clanak, i ne vidim kako si dosao do zakljucka da NAS ne spasava od ovog virusa?
Pa upravo sa NAS-a su vratili podatke na server.
Da, imali su srece sto je virus preskocio \\ipadresa\share kombinaciju, ali ko sto pise na kraju clanka, na pocetku su pogresno postavili stvar. Ne treba server da kopira podatke na NAS, vec NAS da kopira podatke sa servera.
Ponovo je stvar u pravima pristupa.

Ako vec pominjes clanak kao referencu, pogledaj i zakljucke na kraju. Par njih:

Backup treba da bude redovan, automatski i višestepeni.
Sa eksternim HDD-om, ovo nije moguce izvesti osim ako je on stalno prikljucen na racunar, a tada se svodi na jos jedan disk u tom racunaru, sto znaci da je direktno podlozan napadu.

Tokom backup‑a server ne treba da kopira podatke na eksterni uređaj – bolje je da eksterni uređaj kopira podatke sa servera, a da server nema nikakva prava na tom uređaju. S druge strane, uređaj treba da ima samo prava čitanja podataka na serveru, za slučaj da neko hakuje backup uređaj.
Ovo je sustina cele price i najvaznija stvar. Ovo sa cloudom nije moguce. Uvek agent sa tvog racunara pise po cloudu, a ne da agent sa clouda pristupa tvom racunaru.
Ovde postoji jedan trade-off. Naime inkrementalni i diferencijalni backup se rade na osnovu archve bita, za koji je neophodno da backup uredjaj ima pravo pisanja. Ako ga nema, svaki backup ce trajati isto kao full, cak i ako sami fajlovi ne budu upisani na backup (uredjaj mora da dovuce fajl i uporedi ga sa postojecim da bi znao da li je menjan).
Ako uredjaj ima pravo pisanja po disku racunara, tada rizikujes ako se zarazi sam uredjaj, ali je to obicno mnogo redji slucaj.

Treba čuvati i ranije verzije fajlova, dakle predvideti dovoljan prostor za backup, ali i način da se kasnije izdvoje fajlovi koji su na serveru obrisani, a na backup‑u sačuvani.
Takodje napisano i ovo obezbedjuje i najtrivijalniji backup program, ali ne i vecina uobicajenih cloud resenja.

Obavezno mora da postoji zadnja rezerva u vidu backup‑a koji je off‑line, a poželjno i čuvan na nekoj udaljenoj lokaciji (off‑site). Cloud backup je takođe dobra ideja, ako je količina podataka umerena a upload komponenta Internet linka izdašna.
Upravo ovo omogucava vecina NAS uredjaja "out of the box". Ako kao NAS koristis neki stari racunar, takodje je to moguce izvesti. Bitno je da se na tom racunaru/NAS-u ne radi. Samo se koriste njegovi servisi.

Da probam da jos malo pojasnim.
Cela poenta je u tome da backup uredjaj (sta god on bio), mora da bude nezavistan od tvog racunara, to jest da racunar, odnosno nalozi na njemu, ne mogu da mu pridju u normalnim situacijama.
Upravo obrnuto uredjaj mora da moze da pridje racunaru.
Ali sada su nalozi koji imaju pravo pristupa na samom backup uredjaju, a njega je mnogo teze zaraziti (naravno uz postovanje barem osnovnih pravila sigurnosti).
Drugim recima, odvajas naloge koji se normalno koriste, od naloga koji se koriste za backup.



Usput... Dejan ocigledno ne poznaje mikrotik dovoljno. Bez ikakvih problema on moze da blokira sav saobracaj sa IP adrese odakle je nekoliko puta (koliko god ti zelis) stigao neuspesni pokusaj logovanja. Bilo za VPN vezu, bilo za pristup nekom od servisa (koje doduse ionako treba iskljuciti). I jos gomilicu raznih varijanti.
Direktno otvaranje RDC porta je tako veliki sigurnosni propust, da prosto ne mogu da poverujem da su ga napravili zbog malo udobnosti (da ne moras prvo da ostvaris VPN konekciju).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 10:30h

Uh, mnogo naširoko pišeš, ne mogu toliko "duboko" da ti odgovorim. :)

Jednostavno su imali rešenje za backup od više nivoa koje kućni korisnici ne koriste. Kao što sam i rekao, ovo može da podesi i razume neko ko se bavi mrežama i ko je entuzijasta u tom polju pa ga sve to za ima.

Edit 2: definitivno, ovo što si napisao može da podesi i razume samo jedan školovani i sa višegodišnjim iskustvom sistem admin ili mrežni admin (kako ga već "krste" u kojoj firmi). :)

Od svih mojih prijatelja, rođaka (cele familije bliže i dalje), poznanika (osim par kolega i onih koji se bave održavanjem i servisiranjem računarske i mrežne opreme) to niko ne razume a tek da podesi je nemoguća misija.

Osim toga, neko je ovde pomenuo da eksterni hdd "crkne" posle nekog vremena. NAS upravo i koristi HDD, pa stoga za ljude koji bi da sačuvaju slike i nekoliko dokumenata ne vidim razlog da ne koriste backup na eksterni hdd.

Neka podese na telefonu ili računaru remainder (podsetnik) i eto redovnog backup-a. :)

Edit 1: evo priznajem preskočio sam pola onoga šti si pisao, pa sad čitam detaljnije. :D Uglavnom, slažemo se da cloud servis nije rešenje, da je višestepeni i viševremenski backup dobro rešenje koje se radi automatski. Kome to treba? Kućni korisnici u 99 % slučajeva NAS prave ili sastavljaju zbog multimedije, o backup-u i ne razmišljaju. Ako ga i postave to se radi uglavnom sinhronizovano.

Ne treba ovde mešati pro i kućne varijante. Zbog toga sam i napisao da NAS nije dobro rešenje, doduše nisam detaljno objasnio zašto sam to napisao.

Meni u kućnim uslovima ne treba NAS. Smart TV mi je dovoljan, mada ne koristim ni 30% njegovih smart mogućnosti. Par desetina hiljada fotografija se uglavnom "vuče" na onedrive-u i google Photos cloud servisima koji nisu sinhronizovani sa računarima. One koje su vredne pažnje su ili urađene ili kopirane na više mesta, telefoni, laptopovi ili desktop. Uglavnom kućni uređaji nisu umreženi tako da je pretnja širenja virusa minimalna. Bitna dokumenta i opet neke od fotografija čuvam na različitim hdd uređajima, a fotografije i na DVD diskovima. Mene i ako napadne ići će format hdd-a i to je to.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 12:01h

Jos na pocetku sam napisao da to zaista nije za svakoga, vec za onoga kome su podaci bitni.
Pocevsi od cene posto je sam NAS reda 200-tinak eur. Mada to moze i da se prevazidje upotrebom starog racunara (svako ima bar po jedan koji se vuce negde).

Nisi ispratio ni da u NAS treba da idu dva diska, koji su u miroru, tako da si zasticen od crkavanja diska. To je jako velika ralzika u odnosu na eksterni HDD (plus za razliku od eksternog diska NAS ima svoja prava pristupa).

Racunari su ti umrezeni iako ti to ne znas :)
Jel svi prilaze istom Wi-Fi-u? To je mreza. Mreza ne mora da bude fizicki kablirana.
Na novijm OS, tu je i osnova logicke mreze, iako je ti nisi eksplicitno ukljucio (osim ako si je namerno iskljucio).
Cim si dobacio do jednog, mozes da dobacis i do ostalih na lokalnoj mrezi. A uz trivijalne passworde kakvi se najcesce upotrebljavaju...

Zanimljivo je da kada pricamo o racunarima, svi bi da sve odrade sami.
Koliko "kucnih" korisnika automobila ume da uradi bilo sta oko njih (forum nije reprezentativna kategorija)? Nego odes kod majstora da sredi, promeni, doda...
Potpuno isti sistem vazi i za racunar. Platis nekoga ko to zna da ti uradi.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 12:29h

Ja sam "ispratio" odavno. :)

Radim kao sistem admin 20-ak godina i trudim se da "ispratim" sve. :D

Računari jesu na istoj mreži ali ne dele nikakve foldere među sobom tako da ne može ni virus da se proširi.

Kao što ovde nema svrhe da neuro hirurg objašnjava detalje neke operacije jer ga niko neće razumeti, mislim da ti sve to što pišeš je preopširno i nerazumljivo.

Kome treba takav nivo zaštite, a ne zna sam da konfiguriše mrežu i mrežne uređaje, neće pomoć da traži na auto forumu.

NHF :)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 13:43h

Oooo... kolega :)

To sto nisu deljeni folderi, ili je kompletno iskljucen file sharing, jos uvek ne znaci da je sistem obezbedjen. CIm imas mrezu, postoji i nacin da se pridje racunaru.

Ovo sto pisem, nekome ko zna prilicno ali ne dovoljno, moze da posluzi kao osnova, gde i sta da trazi od informacija.

Za ostale, ko sto sam napisao, platis majstora i ne sekiras se.
A covek je upravo na auto forumu, to jest u ovoj temi trazio pomoc.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 14:02h

Jeste, kao što rekoh mrzi me da pišem o tome ovde. Iskljuceno je sve, sve sharing opcije, čak se i žena čudi zašto joj ne dam da koristi štampač preko wi-fi mreže (mora wps da se uključi), a ja ne mogu da joj objasnim zašto je wps "rupa u sistemu". Lakše mi je da joj kažem da to ne radi :D

Ovo za NAS od starog računara je kao kod Flojda "Djunta sa sitnim nutom" :)



To koriste oni kojima je bitno da šeriju multimediju i torentuju (seed). Boli ih uvo ako nešto od komponenata crkne (staro napajanje ili ploča, pa posle strada i hdd).

Edit: uvek postoji način ali smatram da sam ja osoba koja nije interesantna kao kućni korisnik da bi se neko baktao samnom i sa mojom kućnim mrežom.

Zato ja plaćam redovne servise automehaničarima, zamenu sijalice auto elektricaru, farbari i limari me odrade kao majmuna čim se pojavim, ... :)

Sve ima svoju cenu.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 14:32h

Farbari i limari odrade svakog :)
Tako da se tu ne sekiraj, jednostavno ide uz auto.

Nevolja sa ransomwareom, je sto nema "target" populacije (tipa velike firme, drzavne institucije...). Tuku po svemu do cega dobace.
Strasan pokazatelj je procena da preko 40% ucena bude placeno. I to u ogromnom broju slucajeva upravo od "sitnih" kucnih korisnika. Pomnozi to sa brojem racunara u svetu... besmislene cifre.
Sto samo daje vetar u ledja krimosima koji se time bave (posto je ovo pravi bukvalni kriminal, ne zavitlavanje nekoga ko bi samo da pokaze da je pametniji).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: pokupio sam virus

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 14:37h

Godinama sam koristio racunar kao NAS, sve je to lepo, radice, ima i pregrst opcija i mogucnosti uz freeNAS... Ipak, pre par meseci sam uzeo QNAP sa malo vise opcija (4xhdd, 4xglan, 2xm.2, 2xpci-e). Elegantnije, kompletnije, dugotrajnije (nadam se) resenje, sa pregrst opcija "out-of-the-box". 2xhdd u raid 1 + redovni mesecni backup na externi disk koji se na nas kaci samo za te potrebe i samo za to sluzi, ni za sta drugo. Jedino nemam DR site, ali ako se desi da mi sva tri diska crknu zbog zemljotresa, bice toliko jak da necu ni ja preziveti isti, pa je svejedno :D
Nisam jos stigao da poteram QNAP, ali nadam se da je to jedna od stvari koju jednom podesim i ne diram godinama.
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 14:46h

Upravo tako.
S vremena na vreme odradis update, i to je otprilike sve oko odrzavanja.
Naravno imas tekucih stvari, tipa dodavanja novih sadrzaja i slicno, ali to ne spada pod ovu pricu.

Nije qnap jedini, ima ih od vise proizvodjaca. I ja koristim qnap, jednostavno zato sto je u jednom trenutku izleteo kao povoljna ponuda.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: pokupio sam virus

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 15:28h

Qnap sam uzeo zbog odnosa ulozeno dobijeno i zbog toga sto ovaj konkretan model ima opcije za nadogradnju, jer ovo ne planiram da menjam bar 5 godina, mozda i duze. Za kucne/mini-office potrebe mislim da je odlican.
Uz ograniceni pristup uredjaju, redovan backup u okviru uredjaja na treci disk + backup na externi disk, mislim da nece biti problema. Sada to bas i ne radim toliko redovno jer je manuelni proces kacenja diska pa me mrzi sign0007

Inace raid i backup koristim od trenutka kad mi je hdd polu-crko i izgubio sam jedno 30% podataka, ima vec skoro 15 godina tome... Od tada nemam problema, a imao sam jedan disk koji je krenuo da crkava ali zbog svega navedenog sam lako resio situaciju bez gubitka podataka :)
Fiesta!!

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: pokupio sam virus

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 16:22h

Alo, rodjaci.. nisu svi IT potkovani, da jesu ne bi klikali na sranja u mejlovima ili ekstenzije u browserima pa fasovali ovakve gluposti.
Sve ja cenim i postujem sta pisete i razumem sve, ali ovde 90% njih nema pojma o cemu vi pricate.. Neki dalje od USB Flash memorije nisu dobacili a ne NAS, RAID itd...

;)
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
sarabo

 
Poruka: 1859
Član foruma od: utorak, 6. jun 2017. u 13:16h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od sarabo » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 16:25h

Što bi reko moj šef - nek se vidi raskoš

Poslato sa PRA-LX1 pomoću Tapatoka

Fiesta 1.8 d ( 1997 )
Focus MK1 1.8 tdci 74 KW ( 2002 )
Focus MK2 1.6 tdci 80 KW ( 2005 )
C max MK1 FL 1.6 tdci 66 KW ( 2008 )

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: pokupio sam virus

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 16:26h

LOL
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 16:30h

Rodjace... platis majstora da ti to namesti ako ne znas sam :)
Ko sto ga platis da ti promeni plocice ili ugradi nov radio ili ...

A dal ti treba... to samo ti mozes da znas.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 16:53h

Bilo nekada, sada se prepričava :ford:
Ponedeljak

9:05 Dolazak na posao. Kafa, čitanje novina.

9:20 Zvali su iz knjigovodstva, kažu da ne mogu da se povežu na server Accounting. Dao sam im standardan odgovor br. 112: "Hmm, ali kod mene to radi". Brbljao sam još malo a onda sam im savetovao da probaju da reboot-uju i da se ponovo uloguju. U međuvremenu sam sa UPS-a otkačio aparat za kuvanje kafe (ionako je kafa pri kraju) i ponovo sam prikačio kabl servera Accounting. Nekoliko trenutaka kasnije ponovo su zvali iz knjigovodstva i rekli da je sve u redu. Ništa lepše od zadovoljnog korisnika.

10:20 Ona krava iz marketinga se žalila da joj ne radi modem. Promumlao sam da cu je prebaciti našem stručnjaku za komunikacije i prebacio sam vezu kod domara. Ova moderna telefonska oprema stvarno štedi mnogo posla!

10:50 Šef je svratio kod mene; kao, množe se pritužbe na kvalitet korisničke podrške. Pitao sam ko se žali. Jasno,marketing. Šef je rekao da ce to rešiti, obavestio me da neće biti tu ostatak dana i otisao da igra tenis.

11:05 Taj ponedeljak me uvek dokosuri. Napisao sam u knjigu "Odlazak zbog kupovine disketa" i pobegao u grad.

16:20 Povratak iz "kupovine disketa". Pogledao sam na brojač poruka, bio je prazan. Izgleda da je uzrok tome to sto nisam ni uključio sekretaricu. Popravio sam to i dopunio napomene u dnevniku.

16:25 Odlazak kući.

Utorak

9:10 Opet je kod mene navratio šef i opet je hteo da prenese žalbe one krave iz marketinga. Pokazao sam mu novi screensaver Hot Amanda, koji sam prošle nedelje preneo sa Interneta. Šefu se veoma svideo, hteo je kopiju, pa sam mu dao disketu i pitao ga kako ce rešiti žalbe. Odgovorio je da ce verovatno zaposliti još jednog radnika, jer ja ne mogu sve da stignem sam.

9:50 Stigao sam do osmog nivoa u DOOM-u.

10:25 Zvao je stručni savetnik zamenika direktora proizvodnje. Hteo je da zna kako se u Excel-u crtaju grafici. Rekao sam mu da za tako specijalne zahteve imamo stručnog savetnika i prebacio sam vezu kod domara. Dobro je što imamo te moderne telefone.

11:00 Došao je domar. Rekao je da ga stalno zovu neki ljudi i pitaju ga čudne stvari. Rekao sam mu da cu ga podučiti ako umesto mene sedne pored telefona na sat vremena. Pristao je.

11:05 Odlazak na ručak.

14:00 Povratak sa ručka. Domar je pošteno sedeo pored telefona. Rekao je da je telefon stalno zvonio i da je sve pozive prosleđivao u bife. Taj momak je stvarno dobar!

14:10 Počeo sam da podučavam domara (zove se Pera) DOOM-u. Bio je dobar učenik i već nakon nekoliko sati me je načisto zbrisao. Naslutio sam da ovaj momak ima budućnost.

16:00 Peri se završila smena, pa smo završili i sa školom DOOM-a. Meni je ostalo još sat vremena. Razmišljao sam šta da radim i setio sam se servera Accounting od juče. Nekoliko puta sam isprobao glavni prekidač, da proverim da li radi. Prekidač je radio bez problema; stvari su bile lošije sto se tiče UPS-a i servera.

16:30 Odlazak sa posla.

Sreda

8:30 Šef je održao obećanje i doveo novog čoveka za tehničku podršku. Nekakav Milan. Pokazao sam mu prostoriju sa serverom, switch i postavio mu računar na sto. Malo se bunio jer dobio je samo XT, ali uverio sam ga da mu je za Windows sasvim dovoljan crno-beli ekran.

9:00 Milanov računar je upravo završio boot sekvencu. Milan je odmah počeo da se interesuje kako da se prikaci na mrežu; zato sam mu otvorio korisničko ime. Minimalnu duzinu lozinke sam podesio na 64 znaka, neka i dečko malo uživa.

9:15 Zvali su iz knjigovodstva jer im je potrebno korisničko ime za neku novu radnicu. Odgovorio sam da mi je za to potreban specijalni formular koji treba da potpišu šef odeljenja, svi ostali rukovodioci, magacioner i direktor. Malo su se čudili, ali su prestali čim sam im spustio slušalicu.

10:05 Zvala je nekakva Mira iz knjigovodstva, kao treba joj lozinka za mrežu. Po glasu mi se cinilo da ima između devetnaest i dvadeset; pitao sam je za ime, prezime, datum rođenja, bračno stanje, adresu i telefon. Pretpostavka je bila tačna - devetnaest, neudata. Zato sam joj rekao da ću joj lozinku isporučiti uveče, lično, na kućnu adresu.

11:05 Milan je konačno "poterao" svog XT-a i počeo da radi. Poslao sam ga po cigarete; samo neka se mladić uči.

11:20 Milan je doneo cigarete. Pokazao sam mu uputstvo za sistem AS 400 i rekao mu da sedne pored telefona, neka iskusi i praktičan rad. Onda sam otišao na ručak.

16:00 Povratak sa ručka. Milan je očigledno doživeo nervni slom - tri sata je pokušavao da pokrene server Accounting. Ispsovao sam ga i poslao po nove cigarete. Onda sam ponovo prikačio Ethernet kabel na server. Slika na televizoru se zbog toga malo pokvarila, ali posao na kraju krajeva ima prednost.

16:10 Sekretarica iz personalnog je pitala kako se uključuje kontrola pravopisa. Savetovao sam joj prečicu sa tastature Ctrl-Alt-Del. Zahvalila se i spustila slusalicu.

16:30 Uhvatio sam Milana kako u WC-u čita male oglase sa ponudama za posao. Pomislio sam kako je dan u potpunosti uspeo i otistao kući.

Četvrtak

8:30 Opet se pojavio šef (zar će sad svako jutro da dolazi ovamo pa da ne stignem ni novine da pročitam), ali je na sreću doneo dobre vesti - Milan je javio da više neće doći na posao. Rekao sam da je činjenica da je danas teško naći čoveka koji nešto vredi. Mislim, stvarno! Da delim ovo toplo mestašce sa još nekim?!

8:55 Zvao je neko iz logistike, kaže da ne može da dobije YU fontove. Pitao sam ga kakav čip ima na grafičkoj kartici i, naravno, nije znao. Odbrusio sam mu da prvo sazna osnovne informacije o svom računaru pa tek onda da me ponovo zove.

9:15 Opet je zvao onaj iz logistike; saznao je da čipovi na video kartici nemaju nikakve veze sa fontovima. Odgovorio sam mu da nisam ni pitao za video karticu, vec za grafičku. Izvinuo se, rekao je da će to saznati i spustio slušalicu.

9:30 Zvali su iz ekonomskog, da im se na fakturama umesto kvačica na slovima pojavljuju akcenti. Bio je to već drugi slučaj sa fontovima tog dana, pa sam im obećao da ću nesto uraditi po tom pitanju. Posle kratkog razmišljanja odlučio sam da centralno promenim sve šablone dokumenata. Postavio sam bela slova na beloj pozadini; sigurnosti radi promenio sam standardni font na Wingdings.

10:00 Usred devetog nivoa DOOM-a navratio je Pera, pa smo zajedno igrali DOOM preko mreže i umlatili nekog morona iz drugog odeljenja. Pritom smo mu napisali sta sve mislimo o njegovoj nepojavnoj gluposti.

12:00 Pera me pitao da li bih s njim na ručak. Pomislio sam koliko me još debilnih pitanja oko fontova očekuje i otišao s njim. Posle se nisam ni vraćao na posao.

Petak

9:00 Dolazak na posao. Čitanje novina.

9:25 Neki nesrećnik iz planskog je zvao jer je zaboravio lozinku, pa je trazio savet. Savetovao sam mu da iskoristi specijalnu proceduru za obnovu lozinke - FDISK. Zahvalio se i spustio slušalicu. O Bože, zar i takvi ljudi imaju pravo glasa?

9:35 Opet je zvao onaj iz planskog. Problem sa lozinkom je bio rešen, ali se pojavio novi - posle boot-ovanja sistem mu je javljao Error accessing Drive 0. Rekao sam mu da je to hardverski problem i da mu treba novi računar.

10:15 Maler: onaj nesrećnik što smo ga juče satrli u DOOM-u na šestom nivou bio je šef. Uleteo je kod mene u kancelariju besan kao ris i nije reagovao ni na moj novi screensaver Obsession. Od ponedeljka imam šut-kartu.

10:00 Radim ono sto je radio Milan, tj. čitam oglase sa ponudom za zaposlenje i javljam se na nekoliko odabranih. U pauzama između telefoniranja doterujem makroe, dodajem naredbu DeleteDocument. Bez dobre sistemske podrske nijedna firma neće biti uspešna.

11:15 Našao sam novo radno mesto. To je u stvari potpuno ista funkcija koju sam imao ovde, i to u softverskoj firmi koja je prošle godine na tržište pustila novi operativni sistem. Na oproštaju puštam u mrezu crva, menjam raspored lokala na telefonskoj centrali, poništavam sve šifre za ulazak u zgradu i pakujem šolju za kafu.

14:35 Doviđenja!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 21:27h

Stvarnost, barem moja, je oduvek bila na sasvim drugoj strani u odnosu na ovo.

Posao sysadmina je isuvise odgovoran, da bi cak i nesto slicno ovome nesto sebi mogao da dozvoli. Tako da je ovo samo dobra zafitlancija, nista nije dalje od istine.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bookmaker
Poruka: 26
Član foruma od: četvrtak, 2. maj 2019. u 22:08h
Lokacija: Kragujevac

Re: pokupio sam virus

Poruka od bookmaker » ponedeljak, 23. sep. 2019. u 23:45h

Ovo je običan vic :)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: pokupio sam virus

Poruka od mbole » utorak, 24. sep. 2019. u 00:36h

Ma naravno, procitao sam ga prvi put pre 20-tak godina, doduse na engleskom.

Sa druge strane, ovo je tipican utisak koji korisnici imaju uopste o ljudima iz IT-a.

Da se nadjemo na sredini:

Technical Support Request Form

1. Describe your problem:

2. Now, describe the problem accurately:

3. Speculate wildly about the cause of the problem:

4. Problem Severity:
A. Minor__
B. Minor__
C. Minor__
D. Trivial__

5. Nature of the problem:
A. Locked Up__
B. Frozen__
C. Hung__
D. Strange Smell__

6. Is your computer plugged in?
Yes__ No__

7. Is it turned on?
Yes__ No__

8. Have you tried to fix it yourself?
Yes__ No__

9. Have you made it worse?
Yes__

10. Have you had "a friend" who "Knows all about computers" try to fix it for you?
Yes__ No__

11. Did they make it even worse?
Yes__

12. Have you read the manual?
Yes__ No__

13. Are you sure you've read the manual?
Maybe__ No__

14. Are you absolutely certain you've read the manual?
No__

15. If you read the manual, do you think you understood it?
Yes__ No__

16. If 'Yes' then explain why you can't fix the problem yourself.

17. What were you doing with your computer at the time the problem occurred?

l8. If you answered 'nothing' then explain why you were logged in?

l9. Are you sure you aren't imagining the problem?
Yes__ No__

20. Does the clock on your home VCR blink 12:00?
Yes__ What's a VCR?__

21. Do you have a copy of 'PCs for Dummies'?
Yes__ No__

22. Do you have any independent witnesses to the problem?
Yes__ No__

23. Do you have any electronics products that DO work?
Yes__ No__

24. Is there anyone else you could blame this problem on?
Yes__ No__

25. Have you given the machine a good whack on the top?
Yes__ No__

26. Is the machine on fire?
Yes__ Not Yet__

27. Can you do something else instead of bothering me?
Yes__
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6045
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: pokupio sam virus

Poruka od Daniel » četvrtak, 10. okt. 2019. u 10:09h

Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“