Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Farbanje metalnih stokova od vrata

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od speccko » nedelja, 13. jun 2021. u 01:42h

Treba mi neki savet ili necije iskustvo. Verovatno sam se u startu zaj***o ali sad sta je tu je, mozda moze nesto da se zbudzi.

Odlicili da ofarbamo stokove, metalne, od vrata u stanu, posto krecimo, pa pre krecenja. Odmah da napomenem da nemam iskustva sa tim, ne bavim se time ali sam odlucio da uradim.

Malo osmirglao, ne previse, da kazem, presao smirglom nekom 180/220 preko stare farbe i stokova i prvo gde sam se verovatno zajeb je sto nakon toga ih nisam prebrisao, mada na nekim i jesam sa sredstvom nekim za odmascivanje (i nije bilo razlike neke sa farbom), i onda valjkom malim (kratka dlaka) prefarbao.
U pitanju je neka PU farba na vodenoj bazi. Uzeo sam ovde iz te neke velike radnje, gde inace imas sve i svasta za kucu. Pitao tamo radnicu za belu farbu za metalne stokove i dala mi je to. Bila i nitro ali kao ova ne smrdi ovo ono, dobra je kao... :(

E sad, problem je sto se farba kad zagrebem noktom skida - ljusti. Nije bas na najmenje grebanje ali ako malo jace zagrebem skidam je (stara farba bila neka kremkasta pa mogu da primetim)

Boja i farba izgleda super. Sve ravno, sve extra ali problem je to. E sad, neko mi kaze da je losa farba, neko da mozda trebala podloga...
Ok, znam da je inace vodena slabija, bar tako kazu ali.... sta da radim sad? Verovatno cu ostaviti ovako za sad, realno izgleda super, ali ako bih mogao nekom 2.farbom bez da skidam sve ovo, presao bih opet, samo ne znam ima li sad smisla....

HELP!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 13. jun 2021. u 02:04h

PU boje su najnezgodnije za nanošenje i prihvatanje na prethodnu podlogu. Očigledno je da se nije ni primila.
S obzirom da si prethodne bitne korake preskočio, sad je kasno da pitamo od kog su tačno metala okviri. Generalna procedura farbanja je ista i za stolariju i za auto - uklanjaš ili pripremaš staru farbu pa ideš redom slojevima različitih tipova boje zbog hemijske veze.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
dzajko75
Poruka: 189
Član foruma od: nedelja, 5. jan. 2014. u 21:07h
Lokacija: Jagodina

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od dzajko75 » nedelja, 13. jun 2021. u 06:22h

Trebao si da kupis grundlack ili farbu sa grundom zajedno i ne lakiras sa koncanim lakom nego sa sundjerastim.
Gde je direktorka?
Direktorka je na rucku trenutno.
Kad sidje sa tu rucku neka mi se javi...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od mbole » nedelja, 13. jun 2021. u 16:29h

Tu si gde si... ajd da vidimo jel ti ima neke pomoci :)

Nazalost... posto se ta farba nije "uhvatila" za prethodnu, jedino sto sad mozes da uradis sa njom je da je skines potpuno, makar do stare farbe.
CIme... sta god ti bude zgodno...
Od smirglanja, guljenja spahlom (njom sigurno mozes da skines najveci deo), pa do hemije za skidanje boja (sa njom se ne zezaj, nije ni malo zdrava, obavezno prati uputsvo ako se za to odlucis), sve do fena sa vrucim vazduhom (on ce da skine sve, i novu i staru... al je malo "strokav" slicno kao i hemija).

Kad skines novu boju... krecemo od pocetka.
Sve gde je stara boja ostala, mora da se temeljno prebrusi, ali ne smirglom. Smirgla je isuvise "ravna", i nece dopreti do sitnih udubljenja koja verovatno postoje na prethodnoj farbi.
Koristi skotch brite, najgrublji koji nadjes (izgleda kao gruba strana sundjera za pranje sudova). Grubi je obicno bordo boje.
kad zavrsis, sve mora da bude "mat", to jest da se na svakom i najmanjem delicu vidi da je osmirglan.

Nakon sto si sve povrsine presao njime, temeljno obrises, od vlazne krpe, pa do nitro razredjivaca (tim redom). Nitrom samo navlazis krpu, i brzo prebrises. Ne sme da bude "mokra", da ne bi nitro odreagovao sa starom farbom. Bolja varijanta od nitra je slow silikone remover, ali njega nema u bas svakoj radnji, a i nije bas jeftin.
Radis sa DVE krpe. Jednu navlazis razredjivacem, predjes a drugom cistom brises. Ona kojm brises, NIKADA ne ide dva puta, uvek koristis parce koje nije do tada bilo u kontaktu (jeste treba ti mnogo krpa :)) Znaci ne: nanesem i trljam. Naneses razredjivac jednom krpom, u jednom potezu prodjes cistom krpom, gotovo.
Cilj je da uklonis SVU prasinu, i SVE tragove masnoce, silikona... sta se vec nakupilo vremenom.
Usput... da nisu vrata odrzavana nekim od sredstava sa silikonom? To moze da objasni da se bas toliko nije dobro povezalo. Ako jesu... jednostavnije ti je da ih obrusis do golog metala.

Sad da vidimo gde si...
Neki delovi ce najverovatnije biti oguljeni skroz do metala, neki samo do stare farbe.

U oba slucaja, neophodna je ODGOVARAJUCA osnovna boja, ili eventualno neka "3 u 1" tipa Hamerrite-a.

Pri tom.. posto nemas pojma sta je prethodna boja, imas sve sanse da dobijes nekakvu reakciju izmedju stare i nove boje.
Npr, ako je stara boja uljana, nova nitro... vrlo brzo ces dobiti "podignutu" staru boju, posto ce nitro da odreaguje sa njom.
Obrnuto.. najcesce prolazi.
Najzahvanija je upravo vodena, posto ona ne reaguje skoro ni sa cim, ali i ona mora da ima svoju osnovnu.
Licno... najverovatnije bih uzeo hammrite 3 u 1, posto je najefikasniji (nije bez mirisa kao vodena, al jbg...), i mala je verovatnoca da ce odreagovati sa prethodnim slojem.

Za sve dalje, moramo da znamo koju si tacno vodenu PU koristio, kako bi nasli koja je odgovarajuca osnova za nju (naravno ako ponovo hoces da je koristis)

Ono sto je najverovatnije zasto se bas tako ljusti (pored nedostatka osnovne) je da nisi lepo osmirglao, to jest da je ostalo stroke i masnoce koji su se vremenom nakupili. Koliko god je ti ne video, tu je.

I da... koji "metal" je u pitanju? Celik, aluminijum... ? Nije uopste isto, ako je aluminijum. Tu ide sasvim druga procedura.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od speccko » nedelja, 13. jun 2021. u 18:34h

Sve je meni to jasno, pogotovo sad nakon farbanja :)
U pitanju je valjda celik, da kazem gvozdje :) Nije aluminijum.

Sve je meni jasno sta sam mogao ili trebao pre da radim, sta mi je sad ciniti... ne bih da sve smirglam ponovo, pogotovo ne sada, kasnije ako se bas lako bude skidala ja cu je skinuti pa videcu sta cu...

Znaci sada, bez da skidam farbu NISTA ne mogu uciniti? Da udarim nesto preko, nesto sto bi napravio neki jaci zastitni sloj? - Pitam - ne znam

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od mbole » nedelja, 13. jun 2021. u 19:04h

Lepo si shvatio...
Mora sve iz pocetka. Nema leka tipa: sad premazi nesto preko.

Dzabe je da mazes bilo sta preko, ako se ono ispod ne drzi kako treba.
To "preko" moze da se drzi samo za farbu koju si naneo pre par dana, a ona se ne drzi.
Ti se lepo drzis za "Peru", al "Pera" se ne drzi ni za sta :) Krajnji rezultat: i ti se drzis "za vazduh" :)

U prevodu.. koliko god slojeva i cega god hoces da naneses preko... ljustice se.

Tako da... mora smirglanje ponovo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od speccko » ponedeljak, 14. jun 2021. u 14:05h

Pa pomislio sam, posto se farba ne ljusti bas lako, znaci mora da se zarije nokat pa zagrebe, reko ako udarim nesto preko, u sta nece moci da upadne nokat, da ce to malo biti bolje....

Uhh.... :D
Kako da zivim sa ovim...

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od Iosis » ponedeljak, 14. jun 2021. u 21:04h

Lijepo ti je Bole opisao. Prva stvar koju nisi dobro uradio je što nisi koristio temelj. Iz iskustva na poslu, metal jako loše prima boju, osim temeljne. Ako je čelik u pitanju, najbolji ti je epolin dvokomponentni. Osjeti se, ali brzo ispari. Osjeti se trenutno, ali jedno dobro luftanje preko noći, više se ne osjeti. Kod mene na poslu u fsrbari kolje za nos i grlo dok se farba, već sutra se ne osjeti. Mada se jako osjeti kada se farba pumpom, koja izbacuje veliku količinu boje, valjkom mnogo manje, toliko manje da osjetiš samo na pola metra od nosa.
Čak i one boje 3 u 1 nisu baš pouzdane, mogu ali ako je površina dobro pripremljena, znači bez masnoće, korozije, prašine. Dok epolin trpi svašta. Imaš i epolin kojim se farbaju rezervoari za vodu, on skoro da nema mirisa, ali je skuplji i ne znam da li ima druga nijansa osim bijele.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Nikola312
Poruka: 1113
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od Nikola312 » ponedeljak, 14. jun 2021. u 22:58h

speccko piše:
ponedeljak, 14. jun 2021. u 14:05h
Pa pomislio sam, posto se farba ne ljusti bas lako, znaci mora da se zarije nokat pa zagrebe, reko ako udarim nesto preko, u sta nece moci da upadne nokat, da ce to malo biti bolje....

Uhh.... :D
Kako da zivim sa ovim...
Nemoj da riješ noktima po farbi i sve ok. Kad počne da se poznaje i bude ružno, ovaj Boletov postupak ti ne gine.

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Farbanje metalnih stokova od vrata

Poruka od speccko » ponedeljak, 14. jun 2021. u 23:26h

Ma sve jasno sta sam trebao :) Mislim i sam sam znao da ako se sve skine i cak mozda i neki grund udarim da tu nema greske... ali eto, vodio se nekim tudjim iskustvom pa ispalo ovako.

Secam se i ja ranije, farbao kapiju, nista nisam smirglao i stegne se boja ko luda...par godina na kisi i snegu i nije joj falilo - nitro farba... Trebao sam ovde vise da struzem ali sad je gotovo... kao sto rekoh, znam i sam sta je idealna situacija ali nije odradjeno i to je to

Hvala svima.

Jbg... videcemo za god dana, imam kuci jos farbe, kako neko se ocesa, ja cu valjkom preko :D

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“