Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Chat (free talk) - Bez tehničkih pitanja!

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Chat (free talk)

Poruka od Dusan64 » četvrtak, 29. avg. 2019. u 22:39h

Da li ja treba da pročitam opet ili ti? Parkirna kočnica se pominje samo jednom i mora da zadovolji samo jedan uslov, a to je kočni koeficijent od 15%. Nigde ne piše da parkirna kočnica mora da ujednačena u bilo kom procentu. Parkirna kočnica mora da drži auto na xy nagibu bilo kojim točkom.

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9879
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Chat (free talk)

Poruka od sasa_f1 » četvrtak, 29. avg. 2019. u 22:54h

I sta desi se pukne leva sajla, a desni ne koci kako treba?

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Chat (free talk)

Poruka od FM III » četvrtak, 29. avg. 2019. u 22:54h

Problem je što je kod automobila parkirna ujedno i pomoćna kočnica pa važe pravila i za to;)
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Chat (free talk)

Poruka od Dusan64 » četvrtak, 29. avg. 2019. u 23:10h

Pomoćna kočnica i dalje nije radna kočnica. Imate AMSS pravilnik koji je mbole kopirao, pa polako.
sasa_f1 piše:
četvrtak, 29. avg. 2019. u 22:54h
I sta desi se pukne leva sajla, a desni ne koci kako treba?
Onda ne prođeš tehnički. :)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 00:24h

Dusan64 piše:
četvrtak, 29. avg. 2019. u 22:39h
Da li ja treba da pročitam opet ili ti? Parkirna kočnica se pominje samo jednom i mora da zadovolji samo jedan uslov, a to je kočni koeficijent od 15%. Nigde ne piše da parkirna kočnica mora da ujednačena u bilo kom procentu. Parkirna kočnica mora da drži auto na xy nagibu bilo kojim točkom.
Ovaj stav kaze da mora da bude unutar 20%, posto je opsti za kocnicu, daklem ne samo za radnu, vec za bilo koju:

Neujednačenost sile kočenja po obrtu točka ne sme biti veća od 20%. Procenat neujednačenosti sile kočenja izračunava se na približno polovini najveće sile kočenja. Za osnovicu izračunavanja procenta neujednačenosti sile kočenja uzima se najveća sila kočenja izmerena pri tome.

Nisam kopirao sve stavove pravilnika, a zabravio da ubacim ... izmedju.
Ali cak i da je ovako, stav zakona se ne tumaci vezano za prethodni (ako nije eksplicitno navedena veza), vec je potpuno zaseban, i odnosi se samo na ono sto je unutar njega definisano (tacka je vezana za celokupan stav, al to je ddrugo).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

geci
Poruka: 72
Član foruma od: utorak, 18. apr. 2017. u 09:06h
Lokacija: ruski krstur

Re: Chat (free talk)

Poruka od geci » petak, 30. avg. 2019. u 00:52h

Treba mi pomoc,jel zna neko zakone posto moj prijatelj kupio kola ali ima drugo drzavljanstvo,ima ovde boravisnu vizu jel moze da registruje kola kod nas u srbiji?

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk


Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 01:06h

Moze.
I ne samo da moze, nego i mora ako ima boravak duzi od 6 meseci.

Član 272
Motorna i priključna vozila diplomatsko-konzularnih predstavništava i misija stranih država i predstavništava međunarodnih organizacija u Republici Srbiji i stranaca koji rade u njima, mogu da učestvuju u saobraćaju samo ako su registrovana u Republici Srbiji.

Vozila stranih predstavništava u Republici Srbiji, i stranaca koji rade u njima, stranaca kojima je izdato odobrenje za privremeni boravak duži od šest meseci ili za stalno nastanjenje kao i motorna i priključna vozila državljana Republike Srbije koji se vrate iz inostranstva u cilju stalnog nastanjenja, mogu da učestvuju u saobraćaju samo ako su registrovana u Republici Srbiji.

Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana ova vozila mogu učestvovati u saobraćaju iako su registrovana u inostranstvu, a najduže tri meseca od dana ulaska vozila u Republiku Srbiju. Rok za vozila koja su vlasništvo stranaca kojima je izdato odobrenje za privremeni boravak duži od šest meseci ili za stalno nastanjenje, počinje teći nakon dobijanja ovog statusa.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Chat (free talk)

Poruka od Dusan64 » petak, 30. avg. 2019. u 08:38h

Efikasnost kočnog sistema
Član 41.
Kočni koeficijent označava procentualni odnos usporenja vozila i ubrzanja zemljine teže. Za potrebe ovog pravilnika usvaja se da ubrzanje zemljine teže iznosi 10 m/S2.
Kočni koeficijent vozila izračunava se kao odnos zbira svih sila ostvarenih tokom merenja na uređaju za merenje kočnih sila i ukupne mase vozila pomnožene sa 10 m/s2 a izražava se u procentima.
Propisane najmanje vrednosti kočnog koeficijenta, koje su navedene u Tabeli 1, moraju se ostvariti pri dejstvu sile na komandu kočnog sistema koja ne sme preći propisanu silu aktiviranja datu u istoj tabeli.
* “RK” je pritisak u komandnom vodu prilikom kočenja u dvovodnim pneumatičkim sistemima.
** Vrednosti za “POMOĆNO KOČENjE” u Tabeli 1 date su za slučaj kada je pomoćno kočenje izvedeno kao poseban sistem.
Tabela 2: Propisane performanse kočenja
Normativi kočnog koeficijenta iz stava 3. ovog člana moraju se ostvariti u svim dozvoljenim uslovima opterećenja vozila, bez obzira da li se ispitivanje vrši uređajem za merenje usporenja na putu kada je vozilo u pokretu ili uređajem za merenje sila kočenja sa obrtnim valjcima.
Parkirna kočnica motornog vozila mora obezbediti kočenje sa kočnim koeficijentom od 15%. Parkirna kočnica priključnog vozila, kad je prekinuta veza kočnog sistema vučnog i priključnog vozila, odnosno kad se ručno aktivira komanda parkirnog kočenja mora obezbediti kočenje sa kočnim koeficijentom od 15%.
Sila kojom se dejstvuje na komandu parkirne kočnice za putničke automobile i traktore ne sme biti veća od 40 daN, a za druga motorna vozila ne sme biti veća od 60 daN.
Najveća dozvoljena razlika sila kočenja za radno kočenje, na točkovima iste osovine, u bilo kom trenutku od kada prva sila kočenja dostigne jednu trećinu svoje maksimalne vrednosti, do trenutka kada su na oba točka postignute najveće sile kočenja, iznosi 30%. Za osnovicu izračunavanja procenta razlike sile kočenja na točkovima iste osovine, u svakom trenutku, uzima se veća sila kočenja u tom trenutku.
Normativi iz st. 3. i 5. ovog člana primjenjuju se, prilikom ispitivanja uređajem za merenje kočnih sila, pri čemu se kočni koeficijent računa kao odnos zbira najvećih sila kočenja (izmerenih, odnosno izmerenih i korigovanim odnosom trenutnog i najvećeg pritiska u sistemu kočenja pojedinačnih osovina i pripadajućih izmerenih sila) po obimu svakog od točkova i ukupne mase vozila, i izražava se u procentima.
Neujednačenost sile kočenja po obrtu točka ne sme biti veća od 20%. Procenat neujednačenosti sile kočenja izračunava se na približno polovini najveće sile kočenja. Za osnovicu izračunavanja procenta neujednačenosti sile kočenja uzima se najveća sila kočenja izmerena pri tome.
Sistem radnog kočenja, na vozilima sa nožnom komandom kočenja, mora da izdrži silu na komandi kočenja od 100 daN.
Tačka ključanja tečnosti u kočnom sistemu ne sme da bude niža od 155° C, odnosno kočna tečnost ne sme da ima više od 4% vlage.
NAPOMENA: Kod vozila koja imaju istu komandu za radno i pomoćno kočenje parkirno kočenje mora imati nezavisnu komandu. Ova osnovna odredba regulative UN/ECE 13 prema kojoj se vrši homologacija sistema za kočenje se u stvari odnosi na sva vozila koja imaju dvokružni kočni sistem pa pedala kočnice aktivira i funkciju radne kočnice i pomoćno kočenje u slučaju otkaza jednog kruga. Ovakav način aktiviranja pomoćnog kočenja omogućava da je funkcija pomoćnog kočenja isto tako fino regulisana kao i radno kočenje, što sa druge strane ostavlja mogućnost da se komanda parkirnog kočenja napravi mnogo jednostavnija i jeftinija, bez fine regulacije, samo sa uključi-isključi načinom rada.
Još jedna od odredbi može da pojasni pomoćno kočenje: „Kada vozilo ima dva nezavisna kruga kočenja i kada je dejstvo jednog od krugova dovoljno da zadovolji normative pomoćnog kočenja (dok je drugi krug isključen ili u kvaru) ne mora da ima funkciju pomoćnog kočenja izvedenu zajedno sa parkirnim kočenjem“.

Ukoliko ja ovo dobro razumem parkirna i pomoćna kočnica zapravo nije isto.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 10:38h

Moz da bidne al ne mora da znaci :)

Pomocna kocnica je tu da te zaustavi kada otkaze sistem glavne.
Ona moze da bude izvedena kao deo glavne kocnice (dvokruzni sistem), kao rucna kocnica, ali i kao potpuno nezavistan sistem.

Npr, vozila koja imaju elektricnu rucnu, nemaju "finu regulaciju" rucne, pa ona ne moze da bude pomocna. Zato moraju da imaju dvokruzni sistem.
Klasicna rucna je uglavnom takodje i pomocna, ali to ne mora da bude (posto mora da ispuni i uslov minimalnog koeficijenta)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Chat (free talk)

Poruka od van » petak, 30. avg. 2019. u 11:51h

Једно глупо питање 40 daN колико је то Њутна ? daN је дека Њутн ? 40 daN приближно је вертикалном оптерећењу од 40 кг ?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 12:05h

Trebalo bi. Posto je 40N premalo, a 4000N previse. Ocigledno je neko samo preveo kilograme u daN, posto mu to bilo najjednostavnije :)
Ne daj dva bozeta da nekom pravniku napises 4*10^2 N hahahaha


PS
Pre par godina, zove svaja koja radi u katastru, neko im dostavio dokument u kome je napisano da je parcela povrsine tipa 3.6 * 10^4 m2.
Paaaanika... sta je sad ovo, zete i sestro pomagajte.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » petak, 30. avg. 2019. u 14:12h

Nikad nisam volio to skraćivanje sa 10^n. Radije mi napiši 5, 10, pa i 15 nula. Lakše mi je da vidim koja je to veličina.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2008
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Chat (free talk)

Poruka od M.M.L. » petak, 30. avg. 2019. u 14:24h

Lakse je da vidis 10^5 ili 10^10 nego da brojis nule. Jer to ^5 tacno znaci da ima 5 nula iza.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 15:30h

Samo stvar navike.
Sto kaze MML za velicine koje su ekstra male i ekstra velike, daleko je jednostavnije.
Jednom kad ti princip "udje u glavu", postaje ekstra lako.

Plus, mozes lako da radis sa osnovnim jedinicama, pa izbegavas greske pri pretvaranju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » petak, 30. avg. 2019. u 15:34h

Zavisi kako kome, meni nije. :)

Ma kod mene su uglavnom bile do 3 ili 4 decimale, a rijetko je prelazilo petocifreni broj.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 15:46h

Pa kad ti tesko ulazi u glavu :P
Probaj s druge strane hahahaha
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » petak, 30. avg. 2019. u 16:41h

Na drugu stranu znam da izlazi, suprotan smjer nisam probao. :)
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Chat (free talk)

Poruka od dax92 » petak, 30. avg. 2019. u 17:01h

Na Iriskom vencu si drugacije pricao :rotfl:
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » petak, 30. avg. 2019. u 19:12h

:wtf:
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Chat (free talk)

Poruka od Markedjani » petak, 30. avg. 2019. u 21:41h

Pa 'de si bre Vedrane nema te ko prasetine u Teheranu ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » petak, 30. avg. 2019. u 22:36h

U Doboju sam već 2 godine.
Prepisao sam se državnog na privatni i završio ga ko čovjek bez patnje.
Serem im se na matematiku i drzavni faks. Zbog nje sam ostao godinu dana duže i ništa nisam napravio.
A govorili nam kako nam ta matematika treba. Treba đoku moga. Toliku nas sa tim pritiskali, a neke bitnije stvari za struku nisu nas naučili.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Chat (free talk)

Poruka od mbole » petak, 30. avg. 2019. u 23:17h

Nis' ti zbog matematike ostao duze, nego zbog sosa... znamo te :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Chat (free talk)

Poruka od Markedjani » subota, 31. avg. 2019. u 01:20h

Iosis piše:
petak, 30. avg. 2019. u 22:36h
U Doboju sam već 2 godine.
Prepisao sam se državnog na privatni i završio ga ko čovjek bez patnje.
Serem im se na matematiku i drzavni faks. Zbog nje sam ostao godinu dana duže i ništa nisam napravio.
A govorili nam kako nam ta matematika treba. Treba đoku moga. Toliku nas sa tim pritiskali, a neke bitnije stvari za struku nisu nas naučili.
pa dođ' jarane na neki skup... ko da smo šugavi postali boktemazo ?!
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Chat (free talk)

Poruka od 911s [SK] » subota, 31. avg. 2019. u 02:10h

'de i nismo kad vozimo Forda lol
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Chat (free talk)

Poruka od Iosis » subota, 31. avg. 2019. u 07:41h

Biće kad sredim Focusa. Od prve plate. :)
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“